Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• i-130 formunu online doldurursak(ebeveyn için) hangi belgeleri göndemek lazım sponsor amerikan vatandaşı 21 yaşında oğul teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mesuttahir, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

i-130 formunu online doldurursak(ebeveyn için) hangi belgeleri göndemek lazım sponsor amerikan vatandaşı 21 yaşında oğul teşekkürler

Su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1403/ir5-vize-sureci-abd-vatandaslarinin-anne-ve-babasi

• Merhabalar. Kocam Amerikada yaşıyor (greencard). Geçen sene Şubat’ta benim için İ-130 formu gönderdi, kısa süre sonra adresine zarf geldi, Form İ-797C.
    Daha sonra üzerinden bir kaç ay geçdi, aynı zarf yine geldi. Fakat artık bir yıldan fazla oldu hiç bir şey yok. Ne yapmalı orda? Birşey yapmalıyız mı? Geçen sene 28 Şubat gönderdik, ödeme falan hepsi uygun oldu yolunda oldu. 1 yıl doldu, ortada birşey yok. Acaba pandemi için çalışmadılar mı? Acaba şimdilerde birşey olurmu? Hiçbirşey bilmiyoruz ve bekliyoruz. Kendi ülkeme’mi haber gelecek? Çünkü bence 1 yıl uzun zaman oldu neden birşey yok hala. 2 tane zarf belge geldi. Başkada birşey yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nrmn, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar. Kocam Amerikada yaşıyor (greencard). Geçen sene Şubat’ta benim için İ-130 formu gönderdi, kısa süre sonra adresine zarf geldi, Form İ-797C.
    Daha sonra üzerinden bir kaç ay geçdi, aynı zarf yine geldi. Fakat artık bir yıldan fazla oldu hiç bir şey yok. Ne yapmalı orda? Birşey yapmalıyız mı? Geçen sene 28 Şubat gönderdik, ödeme falan hepsi uygun oldu yolunda oldu. 1 yıl doldu, ortada birşey yok. Acaba pandemi için çalışmadılar mı? Acaba şimdilerde birşey olurmu? Hiçbirşey bilmiyoruz ve bekliyoruz. Kendi ülkeme’mi haber gelecek? Çünkü bence 1 yıl uzun zaman oldu neden birşey yok hala. 2 tane zarf belge geldi. Başkada birşey yok.

Suradan dosyanizi takip edin:

Eger size gelen mektuptaki "priority date" gecmisse o durumda USCIS ile iletisime gecebilirsiniz, ama henuz sira gelmemisse o durumda beklemelisiniz. Dediginiz gibi pandemi doneminde ciddi gecikmeler yasaniyor.

• devamlı ikamet eden birisinin adresini yazabilirmıyım çunku ben oturdugum evden taşına bilirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mesuttahir, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

devamlı ikamet eden birisinin adresini yazabilirmıyım çunku ben oturdugum evden taşına bilirim

posta adresi olarak oturdugunuz evden baska bir adres verebilirsiniz.

• Merhaba,

Eşim için CR1 sürecine başlamaya karar verdim, çok kısa bir sorum olacaktı. I 130 - I130A formlarını online olarak doldurucaz, Amerikadaki banka hesabım veya Bank of America kredi kartımla $535 ücreti online ödeyebiliyor muyum?

• @AE123 Evet ödeyebiliyorsunuz

• merhabalar I_130 Formunu 21 yaşından büyük kızım için dolduracağım.Bu formu ve diğer evrakları online olarak mı ,yoksa posta yoluyla göndereceğim.TEŞEKKÜRLER

• @floryalı tüm sistem online a döndü, online ilerlemenizi tavsiye ederim.

• Herkese merhaba,

CR1 sürecinde Türk vatandaşı eşim için I130 - I130A belgelerini doldurmaya başladık. Kendim Amerikan vatandaşıyım, şu an ikimizde Türkiye'de ikamet etmekteyiz. I130 formu epey sabır gerektiren, aynı soruları tekrar tekrar soran ilginç bir form 🙂 Hata yapmamak adına burdan çeşitli sorularım olacak, herkese şimdiden sabrı - ilgi ve alakası için teşekkür ederim.

Öncelikle sorum şu, NVC sürecinde eksik belge olduğunda sürecin 2 - 3 ay ileri atacağı yazılmış, USCIS sürecinde de örneğin eksik belge veya herhangi bir hatadan ötürü bu şekilde süreç ileri atıyor mu? Elimden geldiğince herşeyi eksiksiz doldurmaya çalışacağım ama insan hatasız yapmak istesede yaşanan stresten ötürü olası hatalarda muhtemel, umarım başımıza gelmez.

Sürecimi şu şekilde ilerleteceğim, eksik veya fazla dökümanım - işlemim varsa söylerseniz memnun olurum:

1. Online başvuru için USCIS'de account açılacak
    2. I130 - I130A - G1145 formları online doldurulup imzalanacak
    3. Processing fee $535 kredi kartıyla ödenecek

Yüklenecek Belgeler:

1. Evlilik cüzdanı, İngilizceye tercüme ettirilip yüklenecek
    2. Amerikan vatandaşı eş ve beneficiary eş için 2şer adet 5*5 biometric pasaport resmi yüklenecek
    3. Beneficiary eş pasaport biyografi sayfası yüklecek
    4. Amerikan vatandaşı eş US pasaport biyografi sayfası yüklenecek
    5. Amerikan vatanşı eş naturalization certificate scan edilip yüklenecek
    6. Vukuatlı nüfüs örneği (birth certificate) her 2 eş içinde ayrı ayrı E-devletten alınıp tercüme ettirilip yüklenecek
    7. Adli sicil kaydı her iki eş içinde E-devletten İngilizce alınıp yüklenecek
    8. Amerikan vatandaşı eşin önceki evlilik boşanma belgesi hem Amerika hem Türkiye olarak yüklenecek
    9. Her iki eş içinde TR'de çalıştıklarına dair SGK dökümleri E-devletten alınıp İngilizce tercüme ettirilip yüklenecek
    10. Yüklenen belgerin özetini gösteren İngilizce bir cover letter hazırlanıp yüklenecek
    11. Evliliği destekleyecek dökümanlar yüklenecek (Resimler - ortak sağlık sigortaları - ortak banka hesabı - otel / uçak rezervasyonları vs)

Sormak istediklerim:

1. Evlilik cüzdanı ve pasaportlarımızı scan ettiğimde görüntü kalitesi kötü olduğundan cep telefonuyla gerekli sayfaların resmini çektim bunları JPG formatında yüklemem uygun mudur, yoksa PDF mi illa yapmam gerekir?
    2. Amerikan vatandaşı eş olarak, daha önceden Amerikada evlendim ve eşimden Amerikada boşandım. Boşanmayı aynı zamanda NY'daki Türk konsolosluğunda da onaylattım. Dökümanların arasına hem Amerikadaki boşanma belgemi hem de bu belgenin Tükçe tercümesini koymam gerekir mi?
    3. USCIS'den online başvuru için hem kendim hem eşim adına mı hesap açmam gerekir yoksa tek bir hesap açarak mı ilerleyeceğiz?
    4. Eşimin Türk pasaportunda Türkçe bilgilerin İngilizce karşılıkları mevcut, tekrardan tercüme ettirmemize gerek var mı?
    5. Naturalization certificate yüklememize gerek var mı yoksa başvuru sahibi için US pasaport kopyası yeterli mi?
    6. Vukuatlı nüfüs örneğini tek bir sayfada kendim ve eşimin bilgilerini gösteren şekilde E-devletten alabiliyoruz, bu belgeyi bu şekilde mi almamız doğru olur yoksa her eş için ayrı alıp tercüme ettirip yüklememiz mi uygun olur?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Herkese merhaba,

CR1 sürecinde Türk vatandaşı eşim için I130 - I130A belgelerini doldurmaya başladık. Kendim Amerikan vatandaşıyım, şu an ikimizde Türkiye'de ikamet etmekteyiz. I130 formu epey sabır gerektiren, aynı soruları tekrar tekrar soran ilginç bir form 🙂 Hata yapmamak adına burdan çeşitli sorularım olacak, herkese şimdiden sabrı - ilgi ve alakası için teşekkür ederim.

Öncelikle sorum şu, NVC sürecinde eksik belge olduğunda sürecin 2 - 3 ay ileri atacağı yazılmış, USCIS sürecinde de örneğin eksik belge veya herhangi bir hatadan ötürü bu şekilde süreç ileri atıyor mu? Elimden geldiğince herşeyi eksiksiz doldurmaya çalışacağım ama insan hatasız yapmak istesede yaşanan stresten ötürü olası hatalarda muhtemel, umarım başımıza gelmez.

Sürecimi şu şekilde ilerleteceğim, eksik veya fazla dökümanım - işlemim varsa söylerseniz memnun olurum:

1. Online başvuru için USCIS'de account açılacak
    2. I130 - I130A - G1145 formları online doldurulup imzalanacak
    3. Processing fee $535 kredi kartıyla ödenecek

Yüklenecek Belgeler:

1. Evlilik cüzdanı, İngilizceye tercüme ettirilip yüklenecek
    2. Amerikan vatandaşı eş ve beneficiary eş için 2şer adet 5*5 biometric pasaport resmi yüklenecek
    3. Beneficiary eş pasaport biyografi sayfası yüklecek
    4. Amerikan vatandaşı eş US pasaport biyografi sayfası yüklenecek
    5. Amerikan vatanşı eş naturalization certificate scan edilip yüklenecek
    6. Vukuatlı nüfüs örneği (birth certificate) her 2 eş içinde ayrı ayrı E-devletten alınıp tercüme ettirilip yüklenecek
    7. Adli sicil kaydı her iki eş içinde E-devletten İngilizce alınıp yüklenecek
    8. Amerikan vatandaşı eşin önceki evlilik boşanma belgesi hem Amerika hem Türkiye olarak yüklenecek
    9. Her iki eş içinde TR'de çalıştıklarına dair SGK dökümleri E-devletten alınıp İngilizce tercüme ettirilip yüklenecek
    10. Yüklenen belgerin özetini gösteren İngilizce bir cover letter hazırlanıp yüklenecek
    11. Evliliği destekleyecek dökümanlar yüklenecek (Resimler - ortak sağlık sigortaları - ortak banka hesabı - otel / uçak rezervasyonları vs)

Sormak istediklerim:

1. Evlilik cüzdanı ve pasaportlarımızı scan ettiğimde görüntü kalitesi kötü olduğundan cep telefonuyla gerekli sayfaların resmini çektim bunları JPG formatında yüklemem uygun mudur, yoksa PDF mi illa yapmam gerekir?
    2. Amerikan vatandaşı eş olarak, daha önceden Amerikada evlendim ve eşimden Amerikada boşandım. Boşanmayı aynı zamanda NY'daki Türk konsolosluğunda da onaylattım. Dökümanların arasına hem Amerikadaki boşanma belgemi hem de bu belgenin Tükçe tercümesini koymam gerekir mi?
    3. USCIS'den online başvuru için hem kendim hem eşim adına mı hesap açmam gerekir yoksa tek bir hesap açarak mı ilerleyeceğiz?
    4. Eşimin Türk pasaportunda Türkçe bilgilerin İngilizce karşılıkları mevcut, tekrardan tercüme ettirmemize gerek var mı?
    5. Naturalization certificate yüklememize gerek var mı yoksa başvuru sahibi için US pasaport kopyası yeterli mi?
    6. Vukuatlı nüfüs örneğini tek bir sayfada kendim ve eşimin bilgilerini gösteren şekilde E-devletten alabiliyoruz, bu belgeyi bu şekilde mi almamız doğru olur yoksa her eş için ayrı alıp tercüme ettirip yüklememiz mi uygun olur?

Evet, USCIS asamasinda da eksik belge olursa USCIS bunlari sizden tekrar isteyecek, bu da surecinizde kucuk bir gecikmeye neden olabilir. Bence oldukca hazirlikli gorunuyorsunuz 🙂 o nedenle telas edecek bir durum oldugunu sanmiyorum.

1. Sanirim ikisini de kabul ediyordu, su an net hatirlamayamadim ama upload edeceginiz kisimda hangi uzantilari kabul ettigi yaziyordu, eger JPG kabul ettigini belirtmisse, siz de sorunsuzca bu sekilde gonderebilirsiniz.

2. ABD'deki mahkemelerdeki bosanma kaydi yeterlidir.

3. Sadece sizin hesabiniz yeterli, henuz esinizin bir gocmenlik numarasi yok; o nedenle kendisine hesap olusturamaz maalesef.

4. Gerek yok.

5. Ikisini de yuklemelisiniz.

6. Ayri ayri alip tercume ettirmenizi (certified translation) tavsiye ederim. Ayni belgeyi de kabul etme ihtimalleri var, ama yine de sorun cikarmasinlar diye ayri ayri yapmak daha iyi olur.

• I130 - I130 formlarında bir takım sorularım mevcut, formlarda birçok kısım - soru insanı kendinden şüpheye düşürecek kadar kendini tekrar ediyor, bilerek mi bu şekilde bu formlar dizayn edilmiş bilmiyorum ama 2 satır üstte örneğin employer bilgilerini girdikten sonra 2 satır altta tekrardan employer bilgileri tekrardan farklı bir part altında soruluyor:) Alttaki sorular için bilgi iletirseniz çok memnun olurum. Online forum doldurunca bir takım işaretleri pdf'de doldurmak mümkün olmuyor.

Genel sorular -> Middle name her iki eş içinde yoksa bu kutucuklar boş mu bırakılsın? Online doldurunca / işaretini N/A olarak seçemiyorum, NONE'da yazmak istemedim, boş mu bırakmak uygun olur?

Adres kısmında, Istanbul'da örneğin SUADIYE'de yaşıyorsak city ISTANBUL , province SUADİYE mi yazmak doğru olur ?

Specific Sorular:

I130 Page 2 , Other Names Used -> her iki eşinde farklı ismi yok, boş bırakılacak doğru mudur?

I130 Page 2 , Physical Address 2 -> Son 5 senede sadece physical address 1'de ikamet edildiyse , boş mu bırakılmalı physical address yoksa NONE mı yazılmalı tüm kutucuklara?

I130 Page 3, Name all your spouses -> Spouse 1 şu anki eşimin bilgilerini yazdım date marriage ended kutucuğunu boş bırakıyorum PRESENT yazamıyorum online olarak ?

I30 Page 6, beneficiary's spouse 2 -> eşim daha önceden evlenmediğinden buraları boş mu bırakmak uygun, NONE yazmak mı uygun?

I130 Page 6, beneficiary's family -> beneficiary's spouse and children kısmına , eşimin anne ve babasının bilgilerini giriyorum?

I130 Page 8 beneficiary, if you filling for your spouse, provide your last physical address kısmı, eşimin çocuğu yok - anne baba hiç bir akrabası da sürece dahil olmayacak, bu kısım da boş kalacak anladığım ?

I130 Page 8 Part 5 Other Information, Have you ever previously filed a petition for this beneficiary or any other alien? Önceki eşime Amerikada GC alması için başvuruda bulundum, bu kısma yes diyip altta kendisinin bilgilerini gireceğim zannedersem? Date filled kısmını hatırlamıyorum ne zaman basvurdugumu ne sekılde öğrenebilirim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

I130 - I130 formlarında bir takım sorularım mevcut, formlarda birçok kısım - soru insanı kendinden şüpheye düşürecek kadar kendini tekrar ediyor, bilerek mi bu şekilde bu formlar dizayn edilmiş bilmiyorum ama 2 satır üstte örneğin employer bilgilerini girdikten sonra 2 satır altta tekrardan employer bilgileri tekrardan farklı bir part altında soruluyor:) Alttaki sorular için bilgi iletirseniz çok memnun olurum. Online forum doldurunca bir takım işaretleri pdf'de doldurmak mümkün olmuyor.

Genel sorular -> Middle name her iki eş içinde yoksa bu kutucuklar boş mu bırakılsın? Online doldurunca / işaretini N/A olarak seçemiyorum, NONE'da yazmak istemedim, boş mu bırakmak uygun olur?

Bos birakabilirsiniz. Eger form bos birakinca sorun cikarmiyorsa o durumda hicbir problem yok demektir...

Adres kısmında, Istanbul'da örneğin SUADIYE'de yaşıyorsak city ISTANBUL , province SUADİYE mi yazmak doğru olur ?

hayir, Province daha buyuk olan, city daha kucuk olan yer... Dolayisiyla Province: Istanbul, city: Suadiye diye yazin...

Specific Sorular:

I130 Page 2 , Other Names Used -> her iki eşinde farklı ismi yok, boş bırakılacak doğru mudur?

Bos birakin.

I130 Page 2 , Physical Address 2 -> Son 5 senede sadece physical address 1'de ikamet edildiyse , boş mu bırakılmalı physical address yoksa NONE mı yazılmalı tüm kutucuklara?

ikisi de olur, sanki unuttugunuzu sanmasinlar diye NONE diye yazabilirsiniz.

I130 Page 3, Name all your spouses -> Spouse 1 şu anki eşimin bilgilerini yazdım date marriage ended kutucuğunu boş bırakıyorum PRESENT yazamıyorum online olarak ?

eger evlilik devam ediyorsa bos birakmalisiniz

I30 Page 6, beneficiary's spouse 2 -> eşim daha önceden evlenmediğinden buraları boş mu bırakmak uygun, NONE yazmak mı uygun?

bos birakabilirsiniz ama dedigim gibi unuttugunuzu sanmasinlar diye NONE da yazabilirsiniz.

I130 Page 6, beneficiary's family -> beneficiary's spouse and children kısmına , eşimin anne ve babasının bilgilerini giriyorum?

sizin ve cocuklarinizin bilgileri soruluyor...

I130 Page 8 beneficiary, if you filling for your spouse, provide your last physical address kısmı, eşimin çocuğu yok - anne baba hiç bir akrabası da sürece dahil olmayacak, bu kısım da boş kalacak anladığım ?

Burada da adres bilgisi soruluyor, en son kaldiginiz adresi yazabilirsiniz.

I130 Page 8 Part 5 Other Information, Have you ever previously filed a petition for this beneficiary or any other alien? Önceki eşime Amerikada GC alması için başvuruda bulundum, bu kısma yes diyip altta kendisinin bilgilerini gireceğim zannedersem? Date filled kısmını hatırlamıyorum ne zaman basvurdugumu ne sekılde öğrenebilirim ?

Eger eski bilgiler yoksa ogrenmeniz zor olabilir, tahmini olarak yakin bir gun yazabilirsiniz, zaten Alien Registration Number'dan onlar ayrintilara ulasabilir diye dusunuyorum.

• @AE123
    Vukuatlı nüfüs örneği (birth certificate) için nüfus müdürlüklerine bizzat giderek "Formul A" belgesi (Extract From Birth Registration) alabilirsiniz. İngilizce dahil 11 dilde kırmızı mühürlü ve ıslak imzalı belge. Aynı şekilde "Formul B" belgesi (Extract From Marriage Registration) de alabilirsiniz. Form I-130 petition başvurusunda evlilik cüzdanının taranmış hali yeterli, zira evlilik cüzdanlarımız uluslararası nitelikte ingilizce dahil 7 dilde.

• @elma Formul A ve Formul B belgeleri e-devlet üzerinden alınamıyor. Bizzat giderek almak mümkün.

• Kısmet olursa haftasonu I130 formumuzu online olarak doldurup gerekli diğer destekleyici dökümanları yükleyeceğiz. Henüz USCIS hesabı açmadığımdan soracağım soru saçma gelebilir kusura bakmayın ama I130A formunu da online doldurabiliyor muyuz, youtube'da I130 ile ilgili video izledim USCIS sitesinden account oluşturduktan sonra direk I130'u seçip dolduruyor peki I130A içinde böyle bir online opsiyon mevcut mu?

İkinci sorumda eğer online opsiyon yoksa USCIS websitesinde I130A formuna gittiğimde sağ üst köşede expiration olarak 2/28/2021 olarak gözüküyor, bu formun güncel hali kendi websitelerinde de yok, ne şekilde temin edeceğiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Kısmet olursa haftasonu I130 formumuzu online olarak doldurup gerekli diğer destekleyici dökümanları yükleyeceğiz. Henüz USCIS hesabı açmadığımdan soracağım soru saçma gelebilir kusura bakmayın ama I130A formunu da online doldurabiliyor muyuz, youtube'da I130 ile ilgili video izledim USCIS sitesinden account oluşturduktan sonra direk I130'u seçip dolduruyor peki I130A içinde böyle bir online opsiyon mevcut mu?

İkinci sorumda eğer online opsiyon yoksa USCIS websitesinde I130A formuna gittiğimde sağ üst köşede expiration olarak 2/28/2021 olarak gözüküyor, bu formun güncel hali kendi websitelerinde de yok, ne şekilde temin edeceğiz?

Sanirim henuz I-130A yok, ama problem degil. I-130 disinda gondereceginiz belgeleri, I-130'un alindi bilgisiyle posta yoluyla gonderebilirsiniz. Zaten online bildirimler cok hizli oluyor, birkac gun icerisinde I-130'un alindi bildirimi online hesaba geliyor, onun ciktisiyla birlikte diger formlari ilgili USCIS adresine gonderebilirsiniz.

Sitedeki formlari doldurmaniz yeterli, USCIS yenisini ekleyene kadar bu formlari hala kullanabilirsiniz.

• Merhaba tekrardan,

Eşimin 5*5 resmini 105 KB toplam boyutu, we could not upload your files you should try in a few minutes diyor , aynı format hatta az biraz daha büyük (141 KB) kendi resmimi yüklediğimde hiç bir hata almadım, diğer belgelerimi de 1 PDF dosyası (ortak sağlık sigortası harici) yükledim ama bu resim ve bir tane pdf de sürekli aynı hatayı alıyorum, sebebi ne olabilir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba tekrardan,

Eşimin 5*5 resmini 105 KB toplam boyutu, we could not upload your files you should try in a few minutes diyor , aynı format hatta az biraz daha büyük (141 KB) kendi resmimi yüklediğimde hiç bir hata almadım, diğer belgelerimi de 1 PDF dosyası (ortak sağlık sigortası harici) yükledim ama bu resim ve bir tane pdf de sürekli aynı hatayı alıyorum, sebebi ne olabilir?

Farkli bir web browser'dan giris yapin isterseniz.

Ayrica fotonun ismi uzunsa veya ingilizce olmayan karakterler iceriyorsa belki nedeni bu olabilir, ilgili degisiklikleri yapip yuklemeyi deneyebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.1k

| | | |