Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ipek-Ozaydin Paylaşım için çok teşekkürler. İnşallah her şey gönlünüzce olur.

• ben 2022 talihlisiyim, siram 26xxx. en erken haziran gibi current olurum diye dusunuyorum. ankara'da surec cok yavas ilerliyor, hatta ilerlemiyor su an. haziran'da current olursam AOS ile 30 eylule kadar yapma ihtimalim nedir acaba? o da hizli bir surec gibi durmuyor. bir de once ankara'yi secip, sonra AOS e karar verirsem KCC nin bunu onaylamasi cabuk olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyin0931 eğer dosyanızı aos olarak devam edecekseniz, bunu sahip olduğunuzu turist vizeleri ile yapmanızı tavsiye etmem. çünkü vizenizi amaci dışında kullanıp, green card hakkınızı da kaybedebilrisiniz. ama şuan abd sınırları içerisindeyseniz aos yapabilirsiniz.

ayrıca, aos yapacaksanız kcc'nin bununla alakalı bir izin durumu yok. dosyanıza artik kcc degil USCIS bakacak. kcc'ye bilgi vermemize gerek yok.

• Merhaba,

Dv Lottery uzerinden AOS yapmak ile H1B green card uzerinden AoS surecini sürdürmek arasında, ne gibi farklar var? Ikisinin onay süreçleri ve zamanı hakkında bilgisi olan var mi acaba?

• @gucarslan, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@huseyin0931 eğer dosyanızı aos olarak devam edecekseniz, bunu sahip olduğunuzu turist vizeleri ile yapmanızı tavsiye etmem. çünkü vizenizi amaci dışında kullanıp, green card hakkınızı da kaybedebilrisiniz. ama şuan abd sınırları içerisindeyseniz aos yapabilirsiniz.

ayrıca, aos yapacaksanız kcc'nin bununla alakalı bir izin durumu yok. dosyanıza artik kcc degil USCIS bakacak. kcc'ye bilgi vermemize gerek yok.

tesekkurler yanitiniz icin. oyleyse surecler ayri isliyor, kcc'ye dosyami atip ankara'yi beklerken duruma gore AOS da deneyebilirim. agustosta ABD'ye donecegim orada ogrenci oldugum icin (f-1 vizem ile), bunun yaninda b-1 vizem de var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyin0931 tekrardan söylüyorum, vizelerinizi amacı dışında kullanmanız tamamen sizin tercihiniz.

ama evet, süreçler farklı işliyor.
    yapip yapmamak tamamen size kalmış.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ipek-Ozaydin, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

7 Mayis Cuma gunu mulakata girdik USCIS'te, unutmadan tecrubelerimi aktariyim, belki ileride baska arkadaslara faydasi olur.

Mulakattan yarim saat oncesinde guvenlikten iceriye aldilar ve check-in yapilmasi icin olan bekleme salonuna gectik. Bizden baska hic kimse yoktu salonda. Mulakattan 15 dk once bir gorevli geldi, mulakat mektubumuzu gostermemizi istedi, uzerine cagirilacagimiz numarayi yazdi ve sonrasinda ateslerimizi olcup beklememizi soyledi. Mulakat saatinden yaklasik 10 dk sonra bizi gorusme odasina aldilar. Esim ve beni dogrudan masanin karsina, 7 yasindaki oglumuzu da arkadaki sandalyeye oturttu, sonradan anladigimiz kadariyla herkesi kamera kadrajina alacak sekilde oturtuyor.

Ogluma sadece yasini ve sakayla karisik bunlar senin annen ve baban mi diye sordu ve sana baska soru sormayacagim dedi.

Mulakata baslamadan once dosyalarini duzenledi, genel surecle ilgili sohbet etti. Daha mulakata baslamadan, bugun mulakat yapacaklarini ama onay veremeyecegini soyledi. Cunku KCC'den vize isteginde bulunmamislar. Dosyamda olmasina ragmen, benden Diversity Visa Fee'nin odendi makbuzunu istedi ve kopyasini aldi ve mulakat sonrasi istekte bulunacagini soyledi. Ben de bizim I-693'umuzun covid asisindan dolayi hazir olmadigini belirttim, dilerseniz doktordan aldigim yazi var verebilirim dedim. Gerek yok, yaptirinca hepsini bir zarfa koyup mail ile gonderin dedi. Bir de biometrics icin cagrilmadigimizi belirttim, onu da sistemden kontrol etti ve cagrilmaniz lazim, onu da ilgili departman ile konusacagim size davet gelecek dedi.

Resmi mulakata video kayidini baslattiktan sonra basladi ve genel tavri daha ciddilesti. Oncelikle ayaga kaldirip, dogruyu soyleyecegimize dair yemin ettirdi. ilk olarak isleme oglumun basvurusundan basladi ve benim sorulari cevaplamami istedi. Adini, soyadini, dogum yerini ve tarihini sordu. Sizinle beraber mi yasiyor diye sordu ve sonrasinda bana formun altina imza attirdi.

Esim ve bana sorulari beraber soracagini ve sirayla cevap vermemizi soyledi. Bizlere de adimizi, soyadimizi, daha once kullandigimiz baska bir ad olup olmadigini, dogum tarihimizi, yerini, ABD son girisi nereden ve ne zamam yaptigimizi, oturdugumuz adresi, daha once baska bir evliik yapip, yapmadigimizi, baska cocugumuz olup olmadigini sordu. Ben principal applicant oldugum icin benim nerede calistigimi ve ne is yaptigimi sordu. Mevcut vizemiz disinda daha once herhangi bir Amerikan vizemiz olup, olmadigini sordu ve bu sorular bittikten sonra formdaki guvenlik sorularina gececegini bildirdi. Esimin ingilizcesi cok iyi olmadigi icin, formun bir kopyasina bakarak cevap vermesine bir sey demedi. Anlamadigi olursa soru numarisini soyledi.

Mulakat toplamda yarim saat kadar surdu ve hazirladigimiz hicbir dokumana bakmadi (diversity visa makbuzu disinda), zorlayici hicbir soru sormadi. Konusmanin basinda belirttigi adimlari tekrarladi ve biometric verildikten sonra bir daha gelmemiz gerekmeyecegini, kartin postalanacagini soyledi. Elimizde statumuzun "in-review" oldugunu soyleyen bir mektup ve I-693 icin RFE mektubu ile mulakattan ayrildik.

Umarim sonrasi icin her sey yolunda giderse onumuzdeki 1-2 aya onayi alabilmeyi umuyorum. Sonuclari da surec bittiginde paylasmaya calisirim.

Hayirli ugurlu olsun, tebrikler... Uzun suredir aile sponsorlugu disinda olumlu deneyim duymayi ozlemisiz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Minevra, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,

Dv Lottery uzerinden AOS yapmak ile H1B green card uzerinden AoS surecini sürdürmek arasında, ne gibi farklar var? Ikisinin onay süreçleri ve zamanı hakkında bilgisi olan var mi acaba?

H1B'den sonra EB kategorisinden GC aliyorsunuz, dolayisiyla is deneyiminizi ve yaptiginiz isleri daha ayrintili gormeliler. DV kategorisinde lise mezuniyeti GC almak icin yeterli, ama EB'de oyle degil (H1B'den sonra alinacak olan EB'de)... isterseniz ilk iletiyi bir daha inceleyin, EB icin ayri notlar mevcut...

Diger bir onemli nokta da, DV icin 30 Eylul'e kadar vizeyi almak zorundasiniz, ama EB icin oyle bir kisitlama yok, o finansal yilda alamazsaniz bir sonraki yil surece hala devam edebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyin0931, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@gucarslan, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

tesekkurler yanitiniz icin. oyleyse surecler ayri isliyor, kcc'ye dosyami atip ankara'yi beklerken duruma gore AOS da deneyebilirim. agustosta ABD'ye donecegim orada ogrenci oldugum icin (f-1 vizem ile), bunun yaninda b-1 vizem de var.

Eger F-1 ile ABD'de okuyorsaniz o durumda AOS secenegini ciddi sekilde degerlendirebilirsiniz. Vize surecinizi imzaniza tasimalisiniz.

• @crazycells cok teşekkürler . Sorum aslanda söyle olacakta.
    Ornegin : DV ile Aos yaptiginizda ortalama XX ay sürüyor.
    H1B'den EB2 -NIW surecini ilerletirsek YY ay sürüyor.

Bizim iki alternatifimiz var ve ortalama sureleri konusunda bir tecrübeniz var mi diye sormak istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Minevra, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells cok teşekkürler . Sorum aslanda söyle olacakta.
    Ornegin : DV ile Aos yaptiginizda ortalama XX ay sürüyor.
    H1B'den EB2 -NIW surecini ilerletirsek YY ay sürüyor.

Bizim iki alternatifimiz var ve ortalama sureleri konusunda bir tecrübeniz var mi diye sormak istiyorum.

Maalesef bolgeden bolgeye cok degisiyor, DV icin bir istatistik tutulmuyor diye biliyorum cunku bu sekilde GC alanlarin sayisi ABD capinda oldukca az (birkac bin kisi)... EB icin ise suradan kontrol edebilirsiniz:

• @Ipek-Ozaydin Tebrik ederim Ipek Hanim. Umarim en yakin zamanda onayinizi alirsiniz. Sizlere bir sorum olacak. Mulakata hangi eyalet ve sehirde girdiniz acaba?

• Merhaba,

Ben 2022 talihlisiyim, sıram 18xxx. Amerika'da yaşıyorum ve vize türüm H4. Eşim ve ben ds-260 formunu geçen hafta gönderdik. Biz Amerika'da yaşadığımız için AOS yapacağız ve formda mülakat yerini ona göre işaretledik. Yalnız çok fazla şey okuduk ve kafamız karıştı açıkcası. Netleştirmek için sormak istedik, KCC'den evrak isteğini bekleyecek miyiz yoksa AOS için geçerli olan evrakları toparlayıp sonrasında da göndermeli miyiz?

Sorum tekrar ettiyse kusura bakmayın, tüm yazılanları okumaya çalıştım ancak aradığım cevaba tam ulaşamadım 🙂 şimdiden çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@breeze145 eğer AOS yapacaksanız sürecinizi KCC ile değil, USCIS ile yürüteceksiniz. bu başlığın ilk iletisinde bütün detaylar var aslında, dikkatlice okuyun lütfen.

• @Minevra Merhabalar, basvuruyu tamamen kendim hazirladim ama bu forum ve internetteki bilgilerden oldukca faydalandim. Tum USCIS formlarinin talimat dosyalarini detaylica okudum yani anlayacaginiz baya ev odevi yaptim 🙂 Ben Ohio'dan basvurdum, Field Office'im Cincinnati.

• @iglesos cok tesekkurler. Ben Cincinnati, Ohio'da girdim mulakata.

• ben amerikada yasiyorum, ama ankarada da girebilirim. siram 26xxx oldugu ve ankara konsoloslugu yavas calistigi icin AOS mantikli geldi. ankaraya KCC, abd icinse USCIS bakiyor onu biliyorum. ds-260 doldururken hangisini seceyim eger iki opsiyonu da acik tutmak istiyorsam?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@breeze145, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,

Ben 2022 talihlisiyim, sıram 18xxx. Amerika'da yaşıyorum ve vize türüm H4. Eşim ve ben ds-260 formunu geçen hafta gönderdik. Biz Amerika'da yaşadığımız için AOS yapacağız ve formda mülakat yerini ona göre işaretledik. Yalnız çok fazla şey okuduk ve kafamız karıştı açıkcası. Netleştirmek için sormak istedik, KCC'den evrak isteğini bekleyecek miyiz yoksa AOS için geçerli olan evrakları toparlayıp sonrasında da göndermeli miyiz?

Sorum tekrar ettiyse kusura bakmayın, tüm yazılanları okumaya çalıştım ancak aradığım cevaba tam ulaşamadım 🙂 şimdiden çok teşekkür ederim.

ayrica vize surecinizi de imzaniza tasimayi unutmayin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyin0931, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

ben amerikada yasiyorum, ama ankarada da girebilirim. siram 26xxx oldugu ve ankara konsoloslugu yavas calistigi icin AOS mantikli geldi. ankaraya KCC, abd icinse USCIS bakiyor onu biliyorum. ds-260 doldururken hangisini seceyim eger iki opsiyonu da acik tutmak istiyorsam?

DV2022 talihlisi misiniz? Vize surecinizi imzaniza tasiyin...

• Merhaba @crazycells .bir kez daha bir sorum olacaktı 😊 k1 vizesi ile Amerika’ya gelip evlendim ve şuan eşimle aos işlemleri için evraklarımızı düzenliyoruz . Eşimin 2020 transkripti yıllık istenen federal gelir düzeyinin üzerinde fakat şuanki çalıştığı işteki yıllık geliri istenen düzeyin 2000 dolar altında kalıyor . Aradaki kalan eksik tutarı, benim buraya Türkiye’den getirdiğim, şuan Amerika’da açıp bankaya yatırdığım 20.000 dolar üzerinden tamamlayabilir miyiz ? Ben bankadan bir yazı alarak evrakların içine ekleyip göndersek kabul edilir mi acaba ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim .

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |