Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @hasbelkader $3000 ve üstü zarar olunca yıllara yayarak beyanda bulunulabilinir. Yıllık limit $3000'e kadar.

• @israfil beb 2020 de evlendim .2021 yılında 21 beyanını yaodım single diye sonradan öyrendim ki yalnış yapmışım. Şimdi yine o hatayı yapmamak için nasıl yapacağıma bakıyorum. Bi şey bulursam haber ederim sana da

• Esinizin SSN yoksa, iki seceneginiz var:

1- Single olarak tax return yapacaksiniz ve ileride esiniz SSN alinca, amend yapacaksiniz.

2- 2021 tax yili icin extension isteyip, 6 aylik bir ek sure kazanmis olacaksiniz ve bu arada SSN alirsa, tax return yapacaksiniz.

• @MySea cok tesekkur ederim .sağolun

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayzek09 Paranın elinize ne zaman geçtiği değil, ne zaman kazanıldığı önemli. O nedenle bunlar için bildirim yapmanıza gerek yok. İkisi de vergi mükellefi olmadan önceki döneme ait.

Örneğin benim Aralık 2020 maaşım 5 Ocak 2021'de yattı. O nedenle 2020 vergi beyanıma dahil oldu. 2021 vergi beyanımda bunu bildirmedim.

• @knnrn Hocam vergi yili soz konusu olunca, isin yapildigi veya paranin kazanildigi tarih degil, paycheck tarihi esastir.

Yani ornegin, Aralik ayinda calismissaniz ama paycheck tarihi Ocak ayindaysa ve para hesabiniza Ocak ayinda gonderilmisse, o paycheck miktari yeni girilen yilin vergisine tabiidir.

Sizin durumunuzda, Aralik 2020 maasiniz 5 Ocak 2021'de yatmis. Bu durumda, bu yatan miktar 2021 vergi yilina tabiidir. 2021 W2 formuna eklenir.

https://www.thebalancesmb.com/end-of-year-employee-paychecks-which-year-s-taxes-3974570#:~:text=The paycheck date rules%2C even if the work,gross pay is taxable in 2021%2C not 2020.

• @knnrn Hocam tesekkurler. O sekilde gonderecegim artik.

• @MySea çok teşekkürler

• @MySea hocam merhaba. Benim 2021 Aralik ayinda yaptigim 3 gunluk Uber Eats gelirim 4 Ocak tarihinde hesabima yatti. Bu durumda benimde bu geliri 2021 vergi beyaninda degil de 2022 vergi beyaninda mi bildirmem gerekir. Benimki self employer geliri oldugu icin tereddute dustum.

• @alia Evet dogru, 2022 yili icin gelir olarak belirtmeniz gerekiyor.

• seneye olacak beyan icin simdiden sorayim. doordash icin 600 usd alti yapilan gelirim irse bildirilmesine gerek yok. zaten doordash o gelirin altindaki meblaglar icin form gondermiyor denmekte. dolayisiyla seneye bu geliri bildirmemeyi tercih edebilir miyiz ?

• @Doncarleone "$600 altindaki geliri IRS bildirmeme gerek yok" kesinlikle yanlis bilgi! Isterse $20 olsun, siz yinede bildirmek zorundasiniz. Doordash sirketi, $600 altindaki gelir icin size form 1099 gondermek zorunda degil. Siz yinede o gelirin vergisinden sorumlusunuz!

• @MySea tesekkur ederim hocam

• @srhnkskn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Aralık ayında 1 haftalık giriş çıkış yaptık. Eşimin SSN'i geldi fakat benim ve oğlumun gelmedi. Bu durumda vergi beyanı yapmamız gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa SSN'ler yokken nasıl yapabiilriz?

Arkadaşlar benim ve oğlumun ssnleri halen gelmedi sürede dolmak üzere. Bu durumda ne yapabiliriz. İleride ssnleri aldıktan sonra geriye dönük yapabilirmiyiz vergi beyanını yada başka bir seçenek var mı?

• Herkese Merhabalar, 1099-K vergilendirmesi ücretsiz platformlarda hangi kısımda yapılıyor. Araştırmama göre Schedule-C başlığında yapılıyor fakat emin olamadım.Uber Eats den geldi bu form yanında NEC veya MISC yollanmadı

• @Ali1990 TurboTax online tax platformda 1099-K girmek icin:

Sign in to TurboTax and open (continue) your return
    Select Federal from the left menu
    In Wages & Income (Income & Expenses if you’re using TurboTax Self-Employed), scroll down to Less Common Income and select Show more
    Select Start next to Miscellaneous Income, 1099-A, 1099-C
    Select Start next to Hobby income and expenses
    Answer Yes to Do you have hobby income or expenses?
    On the next screen, enter the Total income reported on your Form 1099-K and select Continue. Don't enter any expenses.
    Select Done on Love your dedication—here’s what we’ve got for your hobby
    To deduct the cost of the items sold: while still in Miscellaneous Income, select Start next to Other reportable income
    Select Yes on Any Other Taxable Income?
    On the next screen, enter Form 1099-K in the Description field. Enter the total cost of the items sold in the Amount field as a negative number. Note that the amount can’t exceed the income reported on Form 1099-K.

Baska diger platformlari kullaniyorsaniz, google'dan arastirmaniz gerekiyor.

• @srhnkskn Extension icin basvuruda bulunun. Ekim ayina kadar sure kazanirsiniz.

• @MySea Teşekkür ederim. Biraz inceledim sanırım form 4868'i doldurup postayla göndermek gerekiyor. Fakat bu formda da yine SSN numarası isteniyor. Doğru formamı bakıyorum acaba?

• @srhnkskn Bildigim kadariyla dogru form bu yani 4868.

• @MySea o halde süre uzatımı da yapamicaz. Peki ileride geriye dönük bildirim yapabilir miyiz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |