Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Transferwise ile bugün 600$ yolladım ve 2 dolar kesti sadece. Kuru ise 18 saat sabitliyor. Bankalara göre makası çok beğendim. Referans linki ile üye olana 600$ a kadar 2 dolar masraf çıkıyor. Üstü içinse indirim uyguluyor. Alta link bıraktım:)

600$ transfere 2$ ödemek için referans linki.

https://wise.com/invite/u/646a248

• Herkese merhaba,
    Amerika’ya 2.000$ göndermem gerekiyor. Forumda yazılanları okuyunca wise kullanmaya karar verdim ama TL/USD kurundaki oynaklık malumunuz. O nedenle parayı ENPARA USD hesabıma yatırdım. Alıcı banka olarak kızımın USA USD hesabını kaydettim ve dün gece wise ile işlemi yaptım. Paranın wise hesabına geçmesi 37 dakikayı bulabilir yazıyordu ama 10 saat geçtiği halde para hala hesabımda duruyor. Acaba haftasonu olduğu için mi bilemedim… Az önce forumda sadece TL gönderilebilir mesajın gördüm…Olmayacaksa boşuna zaman kaybetmek de istemiyorum….bilen arkadaşlar fikir verebilir mi acaba?
    Sevgiler

• Bu arada eğer wise ile usd gönderemiyorsam, ENPARA ve cepteteb’de usd hesabım var. Hangisiyle yollamam daha ucuz olur?

• ⭐⭐⭐

@ellabella İlk mesajdaki deneyimlerde Cepteteb icin su not dusulmus:

”deneyim: CepteTeb 15.000 USD gonderim icin 32 TL + $15 (BankofAmerica) ucret almis“

• Üstünden biraz zaman geçtiği için emin olamamıştım ama deneyeceğim. Sonrasında güncel ücretler hakkında bilgi veririm 🙂

• ⭐⭐⭐

Bugün Türkiye'ye Wise üzerinden dolar gönderdim ilk defa. 3500 dolarlık gönderim için 9 dolar komisyon aldı. Bank of America hesabından "Bank Debit" yöntemiyle parayı aktardım. Aktarım yapılırken Plaid isimli bir entegrasyon firması kullanıyormuş Wise. Paranın yarın hesaptan çıkış yapıp, 2 Aralık gibi hesaba geçeceğini söylüyor sistem.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Bugün Türkiye'ye Wise üzerinden dolar gönderdim ilk defa. 3500 dolarlık gönderim için 9 dolar komisyon aldı. Bank of America hesabından "Bank Debit" yöntemiyle parayı aktardım. Aktarım yapılırken Plaid isimli bir entegrasyon firması kullanıyormuş Wise. Paranın yarın hesaptan çıkış yapıp, 2 Aralık gibi hesaba geçeceğini söylüyor sistem.

PLAID su an icin sektorun standarti... Tum app'ler banka hesabi giris bilgilerinizi almadan ve kaydetmeden PLAID uzerinden hesap bilgilerinize ulasiyor. Ayrica bir plaid hesabi acip hangi app'lerin, hangi bankalardaki, hangi bilgilere ulastigini da belirleyebilirsiniz/kontrol edebilirsiniz.

• @ellabella, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Üstünden biraz zaman geçtiği için emin olamamıştım ama deneyeceğim. Sonrasında güncel ücretler hakkında bilgi veririm 🙂

Merhaba TEB ile gönderim yaptınız mı? Yaptıysanız ücretler ne seviyede bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@AE123 Yakın zamanda Teb'den BofA'ya transfer yapan arkadaşlarımız miktardan bağımsız olarak 34 TL Teb'e, 15 dolar da BofA'ya ödediler.

• @AE123 bank of Amerika hesabımız olmadığı için western union ile gönderdim bu sefer. Kızım BOA da hesap açacak bir dahaki sefere deneyeceğim. Bilgi veririm

• ⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Aktardığım para TSİ 1 Aralık günü hesaba geçmiş. 2 gün sürmedi transfer. Sadece gönderdiğim 3500'den 5 dolar daha kesmişler hesaba girerken. Böylelikle BofA'dan çekilen 3509 dolar param, CepteTeb hesabına 3495 dolar olarak geçti. Toplam ödediğim komisyon da 14 dolar oldu.

• 18 kasim gunu wise.com araciligiyla turkiyeden bofa hesabima 76k tl transfer yaptim bunun karsiliginda wise 482 tl islem ucreti aldi. tr saatiyle sabah 8.30 olacak sekilde islemi baslattim para ertesi gun yani 19unda bofa hesabima gecti.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

elinize saglik arkadaslar, bu deneyimleri "yer imleri"me ekledim, ilk firsatta ilk iletiye de aktaracagim 👍

• Merhaba,
    1- WesternUnion ile Turkiyeye para gonderdigimizde yillik bir limit var mi? (GC'liyim)
    2-Turkiye'ye giderken uzerimizde en fazla ne kadar nakit para goturursek bir sorun yasamayiz.
    Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@esmadeniz, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Merhaba,
    1- WesternUnion ile Turkiyeye para gonderdigimizde yillik bir limit var mi? (GC'liyim)
    2-Turkiye'ye giderken uzerimizde en fazla ne kadar nakit para goturursek bir sorun yasamayiz.
    Tesekkurler.

1. Yillik veya tek seferlik limitler sizin WU ile olan gecmisinize bagli maalesef: https://wucare.westernunion.com/s/article/How-much-money-can-I-send-with-Western-Union?language=en_US
      Turkiye'ye gonderilen parayi supheli gorup iptal de edebilirler, bilginize.

2. 10.000 euro ustu beyan edilmeli: https://yesilkartforum.com/forum/post/247606

• Merhaba, 11 Kasım 2021 de Kuveyt Türk bankasındaki dolar hesabımdan Bank of America'ya SWIFT ile 9000 USD gönderdim. Detaylarını paylaşmak isterim.

Kuveyt Türk mobil uygulamasında menüden sırasıyla; Para Transferi > Döviz Transferi (SWIFT) > Döviz Transferi (SWIFT) seçerek işleme başladım.
    Bu ekranda ¨Muhabir bankanın ücretini ben ödeyeceğim¨ diye bir seçenek var ama ben seçmedim. Ayrıca SWIFT masrafı için başka hesap seçilebiliyormuş, bende TL hesabımı seçtim. Miktarı, BoA hesap nosunu ve routing numaralarını girdim ve işlemi başlattım.

SWIFT masrafı olarak Kuveyt Türk 166,19 TL (o günün kuruyla 16,66 USD) masrafı TL hesabımdan düştü.
    Para ertesi gün BoA hesabıma 8975 USD olarak yattı. Sanırım bu MUHABIR BANKA arada masraf olarak 25 USD düştü. Transfer işleminin detaylarından anladığım kadarıyla bu banka HSBC USA bankası.
    Son olarak da BoA bir 15 USD daha ¨wire transfer fee¨ adı altında masraf kesti.

Yani bu işten toplam zararım yaklaşık 56 USD ve bana çok geldi 🙂

Yakında tekrar para gondermem gerekebilir ve diğer alternatifleri araştırıyorum. Forumda wise tavsiye edilmiş. wise.com sitesine girdiğimde ana sayfada masrafı hesaplayan bir bölüm var. Aynı miktar parayı wise ile gönderirsem ne kadar masraf kesilir diye bir hesaplayayım dedim. Sanırım wise ile para gönderilirken parayı TL ye çevirmek gerekiyor. 9000 USD bugün Kuveyt Türk alış kuruna göre 123,897.86 TL yapıyor (iyi paraymış 😉 Bu rakamı üst kısımdaki You send kısmına girip para birimini TL seçiyorum. Aşağıda para birimini usd seçince Recipient gets kısmında 8922.49 USD olarak hesaplıyor. Buna göre arada 77.6 USD masraf kesiliyor. Yani Kuveyt Türk to BoA' dan daha fazla.

Kripto borsalar üzerinden Tether ile para göndermeye çalışsam da şöyle bir durum var. An itibariyle Kuveyt Türk usd alış kuru 13,76 TL. Diğer borsaları kontrol etmedim ama daha önce kullandığım paribu nun sitesinden gördüğüm kadarıyla USDT-TL satışı 14,188 TL. Yani 9000 USD bozsam ancak 8732 Tether alabiliyorum. Kayıp neredeyse 268 USD. Araştırdığım kadarıyla kripto paralardaki dalgalanmalardan dolayı Türkiye de insanlar coinleri bozdurup tether e yüklenince böyle saçma bir durum oluşmuş ve tether dolardan daha fazla değerlenmiş. Piyasanın durulmasını beklersem belki dolar ile aynı rakama gelebilir ama ne zaman olur belli değil.

Şimdi diyorum keşke bütün parayı nakit taşısaydım üzerimde, zaten kaynağını ispat edebiliyorum (hatta elçilik görüşmesinde de ispat ettik mali kanıtlarla) tabi onunda ayrı riskleri var.

Türkiye de Kuveyt Türk dışında sadece Enpara da hesabım var, yakın zamanda Enpara dan Amerika ya para transferi yapan oldumu? Masraflar nasıl ?
    Ben Kuveyt Türk ten Enpara ya USD gönderemiyorum sanırım. Parayı TL ye çevirsem yine bir kayıp olacak. Tab bankası avantajlı gibi ama ordada hesabım yok. Kafam biraz karıştı.

Türkiye den Amerika ya para transferinde daha az masraflı her türlü önerilerinize açığım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alia kuveyt türk bankası moneygram üyesi olduğu için amerikadan moneygram gönderip türkiye hesabına geçer aşağıdaki siteye baka mısın

https://www.moneygram.com/mgo/us/en/

Adsız.jpg

• Merhaba değerli dostlar, Bir kaç sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Amerika’da wire transfer ücreti almayan bir banka var mı ? (Ülke içindeki bankaya transfer yapılacak)

• Günlük 8000$ kripto para borsasına yatırıp, kriptoyu Türkiye’ye gönderip, diğer gün aynı paranın tekrar wise aracılığıyla Türkiye’den tekrar Amerika’ya aktarmak IRS için bir problem yaratır mı ?

• @emreonline

1. Domestic wire mi? Bankadan bankaya ve statuye gore degisiyor. Googleda bakabilirsin veya bankandan isteyince bazen feeyi geri oduyorlar

2. Hergun yapiyorsan Wise hesabini buyuk ihtimalle kapatir. IRSden emin degilim, kara para akladigini dusunebilir

• Selam

• US'den TR'ye komisyonsuz USD yollamak mumkun mu?

• (TL'ye cevirmeden ve ATM ile ugrasmadan)

Arastirmama gore sanirim imkansiz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

127

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.2k

| | | |