Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mümine, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@crazycells
    İyi günler diliyorum
    Ben bir konuyu merak ettiğim için soruyorum: 10 yıllık kart onaylanınca bu kartların basımı tek bir merkezde mi gerçekleşiyor yoksa bölge bölge ayrılıyor mu? Genelde ne kadar sürede elimize geçer?

Bu konu daha once de konusulmustu, su an baktim ama yazilari bulamadim... sanirim sonuc olarak guvenlik nedeniyle tek bir merkezde basildigina kanaat getirmistik.

Ama bu kurum yildan yila degisebilir, bildigim kadariyla USCIS bu islemi outsource ediyordu, kendi basmiyordu... yani her seferinde ihaleyi alan kurum belirlenen sure boyunca bu kartlarin basimini gerceklestiriyor.

• @crazycells, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@mümine, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@crazycells
    İyi günler diliyorum
    Ben bir konuyu merak ettiğim için soruyorum: 10 yıllık kart onaylanınca bu kartların basımı tek bir merkezde mi gerçekleşiyor yoksa bölge bölge ayrılıyor mu? Genelde ne kadar sürede elimize geçer?

Bu konu daha once de konusulmustu, su an baktim ama yazilari bulamadim... sanirim sonuc olarak guvenlik nedeniyle tek bir merkezde basildigina kanaat getirmistik.

Ama bu kurum yildan yila degisebilir, bildigim kadariyla USCIS bu islemi outsource ediyordu, kendi basmiyordu... yani her seferinde ihaleyi alan kurum belirlenen sure boyunca bu kartlarin basimini gerceklestiriyor.

Teşekkürler

• Merhaba arkadaşlar 3 Mayıs 2021 tarihin de yapmış olduğum I-751 başvurumun işleme alındığına ve 10 yıllık green kartım gelene kadar mevcut durumumun 18 ay uzatıldığını belirten I-797 belgesi 21 Mayıs 2021 Cuma günü tarafıma ulaştı.

Başvurum Uscis Texas merkezi tarafından ele alınacak.Aos başvurum Varmont tarafından ele alınmıştı.Neyse ki bu benim için olumlu bir durum çünkü işlem sürelerine bakıldığın da Vermont’un yavaş ilerlediği görülmekte Texas içlerinde 4-8.5 ay ile en hızlı olanı görünüyor.

Bu aşamadan sonra arkama yaslanıp beklemekten başka yapabileceğim bir durum yok.10 yıllık kartımı 8 ay için de alabilsem de alamasam da zaten gelecek yıl aynı tarihlerde 3 yıllık green kartlı olma koşulunu sağlamış olacağım için vatandaşlık başvurumu gerçekleştireceğim.

Tarihler :
    I-751 Başvuru Tarihi : 3 Mayıs 2021
    I-797 Ulaştırılma Tarihi : 21 Mayıs 2021

• Merhaba 2 yıllık green card sürem bitmek üzere I-751 formu yerine I-90 formunu doldurduk iptal edip ücret iadesi almak istiyorum ama kimseye ulaşamıyorum ne yapmam gerekiyor 🤷♀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarunsal, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Merhaba 2 yıllık green card sürem bitmek üzere I-751 formu yerine I-90 formunu doldurduk iptal edip ücret iadesi almak istiyorum ama kimseye ulaşamıyorum ne yapmam gerekiyor 🤷♀

USCIS call center'i sabah acilir acilmaz aramanizi tavsiye ederim. Hatta bekleme suresini minimuma indirmis olursunuz.

• Merhaba, CR1 vizem 15.09.21’de bitecegi icin onumuzdeki gunlerde I-751 formunu doldurup IR-1 icin basvuracagim, bununla ilgili birkac sorum olacak;

1. Bu sure icinde I-797 receipt notice GC olarak kullanilabiliyor diye yazilmis; yani bu form ile ehliyet yenileme, Amerika ici seyahat, yurtdisi seyahat ya da okul, kurs kaydi gibi her turlu faaliyeti yapabilirim ve kimlik yerine kullanabilirim demek oluyor degil mi?

2. 2 yillik eski Greencard bende mi kalacak yoksa yenisi icin yapilan basvuruda bu karti da posta ile gondermeli miyim?

3. 2 yillik karta basvuru yaparken esim calismaya yeni basladigi icin bana baska bir aile dostumuz sponsor olmustu. Fakat simdi bu sponsorluga maddi anlamda ihtiyacimiz yok, devam ettirilmesi sart midir ya da yeni kart basvurusuna eklenmeli midir?

4. Bu sene icinde yeni bir eve tasinma ihtimalimiz olacak (ayni eyalet icinde) bu durumda yeni kartin gonderilmesini istedigimiz adresi guncelleme imkanimiz oluyor mu acaba?

5. Son olarak, vatandaslik basvuru hakkim Eylul 2022 itibariyle gelmis olacak (ilk greencard tarihinden itibaren 3 yil). Bu sure icinde her sene yaklasik 1’er ay Turkiye’de kalmis olacagiz. Bu sureleri 3 yil uzerine eklememize gerek var mi? Yoksa bunu dikkate almadan 90 gun kala basvurumu yapabilir miyim? Sanirim buyuk ihtimalle 10 yillik kart gelene kadar vatandaslik hakkim da gelmis olacak...

Simdiden tesekkur ederim

• @ntosun, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Merhaba, CR1 vizem 15.09.21’de bitecegi icin onumuzdeki gunlerde I-751 formunu doldurup IR-1 icin basvuracagim, bununla ilgili birkac sorum olacak;

1. Bu sure icinde I-797 receipt notice GC olarak kullanilabiliyor diye yazilmis; yani bu form ile ehliyet yenileme, Amerika ici seyahat, yurtdisi seyahat ya da okul, kurs kaydi gibi her turlu faaliyeti yapabilirim ve kimlik yerine kullanabilirim demek oluyor degil mi?

2. 2 yillik eski Greencard bende mi kalacak yoksa yenisi icin yapilan basvuruda bu karti da posta ile gondermeli miyim?

3. 2 yillik karta basvuru yaparken esim calismaya yeni basladigi icin bana baska bir aile dostumuz sponsor olmustu. Fakat simdi bu sponsorluga maddi anlamda ihtiyacimiz yok, devam ettirilmesi sart midir ya da yeni kart basvurusuna eklenmeli midir?

4. Bu sene icinde yeni bir eve tasinma ihtimalimiz olacak (ayni eyalet icinde) bu durumda yeni kartin gonderilmesini istedigimiz adresi guncelleme imkanimiz oluyor mu acaba?

5. Son olarak, vatandaslik basvuru hakkim Eylul 2022 itibariyle gelmis olacak (ilk greencard tarihinden itibaren 3 yil). Bu sure icinde her sene yaklasik 1’er ay Turkiye’de kalmis olacagiz. Bu sureleri 3 yil uzerine eklememize gerek var mi? Yoksa bunu dikkate almadan 90 gun kala basvurumu yapabilir miyim? Sanirim buyuk ihtimalle 10 yillik kart gelene kadar vatandaslik hakkim da gelmis olacak...

Simdiden tesekkur ederim

1- 2 yıllık kartınızla birlikte her türlü işlem için kullanabilirsiniz.Kimlik yerine kullanamazsınız çünkü green kartın dahi böyle bi kullanabilirliği yok.Ama ehliyet ve kimlik belgesi almak için bu belgeyi kullanabilirsiniz.

2- 2 yıllık kartınız siz de kalacak işlemler de belgenizin yanın da 2 yıllık kartınızla işlemler gerçekleştirilecek. O yüzden 2 yıllık kartınızı geçerliymiş gibi düşünüp saklayın.

3-10 yıllık başvuru için sponsorluk şartı aranmıyor.

4-Başvurunuzu yaptıktan sonra Uscis sitesi üzerinden adres değişikliği yapabilirsiniz.

5-Gerek yok, dikkate almadan 90 gün kala 10 yıllık kartınızın size ulaşmasını beklemeden vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

• @Rookie Merhaba, cevaplariniz icin tesekkur ederim 🙂 Ilk soruda kimlik yerine kullanmak tanimini yanlis kullanmisim aslinda ama cevabiniz yeterince aciklayici 🙂

• @ntosun, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@Rookie Merhaba, cevaplariniz icin tesekkur ederim 🙂 Ilk soruda kimlik yerine kullanmak tanimini yanlis kullanmisim aslinda ama cevabiniz yeterince aciklayici 🙂

Rica ederim bol şans 😌

• @Rookie Bu arada I-797 receipt notice’in gelmesi acaba ne kadar sürüyor bilginiz var mı?

@Rookie Bu arada I-797 receipt notice’in gelmesi acaba ne kadar sürüyor bilginiz var mı?

3-4 hafta sürüyor benimkisi 3 hafta sürdü.

• @Rookie Tesekkür ederim ☺

• Herkese merhaba,

Iki yillik yesil kartim 3 ay icinde zaman asimina ugrayacak ve i-751 dolduruyorum.
    Iki sorum var, yardimci olursaniz cok sevinirim.

1- Muhtemelen benim imzalamam gerekiyor ama her seyden emin olmak icin sormak istedim: i-751 Part 7'de Petitioner signature kisminda imzayi ben mi atiyorum yoksa Amerikan vatandasi olan esim mi?

2- Alien number olarak 2 sene onceki formlarimdaki numarayi yazabilirim degil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hodelek, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Herkese merhaba,

Iki yillik yesil kartim 3 ay icinde zaman asimina ugrayacak ve i-751 dolduruyorum.
    Iki sorum var, yardimci olursaniz cok sevinirim.

1- Muhtemelen benim imzalamam gerekiyor ama her seyden emin olmak icin sormak istedim: i-751 Part 7'de Petitioner signature kisminda imzayi ben mi atiyorum yoksa Amerikan vatandasi olan esim mi?

2- Alien number olarak 2 sene onceki formlarimdaki numarayi yazabilirim degil mi?

1. Evet, I-751'i kosullu Green Card'a sahip kisi dolduruyor. Yani petitioner sizsiniz...

2. Alien number zaten Green Card'da da yaziyor USCIS number olarak... Direk oradan kopyalayabilirsiniz, basina A koymaniz yeterli. Eger 8 haneliyse basina bir de 0 ekleyin.

• @crazycells Teşekkür ederim.

Form ile beraber kira/mortgage, ortak banka hesabımıza dair hesap dökümü, çocuğumuzun doğum belgesi, ikimizin de isminin yer aldığı araç sigorta poliçesi ve fotoğraflar göndermeyi düşünüyorum. Sizce yeterli olur mu? Eşimin akrabalarına evliliğin devam ettiğine dair mektuplar da yazdırabilirim, faydası olur mu?

Bu ek belgeleri Part 11'de indekslemem gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hodelek, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@crazycells Teşekkür ederim.

Form ile beraber kira/mortgage, ortak banka hesabımıza dair hesap dökümü, çocuğumuzun doğum belgesi, ikimizin de isminin yer aldığı araç sigorta poliçesi ve fotoğraflar göndermeyi düşünüyorum. Sizce yeterli olur mu? Eşimin akrabalarına evliliğin devam ettiğine dair mektuplar da yazdırabilirim, faydası olur mu?

Bu ek belgeleri Part 11'de indekslemem gerekiyor mu?

Bence yeterli olur sayin @hodelek , ama garanti olsun diyorsaniz tabii ki o sekilde bir mektup da yazdirabilirsiniz.

Part 11'i sadece diger bolumlerdeki cevaplar ayrilan yerlere sigmadiysa kullanmaniz yeterli.

• @crazycells Tesekkur ederim.

Bazilari Part 1 Mailing Address bolumunde "In care of name" sorusuna kendi isimlerini yaziyorlar, bazilari da bos birakiyor. Hangisi daha dogru sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tesekkur ederim.

Bazilari Part 1 Mailing Address bolumunde "In care of name" sorusuna kendi isimlerini yaziyorlar, bazilari da bos birakiyor. Hangisi daha dogru sizce?

Eger adres size aitse isminizi yazmaniza gerek yok. Ama adres size ait degilse, o durumda o adreste yasayan kisinin ismini "in care of" diye belirtmeniz cok daha dogru olur.

• @crazycells Merhaba, yine ben…

Başka bir adreste yaşadınız mı sorusuna evet dediğim için Part 11 Additional Information sayfasını da dolduruyorum. “Your full name” kısmında tekrar adımı soyadımı ve Alien numberı yazmak zorundayım değil mi? İlk sayfada zaten bu bilgileri verdiğimiz için kafam karıştı.

Bu arada mortgage, banka hesabı, aile fotoğrafları gibi destekleyici belgelerin hepsini bir zarfa koyup formla beraber yollamam yeterli mi yoksa hepsini tek tek açıklayıcı yazılar da mı yazmalıyım? “Bakın X numaralı fotoğraf eşimle şu etkinlikten, Y numaralı belge ortak banka hesabımız, Z numaralı belge mortgage/kira sözleşmesi” gibi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Merhaba, yine ben…

Başka bir adreste yaşadınız mı sorusuna evet dediğim için Part 11 Additional Information sayfasını da dolduruyorum. “Your full name” kısmında tekrar adımı soyadımı ve Alien numberı yazmak zorundayım değil mi? İlk sayfada zaten bu bilgileri verdiğimiz için kafam karıştı.

Bu arada mortgage, banka hesabı, aile fotoğrafları gibi destekleyici belgelerin hepsini bir zarfa koyup formla beraber yollamam yeterli mi yoksa hepsini tek tek açıklayıcı yazılar da mı yazmalıyım? “Bakın X numaralı fotoğraf eşimle şu etkinlikten, Y numaralı belge ortak banka hesabımız, Z numaralı belge mortgage/kira sözleşmesi” gibi.

Evet, tekrar yazin o bilgileri her istenildigi yere.

Bu kadar ayrintili yazmaniza gerek yok, cok genel ifadelerle belirtip gonderebilirsiniz. Bu arada fotograf gonderemiyorsunuz, gondereceginiz her sey kagida basilmis olsun... Bilgisayarda word uzerinde ayarlayip hepsinin ciktisini alin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |