Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

ABD'ye giriş yaptıktan sonra bir bilgisayar (Mac) almayı düşünüyorum. Bunun için ayıracağım bütçeyi belirlemeye çalışıyorum. Aklıma gelen sorular:

1. Apple sitesinde örneğin 1799 USD tutarıyla listelenen bir Mac'i ABD'deki bir Apple mağazasında alırken ilaveten vergi ödüyor muyuz? Bunun adı "sales tax" mı? Bu vergi oranı sanırım eyaletten eyalete değişiyor, doğru mu? Sales tax dışında bir vergi ödüyor muyuz?
    2. Anladığım kadarıyla ABD'de KDV (VAT) yok, değil mi?
    3. Başka bir eyalette yaşasak bile vergi oranı düşük bir eyaletten bu gibi alışverişleri yapmak mantıklı olur diyebilir miyiz, gözden kaçırdığım/haberdar olmadığım bir dezavantajı olur mu?
    4. ABD'de bu gibi alışverişleri yaparken dikkat etmemiz gereken başka bir tavsiyeniz var mı?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman İnternetten vergisiz alabilirsiniz. Ürün satış vergisi olmayan bir eyaletten gönderiliyorsa, veya o eyalet dışına satışlarda vergi yoksa böyle bir avantaj oluyor. Texas'ta satış fiyatına %8 satış vergisi ekleniyor.
    Aceleniz yoksa Black friday, 4 Temmuz, Chrsitmas gibi indirimleri beklemek daha karlı olabilir.

• @saulgoodman ABD'den bilgisayar alırken... içinde söyledi:

ABD'ye giriş yaptıktan sonra bir bilgisayar (Mac) almayı düşünüyorum. Bunun için ayıracağım bütçeyi belirlemeye çalışıyorum. Aklıma gelen sorular:

1. Apple sitesinde örneğin 1799 USD tutarıyla listelenen bir Mac'i ABD'deki bir Apple mağazasında alırken ilaveten vergi ödüyor muyuz? Bunun adı "sales tax" mı? Bu vergi oranı sanırım eyaletten eyalete değişiyor, doğru mu? Sales tax dışında bir vergi ödüyor muyuz?
    2. Anladığım kadarıyla ABD'de KDV (VAT) yok, değil mi?
    3. Başka bir eyalette yaşasak bile vergi oranı düşük bir eyaletten bu gibi alışverişleri yapmak mantıklı olur diyebilir miyiz, gözden kaçırdığım/haberdar olmadığım bir dezavantajı olur mu?
    4. ABD'de bu gibi alışverişleri yaparken dikkat etmemiz gereken başka bir tavsiyeniz var mı?
    • veya benzeri sitelerden tercih ettiginiz modelin onerilip onerilmedigini inceleyin

• Apple'dan "refurbished" Mac alin (dis kutusu magazada satilanlarin aksine bembeyaz/logosuz olacak ancak bilgisayar "fabrikada yenilenmis", aksesuarlar da muhtemelen yeni, garantisi de oluyor): https://www.apple.com/shop/browse/home/specialdeals

• NY disinda bir eyalette yasiyorsaniz su siteye gozatin (bulundugunuz yerin posta kodunu girerek vergi odemeyeceginizden emin olun): https://www.bhphotovideo.com/c/buy/macbook-pro/ci/29069/cp/9581+37094+29069

• @knnrn onerdigi gibi indirimlerin oldugu "alisveris" gunlerini takip edin (Apple urunlerinde pek de tatmin edici indirimler beklemeyin)

• US'te bir sure yasadiktan sonra Apple Financing'e basvurmayi dusunun: https://www.apple.com/shop/browse/financing

• Apple'dan veya baska bir firmadan (yukaridaki ornek gibi) aldiginiz Apple urunlerine AppleCare+ almayi ciddi bir sekilde degerlendirin https://www.apple.com/support/products/mac.html

• Tavsiye etmemekle birlikte odemeyi kolaylastirici bir alternatif: US'te bir sure yasadiktan sonra, "0% APR Promotional Rate" sunan bir kredi karti aldiysaniz, bu kartla alisveris yapip "Promotional Rate Period" ay sayisi kadar taksitle bilgisayarinizi odeyin

• Merhaba, bilgisayarimda bir çok orijinal olmayan programları kullanıyorum, ABD'de bu konuda sorun olur mu. Olursa bu kadar maliyete nasıl katlanır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vikki77 ABD'den bilgisayar alırken... içinde söyledi:

Merhaba, bilgisayarimda bir çok orijinal olmayan programları kullanıyorum, ABD'de bu konuda sorun olur mu. Olursa bu kadar maliyete nasıl katlanır?

torrent ya da diger korsan icerikleri indirmediginiz surece sorun olmuyor.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 6
  • 17
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |