Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da göçmen olmalı mıyım? (Kararsızlıklar / Artılar ve Eksiler)

• Merhabalar, benim göç konusunda bilgisi ya da bir fikri olanlardan almak istediğim birkaç fikir var. Ben ve eşim 33 ve 38 yaşlarında, edebiyat öğretmenliği ve su ürünleri müh. mezunuyuz. Ben halihazırda iç mimarlık ve çevre tasarımı öğrencisiyim, eşim de adalet bakanlığında memur ve çocuk sahibi değiliz. Ben çok istekli olsam da eşim konuya benim kadar pozitif ve istekli değil. Benim istekli olmamın sebebi daha müreffeh; ekonomik ve sosyal açıdan görece daha stabil bir yaşam. Zengin olmayı değil ama çalışıp kazandığımız para sadece temel ihtiyaçlarımızı değil sosyal ihtiyaçlarımızı da karşılasın istiyorum. Eşimin isteksiz olmasının sebepleri de şanslıysak bile gidene kadar 40'larına varacağı ve yaşça geç kaldığı, mesleki becerilerinin orada işe yaramayacağı düşüncesinde olması. Ben en ideal yaş aralığında olmasak da korkunç geç kalmadığımız, belki bir American Dream olmasa da entegrasyon süreci sonunda buradakinden daha iyi bir yaşam sürebileceğimiz düşüncesindeyim. Fikir almak istediğim noktalar;
    Yaş aralığımız konusunda tereddüt etmekte haklı mıyız?
    Benim hedefim mezun olana kadar Revitt, AutoCad gibi programları özümseyip orada "interior designer" olarak çalışabilmek. Bunun yanında eşim adına nasıl iş imkanları mevcut, araştırabileceğimiz seçenekler neler olabilir?
    Bizimle benzer dinamiklere sahip birey ya da ailelerin A ve B planları, düşünceleri ya da süreçleri nasıldı bilmek isteriz.
    Her ailenin dinamiklerinin ve beklentilerinin farklı olduğunun, herkesin sürecinin farklı işlediğinin ve nihai kararı bizim vereceğimizin farkındayım tek istediğim eşimi ve beni ortak paydada buluşturabilecek fikirleri ve bakış açılarını öğrenmek çünkü uzlaşmadığımız bir konuda başvuru yapıp çekişilişi kazanıp gitmeyerek hak gaspına yol açmak istemem.
    Fikir alışverişinde bulunan herkese şimdiden teşekkürler. Bu açtığım ilk konu, ifade ya da başlık açısından herhangi bir hata varsa lütfen kusura bakmayın.

• Merhabalar,

Ben Hakan.21 Yaşındayım ve kafamda göç etmek ile ilgili bir takım sorular var.Lise mezunuyum.Göç etmek ve yeni bir yaşam hakkında arafta kaldığım,kendimce eksik olduğum noktalar olduğundan sizin görüş,tavsiye ve yollarınıza ihtiyacım var.

Romanya vatandaşlığım var bir süre orda bulundum ve İngilizce konusunda bir problemim yok ama gelişime açığım.Şuan bir meslek sahibi değilim ve üniversite sınavına çalışıyorum.Amerika veyahut Avrupa göç etmek isitiyorum.Sizce Amerika için çeşitli yöntemler (Wat,Dil okulu veya eğitim,Green card çekilişi) gibi yöntemleri mi denemeliyim,yoksa Türkiyede birşey yapıp(bir üniversite okumak sonrasında askerliği halletmek veya çeşitli bir işte tecrübe edinmek gibi) ondan sonra mı şansımı denemek veya kriterlerime en yakın ve kolay adapte olabileceğim bir Avrupa ülkesinde eğitim veyahut iş için çalışmak mı ?.Biliyorum sorular çok spesifik ve insanın ihtiyaçlarına özgü bir biçimde ama o kadar seçenek olup hiçbir tecrübe ve yol gösteren birisine sahip olmadığım için aklım bir o kadar karışık.Her türlü görüşünüzü ve tavsiyenizi bekliyorum.

Not:Eğer bu mesaj yanlış kategoride ise özür diliyorum.

• @Hakan-Sandıkçı, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

Merhabalar,

Ben Hakan.21 Yaşındayım ve kafamda göç etmek ile ilgili bir takım sorular var.Lise mezunuyum.Göç etmek ve yeni bir yaşam hakkında arafta kaldığım,kendimce eksik olduğum noktalar olduğundan sizin görüş,tavsiye ve yollarınıza ihtiyacım var.

Romanya vatandaşlığım var bir süre orda bulundum ve İngilizce konusunda bir problemim yok ama gelişime açığım.Şuan bir meslek sahibi değilim ve üniversite sınavına çalışıyorum.Amerika veyahut Avrupa göç etmek isitiyorum.Sizce Amerika için çeşitli yöntemler (Wat,Dil okulu veya eğitim,Green card çekilişi) gibi yöntemleri mi denemeliyim,yoksa Türkiyede birşey yapıp(bir üniversite okumak sonrasında askerliği halletmek veya çeşitli bir işte tecrübe edinmek gibi) ondan sonra mı şansımı denemek veya kriterlerime en yakın ve kolay adapte olabileceğim bir Avrupa ülkesinde eğitim veyahut iş için çalışmak mı ?.Biliyorum sorular çok spesifik ve insanın ihtiyaçlarına özgü bir biçimde ama o kadar seçenek olup hiçbir tecrübe ve yol gösteren birisine sahip olmadığım için aklım bir o kadar karışık.Her türlü görüşünüzü ve tavsiyenizi bekliyorum.

Not:Eğer bu mesaj yanlış kategoride ise özür diliyorum.

ABD, Avrupa, ve Turkiye, hepsinin, artilari ve eksileri var. Mutlaka yurtdisinda yasamak istiyorum, en azindan bir sure denemek istiyorum diyorsan, ben senin yerinde olsam once Avrupa'yi denerdim. Romanya vatandasligindan dolayi vize vs ile ugrasmadan, istedigin bir ulkede istedigin bir hayati kurmak icin mucadele edebilirsin. Ustelik Turkiye'ye gidis-gelis de kolay olacagindan, sila probleminde cok daha az olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Esen-ErB, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

40 yas sonrasi ABD'ye yerlesip, bu kararindan cok memnun olan kisiler de var. Dediginiz gibi is kisinin kendisinde bitiyor; ama ciftlerin ikisinin de ABD'ye yerlesmeyi istemesi su ana kadar gorebildigim kadariyla en faydali sonucu doguruyor.

Esiniz bu meslek disinda baska bir meslek icra edebilecegini dusunmuyor mu? Misal, federal dairelerin birinde memur olmak fikrine nasil bakiyor?

• @Esen-ErB, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

Benim hedefim mezun olana kadar Revitt, AutoCad gibi programları özümseyip orada "interior designer" olarak çalışabilmek. Bunun yanında eşim adına nasıl iş imkanları mevcut, araştırabileceğimiz seçenekler neler olabilir?

Yas ve meslek konusunda ben de kisaca sunlari soyleyebilirim:

1- Bir yere tasinmak, hatta goc etmek, karari verirken yas onemli bir kriter olabilir, ama cok daha onemlisi beklentilerin ve hedeflerin ne olduguna karar vermek. Birkac sene once yesil kart kazanan bir arkadasim, 2-3 sene erteledi gelmeyi cunku esi pek istemiyordu. Bir de is bulup gelmek istedi, ama uzaktan is ararken bazi zorluklarla karsilasti Ingilizcesi olmasina ve calistigi alanda ciddi bir tecrubesi olmasina ragmen. Sonunda bir is teklifi aldi, esinin de kafasina yatti ve bu sene ABD'ye tasindi 43 yasinda! Suan gayet mutlu.

2- Meslek ve is bulmak konusunda ABD bence Turkiye'ye gore daha kolay ozellikle elinizde bir mesleginiz varsa. Bazi meslekleri buraya gelir gelmez icra edebilmek mumkun olmuyor, vakit alabiliyor ama biraz ugrastiktan sonra o da hallediliyor (ornegin hekimlik, avukatlik, eczacilik, muhasebe vs.). Muhendislik, araba tamirati, insaat, elektrik, vs. gibi teknik alanlarda meslek sahibi olanlar icin is bulmak biraz daha kolay olabilir.

3- Bence kendi alaninizda is bulmak konusunda en onemli kriter Ingilizce seviyeniz. Ingilizce'niz iyiyse, yesil kart alip buraya geldikten sonra kendi alaninizda bir is bulabilirsiniz. Ingilizce'niz zayifsa, cok iyi bir muhendis dahi olsaniz, mesleginizi tam anlamiyla icra edebileceginiz bir is bulmak vakit alabilir, once Ingilizce'yi halletmeniz gerekebilir. O sirada kendi mesleginiz disinda baska isler yapip yine hayatinizi devam ettirebilmeniz mumkun ABD'de.

• ⭐⭐⭐⭐

@greennkml Hayırlı olsun. Kendinizi şimdiden 35lik delikanlı moduna hazırlayın. Umarım istediğiniz gibi herşey güzel olur.

• ..her isteyen maalesef amerikada gocmen olamiyor, amerika ve gelismis bir cok avrupa ulkesinde gocmen olabilmek cok zor,gocmen olabilmek icin bazi niteliklere sahip olabilmek lazim,bazi islemlerden gecilmesi lazim.....amerikaya green card yolu ile gidilir,turistik vize ile gidilir,bir sirket sponsorlugu ile gidilir,evlenme yoluyla gidilir,bazi beyin takimlari zaten amerika ve gelislmis ulkeler tarafindan davet edilir veya goc etmesi icin cok kolayliklar saglanir.
    .....amerikaya gidecek sahislar daha gitmeden evvel birikim yapmalari lazimdir en azindan amerikada 6 ay kendilerini gecindirecek miktar paraya sahip olmalidirlar,amerika hic bir seyi gumus kasikla sunmaz,,,,beyin cerrahi olur, uzay arastirmacisi olur,cok iyi bilim adami olur o zaman amerika bazi hizmetleri pesinen saglar.
    ...normal green kard ile giden sahis once cok zorluklarla karsilasabilir,ancak gittigi yerde bir muddet icin kendine destek cikacak dostlari olursa is biraz degisebilir.degisik bir kultur icinde hayata yeniden sifirdan baslamanin cok zorluklari ve SIKINTILARI Olur.bir yerde kalem tutan eller fabrikada demir tutmaya mecbur olur.

• Çok büyütmeyin gidin deneyimleyin ben 4 ay izin aldım ve gittim ve gördüğüm şu : Gc olmadan gitmek istemedim ; Gc sahip olursa gideceğim ama işimi bırakıp gitmek istemiyorum haa emeklilik hakkıma 8 yıl var o zaman 45 olacağım bir delilik yapabilirim o ayrı.

Gönlümüzce olsun herşey :

• @crazycells @hardrock vd., kıymetli zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler. Green Card ile memurluk yapılabildiğini bilmiyorduk, federal dairelerde memur olma opsiyonumuzun olduğunu bilmek elbette bizi bir nebze daha rahatlatacaktır ve böyle bir imkan elde edebilirse mutlaka yapmayı isteyecektir.
    Bir önceki mesajı paylaştığımdan bu yana enteresan bir şekilde eşimin bu konudaki düşüncesi olumlu yönde evrilmeye başladı. Sanırım en sonunda "bu kadın ne sayıklıyor böyle ya." diye düşünerek konuyu bizzat araştırmaya karar verdi. Meselenin düşündüğü kadar korkunç olmadığına karar vermiş olacak ki artık daha optimist yaklaşıyor konuya.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Esen-ErB, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

@crazycells @hardrock vd., kıymetli zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler. Green Card ile memurluk yapılabildiğini bilmiyorduk, federal dairelerde memur olma opsiyonumuzun olduğunu bilmek elbette bizi bir nebze daha rahatlatacaktır ve böyle bir imkan elde edebilirse mutlaka yapmayı isteyecektir.
    Bir önceki mesajı paylaştığımdan bu yana enteresan bir şekilde eşimin bu konudaki düşüncesi olumlu yönde evrilmeye başladı. Sanırım en sonunda "bu kadın ne sayıklıyor böyle ya." diye düşünerek konuyu bizzat araştırmaya karar verdi. Meselenin düşündüğü kadar korkunç olmadığına karar vermiş olacak ki artık daha optimist yaklaşıyor konuya.

ornek olmasi amaciyla su basligi paylasmis olayim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/137/usps-post-office-basvuru-ve-ise-alim-surecleri

• Herkese merhaba güzel insanlar. Özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunmuş ve karşılaştırma yapabilecek arkadaşlara danışmak için yazıyorum.
    Eşimle birlikte 2021 gc talihlisiyiz, ikimiz de mühendisiz (havacılık ve uzay) ve Türkiye şartlarına göre görece iyi maaşla iyi bir kurumda çalışıyoruz. Hem ülkenin gidişatı sebebiyle hem de lise yıllarımdan beri hayalim olduğu için yurtdışına taşınıp orada yaşamak, hem kendimize hem ileride olunca çocuklarımıza daha güzel bir hayat sunmak istiyoruz.
    GC sıralamamız düşük olsa da şu anda alıp alamayacağız meçhul, aynı zamanda eşim Amerika’da bir okuldan doktora için kabul almak üzere. Bir yandan da ben hem Amerika’da hem Avrupa’da iş başvuruları yapıp duruyorum. Nihai hedefimiz Amerika ama açıkçası şu anda biraz dağılmış durumdayım. Eşim doktoraya kabul aldığı durumda aylık 1800-1900 dolar arası bir maaş alacak, bu da ancak kiramızı ödemeye yetecek Boston civarında. GC alırsak Amerika’ya gittiğimde havacılık mühendisi olarak iş bulma şansım ne olur, eğer alamazsak yine de gitmeye değer mi veya Amerika’yı bir yana bırakıp Avrupa’ya mı yoğunlaşmalıyız, nerede daha rahat iş buluruz vs gibi sorular var aklımda. Risk alarak hayatımızı değiştirecek bir adım atıyoruz, o yüzden emin olmadan o adımı atmak istemiyorum bu da pek mümkün değil.
    Şu ana kadar yazdıklarımdan çekincelerimi az çok anlamışsınızdır, varsa tavsiyeleriniz tecrübeleriniz dinlemek isterim. Şimdiden teşekkür ederim, herkese bol şans..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cadiber neden Amerikada ki Türk nasa çalışanları ile irtibata geçmiyorsun. Eğer kimseyi bilmiyorum dersen sana buradan isimlerini yazıyım.

ABD Ulusal Bilim Vakfı 10 Nisan'da ilk kara delik görüntüsünü paylaşmıştı. Bu görüntünün elde edilmesini sağlayan Olay Ufku Teleskobu (EHT) projesinde çalışan 200'den fazla bilim insanı arasında bir Türk kadın da yer alıyordu. Başarısıyla tüm dünyanın dikkatini çeken ve Türkiye'nin gururlarından olan Prof. Dr. Ferya Özel

• @ayvalik10 Umut Bey’i biliyorum, kendisine ulaşabilirsem tavsiyelerini alırım 🙂 ancak NASA’da çalışmak da fazla yüksekten uçmak gibi geliyor bana 🙂 herhangi bir firmada işe alınıp ortalama bir maaş alsam öpüp başıma koyarım. Genelde Amerika’da firmalar şirket içinden referans istiyorlar, maalesef o da biz de yok.

• @cadiber, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

Herkese merhaba güzel insanlar. Özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunmuş ve karşılaştırma yapabilecek arkadaşlara danışmak için yazıyorum.
    Eşimle birlikte 2021 gc talihlisiyiz, ikimiz de mühendisiz (havacılık ve uzay) ve Türkiye şartlarına göre görece iyi maaşla iyi bir kurumda çalışıyoruz. Hem ülkenin gidişatı sebebiyle hem de lise yıllarımdan beri hayalim olduğu için yurtdışına taşınıp orada yaşamak, hem kendimize hem ileride olunca çocuklarımıza daha güzel bir hayat sunmak istiyoruz.
    GC sıralamamız düşük olsa da şu anda alıp alamayacağız meçhul, aynı zamanda eşim Amerika’da bir okuldan doktora için kabul almak üzere. Bir yandan da ben hem Amerika’da hem Avrupa’da iş başvuruları yapıp duruyorum. Nihai hedefimiz Amerika ama açıkçası şu anda biraz dağılmış durumdayım. Eşim doktoraya kabul aldığı durumda aylık 1800-1900 dolar arası bir maaş alacak, bu da ancak kiramızı ödemeye yetecek Boston civarında. GC alırsak Amerika’ya gittiğimde havacılık mühendisi olarak iş bulma şansım ne olur, eğer alamazsak yine de gitmeye değer mi veya Amerika’yı bir yana bırakıp Avrupa’ya mı yoğunlaşmalıyız, nerede daha rahat iş buluruz vs gibi sorular var aklımda. Risk alarak hayatımızı değiştirecek bir adım atıyoruz, o yüzden emin olmadan o adımı atmak istemiyorum bu da pek mümkün değil.
    Şu ana kadar yazdıklarımdan çekincelerimi az çok anlamışsınızdır, varsa tavsiyeleriniz tecrübeleriniz dinlemek isterim. Şimdiden teşekkür ederim, herkese bol şans..

Merhaba,
    Oncelikle tebrikler! Doktorasini Amerika’da yapmis, GC’in doktora sirasinda ve sonrasindaki avantajlarini iyi bilen birisi olarak kendi dusuncelerimi samimice paylasacagim:

1. Yurtdisinda yasamak dediginiz gibi hayalinizse, GC surecini mutlaka devam ettirin ve alin. Doktora icin MIT’e dahi gidecek olsaniz, bu GC kararinizi degistirmesin. Hem doktora hem de GC hedefine beraber ulasmak mumkun—Birazdan son maddelerde ayrintili yazacagim neden boyle dusundugumu.

2. Son 2 senedir GC surecinde yasananlardan dolayi bir belirsizlik oldugu dogru. Ama sizin siralamaniz 4000’lerde ve muhtelemen istatistik ve olasilik hesaplarini benden daha iyi biliyorsunuzdur😁 Forum’daki excel dosyasini dolduran toplam 693 kisi var, dosya numarasi 5000'den kucuk olan 97 kisi var. 693 kisinin doldurdugu exceldeki bilgiler Turkiye’den toplam 2800 kisinin kazandigi GC olasilik hesaplari icin iyi bir orneklem bence (ufak bir "selection bias" var ama problem degil)😊. Bu hesaba gore siz ilk %14 dilim icindesiniz, bence sansiniz neredeyse %100. Unutmayin, birseyi cok isterseniz ve emek verirseniz, hedefinize mutlaka ulasirsiniz! Gecen sene GC yasanan problemlere ragmen dosya numarasi 36binlerde olan forumdan bir arkadas GC’i aldi ve gecenlerde burada tecrubelerini paylasti. GC’a bu kadar yakinken, ve ustelik calistiginiz alanda (uzay ve havacilik), ABD gidilebilecek en iyi ulkeyken, Avrupa ile kafanizi hic karistirmayin. Doktora bitince ETH Zurich’de hoca olursunuz eger Avrupa’yi cok istiyorsaniz😊 Ama once ABD!

3. Kendi alanimda is bulur muyum vs sorusuna uzun uzun deginmeye gerek bile duymuyorum, cunku GC aldiktan sonra bu egitim ve tecrubenizle istediginiz en iyi yerde is bulursunuz! Hedefiniz, mesela NASA’mi, belki ilk isiniz NASA’da olmaz, baska bir yer olur, ama kovalarsaniz eninde sonunda NASA’da da ise girersiniz. ABD’de bir Turk’un calismadigi buyuk bir kurum veya sirket oldugunu hic sanmiyorum. Onlar nasil bulduysa sizde bulursunuz, belki daha kolay bulursunuz GC sayesinde vize vs ile ugrasmayacaginiz icin.

4. Niye GC doktoraya gore oncelik olmali? Cunku GC alirsaniz, hem doktora yaparken hem sonrasinda is ararken karsiniza cok daha fazla imkanlar cikacak, hem vize vs yuzunden bazi firsatlari kacirmayacaksiniz. Ornegin GC olmadan bazi is ve stajlara basvurmaniz dahi mumkun olmayacak, cunku calistiginiz alan savunma sanayii ile yakindan alakali, guvenlik nedeniyle GC olmadan ise giremiyorsunuz, hatta bazi isler var sadece ABD vatandaslari o islere basvurabiliyor. Doktoranin ortalama 4-6 yil surdugunu dusunursek, doktora bittiginde ABD vatandasligina cok yakin olacaksiniz. Belki hayalinizdeki NASA’da istediginiz o pozisyona basvurabileceksiniz bu sayede.

5. Doktora yaparkende okuldaki TA ya da RA pozisyonlari yaninda okul disindaki sirketlerde staj yapmak ya da calismak da mumkun GC sayesinde. Bu sayede hem maddi olarak rahat edeceksiniz, hem de (bence daha da onemlisi) kendi alaninizda tecrube kazanip kendinizi doktora sonrasindaki is hayatina bilgi, beceri ve networkunuzu artirarak hazirlayacaksiniz. GC sayesinde, ornegin doktoranin ilk yilinda yaz tatilinde Houston’da NASA’da, sonraki yil Kalifornia’da uzay havacilik isleriyle ugrasan bir teknoloji sirketinde, sonraki yil Washington’da bir savunma sirketinda, staj yapmaniz mumkun olacak. GC olmadan mumkun mu? Mumkun olabilir, ama cok cok daha zor. O zorluklarla ugrasacaginiza simdi biraz ugrasip GC’inizi alin ve rahat edin.

6. "Peki GC surecine devam etmeye karar verdim, GC surecindeki belirsizlikten dolayi vize islerini nasil halledebilirim" diye sorabilirsiniz. Ogrenci vizesi, F1, sureci suan nasil isliyor bilmiyorum, forumdaki diger arkadaslar daha net bilgi verebilir bu konuda. Ama kisaca sunu soylebilirim: Eger ogrenci vizesi alma sureci de sorunlu isliyorsa pandemiden dolayi, isiniz nispeten kolay, sadece GC'i bekleyeceksiniz. Eger ogrenci vizesini konsolosluklar nispeten hizli veriyorsa, bekleyip GC surecini takip etmenizi oneririm. Tahminim Mayis sonunda, 30 Eylul’e kadar GC’nizi alip alamacaginizi anlarsiniz. Alabilecek durumdaysaniz, zaten bir sorun yok. Belki okul erken acilirsa, mesela Agustos’da, sadece okula bilgi vermeniz gerekecektir. GC aldiginiz duyarlarsa eminim onlarda cok sevinir, cunku okula olan maliyetiniz azalacaktir.

7. Diyelim GC sureci 30 Eylul’de bitmedi, ya da bitti ama sizin okul cok erken basliyor Agustos’da ve siz GC bekleyerek 2 ay kaybedeceksiniz. O durumda, okulla gorusup, hem pandemi hem de GC’dan dolayi gelemeceginizi belirtip okuldan 1 donemlik ya da 1 yillik “deferral” isteyeceksiniz. Kabul etmemeleri icin hicbir neden yok, hatta dedigim gibi GC onlarinda isine gelecegi icin cok memnun olacaklardir. Bu sayede okulunuza GC alarak 1 ya da 2 donem gec baslarsiniz. Doktoraya 1 sene gecikmeli baslamak istemiyorum, demeyin sakin! Birincisi, doktoraya gecikmeli baslamak, gecikmeli bitireceginiz anlamina gelmiyor. Belki GC sayesinde yapacaginiz bir staj size bir arastirma konusu sunacak ve doktorayi hizli bitirme imkani verecek. Ikincisi, bu gecikme sayesinde belki daha iyi bir okula gitme imkaniniz olacak. Eger MIT’ye gidecekseniz, super, muhtemelen alaninizdaki en iyi 3 okuldan biridir. Ama MIT’e gelmiyorsaniz, GC’daki gecikme size daha iyi okullara basvurma imkani sunuyor. Zaten GRE/TOEFL vs halletmissiniz bu sene. Tek yapacaginiz is, suanki kabul aldiginiz okuldan cok daha iyi okullara basvurmak. GC sayesinde hem sansiniz artar, hem de size tam burs vermese bile “tuition”i karsilayan cok daha iyi bir okula gidip, GC ile haftasonlari calisarak geciminizi saglayabilirsiniz. Doktorayi hangi okuldan aldiginiz ozellikle akademik islerde ve bazi diger islerde cok onemli. Soyle bir ornek vereyim. Ben olsam, Boston University’e tam burslu gitmektense, Stanford ya da MIT’e yari burslu gidip (yani tuition odemeden) kendi gecimimi saglamak icin disarda calismayi goze alirdim. Stanford ve MIT gibi okullar zaten, 1. Seneyi basariyla tamamlarsaniz, 2. Sene size tam burs verir.

Biraz uzun ve detayli oldu ama sanirim GC’in sizin durumunuzda biri icin neden onemli oldugunu aciklayabildim. Akliniza takilan sorular olursa, bana ozelden mesaj atarsiniz hem emailimi hem de telefonumu paylasirim, daha detayli konusabiliriz.

Tekrar tebrikler!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @cadiber, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

Herkese merhaba güzel insanlar. Özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunmuş ve karşılaştırma yapabilecek arkadaşlara danışmak için yazıyorum.

Mesajinizi tekrar okuyunca doktoraya siz gelecekmissiniz gibi yazdigimi farkettim. Ama esiniz de siz de ayni alanda calistiginiz icin birsey farketmiyor, soylediklerim hala gecerli. Son olarak sizin ustteki sorunuza da soyle bir cevap verebilirim:

1. Esiniz doktora yaparken sizde kendi alaninizda is ararsiniz. Turkiye'deyken ABD'de is aramak GC olsa bile zor olabiliyor, burada olmaniz basvuru surecini kolaylastirir, is konusunda daha ciddi oldugunuzu gosterir. Is bulmak tabii ki vakit alabiliyor, hatta is teklifi aldiktan sonraki HR sureci bile vakit alabiliyor. O donem baska bir suru alternatif part-time is var yapabileceginiz. Ben muhendisim, niye x,y,z gibi kendi egitimimin cok altinda bir is yapayim demeyin, cunku o tur bir is size genel olarak hayati ve Amerika'yi tanima adina cok sey katacaktir.

• @hardrock yazdığınız şeyler o kadar kıymetli ki, çok teşekkür ediyorum o kadar emek verip bir sürü faydalı bilgiyi uzun uzun paylaşmışsınız 🙂 elinize emeğinize sağlık. Eşim sizin yazınızı okuyunca ikna oldu desem yeridir.
    Turkiye'deyken ABD'de is aramak GC olsa bile zor olabiliyor
    Burada sizlere danışmak istememin sebebi de aslında buydu, o kadar başvuru yapıyorum bir sonuç alamıyorum, acaba gittiğimde de mi böyle olacak diye endişelenmiştim. Dediğiniz gibi eşim doktora yaparken ben de alanım ya da herhangi bir x işi bulabileceğime inanıyorum. Muhtemelen konuyla alakalı farklı sorularımız da olacaktır, size özel mesaj ile ulaşırım, bazı arkadaşlar tembel olduğumu zannetmesin 🙂

• @ayvalik10 neden bu kadar agresif olduğunuzu ve de yazdıklarımdan nasıl tembel olduğuma dair bir çıkarım yaptığınızı anlayamadım. Umut Bey ile 2019 yılında Türkiye'de bir söyleşide tanışma fırsatım olmuştu, dolayısıyla kendisine nasıl ulaşabileceğimi de gayet iyi biliyorum, yine de teşekkür ederim eklediğiniz linkler için. Ve evet o kadar tembelim ki, indeed ve LinkedIn hesaplarım yüzlerce iş başvurusuyla dolu, o kadar tembelim ki her şeye rağmen buradaki bir şekilde oturmuş sizin söylediğiniz gibi memur zihniyetindeki rahatımı bozup Amerika'ya gidip hayata yeniden başlamaya üşenmiyorum 🙂

• Sayın @hardrock yazınızı okurken birşey aklıma takıldı. Acaba dv2020 de dosya numarası 36000 olan arkadaş nasıl vize alabildi? Bu kadar insan uğraşıyor ama o arkadaş neyi farklı yaptı merak ettim:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jackhead açılan davalara katıldı kendisi. bu sayede vizesini alan dosya numarası 52.000'de olan arkadaşımız da var.. 🙂 36,000 öyle çok da yüksek bir rakam değil yani..

burada önemli olan bence davaya katılım değil süreci sıkı takip etmek. bu sayede bir çok etkeni önceden öğrenip önleminizi ona göre alabiliyorsunuz. dava da bunlardan sadece biri.

Benzer Başlıklar

• 49
  • 7
  • 67
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |