Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

"Savings account" Turkiye'den de alisik oldugumuz vadeli banka hesaplarinin (mevduat hesaplari) ABD'deki karsiligi oluyor.

Yakin bir gecmiste (ilk ulusal odullu mevduat hesabi 2016'da ortaya cikmis) insanlari daha cok para biriktirmeye tesvik etmek icin yeni bir konsept ortaya cikti: "prize-linked savings account"

Bu konsepte gore, bankada biriken faiz kisilere kapital paraya bagli bir oranda degil loto ile dagitilacak; ve kisiler biriktirdigi para miktari kadar loto bileti sahibi olacaklar. Eger o ay (veya hafta) lotodan siz secilirseniz, yuksek bir miktar faiz kazanabilirsiniz. Eger hic secilmezseniz ise o durumda kazanciniz 0 olacak, ama hicbir para kaybiniz da olmayacak. Yani, bu konsepti kaybedeni olmayan loto gibi dusunebilirsiniz. Normalde loto oynamak icin belli bir para harcamalisiniz ve eger lotodan secilmezseniz paraniz bosa harcanmis olur. Fakat bu hesaplarda yatirdiginiz para miktarina bagli olarak belirli sayida bilet kazanmis oluyorsunuz, ve o biletler secilmemis olsa bile biriktirdiginiz ana parada hicbir eksilme olmuyor.

Yapilacak cekilis miktari ve zamani; dagitilacak odul sayisi ve miktarlari tamamen bankadan bankaya degisen bir uygulama. Lutfen konuya aktardiginiz bankalarin bu isi nasil yapildigini da ozetleyin.

Kisaca, bu mevduat hesaplarinin hepsindeki ortak fikir yatirmis oldugunuz ana para uzerinden belirli (veya sansa bagli olarak) bir faiz kazandirmak. Fakat buyuk bankalarin (Chase, BofA, Citi vs.) savings hesaplarindaki faiz oranlari genelde oldukca dusuk oldugundan, paranizi baska turlu degerlendirmek daha makul bir fikir. Ödüllü Mevduat Hesapları da bunu gerçekleştirmek için iyi bir alternatif.

Konuya aktarildikca listeyi duzenleyecegim:

• Yotta Savings
    • PrizePool
  • ⭐⭐⭐

Yeni kullanmaya basladigim bir incentive based savings hesabini sizlerle de paylasmak isterim. Yotta isimli bu savings hesabinda faiz ile kazanmanin ustune her hafta yapilan cekilis ile 10 milyon dolara kadar cikan para odullerinden biri ya da Tesla model 3 kazanma sansiniz da bulunuyor. Hesabinizda biriktirdiginiz her 25 dolar icin 1 bilet hakki veriliyor. Hesabinizi acarken ilk para yatirma asamasinda tek zamanli yatirma yerine recurring olani tercih ederseniz 8 ekstra bilet daha kazanabilirsiniz. Hesabi actiktan sonra bu recurring yatirma ayarini kapatabilirsiniz. Kapatmazsaniz 2 haftada bir belirttiginiz para kadar savings hesabina para aktarilir.

Katilmak icin:

Referansli link: Yotta Savings
    (Hesap acma ekraninda referans kodu alaninda MAX yazmayi unutmayin. Bu sekilde kayit olup hesaba minimum 25 dolar yuklerseniz hem size hem de bana 100 bilet veriyor)

Referanssiz link: Yotta Savings

alt metni

• Bu ileti silindi!

• @crazycells abi birde bir yerde görmüştüm ama yanılıyor da olabilirim Amerika'da galiba her yıl çekiliş yapılıyormuş milyonlarca başvurudan sadece 1 kişi kazanabiliyormuş ödül olarakta 5000 dolar ömür boyu ödeniyormuş böyle birşey varmı? bir yerden gördüm böyle bir olay var diye biri anlatıyordu sanki

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben de Yotta ve PrizePool'u kullaniyorum. Sayin @keysnambır Yotta'yi anlatmis, ben de PrizePool'dan bahsedeyim.

Benim icin Yotta'dan daha fazla geri donusu oldu, fakat tabii herkesin amacina ve aktarmak istedigi para miktarina bagli olarak favori odullu mevduat hesabi degisebilir 🙂 Ben daha sonra vakit buldugumda konuya ikisi icin deneyimlerimi sayilarla aktaririm.

Size tavsiyem, begendiginiz hesaplara 100 veya 1000 dolar koyup bir sure test etmeniz, eger geri donus gercekten de sizi tatmin ediyorsa kullanmaya devam edersiniz.

PrizePool

PrizePool'da bir hesap olusturup kendi checking hesabinizi PrizePool banka hesabiniza bagliyorsunuz. Bu hesaba aktardiginiz her 1 dolar, her gun size 1 bilet kazandiriyor, yani 1 Mart'ta 100 dolar aktarip, parayi 15 Mart'a kadar tutarsaniz, toplamda 1500 bilet kazanmis oluyorsunuz. Cekilisler haftalik olarak yapiliyor (onceden aylik yapiyorlardi, fakat son birkac aydir haftalik cekilislere gecis yaptilar). Bu dedigim sekilde 4 hafta icin maksimum 3 milyon bilet kazanabilirsiniz. Haftalik cekilislere gecis yapilmasi bence daha iyi oldu, bu sekilde ayda 1 yerine ayda 4 kez para kazanma sansiniz oluyor.

Her ayki 4 cekiliste 4000'den fazla kisi toplamda 50.000 dolar kazaniyor (1 kisi 25.000 dolar kazaniyor). Bir haftada sadece 1 biletten odul kazanabilirsiniz, yani ayda toplamda 4 odul. Ayrica bilet sayilari aylik resetleniyor. Yani 1 Nisan'da 0'dan banka hesabinizda bulunan para miktarina gore bilet kazanmaya basliyorsunuz.

Kayit icin web sitesi:

Referansli link:

Ya da direkt kaydolurken 4RJJD referans kodunu kullanin.

(Bu referansi kullanmak zorunda degilsiniz, ama kesinlikle bir referans koduyla kayit olmanizi tavsiye ederim, bu sekilde her kazandiginiz odule %10 bonus ekleniyor, yani kazanacaginiz 10 dolar 11 dolar oluyor. Zaten amac kazanci daha da arttirmak.)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@infant27, içinde söyledi: Ödüllü Mevduat Hesapları (Prize-linked savings account)

@crazycells abi birde bir yerde görmüştüm ama yanılıyor da olabilirim Amerika'da galiba her yıl çekiliş yapılıyormuş milyonlarca başvurudan sadece 1 kişi kazanabiliyormuş ödül olarakta 5000 dolar ömür boyu ödeniyormuş böyle birşey varmı? bir yerden gördüm böyle bir olay var diye biri anlatıyordu sanki

Evet, var... Siz PCH gibi cekilislerden bahsediyorsunuz. Her yerde reklam yaptiklari veya video paylastiklari icin en populerden biri bu sanirim 🙂 Ama bunlari yapan ozel kuruluslar, bunun gibi pek cok "sweepstakes" veren yer var; ama bunlari kazanma ihtimaliniz cok dusuk, onu soyleyeyim 🙂 yani buna zaman ayirmak yerine bir girisim fikrine vakit ayirirsaniz size geri donusu daha yuksek olacaktir. Tabii sahsi kanaatim 🙂

https://www.pch.com/

Bunu daha resmi sekilde yapan kurumlar da var. ABD'de cok ciddi bir loto cilginligi var, ama bence onu farkli bir baslik acip konusuruz. Bu baslikta sadece benzer mantikla olusturulan banka hesaplarindan bahsedelim.

• @crazycells anladım bilgi için teşekkür ederim abi 🙂

• ⭐⭐

@crazycells Tabi biz Türkler Türkiye'de "Yok ya bu ödülleri sana bana verecek halleri yok ya, kime verileceği çoktan bellidir onların." görüşüne alışık olduğumuz için böyle şeylerin herkes için eşit şans olduğuna inanmamız biraz zor oluyor 😅
    Sizin ya da çevrenizdeki herhangi birinin ya da forum üyelerinden herhangi birinin ufacık da olsa bir ödül kazandığını biliyor muyuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EzgiLera, içinde söyledi: Ödüllü Mevduat Hesapları (Prize-linked savings account)

@crazycells Tabi biz Türkler Türkiye'de "Yok ya bu ödülleri sana bana verecek halleri yok ya, kime verileceği çoktan bellidir onların." görüşüne alışık olduğumuz için böyle şeylerin herkes için eşit şans olduğuna inanmamız biraz zor oluyor 😅
    Sizin ya da çevrenizdeki herhangi birinin ya da forum üyelerinden herhangi birinin ufacık da olsa bir ödül kazandığını biliyor muyuz?

Evet, haftasonu bir degerlendirme yapip foruma aktaririm 🙂

• @EzgiLera, içinde söyledi: Ödüllü Mevduat Hesapları (Prize-linked savings account)

Konu ile alakasi var mi bilemem ama burada bazi marketlerin icerisinde ozellikle haftasonlari stand kuruyorlar ve urun tanitimi yapiyorlar. O sirada icerideki musterilere birer cekilis kuponu veriyorlar. Urun tanitimi bitince cekilis yapip bir veya birkac kisiye tanittiklari urunu bedava veriyorlar. Ben bir defasinda bicak seti, baska bir seferde de gumus taki seti kazanmistim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EzgiLera, içinde söyledi: Ödüllü Mevduat Hesapları (Prize-linked savings account)

PrizePool ile ilgili bir degerlendirme yapayim, ilk aylarda her gun bilet biriktirip ayda 1 cekilis yapiyorlardi, fakat artik her hafta cekilis yapiyorlar; ama son haftaki cekilis 25.000 dolarlik buyuk odulun cekildigi hafta. Su gorselleri ekleyeyim:

Screen Shot 2021-03-13 at 10.02.54 AM.png

4ncu hafta yapilan cekiliste 1 dolarin altinda 3500 tane 0.2 dolar da var, ekrana sigmadigi icin kesmek zorunda kaldim.

Benim yaptigim hata ilk 3 ay boyunca hesapta sadece 100 dolar birakmamdi 🙂 maalesef biraz gec dank etti ama 100'u 1000 dolar yapinca kazandigim miktarlar da artmaya basladi. Son 2 aydir ~1000 dolarim var hesapta. Yukarida app'lerin testlerini 100 dolar ile yapin demistim ama onu degistiriyorum 🙂 1000 dolar ile test ederseniz daha iyi olur.

Bugune kadar 2 defa 10 dolar kazandim, 1 defa 5 dolar, 2 defa 2 dolar ve 6 defa 0.2 dolar. Toplamda 30.2 ediyor, fakat refaransli linkle uye olunca %10 da ekstradan ekliyor, dolayisiyla 33.2 dolar olmus oluyor. Henuz 6 ay tamamlanmadi ama yuvarlayarak hesap yaparsak ortalama hesaptaki 600 dolar icin 33.2 dolar gelmis. Bu da %5.5 yapiyor... Eger boyle devam ederse yillik geri donus %11 civari olacak... Tabii kisi sayisi arttikca guzel odul kazanmak icin daha fazla para koymaniz gerekecek, o nedenle yillik donus %11'den daha dusuk olacaktir; ama bankalarin yillik %0.1 veya %0.2 faizi ile kiyaslayinca cok iyi gorunuyor 🙂

Bankalarin normal mevduat hesaplari yerine kesinlikle PrizePool gibi prize-linked mevduat hesaplari kullanmanizi tavsiye ederim.

PrizePool ayrica her hafta cekilis sonrasi bir istatistik gonderiyor, bu asagidakini 4 gun once gondermisler... Eger 1000 dolar koyarsaniz bir odul kazanma ihtimaliniz %99, eger 500 dolar koyarsaniz odul kazanma ihtimaliniz %90...

Ayrica 6 aylik istatistigi de vermisler, son ay kisilere ortalama %7.5 yillik faiz orani ile odul dagitmislar.

Screen Shot 2021-03-13 at 10.13.37 AM.png

Yotta Savings'i de test ettim ama orada kazanmak daha zor, cunku bilet yerine numara seciyorsunuz (ben hep app'e sectirdim); fakat sisteme guvenim saglam, cunku hem destekciler hem isin icinde olan kisiler bilindik isimler. Bir de cekilisi yapan kurumla, kisilerin sayilarini belirleyen kurumlar ayri. Yani guvenilir ve bagimsiz bir sistem kurmuslar.

Yotta'da da ben 5 defa 0.10 dolar kazanmisim, 1 defa da 0.75 dolar 🙂 Ama orayi da 100 dolar ile test etmistim, o daha cok "sayisal loto" gibi oldugundan ozellikle de "yotta ball"u tutturamazsaniz kazanc cok az oluyor. Fakat yine de disarda loto oynamaktan daha iyi 🙂 en azindan paraniz eksilmiyor.

• @crazycells Su sanal ciftlik bank ve tosuncuk gibi olmasin bu? 🤑

Bir keresinde Almanya'dayken Frankfurt'tan Antalya'ya ucuyoruz esimle. Yanimizda yasli bir teyze oturuyordu. Esimle konusmaya basladilar. Teyze, o zamanlar meshur olan bu "faiz gunah oldugu icin kar payi veren" sirketlere 200k Euro kaptirmis, onun mahkemesi varmis, avukatla gorusmeye gidiyormus. Onlar konusurken, arka koltuktan bir amca ve kizi da konusmaya dahil oldular. Onlar da yuklu bir miktar kaptirmislar. Amca ucak Antalya'ya ininceye kadar bizi psikolog sandi, tum icini bosaltti ☺

Neyse, odul falan deyince birden aklima geldi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Ödüllü Mevduat Hesapları (Prize-linked savings account)

@crazycells Su sanal ciftlik bank ve tosuncuk gibi olmasin bu? 🤑

Bir keresinde Almanya'dayken Frankfurt'tan Antalya'ya ucuyoruz esimle. Yanimizda yasli bir teyze oturuyordu. Esimle konusmaya basladilar. Teyze, o zamanlar meshur olan bu "faiz gunah oldugu icin kar payi veren" sirketlere 200k Euro kaptirmis, onun mahkemesi varmis, avukatla gorusmeye gidiyormus. Onlar konusurken, arka koltuktan bir amca ve kizi da konusmaya dahil oldular. Onlar da yuklu bir miktar kaptirmislar. Amca ucak Antalya'ya ininceye kadar bizi psikolog sandi, tum icini bosaltti ☺

Neyse, odul falan deyince birden aklima geldi.

PrizePool, bu surecte "Evolve Bank and Trust" ile beraber calisiyor. Dolayisiyla paraniz 250.000 dolara kadar FDIC sigortali 🙂

Zaten bu tur yeni girisimlerin hemen hemen hepsi banka olmak yerine, bir bankayla calismayi tercih ediyor. Tum islemleri kolaylastiriyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yotta'yi da kontrol ettim, onlar da ayni banka ile calisiyorlarmis, onlara yatiracaginiz para da sigortali.

"Funds are held with Evolve Bank & Trust, Member FDIC."

• ⭐⭐⭐

Yeri burasi mi olur bilemedim ama Credit Karma’nin savings hesabina aylik minimum $1 yatirdiginizda o ay icin $20000 odul cekilisine katilabiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐

• Konu Dışı

Oraya yeni gidenlere/gideceklere altın değerinde bilgi bunlar. Bakalım daha neler öğreneceğiz. Teşekkür ederim 😊

• ABD'ye kısmet olur da yerleşebilirsek bir Türk olarak denk geldiğimde kesinlikle güvenmeye tereddüt edeceğim bir sistem olurdu bunlar 🙂 Ama sayenizde yeni şeyler öğreniyoruz. Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ErayG, içinde söyledi: Ödüllü Mevduat Hesapları (Prize-linked savings account)

ABD'ye kısmet olur da yerleşebilirsek bir Türk olarak denk geldiğimde kesinlikle güvenmeye tereddüt edeceğim bir sistem olurdu bunlar 🙂 Ama sayenizde yeni şeyler öğreniyoruz. Teşekkürler

Yukarida da belirtmistim, paraniz devlet tarafindan guvence altinda. Zaten ABD ekonomisi de bu guvene dayaniyor yoksa devletin verdigi bono ve tahvillerin karsiligi olmasaydi hickimse yatirim yapmazdi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

PrizePool, verdigi odullerin yaninda hesapta duracak paralar icin de normal bir mevduat hesabinin verdigi gibi faiz vermeye basliyor. 1 Nisan itibariyle vadeler baslayacak ve aylik olarak odeme yapilacak.

Screen Shot 2021-04-02 at 8.01.13 AM.png

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |