Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@devrim Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells çok teşekkür ederim. İşlemlere başlayınca durum hakkında bilgi paylaşarım. Çevremde bu durumda olan kimseye rastlamadım malesef.

tesekkurler. Hazir oldugunuzda lutfen once bana haber verin, gerekirse IR5 icin ayri bir konu acalim. Her surecin ufak tefek farkliliklari oldugu icin her kategoriyi ayirmak mantikli olur, eskiden sadece F2A ile ilgili soru geliyordu, simdi her kategoriden gelmeye basladi. Her kategori kendi konusunu hakediyor bence 🙂

• Merhabalar, 2002 yılında Amerikan Vatandaşı kardesimin sponsorlugunda green Kart basvurusu yapmistik.
    Bu ay konsoloslukta gorusmemiz var. Diyelim ki olumlu sonuclandi green karti aldik. ilk 6 ay içinde Amerikaya girdik.Ancak yasayamayacagimiza karar verdik yeterli sure kalamadik ve green kartimiz sartlari saglayamamizdan dolayi iptal edildi. Kardesimi gormek icin daha sonraki yillar için turistik vize almak isterim. Turistik vize yeniden alabilir miyim ? Yasayamayacagimiza karar verdigimizde green karti kendim mi geri vermem daha iyi olur tekrar turistik vize alabilmek icin ?
    Cok tesekkurler yardimlariniz icin .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@atagin Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhabalar, 2002 yılında Amerikan Vatandaşı kardesimin sponsorlugunda green Kart basvurusu yapmistik.
    Bu ay konsoloslukta gorusmemiz var. Diyelim ki olumlu sonuclandi green karti aldik. ilk 6 ay içinde Amerikaya girdik.Ancak yasayamayacagimiza karar verdik yeterli sure kalamadik ve green kartimiz sartlari saglayamamizdan dolayi iptal edildi. Kardesimi gormek icin daha sonraki yillar için turistik vize almak isterim. Turistik vize yeniden alabilir miyim ? Yasayamayacagimiza karar verdigimizde green karti kendim mi geri vermem daha iyi olur tekrar turistik vize alabilmek icin ?
    Cok tesekkurler yardimlariniz icin .

Turkiye'ye dondukten sonra Green Card'i konsolosluga teslim etmeniz en iyisi olur.

Daha sonra turist vize basvurularinizda kendi isteginizle gocmen olmak istemediginizi gormus olurlar. Bunun disinda yine de diger turist vizesi basvuru sartlarina sahip olmaniz beklenir, yani Turkiye'ye geri doneceginizi, Turkiye ile aile, is, sosyal olarak guclu baglariniz oldugunu gostermelisiniz.

• Merhaba bizim wac159... ile başlayan bir başvurumuz var ama yılını hatırlamıyoruz nasıl kontrol edilebilir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freelander Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba bizim wac159... ile başlayan bir başvurumuz var ama yılını hatırlamıyoruz nasıl kontrol edilebilir?

Receipt number'inizi suraya girince bilgiler cikmiyor mu?

• @crazycells evet çıktı teşekkür ederim

• Merhabalar, kendi başvuru sürecimde bilgi bulmak için çok zorlandığım için bugünkü aşamaya gelene kadar olanları yazarak aynı durumda olanlara bir nebze yardımım olur diye düşündüm.

Ben Amerikan vatandaşıyım, 2 tane kızım var. Daha önce çocuklarımı vatandaşlığa geçirip geçiremeyeceğimi sorduğumda 5 seneden az Amerika'da yaşamadığım için geçiremeyeceğimi ilettiler ve bende bir daha sorgulamamıştım. Ancak, Kasım 2016'da, Ocak 2017'de Amerikaya gezi için gideceğim için kızım ve eşim için vize başvurusunda bulundum. Ben vatandaş olduğum için eşim ve çocuğumun hemen vize alabileceğini düşünürken, kızımda sistem üzerinde vatandaş olarak gözüktüğü için vize veremeyeceklerini ilettiler. Bizde bir sıkıntı olmaz diye düşünerek tüm Amerika uçak biletlerinide almıştık. Vatandaşlık hizmetlerini gittik evet vatandaşlar ama başvuru yapmanız gerekiyor buda yaklaşık 1 sene sürer dediler. Bizim biletimiz var ne yapacağız derken konsoloslukta çok yardımcı oldular ve doğum belgesi başvurusunda bulunun, sonuç olumsuz gelecek onunla vizeye tekrar başvurun ama mutlaka dönüşte i-130 form doldurarak süreci başlatın, süreç tamamlandıktan sonra 18 yaşına gelmeden 1 kez Amerika'ya giriş yaptığında göçmenlik ofisine giderek vatandaşlığı alabileceğimizi ilettiler.

Bizde döner dönmez formları doldurduk, ücreti ödedik ve gönderdik evraklarımızı. En çok ödeme kısmında zorlandım bir türlü çeki nasıl temin edebileceğimi bulamadım. Bankalara sordum kimse bilmiyor. Sonunda, Garanti Bankasından Bank of New York çeki alabileceğimi öğrendim ama bunu öğrenmem yaklaşık bir ayımı aldı.

Evraklar gitti ancak 1 ay sonra çek tarihi dolayısıyla geri döndü ileri tarih çek olmaz diye. 7/4/2017 di yani 7 Nisan ama onların sistemine göre 4 Temmuz. Bende bir daha riske atmamak için 6/6/2017 tarihli çek ile değiştirdim nereye çevirseler 6 Haziran 🙂

Sonunda kabul ettiler ve Nebraskaya yönlendirdiler tam bir sene geçtikten sonra onaylandı mesajı geldi ve şuanki sürecimiz başladı.

İstenen evraklarla birlikte tekrar ücret ödeyerek sisteme yükleyeceğiz ve Ankara Büyükelçiliğinden haber bekleyeceğiz.

Burada istenen evraklarda çok fazla sıkıntı yok ancak bu sefer benim SSN i istiyorlar ancak Amerikada doğumumdan sonra pasaport çıkartmak için numaranın alındığını annemler hatırlıyorlar ancak elimde ne bir belge ne bir numara hiçbirşey yok. Başladım şimdi bunu araştırmaya bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.
    Daha sonraki süreçlerlede ilgili tekrar bilgilendirme yaparım. Ama sormak istediğiniz birşey olursa her zaman yardımcı olurum.
    Herkese kolaylıklar dilerim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sembul Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhabalar, kendi başvuru sürecimde bilgi bulmak için çok zorlandığım için bugünkü aşamaya gelene kadar olanları yazarak aynı durumda olanlara bir nebze yardımım olur diye düşündüm.

Ben Amerikan vatandaşıyım, 2 tane kızım var. Daha önce çocuklarımı vatandaşlığa geçirip geçiremeyeceğimi sorduğumda 5 seneden az Amerika'da yaşamadığım için geçiremeyeceğimi ilettiler ve bende bir daha sorgulamamıştım. Ancak, Kasım 2016'da, Ocak 2017'de Amerikaya gezi için gideceğim için kızım ve eşim için vize başvurusunda bulundum. Ben vatandaş olduğum için eşim ve çocuğumun hemen vize alabileceğini düşünürken, kızımda sistem üzerinde vatandaş olarak gözüktüğü için vize veremeyeceklerini ilettiler. Bizde bir sıkıntı olmaz diye düşünerek tüm Amerika uçak biletlerinide almıştık. Vatandaşlık hizmetlerini gittik evet vatandaşlar ama başvuru yapmanız gerekiyor buda yaklaşık 1 sene sürer dediler. Bizim biletimiz var ne yapacağız derken konsoloslukta çok yardımcı oldular ve doğum belgesi başvurusunda bulunun, sonuç olumsuz gelecek onunla vizeye tekrar başvurun ama mutlaka dönüşte i-130 form doldurarak süreci başlatın, süreç tamamlandıktan sonra 18 yaşına gelmeden 1 kez Amerika'ya giriş yaptığında göçmenlik ofisine giderek vatandaşlığı alabileceğimizi ilettiler.

Bizde döner dönmez formları doldurduk, ücreti ödedik ve gönderdik evraklarımızı. En çok ödeme kısmında zorlandım bir türlü çeki nasıl temin edebileceğimi bulamadım. Bankalara sordum kimse bilmiyor. Sonunda, Garanti Bankasından Bank of New York çeki alabileceğimi öğrendim ama bunu öğrenmem yaklaşık bir ayımı aldı.

Evraklar gitti ancak 1 ay sonra çek tarihi dolayısıyla geri döndü ileri tarih çek olmaz diye. 7/4/2017 di yani 7 Nisan ama onların sistemine göre 4 Temmuz. Bende bir daha riske atmamak için 6/6/2017 tarihli çek ile değiştirdim nereye çevirseler 6 Haziran 🙂

Sonunda kabul ettiler ve Nebraskaya yönlendirdiler tam bir sene geçtikten sonra onaylandı mesajı geldi ve şuanki sürecimiz başladı.

İstenen evraklarla birlikte tekrar ücret ödeyerek sisteme yükleyeceğiz ve Ankara Büyükelçiliğinden haber bekleyeceğiz.

Burada istenen evraklarda çok fazla sıkıntı yok ancak bu sefer benim SSN i istiyorlar ancak Amerikada doğumumdan sonra pasaport çıkartmak için numaranın alındığını annemler hatırlıyorlar ancak elimde ne bir belge ne bir numara hiçbirşey yok. Başladım şimdi bunu araştırmaya bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.
    Daha sonraki süreçlerlede ilgili tekrar bilgilendirme yaparım. Ama sormak istediğiniz birşey olursa her zaman yardımcı olurum.
    Herkese kolaylıklar dilerim

Sayin @Sembul merhabalar, evet sizin durumunuzu hatirladim. Konsoloslugun net bir yol gostermesine sevindim. Keske ABD'de bir Social Security Ofise gitseydiniz, cunku numarayi ogrenebilmek icin kisisel basvuru yapmaniz gerekecek.

Ben baska bir yolla ogrenmek mumkun mu diye bir arastirayim, bilgileri SSN konusuna aktarip sizi taglerim...
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/165/social-security-number-ssn-ve-basvurusu

Bilgi paylasimi icin tesekkurler, surecinizde de bol sanslar!

• @crazycells çok teşekkürler
    Yaptığım araştırmaya göre Türkiyeden başvuruları Yunanistandaki ofise yapılması gerekiyormuş pasaport orjinalini başvuru formu ile istiyorlarmış yakın dönemde seyahatim olacağı için yetişmezse diye maalesef beklemedeyim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sembul Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells çok teşekkürler
    Yaptığım araştırmaya göre Türkiyeden başvuruları Yunanistandaki ofise yapılması gerekiyormuş pasaport orjinalini başvuru formu ile istiyorlarmış yakın dönemde seyahatim olacağı için yetişmezse diye maalesef beklemedeyim

SSN basvurusu icin mi dediniz acaba?
    Atina'da bir USCIS office var, oradan bahsediyorsunuz sanirim?

• Merhabalar, ben türk vatandaşıyım eşim amerikan vatandaşı 16 ağustosta ankarada vize görüşmem var nufus kayit örneği ve adli sicil kaydimin apostilli olması mı gerekiyor? Bir de nvc bize randevu mektubu gondermesine ragmen ankara tekrardan bir randevu mektubu gonderdi ve butun belgeleri ceac a yüklememizi istiyorlar kafam karişti ve ben nufus cuzdanimi ceac a yuklemedim onu da istiyorlar ne yapmam lazim bu normal bir durum mu? son olarak cr1 vizesinde Administrative Process girme durumu nasil işliyor? şimdiden teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@luckyman Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhabalar, ben türk vatandaşıyım eşim amerikan vatandaşı 16 ağustosta ankarada vize görüşmem var nufus kayit örneği ve adli sicil kaydimin apostilli olması mı gerekiyor? Bir de nvc bize randevu mektubu gondermesine ragmen ankara tekrardan bir randevu mektubu gonderdi ve butun belgeleri ceac a yüklememizi istiyorlar kafam karişti ve ben nufus cuzdanimi ceac a yuklemedim onu da istiyorlar ne yapmam lazim bu normal bir durum mu? son olarak cr1 vizesinde Administrative Process girme durumu nasil işliyor? şimdiden teşekkürler

Sayin luckyman isterseniz su konuyu inceleyip sorunuzu orada sorun:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir1-cr1-sureci-ve-mulakat-deneyimleri-abd-vatandasi-ile-evlenip-turkiye-de-green-card-almak

Merak etmeyin, yeni sistem boyle... Mulakat oncesi belgeleri guncellemek gerekiyor, bir sorun yok surecinizde.

Nufus kayit ornegi ve adli sicil kaydinin orjinalleri yeterli, apostil yaptirmaniza gerek yok.

• Merhaba
    1- Eşim ve ben USA vatandaşı kızımız vasıtası ile IR 5 ten gocmenlik basvurusu yapmaya karar verdik. Her ikimizinde daha once 2 kere USA ziyaretimiz oldu ve 7 yıl daha gecerli vizemiz bulunmakta. Bu basvurumuzu TR mi USA de mi yapmamızın daha kolay olacagı konusunda kararsız kaldık. Emekli oldugumuz için zamanı nerede gecirecegimizin degil , ugrasma ve bekletilme suresini daha çok onemsiyoruz. Hangi ulkeyi neden tercih etmeliyiz?
    2-Gerekli belgelerden olan evlik cuzdanımız bulunmamakta. Nufus dairesi ise yeni bir evlilik cuzdanı vermektense (uzun bir işlem oldugunu soylemekteler) Evli oldugumuzu gosteren "vukuatlı nufus kaydı" nın aynı işi görecegini soylemekte.Sizce de aynı işi görür mü?
    3- Saglık raporunun 6 ay geriye dogru gecerli oldugunu biliyorum.Diğer belgelerde de sure sınırı varmıdır?
    4- Diploma yerine çıkış belgesi gecerlimidir?
    Şimdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@platon Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba
    1- Eşim ve ben USA vatandaşı kızımız vasıtası ile IR 5 ten gocmenlik basvurusu yapmaya karar verdik. Her ikimizinde daha once 2 kere USA ziyaretimiz oldu ve 7 yıl daha gecerli vizemiz bulunmakta. Bu basvurumuzu TR mi USA de mi yapmamızın daha kolay olacagı konusunda kararsız kaldık. Emekli oldugumuz için zamanı nerede gecirecegimizin degil , ugrasma ve bekletilme suresini daha çok onemsiyoruz. Hangi ulkeyi neden tercih etmeliyiz?
    2-Gerekli belgelerden olan evlik cuzdanımız bulunmamakta. Nufus dairesi ise yeni bir evlilik cuzdanı vermektense (uzun bir işlem oldugunu soylemekteler) Evli oldugumuzu gosteren "vukuatlı nufus kaydı" nın aynı işi görecegini soylemekte.Sizce de aynı işi görür mü?
    3- Saglık raporunun 6 ay geriye dogru gecerli oldugunu biliyorum.Diğer belgelerde de sure sınırı varmıdır?
    4- Diploma yerine çıkış belgesi gecerlimidir?
    Şimdiden tesekkurler.

1. Eger kiziniz 21 yasindan buyukse size sponsor olabilir, hemen I-130 formunu USCIS'e gondererek sureci baslatabilirsiniz. Ayrintili olarak sureci su konudan takip etmelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/1403/ir5-vize-sureci-abd-vatandaslarinin-anne-ve-babasi/2

Surecin bitmesi 10-12 ay surer diye tahmin ediyorum. Turkiye'den surece devam etmenizi tavsiye ederim, cunku ABD'de B1/B2 Turist vizesinden AOS'ye gecislerde sorun olabiliyor. Turist vizesi gocmenlik amaciyla kullanilmamali. Fakat isin iyi kismi, bu surecte turist vizelerinizi hala turistik amacla kullanabilirsiniz. Yani surec baslasa bile gidip ABD'de 6 ay turist olarak kalip sonra Turkiye'ye mulakat icin geri gelebilirsiniz. Su an kizinizin ABD'de yasadigini tahmin ediyorum, cunku sponsor olabilmesi icin bu sart. (Sponsorluk hakkinda bilgi icin su konuyu incelemelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864)

2. Vukuatli nufus kayit ornekleri bence de ilk asama icin yeterli olur, onemli olan kiziniz ile olan anne-baba iliskisini resmi dokumanlarla gosterebilmek. Ama mulakat icin evlilik cuzdanini da gormek isteyecekler diye dusunuyorum. Yine vukuatli nufus kayit ornegini tek basina kabul etme ihtimalleri var ama ben yine de evlilik cuzdani cikartmanizi tavsiye ederim, islemleriniz daha sorunsuz gecer.

3. Yok, digerleri bu kadar hassas degil.

4. Vize almak icin diplomaniz gerekmeyecek.

• TR den basvurumuz halinde işlem sonuçlana kadar, herhangi bir dönemde pasaportlarımızı teslim etmemiz gereken bir makam olacak mı ? Bahsettiğiniz gibi 10-12 ay lık bir sürec ise bu dönem de en az 1 kere ve en az 2 aylık bir süre için USA de bulunmamız gerekecek.Şimdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@platon Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

TR den basvurumuz halinde işlem sonuçlana kadar, herhangi bir dönemde pasaportlarımızı teslim etmemiz gereken bir makam olacak mı ? Bahsettiğiniz gibi 10-12 ay lık bir sürec ise bu dönem de en az 1 kere ve en az 2 aylık bir süre için USA de bulunmamız gerekecek.Şimdiden tesekkurler.

Hayir, mulakat gununuz aciklanana kadar pasaportlariniz sizde kalacak. Sadece mulakat gunu vizelerinizin basilmasi icin konsoloslukta 1 haftaligina birakacaksiniz o kadar.

• Goruslerinizi bildirirken arada verdiğiniz ilgili linkler, bize çok zaman kazandırıp aydınlatıyor.Hassasiyetinize tesekkurler.
    Kızımızın I 30 formu ile sureci 10-12 aylık sureci baslatmasından sonra 10-12 ileriki bir aşamada (ilk formdan bildirilen mulakat noktasınından başka) seçtiğimiz mulakat adresini ve pasaport teslim adresini değiştirebilirmiyiz.Aklımızda olan şu: Kızmız ilk başvurusunda mulakatı USA de secebilirmi? Bu esnada biz TR olsa bile mulakat tarihi yaklaşınca USA giriş yapıp görüsmeyi gerceklestirebilirmiyiz? Bu basvuru ve mulakat tarihleri arasında bizim nerede bulundugumuz önemli mi? Bu ara dönemde bizim teslim etmemiz gereken belgeler var ise posta ile bunu yapabilirmiyiz?
    Tesekkurler.

• Bazı yazılımları duzelttim

Goruslerinizi bildirirken arada verdiğiniz ilgili linkler, bize çok zaman kazandırıp aydınlatıyor.Hassasiyetinize tesekkurler.
    Kızımızın I 30 formu ile sureci 10-12 aylık sureci baslatmasından sonra . ileriki bir aşamada (ilk formdan bildirilen mulakat noktasınından başka) seçtiğimiz mulakat adresini ve pasaport teslim adresini değiştirebilirmiyiz. Aklımızda olan şu: Kızmız ilk başvurusunda mulakatı USA de secebilirmi? Bu esnada biz TR olsak bile mulakat tarihi yaklaşınca USA giriş yapıp görüsmeyi gerceklestirebilirmiyiz? Bu basvuru ve mulakat tarihleri arasında bizim nerede bulundugumuz önemli mi? Bu ara dönemde bizim teslim etmemiz gereken belgeler var ise posta ile bunu yapabilirmiyiz?
    Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bazı yazılımları duzelttim

Goruslerinizi bildirirken arada verdiğiniz ilgili linkler, bize çok zaman kazandırıp aydınlatıyor.Hassasiyetinize tesekkurler.
    Kızımızın I 30 formu ile sureci 10-12 aylık sureci baslatmasından sonra . ileriki bir aşamada (ilk formdan bildirilen mulakat noktasınından başka) seçtiğimiz mulakat adresini ve pasaport teslim adresini değiştirebilirmiyiz. Aklımızda olan şu: Kızmız ilk başvurusunda mulakatı USA de secebilirmi? Bu esnada biz TR olsak bile mulakat tarihi yaklaşınca USA giriş yapıp görüsmeyi gerceklestirebilirmiyiz? Bu basvuru ve mulakat tarihleri arasında bizim nerede bulundugumuz önemli mi? Bu ara dönemde bizim teslim etmemiz gereken belgeler var ise posta ile bunu yapabilirmiyiz?
    Tesekkurler.

Hayir, maalesef kizinizin mulakati o sekilde secebilecegini zannetmiyorum, cunku ABD'deyseniz I-130 ve I-485 formlarini gondermelisiniz, eger ABD disindaysaniz sadece I-130 gonderip beklemelisiniz.

Siz TR'deyseniz TR'de mulakata girmelisiniz. Mulakati ABD'de secmesi icin sizin dedigim gibi ABD'de olup I-130 ile I-485'i beraber gondermeniz gerekiyor. Su AOS konusunu inceleyebilirsiniz ayrintili bilgi icin:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

Sureclerde asina olmanizi gerektiren terimler var, o nedenle ilk defada her seyi anlayamazsaniz bu cok normal. Tek yapmaniz gereken asamalari tekrar tekrar okuyup anlayamadiginiz yerleri sormak.

Turkiye'de sadece Ankara Konsoloslugu'nda gocmen vize alabilirsiniz. Pasaport teslim adresi zaten son asamada konsolosluga verilecek, onu istediginiz gibi degistirebilirsiniz. Kiziniz iletisim adresi olarak kendi adresini verebilir. Eger eksik belge olursa size o ABD adresi uzerinden ulassinlar.

Bu arada isterseniz sorularinizi direkt IR5 konusunda sorun. Verilen ilgili bilgiler o sayfada kalsin.

• IR 5 basvurusunun (I-130 ve I-485 formlari ile ) biz ABD iken yapılması halinde , GC alana kadar gececek surede TR ye gelme musademiz varmı? Varsa hangi aşamada gelebilir ve hangi asamada geri donmeliyız ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

59

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |