Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Amerika ya gitmek istiyorum çünkü artık çok yoruldum,
    42 yaşındayım ve üniversite hayatım boyunca bile çalıştım, sadece hayatta kalmaya çalışıyorum, hayal kurmak bile lüx bu ülkede,
    16 yaşındaki kızım mutsuz, sanatsal yetenekleri var ve bu ülkede hak ettiği eğitimi alamıyor, daha 16 sında bir çocuğun gelecek kaygıları var, psikologlarla falan görüşüyor,
    Şimdiye kadar bir ev almaya kalktım bir sürü aksilik üst üste geldi, onu da ödeyemedim gitti. Onca sene çalışmaya hiçbir şeyim yok yani.
    Kızım özgür düşünce ile iyi bir eğitim sistemi içinde büyüsün istiyorum.
    Ben bu ülkede artık nasıl bir saçmalıkla bugün geçecek diye düşünmekten yoruldum, sadece huzur istiyorum.
    Bir hobi edinme fırsatım hiç olmadı, vaktim olduğunda param olmadı, param olduğunda vaktim, sosyal bir hobiniz olması bile lüx.
    Kızım resim yapıyor, tabi okulda böyle bir teşvik yok, özel kurslara gidiyor, iki sene sonra üniversite sınavına girecek, onun içinde kurs gidecek, çocuklar da bizim gibi bitmeyen bir koşturma içinde sürükleniyorlar.
    Türkiye deki işsizlik, şartların kısıtlı olması, daha iyisini istediğinde, verilen ile yetinmiyorsun, kabullenmeyi pekiştiren düşünce beni çıldırtıyor,
    İşletme mezunuyum ve bir poliklinikte yönetici olacak çalışıyorum, geçen sene bir üniversite bölümüne de daha kayıt oldum ve alanımla ilgili de bir sürü sertifika edindim, fakat iş aradığım bölüm ile ilgili kariyerde tarama yaptığımda 10 ilan çıkıyor her birine 600, 700 başvuru olmuş.
    Bir şans yakalamak için illa dayımın mı olması gerekiyor, ya da verilenden fazlasını istediğim için ben mi şımarık insanım.
    Bu ülkenin siyasi gündemine artık tahammül edemiyorum.
    Resim, sanat, tiyatro gibi ruhu geliştiren dalların Türkiye de desteklenmemesinden bıktım, ben sadece çalışmak için yaşamak istemiyorum, gerçekten yaşamak istiyorum.
    Bütün bir sene çalışıp kendi ülkemde tatil yapamadığım seneler oldu, çok utanç verici, Marmarise gidin, İngiliz kaynıyor, emekli insanlar kendi ülkemizde bizden daha büyük bir refah seviyesinde cennet de yaşıyorlar.
    Bu kadar negatif etki altında ben insanlarında artık değiştiğini düşünüyorum, anne, babalarımızın anlattığı arkadaşlıklar falan içinde değiliz, herkes herkese her şeyi yapabilir artık.
    Özellikle iş yerinde rakip var, iş arkadaşı falan yok, dışarısı o kadar kötü ki herkes bulunduğu pozisyona tırnaklarını geçirip bekliyor.
    Daha yazsam sayfalar olur muhtemelen ama kısaca insan gibi yaşamak istiyorum. Bu da bu zihniyetteki bir toplulukla çok zor gibi görünüyor, Bir git geldi ki bana sormayın, inşallah bu sene.. Çok Aminnn.

• ⭐⭐⭐⭐

Bence bu konuyu kilitleyip yeni başlık açamalıyız. "Türkiye'de kalma sebepleriniz" olmalı başlığı da.

• @denizci10 böyle bi konu boş kalır 🙂 kimsenin kalmak için sebebi isteği yok

• ⭐⭐⭐⭐

@december vallahi öyle de benim arkadaşlarım da gitmek istiyor ama korktukları için gidemiyorlar... Ben de onları anlayamıyorum... vardır herkesin kendine göre bir hesabı

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Amerika'ya gitme sebepleriniz ?

Diger forumda yazmistim, burada da aynisini yaziyorum;

(Kişisel fikirlerimdir)
    Asgari ücret 1.400 TL'dir ve gelir seviyesi çok değişkendir

Kiralar değişkenlik göstersede en basit ve küçük ev için minimum 500 TL civarıdır

35 yaşını geçtikten sonra herhangi bir işe kabul edilmek çok zordur, çünkü genç çok alternatif vardır

Kendi işinizi kurmak tek başınıza oldukça zordur

Devlet işine girmeniz için KPSS ile milyonlarca kişiyi elemek zorundasınız

Türkiye'de de herzaman tek başınıza olacaksınız

Nüfus çok olduğu için her alanda gereğinden fazla yarışmalı ve gayret etmelisiniz

Medya Türk insanının zeka ve kültür seviyesini düşürmek için 24 saat çalışmaktadır

Dolandırıcılık ve sahtekarlık hat safadadır

Trafik terörünü her gün yaşarsınız

Benzin fiyatında dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir

İşveren kanınızı emecektir ve hakkınızı vermeyecektir

Paranız ne kadar azsa, tüm işleriniz o kadar engelli ve yavaş olur (Veya tam tersi, paranız ne kadar çoksa her işiniz o kadar kolay ilerleyecektir)

Çoğu durumda siz haksızsınızdır, genellikle hakkınız yenir

İnsanlar genellikle kendi kanunlarını kendileri oluşturur ve devlet bunu önleyemez

Kadınsanız her an her mekanda tacize uğrayabilirsiniz

Cahil ve işsiz gençler topluluğu bir hayli fazladır

Eğitimini az olan imkanlar çerçevesinde tamamlayanlarda eğitimli ama işsizdir

İhtiyaçtan fazla Üniversite vardır bu nedenle eğitim hayatından başlayan ve iş hayatına atılana kadar oldukça zor ve yorucu engelleri aşmak zorundasınızdır

Oluşturulan bu yaşam ortamı nedeni ile her bir birey aşırı bencil bir varlığa dönüşmüştür

Ülke genelinde çok değişken bir yaşam ortamı vardır (Yani ülkede üst, orta ve alt gelirli oranları dengesizdir)

Ev ve araba gibi temel yaşam gereksinimlerine uygulanan vergiler astronomik safadadır ve bunlara sahip olmak için ömür boyu ödenecek kredi borçları altına girmek zorundasınız

Geliri ile sadece aylık olarak faturalarını ödeyebilen ve karnını doyurabilen bir aile mutlu olur

Ebeveynler çocuklarının uyanık ve hak yiyen davranışlarında onları överler. Bu nedenle sahtekarlık günlük hayatta normaldir

Kadınlar şiddete sık sık maruz kalır

Depresif ve ruhsal sorunlu günlük hayatta karşılaşacağınız bir çok insan bulunmaktadır

Genelde insanların tek hobisi siyasettir. İstisnalar hariç insanların hobileri yoktur, olsa bile yalnızdırlar

Bilime önem verilmez, teşvik yoktur

Hayalinizdeki mesleği değil, imkanlar elverdiğine sahip olmak zorundasınızdır

Üreticilik yoktur, tüketicilik hat safadadır

Devlet ve onun her bir birimi bozuktur (Corrupted)

Çoğu insanın sahip olduğu mantık "Az çalış, çok para al" şeklindedir

İş hayatında çalışma kalitesinden çok insan (üstlerle) ilişkileriniz önemlidir

Ülkeyi temsil eden, yöneten bireyler ülke halkını kandırmaktadır

Eğitim süresince beyniniz yıkanacaktır

İlişkileriniz veya konumunuz sayesinde oğlunuz mecburi askerlik görevinde şehit olmayacaktır. Fakirseniz Allah'a emanettir

İnsana pek değer verilmemektedir

Boğaz manzarasında simit yemek ve çay içmek bu ülkede yaşamın iyi olduğunu kanıtlayan bir unsur değildir. Sadece geçmiş hayallerde kalan güzel bir anıdır

Düşünce ve dile getirme özgürlüğünüz yoktur. Karşı fikirliler tarafından her zaman bastırılmak, susturulmak isteneceksinizdir

Çok daha fazla yazmak istiyorum ama yorucu olur.......

Neredesiniz efenim neredesiniz şu yazılar 2017 yılında yazılmış ancak 2022 de bu dertler X10 X20 oldu hiç bir düzelme yok çok üzücü umarım daha rahat ve güzel bir hayata kavuşabilmişsinizdir.

• Her cesit zimbirti urunleri alabilecek olmam

• ⭐⭐

...toprak ve doga guzelligi bakimindan turkiye cennet gibi bir ulke,yani kolay kolay birakilip gidilecek bir ulke degil,,ne yazikki hukumetler sanayiyi ulke capina dagitamamislar, sanayi belli basli bir kac buyuk sehirlerde olusmus,bir cok bolge insani hayvancilik ve tarim uzerinde yasam mucadelesi vermeye calisiyorlar ve zar zor karinlarini doyuruyorlar, bazi bolgelerde karnini doyuramiyan vatandas mecburen yasakli madde ekiyor,yakalaninca hapise giriyor......diger bir yonden dinci tarikatlar bir cok kuruluslari ellerine gecirmisler istedikleri gibi oynuyorlar,bir cok market zincirlerinin bazi tarikatlara ait oldugunu tahmin ediyorum.....bazi programlarda bazi olaylara bakiyorum ve bu insan neden bu ulkeyi terk etmesin diye dusunuyorum,,imkan bulabilecek herkes yurt disina gidip yeni bir hayat kurmak istiyor.......turkiyede din ve politika gunluk yasamdan cikarilsa belki insanlar daha mutlu olabilirler,yegenimin aile dostu bir hanim var iktidardaki parti taraftariymis ve you tube den videolar izlemeye baslamis sonunda nerdeyse kafayi usutecek hale gelmis ve psikolojik yardim almaya baslamis.particilik yurt disinda yasiyan insanlarida etkiliyor.....
    ...uzun yillar yurt disinda yasiyorum partilerle hic alakam olmuyor ne yaparlarsa yapsinlar diyorum,cunku millet kendi kaderini kendi hazirliyor....

..bu gunlerde genc olarak kendimde turkiyede yasasaydim muhakak yurt disinda bir ulkeye gitmek icin cok cabalardim.

• Benim amacım sadece Amerika ya gitmek değil aslında Anglosakson ülkelerinden herhangi birinde yaşasam, vatandaşlığını alsam, geleceğimde, kariyerimde daha çok insan muamelesi görebileceğim.

• korna olmamasi 😃

• @celica Korna ziyadesiyle var

• Bir ülke düşünün 84 milyon nüfuslu.. 60 milyonu yaşayan ölü.. 15 milyonu ölmeye yüz tutmuş… 5 milyonu aç ve susuz.. 2 milyonu geri kalan 1 milyon 999 bin.. kişiye çalışıyor.. Geriye kalan 1000 kişilik topluluk çilek yiyor ama muz tadı alamıyor diye isyan ediyor 😂😂 ne garip..

Respect 🗽🇺🇸

• Artık kendi ülkemin insanından bıkmış olmam. Bunun sebebi siyasi falan da değil. Yani işte seçim olur hükümet vs. değişir de ülke düzelir diyorsunuz ya; bende öyle bir durum yok. Çünkü sorun tamamen kişisel.

Dur bakalım günün birinde ABD'ye kapağı atabilecek miyim? Atabilirsem mutlu olabilecek miyim?..

• @ozN 22 senede 2 veya 3 kere kornaya bastim...gecenlerde yanlislikla kornaya bastim, arabanin kornasi oldugunu hatirladim

• Bu ileti silindi!

• Amerika'ya gitme sebebim : Gelecek kaygısı.

@celica bazı şeylerin bizim ülkemizde gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum bu yorumları yazan arkadaşlarla gerçek hayatlarında görüşsen en isyankar kendileri olur bundan da adım kadar eminim. Yani ülkeden gitmemizi Atatürk'e neden bağlarsın ki 🙂 Atamı niye karıştırıyorsun arkadaş. 😄

• @Takip Ne kadar da beni anlatmissiniz. Çok merak ettim gidebildiniz mı? Yani greencard lotosu dışında belki başka bir yolla?

• WhatsApp Image 2022-05-05 at 21.24.08.jpeg

Memleketteki seviye bu, ne beklersin bu ülkeden artık...

• Yukarıda biraz negatif bir yazı yazmıştım ama şimdi nötr-olumlu bir şey yazayım.

Şu an Türkiye'de öğrenciyim. Hayırlısıyla ve de akıl sağlığımı kaybetmezsem 3 yıl içinde okulumu bitireceğim.

Alanım, işim, mesleğim %99 yazılım sektöründe olacak.

ABD yazılım alanında dünyanın en iyi ülkesi olmasa da kendimce nedenlerim var:
    -İngilizce konuşulan bir ülke olması: Başka bir dil bilmeme gerek olmadan zaten yarım yamalak da olsa bildiğim bir dilin konuşulduğu ülkeye gitmek kârdır. Atıyorum Almanya için bir daha Almanca öğrenilmesi gerek ancak buna ABD senaryosunda gerek yok. ABD buradan puan almakta.
    -Coğrafi koşullar: Kocaman bir ülke olan ABD de neredeyse her kişiye uygun bir şehir var. Soğuk mu seviyorsun kuzey eyaletleri orada; sıcak mı seviyorsun Florida, Texas vs. seni bekler... Örnekler çoğaltılır. Soğuk Avrupa ülkelerine karşın sıcak iklimi seven ben için ABD buradan yine büyük bir puan alıyor.
    Yaşam özgürlüğü: Burada bahsettiğim şey insanların düşünceleri, giyinişleri vs. değil. Bana sıra halinde müstakil evlerden oluşan konutlar hep hoşuma gitmiştir. Hal böyle olunca bu durum ile yoksa ab ya da başka bir ülkede apartmanda yaşamak karşılaştırılınca ABD yine puan alıyor.
    Maddiyat: Diğer ülkeler ile karşılaştırılınca ABD yine bu konuda puan alıyor. (Ama diğer ülkelerin hakkını yemiyelim alıyor ama az alıyor :D)
    Kültür: Genci ile yaşlısı ile dünyanın bir çok ülkesinden gelen milyonlarca kişi... Fazla anlatmama gerek yok bence.

İnternette görüşüyorum, arkadaşlarım ile yaşıtlarım ile görüşüyorum. Bir çoğunun düşüncesi "çok da kafaya takma burada da işin olur bak bizim x var y şehrinde z bin TL ile çalışıyor.." şeklinde.
    Öncelikle ne olursa olsun, her zaman ABD bu yaşam standarları konusunda Türkiyenin önünde (hatta çok önünde) olmuştur. Türkiye Belirli dönemlerde iyi olmuştur ya da iyi gibi görünmüştür.

E bir önceki yazımı bir de bu yazımı toplayın. Bir tane ömrüm var. Bunu güzel yerlerde, kendime kültür/dil katarak, herşey olmasa da çoğu şeyi rahatça alabilme özgürlüğüne sahip olmayı istemem suç mu?

Dediğim gibi üniversite okuduğum için ve maddi imkanım olmadığı için bu sene başvur(a)madım. Büyük ihtimalle önümüzdeki senelerde de böyle olacak.

Ama kafaya koydum: Gelecekte çekiliş olsun, kendimi geliştirip iş amaçlı olsun ABD'ye gelme konusundaki imkanlarımı zorlayacağım.

Yolunuz ve yolumuz açık olsun. Uzun yazı için şimdiden özür dilerim.

• Türkiye siz planlar yaparken başınıza gelen şeydir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |