Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Amazon 2. Merkezini Hangi Sehre Kuracak?

2 ay once, dunyanin en buyuk e-ticaret sirketi Amazon su an bulundugu Seatle'in disinda Kuzey Amerika'daki bir sehirde ikinci bir merkez (Head Quarter) acma planlarini duyurdu.

Amazon'un aciklamalarina gore yeni merkez, Seatle'da bulunana esdeger olacak ve 5 milyar dolar uzerinde bir yatirim ile kurulup, 50.000 yuksek maasli calisan kapasiteli olacak.

Amazon, bu sehrin en az 1 milyon nufuslu olmasini istiyor ve merkezin uluslararasi ucuslara acik bir havalimanina en fazla 45 dakika olma sarti kosuyor. Ayrica sehirde hem yetenekli isgucu bulunmasi gerekiyor, hem de sehir disindan yetenekli bireyleri cekebilmek icin kentin olanaklarinin ve gayrimenkul seceneklerinin yeterli olmasi gerekiyor.
    alt metni

Bu firsattan yararlanmak isteyen sehirlerin listesi ulke sinirini bile asti

Resmi adaylik icin Amazon, sehirlere 19 Ekim(gectigimiz hafta persembe gunu)'e kadar sure verdi. ABD'nin disinda Kanada'dan bile pek cok kent Amazon'un kendilerini secmeleri icin yarisiyor ve Amazon'a tesvik edici jestler yapip, sozler veriyor. Aralarinda Chicago, New York, Boston, Dallas, Washington DC, Los Angeles, Toronto ve Vancouver gibi adaylarin bulundugu 238 tane sehir resmen adayligini acikladi.

Seatle'daki idari merkez icin 4 milyar dolara yakin yatirim yapan Amazon, Seatle'in ekonomisine de son 7 yilda yaklasik 40 milyar dolar katki yapti. Amazon gibi bir dunya devinin merkezinin bir sehirde bulunmasinin ekonomiye, is olanaklarina, sehre yapilacak yatirimlara ve ozellikle de gayrimenkul piyasasina yapacagi katki yadsinamaz. Nufus ve is buyuklugunun, yetenekli insan kaynaginin, yasam maliyeti, hayat kalitesi ve ulasim olanaklarinin sehrin seciminde rol almasi bekleniyor.

Bu zorlu savasi hangi sehrin kazanacagini 2018'den once duymayacagiz. Siz Amazon'un yerinde olsaydiniz hangi sehri secerdiniz? 🙂

internette bulabildigim farkli kaynaklarin tercihleri ise soyle:

Economy . com

• Austin(TX)
    • Atlanta(GA)
    • Philadelphia(PA)
    • Rochester(NY)
    • Pittsburgh(PA)
    • New York City-Jersey City (NY-NJ)
    • Miami(FL)
    • Boston(MA)
    • Salt Lake City(UT)

Forbes . com

• Atlanta(GA)
    • Austin(TX)
    • Pittsburgh(PA)
    • Toronto(Canada)
    • Boston (MA)

Everest Group (Danismanlik sirketi)

• Atlanta(GA)
    • Boston(MA)
    • Chicago(IL)
    • Dallas(TX)
    • New York City (NY)
    • Washington DC.

• Nedense aklimda ilk olarak Boston belirdi 🙂 Hayli ilginc bir konu. Takibe devam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@filth_grinder bana da Pittsburg ya da Philadelphia mantikli geliyor. Hem kalabalik nufusun ve ekonominin yogun oldugu ABD'nin kuzeydogusuna cok yakinlar, hem iyi universitelere sahipler ve ikisi de kucuk sehir degiller. 🙂

• Houstona gelsin belki bizede ekmek düşer 😃

• new york neden olmasın 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhanvegs olabilir 🙂 ama bence new york yerine, new york'un hemen yaninda bulunan ve bir tren mesafesinde olan newark'i secebilirler. Daha hesapli olur 🙂 Newark da secilmek icin oldukca istekli zaten.

• ⭐⭐

Tabiki kis gelmeyen Miami 😁

• yüksek maaşlı çalışandan kastı hangi alanlar iş pozisyonu oluyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhanvegs ozellikle "yuksek maas" diye belirtmisler. Acik bir sekilde yazmiyor sitede hangi alan oldugu.

Amazon HQ2 will be Amazon’s second headquarters in North America. We expect to invest over $5 billion in construction and grow this second headquarters to include as many as 50,000 high-paying jobs – it will be a full equal to our current campus in Seattle. In addition to Amazon’s direct hiring and investment, construction and ongoing operation of Amazon HQ2 is expected to create tens of thousands of additional jobs and tens of billions of dollars in additional investment in the surrounding community.

bilgileri aldigim resmi kaynak da surasi: https://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=17044620011

• ⭐⭐

Amazon ayrica kendi delivery organizasyonunu da yapmaya basladi. Bu da yeni is olanaklari saglayacaktir.

• Bence vergi avantaji olanbir yeri secerler. Texas/Austin gibi...
    Komsusu New Hampshire eyaleti Boston secenegiyle dalga geciyor. https://www.boston.com/news/business/2017/10/18/new-hampshires-bid-for-amazon-dumps-all-over-boston

Mass yasadigim eyalet olmasina ragmen NH bazi konularda hakli. Trafik bi kere bitirir adami. Vergiler cabasi. Taxachussetts nami diger. Zaten sinirda yasiyoruz, alisverise sales tax olmadigi ve en yakin yer oldu icin Seabrook/NH'a gidiyoruz.

Bu perpektiften bakinca NY'ta da Boston secenegiyle ayni kriterler mevcut.

• Ny dışında olursa beni kaybeder amazon 🙂 iyi düşünşünler derim ben ..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadriabi dogrudur sayin sadriabi, fakat pek cok sehir vergi indirimi ya da tesviki sagliyor Amazon sehirlerine gelsin diye.
    Fakat trafik ve masraf yonunden buyuk sehirlere gitmeyeceklerini dusunuyorum ben de (New York, Boston, Los Angeles gibi)... Fakat yuksek ihtimal buyuk sehirlere yakin olmak isteyeceklerdir. New York'un yanindaki Newark da cazip yerlerden biri olabilir Amazon icin...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• AWS başka bir alandaki ilanlarında 120k/yıl tabandan ilan çıkmıştı. Gerçi IT sektöründe olduğundan biraz yüksek ama genel olarak Amazon bonkör gibi geldi bana.

• @caglaror Hangi sehrin kaderi degisecek? (Amazon HQ2) içinde söyledi:

AWS başka bir alandaki ilanlarında 120k/yıl tabandan ilan çıkmıştı. Gerçi IT sektöründe olduğundan biraz yüksek ama genel olarak Amazon bonkör gibi geldi bana.

Gelismis eyaletlerde beyaz yakali kalifiye calisanlar icin yillik 120K'nin fazla degil olmasi gereken bir seviye oldugunu dusunuyorum burada. Benim algim oyle en azindan. Kendi ilgi alanimdan ornek verirsem akademik alanda bir asistant professor (yrd doc) icin yillik 120K normal bir rakam. Ya da bir bilgisayar programcisi. Senior professor bir arkadasim yillik 200K aliyor.

Burada (en azindan bulundugum eyalet icin konusayim-MA) kiralar pahali, hayat her anlamda pahali, domatesten elektrik faturasina kadar ama onunla dogru orantili olarak da alim gucu yuksek, maaslar/ucretler de yuksek. aylik $10K=40K TL olarak hesap edip aman cok para diye dusunmemek lazim. $2-3K kira, $2K vergi, $2K saglik geriye cok da birsey kalmaz buyuk metropollerde.

Yani ozetle burada daha yuksek rakamlari hedeflemek lazim diye dusunuyorum (ya da yuksek rakamlara kulagimizi alistirmak) ve kesinlikle TL'ye donusturmeden hesap yapmali. Tabiki gecici ve gundelik islerden degil kalifiye islerden bahsediyorum.

• Aynen ben de rakamı abartılı bulmuyorum (120k$ ve taban fiyat idi). Ama şu da var Texas gibi eyaletlerde hele şehir de ucuz ise $2.5k/ay brütle geçinmek gayet mümkün. $3k/ay ile biri bebek 3 kişilik aile baseline da da olsa geçinir sanırım. Bu geçinme mevzu dışında çok az şey kafamı meşgul ediyor.
    LinkedIn'in job uygulaması, GlassDoor, Monster, Dice gibi sitelerden iş takibi yapıyorum (şimdilik sadece izliyorum).
    Market rakamları ve buradan aktarılan rakamlar geçinmenin (çalışıldığı sürece) zor olmadığını gösteriyor. Bu bir nebze rahatlatsa da düşünmeden edemiyorum.
    Eşim TR de Doç. önümüzdeki aylarda profesörlük için başvuracak ama sonucu göremeden de gelebiliriz. Orada umuyorum uygun/benzer bir iş bulabiliriz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Bence sunu da unutmamak lazim, eger su an Texas'in bir sehrinde $2.5K ile yasanabiliyorsa, Amazon oraya geldikten sonra artik o sehirde bu kadar parayla yasanamayacak. Ev fiyatlarindan baslayarak her sey yavas yavas artmaya baslayacaktir.

Ornegin; Facebook, Palo Alto'ya tasindiktan sonra ev fiyatlari yavasca artarak 2 katina cikti: https://julianalee.com/palo-alto/y-palo-alto-sqft.png

• amazon iş ilanlarını genelde nereden yayınlıyor bilen var mı? Alımlar başladığında en azından haberimiz olsun 🙂

• @ozancanan https://www.amazon.jobs/
    Sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

44

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |