Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

Sayın @crazycells çok teşekkürler değerli önerileriniz ve küçük ipuçları için. Bankacı ortalama 5-6 ay içerisinde nakit blokenin çözüleceğini düşündüğünü söylemişti. Ne kadar doğru çıkacak göreceğiz ama limitti kısıtlaması dışında çok bir problem yaratmıyor nakit bloke.

Benim de %3 kategori tercihim Online Alışveriş. Özellikle kullandığım rutin servis üyeliklerinin de bu sınıftan olması umuduyla yaptım bu tercihimi de. Bakalım hangilerinde MCC sorunuyla karşılacağım bilmiyorum. Sorunlu olanlar tespit edersem, buraya da not düşerim ilerleyen zamanlarda.

Türkiye'de neredeyse tüm bankaların rutin kredi kartı kampanyalarındaki en büyük şikayet sebebi MCC detayıydı. Maalesef ciddi sorun yaratıyordu, müşteriye anlatmak da çok büyük dertti bu problemi (birçok müşteri şikayetine bu yüzden olumsuz dönüş yapardık iş birimi olarak ve topu müşteri memnuniyetine atardık). Bu dertlerle geçen güne kadar uğraştıktan sonra bana gelen kredi kartı zarfı içerisinde bir MCC listesiyle karşılaşacağımı hiç düşünmezdim 😃

Evet, cok ciddi olmasa da MCC kodlari ABD'de de bir problem maalesef. Arada beklenmedik kodla karsilasabiliyorsunuz ve bonus alamiyorsunuz; ama genelde cok buyuk ve bilindik yerler olmasi gerektigi gibi kodlaniyor. Bu konudan emin olmak icin once dukkanda kucuk bir harcama yapabilirsiniz, nasil kodlandigina bakip buyuk harcamanizi ona gore yapabilirsiniz... Bazen farkli dukkanlar VISA veya MasterCard ile farkli da kodlanabiliyor...

Ayrica ~1 ay once VISA MCC kod listesini sitesinden kaldirdi, bu ne demek henuz bilmiyoruz, ama MCC kod listesinde degisiklikler (ozellikle eklemeler) olabilir sanirim... (eski site suydu: https://www.visa.com/supplierlocator/index.jsp)

• ⭐⭐⭐

MCC - Merchant Category Codes

İşletme kategori kodu (MCC), büyük kredi kartı şirketlerinin/ağlarının (Visa, Discover, American Express ve Mastercard) kredi kartı kabul etmek için başvuran her işletmeye atadığı dört haneli bir sayıdır. Sayı, şirketin sunduğu iş veya hizmet türüne karşılık gelir.

Bonusların, alışverişte kısmi para iadelerinin olup olmayacağı ve hangi oranda olacağını bu işletme kategorsi belirler.

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells hocam size bişey soracağım bu konu ile alakalı. Benim bi arkadaşım abd de yüksek lisans yaptı. Kendisi şunu demişti bankaların bazı dönemde kampanyaları oluyor mesela bu ay 1000 dolar harcarsanız 500 dolar hediye gibi. Zaten fatura, yiyecek, yakıt gibi harcama yapıyorsun bunları kredi kartı ile ödeyince banka sana para veriyor demişti. Bunları takip edersen iyi kazanırsın demişti. Kendisi o ay hangi banka kampanya yapıyorsa oradan kredi kartı alıyormuş diğerini kapatıyormuş. Zaten 3 kişi kalıyorlar harcama illa ki oluyor bizde böyle bi çözüm bulmuştuk demişti bana. Abd de kredi kartı denilince aklıma ilk bu gelir hep. Gerçekten böyle bişey var mı? Bu arada yukarıdaki miktarları salladım. Yani harcama yapınca yüksek miktarda bonus kazanma gibi hususlar var mı?

• @denizci10 Bofa bana 90 günde 1000 harcayınca 200 verecek. Var yani.

• ⭐⭐⭐⭐

@isik çok teşekkür ederim.

• konu ile biraz alakalı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@crazycells hocam size bişey soracağım bu konu ile alakalı. Benim bi arkadaşım abd de yüksek lisans yaptı. Kendisi şunu demişti bankaların bazı dönemde kampanyaları oluyor mesela bu ay 1000 dolar harcarsanız 500 dolar hediye gibi. Zaten fatura, yiyecek, yakıt gibi harcama yapıyorsun bunları kredi kartı ile ödeyince banka sana para veriyor demişti. Bunları takip edersen iyi kazanırsın demişti. Kendisi o ay hangi banka kampanya yapıyorsa oradan kredi kartı alıyormuş diğerini kapatıyormuş. Zaten 3 kişi kalıyorlar harcama illa ki oluyor bizde böyle bi çözüm bulmuştuk demişti bana. Abd de kredi kartı denilince aklıma ilk bu gelir hep. Gerçekten böyle bişey var mı? Bu arada yukarıdaki miktarları salladım. Yani harcama yapınca yüksek miktarda bonus kazanma gibi hususlar var mı?

evet, pek cok bankanin boyle kampanyalari oluyor. Her bankanin farkli seviyede kartlari vardir, bazilari icin minimum harcama sarti 500, bazilari icin 3000, bazilari icin de 10.000 dolar... Dediginiz gibi kredi karti secimlerini akillica yapmak size avantaj saglar (hem paraniz cebinizde kalir, hem de kredi gecmisinize olumlu yansir). Ben bu tur bilgileri 0'dan anlatacagim forumda, hic merak etmeyin 🙂

Su an itibariyle benim aklima gelen en iyi oran %40 ile Chase bankasinin freedom kartlari:

Screen Shot 2022-01-18 at 12.26.08 AM.png

Chase, hem Freedom Unlimited, hem de Freedom Flex kartlari icin 500 dolarlik harcamaya 200 dolar geri veriyor.

• ⭐⭐⭐

Sayın @crazycells bir sorum olacaktı. Ben paycheck ile direct deposit ödemelerini Chase üzerinden alıyorum. Acaba bunun kredi kartı değerlendirme sürecine bir etkisi olur mu? Hali hazırda Fico skorları oluşmadı ama VantageScore mevcut, ama biliyoruz ki VantageScore'un pek bir esprisi yok. Acaba Direct Deposit'leri kaynak göstererek Chase'den bir kredi kartı alabilir miyiz? Alırsak bunun Fico skora bir etkisi olur mu?

Şu an yalnızca BofA'dan 500 dolarlık Secured kredi kartı kullanıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sono, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

Sayın @crazycells bir sorum olacaktı. Ben paycheck ile direct deposit ödemelerini Chase üzerinden alıyorum. Acaba bunun kredi kartı değerlendirme sürecine bir etkisi olur mu? Hali hazırda Fico skorları oluşmadı ama VantageScore mevcut, ama biliyoruz ki VantageScore'un pek bir esprisi yok. Acaba Direct Deposit'leri kaynak göstererek Chase'den bir kredi kartı alabilir miyiz? Alırsak bunun Fico skora bir etkisi olur mu?

Şu an yalnızca BofA'dan 500 dolarlık Secured kredi kartı kullanıyorum.

evet sayin @Sono , normalde bunun gercekten onemli bir etkisi var. Hatta sadece kredi kartlarinin verilip verilmemesi degil, verilecek limiti bile etkileyen bir durum bu. Genelde bankada checking hesabiniz ve bir de checking hesabinizda 5-10K+ gibi bir para varsa yuksek limitli kredi karti alma ihtimaliniz oldukca yukselir.

Lakin, Chase icin soyle bir durum var, Chase genelde 1 yillik kredi gecmisi olmayan kisilere kredi karti vermemeyi tercih ediyor, ozellikle de kendi freedom/sapphire serisini... belki amazon, united vs. gibi co-branded kredi kartlarinda daha toleransli olabilirler ama benim size tavsiyem bosuna hard inquiry yemeyin 🙂 Chase icin 1 yili bekleyin...

Fakat bu sirada kredi karti basvurusu yapmak istiyorsaniz belki Citibank icin benzer bir taktik deneyebilirsiniz. Secured karti kac ay once almistiniz, hatirlatir misiniz?

Screen Shot 2022-01-24 at 10.29.29 PM.png

Bu kart da benzer sekilde 750 dolarlik harcama icin 200 dolar bonus veriyor, ayrica o ayki en cok harcama yaptiginiz kategoride %5 cash back kazaniyorsunuz.

• ⭐⭐⭐

Sayın @crazycells, daha 3 aylık bir geçmişim var, haliyle FICO yok. Yani başvurduğumda çıkma ihtimali görmüyorum aslında.

Ama sanki benim foruma sormamı beklemişler gibi, az önce Mobil Şube içinde "You're pre approved" olarak karşıma çıktı Freedom Flex ve Unlimited. Bu ön onay gibi bir statü oluyor anladığım kadarıyla değil mi? Bu statüde olduğunda başvuru yaparsak mutlaka belli bir limit dahilinde çıkacağını anlayabilir miyiz, yoksa reddedilme riski yine var mı?

• ⭐⭐⭐

@sono pre approved kesin cikacagi anlamina gelmiyor. Bu sekilde basvurularimin reddedildigi oldu.

• Merhaba @crazycells bey Chase Sapphire Preferred Kredi kartı hakkında bilginiz var mı ?Benim için onaylandığını görüyorum fakat kart ücreti 95$ gözüküyor bu ücret aylık mı yıllık mı anlayamadım. 4000$ harcayınca 750$ bonus veriyor galiba bu bonusu sadece seyahat harcamalarında mı kullanabiliyorum

Görsel

• ⭐⭐⭐

@emreonline Yıllık ücreti 95 dolar. Kazanacağınız puanları da Chase Ultimate Rewards platformunda harcarsınız 750 dolara denk geliyor.

• @emreonline yıllık ucret, ilk sene almıyorlar bildgim, esime yeni aldi cunku. Kazandiginiz puanlar ile de odeyebiliyorsunuz 95doları.

• Herkese merhaba,

Kredi kartı konusunda hepimiz Amerika'ya ilk geldiğimizde şunu yapıyoruz: BofA'dan hesap açıp $500 bloke ederek Secure card alıyoruz. Size bir önerim daha var: Capital ONE.

Kendisi yine Amerika'nın ilk 10 bankasının içinde, hizmetlerini dijitalleştirme ve pazar payını büyütme adına risk iştahı yüksek. Bu da demek oluyor ki kredi kartı onaylama oranı yüksek. Hard credit inquiry yapmadan alma ihtimalinizi öğreniyor ve başvuruyu bu şekilde yapıyorsunuz.

İlk başvurumda (Amerika'ya gideli 2 ay olmuştu) bana $2.000'lık limiti olan kredi kartı verdi. Sonrasında test etmek için referans kodum ile üç arkadaş daha kayıt oldu ve hepsine en az $300'lık limitli kartı onayladı. Bu arada secure card değil, yani para yatırmıyorsunuz.

İlk kartı aldık neden ikinci kartı alalım ki? Cevabı basit: Ev veya kredi ile bir şeyler alacağınız zaman kredi kuruluşları sizin kaç adet "Credit Line"a sahip olduğunuza bakıyor. Yani tek kredili hesap güven açısından yeterli olmuyor genelde. Ortalama 3 adet kredi/kredi kartı hesabı istiyorlar. Bu bilgiler yakın zamanda ev almaya çalışan arkadaşıma iletildiği için net olarak yazabiliyorum. Tek kredi kartı olduğu için kredi kuruluşu, kredi vermeyi erteledi ve iki adet daha kredi hesabı açıp öyle tekrar başvurun dedi.

Nasıl başvuru yapacağım?

Geldikten sonra çok kolay bir şekilde internet üzerinden başvuru yapıyorsunuz. İki adet link bırakıyorum, birisi referanslı diğeri direkt link. İsteyen arkadaşlar destek olmak adına referanslı linki kullanabilirler.

Ref link: https://capital.one/3pztmZe
    Normal link: https://www.capitalone.com/credit-cards/platinum/

• ⭐⭐⭐

@thementor capitol one hard inquiry yapmiyor gibi bir izlenim ediniliyor yazdiginizdan. Pre-approval surecinden sonra size verilen offer’i kabul ettiginizde hard inquiry olusmadi mi? Benim capitol one’dan aldigim iki kredi karti icin iki hard inquiry’im duruyor capitol one’dan.

• @keysnambır, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@thementor capitol one hard inquiry yapmiyor gibi bir izlenim ediniliyor yazdiginizdan. Pre-approval surecinden sonra size verilen offer’i kabul ettiginizde hard inquiry olusmadi mi? Benim capitol one’dan aldigim iki kredi karti icin iki hard inquiry’im duruyor capitol one’dan.

Mesajımda açık yazdığımı düşünmüştüm ama sanıyorum daha açık yazmam gerekiyor, hatırlatma için teşekkür ederim. Capital One, Pre-approval sürecinde soft inquiry yapıyor ve size kabul edilme oranınızı söylüyor. Siz o orana bakarak sürece devam ederseniz o zaman kredinizi sorgulayarak size onay veriyor.

• @sono, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@emreonline Yıllık ücreti 95 dolar. Kazanacağınız puanları da Chase Ultimate Rewards platformunda harcarsınız 750 dolara denk geliyor.

Chase Ultimate Rewards platformu disinda harcayamaz miyiz bonuslari ?

• ⭐⭐⭐

Mobil Şube içinde "You're pre approved" olarak karşıma çıktı Freedom Flex ve Unlimited

Herkese merhaba,

Birkaç mesaj yukarıda Chase'den Freedom Unlimited ya da Flex için pre-approved (ön onay) aldığımı yazmıştım. Yaptığım araştırmada sayın @keysnambır'ın dediği gibi Chase'in pre-approved'larının kimi zaman reddedildiğini ve sayın @crazycells 'in söylediği gibi özellikle 1 senelik kredi geçmişi aradığını öğrendim. Ancak Chase ısrarla pre-approved mesajını çıkartınca denemekten zarar gelmez deyip başvurdum ve anında 1500 dolarlık Freedom Flex Unlimited'i onayladı. Kart onaylandığı gibi Mobil Şube'den direkt Apple Pay'e eklenebilecek şekilde gözükmeye başladı. Yani kartınız onaylandığı an fiziksel halini beklemeye gerek kalmadan direkt kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Henüz Fico skorumun olmadığını belirteyim. Ama VantageScore'a 2. hard inquiry geçmişler anında ve bunun puana yansıması -14 oldu.

Reddit'te Chase'in son dönemlerde sadık hesap müşterileri için bazı katı kurallarını esnettiğini okumuştum. Sanırım bende de benzer bir durum oluştu. Normalde ilk hesabımı BofA'da açmıştım ama direct deposit tanımlayan yeni müşterilerine 225 dolar verdiği için Chase'den de aralık başında hesap açmıştım. Hemen hemen 2,5 ay boyunca tüm direct deposit alımlarını Chase'e yaptım ve bu hesaptan hiç para çıkartmadım. Sanıyorum bu kullanım şeklim Chase tarafında bazı değerlendirmelerde avantaj sağladı.

Kartın özellikleri şöyle:

• Kart aidatı yok.
    • İlk 3 ay boyunca 500 dolarlık kullanımda 200 dolar hediye.
    • 12 ay boyunca benzin alışverişlerinde %5 cash back.
    • Drugstore, Restaurant ve yemek servislerinde %3 cashback.
    • Chase'in kendi seyahat portalından yapılacak alışverişlerde %5 cashback.
    • Diğer tüm alışverişlerde %1.5 cashback.

Elimde BofA'nın her alışverişe %1 veren kredi kartı olduğu için tercihimi her alışverişe %1.5 veren Unlimited'den yana kullandım. Flex dönemsel olarak bazı sektörlere %5 veriyor ancak dönemsel kampanyaların beni harcamaya itmesinden ziyade kendim rutin alışverişlerimde maksimum cashback'i hedeflediğim için Unlimited'i seçtim. Bu arada piyasada daha iyi cashback veren kartlar var ama henüz Fico skoru oluşmayan biri için o kartlar şimdilik hayal 🙂

Ekleme:

Bir ipucunu daha buraya not düşmekte fayda var. Pre-Approved olan kartlarda eğer sözleşmede size özel net bir APR'dan bahsediyorsa, pre-approved'un size özel çalışıldığını anlayabilirsiniz. ("Yıllık %10-20 arasında APR" ifadesi yerine "Yıllık %13.75 APR" gibi)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sayın @crazycells, daha 3 aylık bir geçmişim var, haliyle FICO yok. Yani başvurduğumda çıkma ihtimali görmüyorum aslında.

Ama sanki benim foruma sormamı beklemişler gibi, az önce Mobil Şube içinde "You're pre approved" olarak karşıma çıktı Freedom Flex ve Unlimited. Bu ön onay gibi bir statü oluyor anladığım kadarıyla değil mi? Bu statüde olduğunda başvuru yaparsak mutlaka belli bir limit dahilinde çıkacağını anlayabilir miyiz, yoksa reddedilme riski yine var mı?

Reddedilme ihtimali yine de var. "pre-approved" olmak karti alacaginizin garantisi degil.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |