Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• toplam 1250 asıl talihlinin olduğunu düşünürsek dışardada +400 kişi vardır bunlarında yarısı mülakat almış olsa yaklaşık 600 kişi şuan mülakat bekliyor

• Ankara'nın geçmişte aylık mülakat rekorunu bilen var mı? Yani Eylül ayına sığma olasılığımız var mı acaba?

• @Kekw Türkiye’de aile bireyleri dahil toplam kazanan kişi sayısı 2526. Bugüne kadar aile bireyleri dahil Ankaranın verdiği mülakat sayısı 1032. Kabaca kalan sayı, aile bireyleri dahil 1494 kişi.

Dosyasını taşıyanlar falan oldu. Tam kaç kişi kalmıştır bilemeyiz. Tekil olarak ise artık sayıyı kaça bölerseniz bölün. Tek ayda kalan kişi sayısına göre mülakat gelir mi siz düşünün.

565 mülakat gönderilmiş. Aile bireyleriyle 1032.

• AOS YAPMAYI DÜŞÜNEN DV2022 KAZANANLARI İÇİN AÇIKLAMA:

Arkadaşlar, mesaj kutum bu konuyla dolup taşmış. Özelden yanıt yazmıyorum. Buradan genel bir yanıt yazmak istedim. Çünkü çok yanlış bilinen bazı şeyler ve yanlış yönlendirmeler var. Hem maddi hem manevi olarak sömürülmemeniz için genel bir takım bilgiler vereceğim.

Önce kendi durumumdan kısaca bahsedeyim. Ben yıllardır Seattle'da yaşayan bir hekimim. Zaten green card sürecindeydik. O sırada DV2022 kazandım. DV işleri çok hızlı yürüdüğünden o yoldan devam ettik ve süreci tamamladık. Pazartesi görüşmemiz oldu, onaylandı, kartlar postada.

Şimdi gelelim Türkiye'den bana yazan turist vizesiyle green card almak isteyenlere. Bu tamamen AOS mevzuatına aykırı ve fraud yani kandırma/yalan beyan olarak kabul edilen bir durum. AOS yapma hakkı oturum izni olanlara veriliyor. USCIS'in sayfasında aynen şöyle yazıyor: 'There are, however, a small number of lottery winners each year who, at the time of “winning the lottery,” are residing in the United States in a nonimmigrant or other legal status. For these winners residing inside the United States, USCIS processes adjustment of status applications.' Hatta burada araştırma yapmak için süreli legal oturum izni hakkı veren J1/J2 vize sahipleri bile, işlerini bitirince kendi ülkelerine 2 yıl zorunlu dönme şartı olduğundan 'waiver' denilen özel işlemi yapmazlarsa AOS yapamıyorlar. Bu nedenden GC hakkını kaybedenleri biliyorum. Şimdi gelelim sizin gördüğünüz turist vizesiyle GC almayı başarmış ve size 'geliiin hallederiz!' diyen avukatların neye güvendiği ya da bunu nasıl başardığına. Sizin dosyanızı değerlendiren USCIS çalışanı Federal officer bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi değilse ya da gözünden kaçarsa KAZARA dosyayı onaylayabiliyor. O zaman da GCyi almış oluyorsunuz. Geçmişte bunu yaşayanlar var. Ama artık her eyalet ofisinde GCyi bilen ayrı bir görevli oluyor. Mesela Seattle öyle. Bizi sadece o değerlendiriyor. Bu genelde bir kişi oluyor. Çünkü burada DV ile GC alanlar çok az. Sizin turist vizeli olduğunuz fark edildiğinde (ki artık USCIS çok sıkıya almaya başladı GC işlerini) fraud olarak değerlendiriliyor sonrasında bir daha ABD'ye hiçbir şekilde vize alamıyorsunuz. Tekrar GC kazansanız da bu durum dosyada görüneceğinden direkt red alacağınız anlamına geliyor. Diyelim ki bu riski göze aldınız ve AOS yapmaya karar verdiniz. AOS dosyalarını hazırlamak benim 2 ayımı aldı. Buraya fotoğrafını atacaktım ama nasıl ekleyeceğimi bilemedim. Eğer ABD geçmişiniz uzun değilse dosya tabi daha kolay hazırlanır. Bizim 14 senelik bir mazimiz, var git-gel ve onlarca vize şeklinde 🙂 Eğer dediğim gibi bunu göze alıyorsanız da acil bir avukatla (bu arada birçok avukat bu durumu bilmiyor. Bu sitenin avukatlarına başvurmanızda fayda var yoksa boşuna olur) görüşün. Aklınıza takılan olursa buradan yazın, özel mesaj yazmayın. Elimden geldiğince yanıtlarım.

Hepinize kolaylıklar diliyorum.

• @gamefry Tek kişi gidenler aile gidenler dahil edildiğinde Case başı 2 kişi düşüyor. Geri kalan kişilerle birlikte bu hesaba göre 700 case olmalı. Bu caselerin hepsinin kendinden haberi var mı? Bilmiyorum. Çıkıp haberi olmayan, baştan yanlış dolduran veya vaz geçenler dahil edildiğinde 550 civarı case olduğunu düşünürsek. Geri kalan 2 ayda 40 çalışma günü var desek. 550 bölü 40 dan Günlük 13 14 case demek olur. Kaç konsolos bakıyor bilmiyorum ama benim okuduğuma göre Mülakate girildiğinde 3 veya 4 oda gibi yerler varmış. Bu hesapla kalan süre Ankara'nın çalışma kapasitesinin üstünde değil gibi geliyor. Ağustosta hiç mülakat dağılmasa sadece eylül ayında dağıtılsa bile günlük 28 case gibi bir rakama ulaşıyoruz. Benim okuduğum mülakat tecrübelerinda ortalama mülakatın 5 10 dakika bile sürmediğini tahmin ediyorum.
    Konunun uzmanı değilim. Sadece bir kaç aydır konuları okuyorum. Kaçırdığım bir nokta varsa düzeltmekten çekinmeyin. Benim görüşüm 30 eylül 2022'ye kadar Türkiye'den Gc kazanan ve mülakat için belge gönderen herkesin mülakata alınacağı yönünde. Streslenmekte haklı olsanız bile Telaşa gerek yok diye düşünüyorum.

• @gucarslan Merhaba...Bİr şey sormak istiyorum...Ağustos ayı Mülakatları 01-03 ve 04 Ağustos tarihlerine verilmiş görünüyor...
    Şunu öğrenmek istiyorum Konsolosluk Ağustos ayı boyunca sadece 3 Gün için mi mülakat tarihi veriyor...?
    Teşekkürler şimdiden...

• @Kekw Mart mülakatlarında haftanın ilk 15 gününe tatilleri de çıkartırsak 11 çalışma gününe tek seferde tam 340 civarı mülakat vermişlerdi. Yani olmayacak şey değil Ankara'da yapabilecek kapasiteye sahip ama yapar mı bilmem

• @Kitapsever Eğer öyleyse mesele mülakat tarihlerinin verilmemesi değil. Kcc kısmı olabilir. Benim mantığım aşağı yukarı doğruymuş. Mülakata gelene kadar süreçte her şey hazır olursa mülakat kısmı bu sürecin en kolay kısmı herhalde. Ben sizler için inançlıyım. 2 koca ay var. Olur olur her şey olur. 🙃

• @Kekw Hesap olarak, olasılık olarak yazdıklarınız doğru fakat Ankara’nın tutumu için maalesef benim açımdan imkansız.

Dv bülteni için koca 11 ay geçti ve son 1 aya kaldıysak işimiz iş 🙂

Herkese mülakat vermek isteseydiler, bolca mülakat ile 2 ayda bitirirlerdi çoğunluğu.

Her şeye hazırlıklı olmak gerekiyor artık.

• @gamefry Mülakata girip geçersen ne ısmarlıyorsun 😁

• @Kitapsever 340 mülakatın hepsi EU muydu acaba?

• Verilen 340 mülakattan hemen önce DV 2022 kazananları YouTube da bir video çekip paylaşmışlardı Ankara’nın mülakat dağıtması için belki biraz fantastik ama ben bu videonun dağıtılan mülakat sayısına etki ettiğini düşünüyorum. Belki tekrar bir video çekersek sesimizi duyurabiliriz. Artık tünelden önce son çıkıştayız…

• @Kekw Ne istersen 😄

• @emre34 evet hepsi EU

• Toplu dava açan, açmak isteyen veya katılabileceğimiz bir dava var mı? Bilgisi olan biri paylaşırsa sevinirim.

• @furkan-polat Davaları genelde bu vatandaş açıyor. https://mobile.twitter.com/curtisatlaw

Global gruba yazdığına göre yeni bir toplu dava için karar aşamasındalarmış.

• @gamefry teşekkürler

• @furkan-polat DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021) bu başlıktan bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.https://yesilkartforum.com/forum/topic/4423/dv2021-sürecinde-açılan-diğer-davalar-haziran-2021?_=1656527513580

• Bu ileti silindi!

• merhaba arkadaşlar,
    bugün Sofya büyükelçiliğine dosyamı taşıması için e-mail attım,Bulgaristan oturum kartımı da yolladım,çok hızlı cevap verdiler.bu işlemi KCC'nin yapması gerektiğini söylediler.hemen sonra KCC'ye durumu anlatan e-mail attım,KCC'den cevap az önce aşağıdaki gibi geldi.
    Thank you for your inquiry.

Your case number is now current for interview processing. Once the interview date has been scheduled, you will receive notification via email to check https://dvprogram.state.gov. If you need to make changes to your DS-260 you should contact the consular section where you will be interviewed, or bring the information about your changes to your interview appointment. Because your case is ready to be scheduled, KCC can no longer unlock your application or change your interview location.

Bu durumda tekrar Sofya'ya mı yazayım,ne yazayım,yoksa Ankara büyükelçiliğine mi yazayım ne yapayım lütfen bir fikir verin. @gucarslan @crazycells

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |