Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells tüm saydiğiniz bu 3 vergiyi vermək zorundamiyim ?
    Ben texas eyaletine gidicem o yüzden sordum .
    Texas vergisinde yaşayan birisi hangi vergileri vermək zorunda ?
    Federal verginin miktari ne kadar ?
    Eyalet vergisinin miktari ne kadar ?

• @crazycells texas eyaletinde yaşiyan biri hangi vergileri ödemek zorunda ?
    Bir sorum daha olucak ki ,eyer benim social security number im varsa ben İRSC vergi vermeliyimmi yoksa yok ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

@crazycells texas eyaletinde yaşiyan biri hangi vergileri ödemek zorunda ?
    Bir sorum daha olucak ki ,eyer benim social security number im varsa ben İRSC vergi vermeliyimmi yoksa yok ?

evet, odemelisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

@crazycells tüm saydiğiniz bu 3 vergiyi vermək zorundamiyim ?
    Ben texas eyaletine gidicem o yüzden sordum .
    Texas vergisinde yaşayan birisi hangi vergileri vermək zorunda ?
    Federal verginin miktari ne kadar ?
    Eyalet vergisinin miktari ne kadar ?

Texas eyaletinin kendi resmi sitesinden bakabilirsiniz ayrintilara.

Odeyeceginiz vergi miktari kazanciniza gore degisiyor.

• benim hesabıma para vergi kesilmiş şekilde geliyor vergi bildirimi yapmama gerek var mı?

• Merhaba, Vergi yükümlülüğü ne zamandan itibaren, ben ilk girişimi nisan 2019 da yaptım, greencard ım ise mayıs ayında USA daki adresime geldi, henüz USA ya kalıcı yerleşmedim, 2019 yılı için benim de vergi bildiriminde bulunmam gerekir mi? @crazycells

• 2019'daki income yani geliriniz, bekar ve 65 yas alti $12,200 veya evli ve 65 yas alti $24,400'un uzerindeyse, tax filing yani vergi bildirimi yapmaniz gerekiyor.

• @Mansfield1, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

benim hesabıma para vergi kesilmiş şekilde geliyor vergi bildirimi yapmama gerek var mı?

Eger bekar ve evli gelir limitlerinin uzerinde geliriniz varsa (2019 yili icin), yapmaniz gerekiyor. Limitleri ustteki mesajda yazmistim.

• @MySea peki bu dediğiz rakamlar brüt mü net mi?

• Taxable income yani vergilendirilebilen gelir. W2 formlarindaki block #1'de rakam. Eger 1099 formu yapiyorsaniz, orada belirteceginiz gelir miktari.

Note: W2 formu Ocak/Subat ayinda isveren tarafindan duzenlenip size verilir veya gonderilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yboran, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

Merhaba, Vergi yükümlülüğü ne zamandan itibaren, ben ilk girişimi nisan 2019 da yaptım, greencard ım ise mayıs ayında USA daki adresime geldi, henüz USA ya kalıcı yerleşmedim, 2019 yılı için benim de vergi bildiriminde bulunmam gerekir mi? @crazycells

Resmen gocmen olduktan sonra yukumlulugunuz basliyor. Yillik gelir belli bir seviyenin altindaysa gerekmeyebiliyor, fakat geliriniz 0 olsa da vergi bildirimi yapmanizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

COVID-19'dan dolayı Vergi Bildirimi için son gün -bu yıl için- 15 Nisan yerine 15 Temmuz. Eğer bildirimleri hala yapmadıysanız ve yetiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, son günü 15 Ekim'e kadar uzatmak için şimdiden IRS'e ve yaşadığınız(ve çalıştığınız) eyaletin vergi dairesine başvuru yapmayı unutmayın.

Vergi Bildirimi için son gün
    IRS ve eyaletlerin vergi daireleri

COVID-19'dan dolayı Vergi Bildirimi için son gün bu yıl 15 Nisan yerine 15 Temmuz. Eğer bildirimleri yetiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız 15 Ekim'e kadar uzatma yapmak istiyorsanız şimdiden başvuru yapmayı unutmayın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

IRS'in aciklamasina gore, 2020 yili bireysel vergi bildirimleri icin son gun bu yil da 15 Nisan 2021 tarihinden 17 Mayis 2021 tarihine ertelendi. Ayrica 2020 yili icin vergi odemesi gereken kisiler de ceza veya faiz olmadan bu borclarini 17 Mayis tarihine kadar odeyebilecek.

Vergi bildirim tarihini 17 Mayis tarihinden 15 Ekim tarihine almak icin ise 4868 Formunu doldurmaniz gerekiyor. Eger erteleme yaparsaniz vergi bildiriminizi 15 Ekim tarihine kadar yapabilirsiniz fakat odemeniz gereken vergiler sadece 17 Mayis tarihine kadar ertelenebiliyor, bu tarihten sonra ceza ve faiz islemeye basliyor.

Ayrica Subat'taki kis firtinasi afetinden etkilenen Texas, Oklahoma ve Louisiana icin bireysel ve is vergi bilgilerimleri icin son tarih 15 Haziran 2021.

https://www.irs.gov/newsroom/tax-day-for-individuals-extended-to-may-17-treasury-irs-extend-filing-and-payment-deadline

Bu ertelemeler sadece federal vergi bildirimlerini ve odemelerini ilgilendiriyor. Kendi yasadiginiz eyaletteki vergi uygulamalari icin eyalet devletinin sitesini incelemeniz gerekiyor. Eyaletlerin vergi ile ilgili sitelerine su linkten ulasabilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Vergi bildirimini yapmak icin son 4 gun! Eger 17 Mayis'a kadar yetistiremeyecekseniz 15 Ekim tarihine kadar sureci ertelemek icin 4868 formunu doldurmalisiniz!

• Merhaba,

Öncelikle, bir süredir özel durumlarımdan ötürü aktif olarak katılım sağlayamadığım için üzgünüm.
    2020 yılının pandemi ve trump GC kazazedesi olmaktan kılpayı kurtulan ve 2020 Şubat ayında vizesini alanlardanım. Umarım 2020 ve 2021 yılı talihlisi arkadaşlarımız da bir an önce mutlu haberler alıp hayallerine kavuşurlar.

Pandemi seyahat yasakları sırasında vizeyle ilk girişimizi 2020 Temmuz ayında yapıp 5 gün kalıp TR'ye geri dönmüştük. Kartlarımız kısa süre içersinde ABD adresine ulaşmış ve sonrasında TR'ye gelen biri vasıtasıyla da fiziksel olarak elimize ulaşmıştı.

Bu süreçten sonra 2021 yılında resmi olarak boşandık; eski eşimin, benim ve oğlumun yeşil kartları var ve gerek pandemi gerek de bu durumlar özelinde şimdiye kadar burada ve telegram gruplarında çok aktif olamadım.

Sonunda 6 Temmuz 2021 tarihinde ABD'ye yerleştim; Houston Kingwood'tayım.
    Yazı oğlumla birlikte geçirdik ama yaklaşık 2 ay kaldıktan sonra o da TR'ye döndü. Şimdilik durum bundan ibaret.

Benim vergi bildirimi konusunda bir bilgiye ve tecrübelerinize dayanarak bir yönlendirmeye ihtiyacım var.
    2020 yılının vergi bildirimini taxact.com sitesi üzerinden bir arkadaşımın yönlendirmesiyle yaptım ancak anladım ki "non-resident" olarak yapmak gerekirken "resident" olarak işaretleyerek ilerlemişiz. Married filling jointly olarak doldurdum ve dependant olarak çocuğu da bildirdim. Yani 2020 yılında ABD'de geçen gün sayısı çok az.

O vakit banka hesabım olmadığı için GC'lerin gönderildiği adresi (arkadaşımın adresi) beyan etmiştim, vergi beyanı onaylandı ama adreste yaşamadığım için sanırım paycheck'ler geri döndü. Bu aslında iyi bir şey olabilir diye düşünüyorum, zira gerekli düzeltmeyi yapıp şu anki adres ve banka hesap numaram ile bir form doldurarak ilerlemem gerekecek sanırım.

Hangi formu nasıl doldurmalı ve nereye göndermeliyim, durum biraz karışık olduğu için ikinci bir yanlış yapmamak adına emin olmak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@unborn, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

Merhaba,

Öncelikle, bir süredir özel durumlarımdan ötürü aktif olarak katılım sağlayamadığım için üzgünüm.
    2020 yılının pandemi ve trump GC kazazedesi olmaktan kılpayı kurtulan ve 2020 Şubat ayında vizesini alanlardanım. Umarım 2020 ve 2021 yılı talihlisi arkadaşlarımız da bir an önce mutlu haberler alıp hayallerine kavuşurlar.

Pandemi seyahat yasakları sırasında vizeyle ilk girişimizi 2020 Temmuz ayında yapıp 5 gün kalıp TR'ye geri dönmüştük. Kartlarımız kısa süre içersinde ABD adresine ulaşmış ve sonrasında TR'ye gelen biri vasıtasıyla da fiziksel olarak elimize ulaşmıştı.

Bu süreçten sonra 2021 yılında resmi olarak boşandık; eski eşimin, benim ve oğlumun yeşil kartları var ve gerek pandemi gerek de bu durumlar özelinde şimdiye kadar burada ve telegram gruplarında çok aktif olamadım.

Yazı oğlumla birlikte geçirdik ama yaklaşık 2 ay kaldıktan sonra o da TR'ye döndü. Şimdilik durum bundan ibaret.

Benim vergi bildirimi konusunda bir bilgiye ve tecrübelerinize dayanarak bir yönlendirmeye ihtiyacım var.
    2020 yılının vergi bildirimini taxact.com sitesi üzerinden bir arkadaşımın yönlendirmesiyle yaptım ancak anladım ki "non-resident" olarak yapmak gerekirken "resident" olarak işaretleyerek ilerlemişiz. Married filling jointly olarak doldurdum ve dependant olarak çocuğu da bildirdim. Yani 2020 yılında ABD'de geçen gün sayısı çok az.

O vakit banka hesabım olmadığı için GC'lerin gönderildiği adresi (arkadaşımın adresi) beyan etmiştim, vergi beyanı onaylandı ama adreste yaşamadığım için sanırım paycheck'ler geri döndü. Bu aslında iyi bir şey olabilir diye düşünüyorum, zira gerekli düzeltmeyi yapıp şu anki adres ve banka hesap numaram ile bir form doldurarak ilerlemem gerekecek sanırım.

Hangi formu nasıl doldurmalı ve nereye göndermeliyim, durum biraz karışık olduğu için ikinci bir yanlış yapmamak adına emin olmak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

Siz GC sahibi oldugunuz icin federal vergi bildirimini resident olarak doldurmaniz dogru olmus. Eger eyalet icin dolduruluyor olsaydi o durumda non-resident olarak doldurabilirdiniz ama sadece eyalet icin olan vergi bildirimini...

Alamadiginiz (veya geri donen) yardimlari vergi bildirimi yaparken alabilirsiniz.

Deneyimlerinizi su basliga aktarabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

• @crazycells, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

@unborn, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.

Siz GC sahibi oldugunuz icin federal vergi bildirimini resident olarak doldurmaniz dogru olmus. Eger eyalet icin dolduruluyor olsaydi o durumda non-resident olarak doldurabilirdiniz ama sadece eyalet icin olan vergi bildirimini...

Alamadiginiz (veya geri donen) yardimlari vergi bildirimi yaparken alabilirsiniz.

Deneyimlerinizi su basliga aktarabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

Çok teşekkür ederim @crazycells , düzeltme yapmama gerek olmaması içimi rahatlattı 🙂
    O zaman sonraki yılın vergi bildiriminde yeni adres, hesap numaram vs. de olacağı için 2020 yılının ödemelerini de hep birlikte yapmış olacaklar anladığım kadarıyla.

İlgili başlığı da inceleyip gelişmeleri orada paylaşırım.
    Tekrar teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |