Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@caglaror https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/self-employed-individuals-tax-center

Yan is olarak yapiliyorsa ve yillik toplam gelirin %10 unu (yanlis hatirlamiyorsam) gecmiyorsa vergi sene sonunda odenebiliyor. Bizim ceyreklerde odememiz gerekiyor. Ilk sene odenmese de oluyor sanirim, emin degilim. 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Amerikada Vergi ödeme sistemi

@keysnambır Estimated tax ilk defa duydum detay veya kaynak verebilir misin? Tanidik herkes yilin sonunda yapti. Bu firmalardan gelecek olan vergi bildirimlerini beklemek zorundayiz diye biliyorum.

Evet, eğer bu işleri primer gelir kaynağı olarak yapıyorsan yıl içinde vergi ödemek gerekiyor. Yıl sonunda yapılan vergi beyanında 1000 dolardan fazla borçlu çıkmanın cezası var. Kaynağı bulup paylaşırım.

• @knnrn @keysnambır toplamda net kazancin borclu cikacak kadar olmuyor. Ha ayda 5k uzeri kazanan varsa helal olsun zaten. Kazandigin para giderlerine ancak yetiyor 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Amerikada Vergi ödeme sistemi

@knnrn @keysnambır toplamda net kazancin borclu cikacak kadar olmuyor. Ha ayda 5k uzeri kazanan varsa helal olsun zaten. Kazandigin para giderlerine ancak yetiyor 🙂

İlgili formu buldum:

1040-ES olarak geçiyor. Üç ayda bir "estimated tax payment" yapmak için kullanılıyor. Yıl sonunda 1000 dolar veya daha fazla vergi borcu çıkacağı tahmin edilen kişiler için. Formda hesaplama yöntemi de var.

• @knnrn TX icin teorik olarak (cocuk da varsa) belirli bir rakamin altinda kazananlar (44k sanirim ) zaten borclu cikamiyor. Delivery yaparak brutte 44k'yi gecebilen de varsa cok iyi. Lyft Uber ile XL/Lux olanlar gecebilir. Ama dedigim gibi aylik 3k-3.5k arasi kazanan birisi (harcamalari da hesaba sonradan katmali) brutte cok zor gecer 44k'yi. Gecen sene yanlis hatirlamiyorsam 6 aylik 20k civari yaptim ve vergi beyani sonrasi 3k iade aldim.

• ⭐⭐

Merhabalar hemen bu senenin tax bildiriminde bulunmak istiyorum ama soyle bir sorun var. Spa dan calistigimda bana verilmesi gereken 1099 henuz hazir degilmis be zaman alabilir. Doordash 1099 kagidimizda gelicek ve e maillerinde 19 ocak 'a kadar bildirimde bulunmamizi istemisler . Bende gec kalmak istemiyorum belki yardimlardan yararlaniriz diye.

Doordash tax bildirimi simdi yapsam ,eski isyerimden gelicek 1099 sonra yapsam olur mu ?

• @HockeyUmpire2 Su andaki bilgilere gore IRS 25 Ocaktan sonra tax return kabul etmeye basliyor. Oncesinde kabul etmiyor.

• ⭐⭐

@MySea tamam 25 nde yapariz ama mumkun mudur? 2 ayri 1099
    'i, ayri bildirimde bulunmak?

• @HockeyUmpire2 Elbette mumkun. Birden fazla W2 ve birden fazla 1099 girebilirsiniz.

Bu arada, yanlis anlasilmasin. Tek bir tax return yapacaksiniz ama birden fazla W2 ve/veya 1099 girebilirsiniz.

• ⭐⭐

@MySea ayri ayri zamanlarda girilebilir mi ?yani demek istedigim doordash I 25 ne bildirim yapsam ,eski isimi 1 ay sonra ekletsem mumkunmudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2 Çalıştığınız tüm iş yerlerinden formlar geldikten sonra hepsini bir seferde yapmak en güvenli yoldur. Karışık işlere girip süreçleri daha da zorlaştırmayın derim.

• @HockeyUmpire2 Sayin @knnrn ile ayni dusuncedeyim. Tum tax belgelerini bekleyip oyle tax bildirimi yapmalisiniz. Zaten o yuzden IRS Ocak ayinin sonuna dogru kabul etmeye basliyor. Isyerleri ve finans kuruluslarinin 31 Ocak'a kadar yasal sureleri var size gerekli tax belgelerini gondermek icin. Yani isterlerse 31 Ocak'da postaya verebilirler.

Eger simdi bir tax bildirimi yapip, sonra baska bir belge gelince tekrar yaparsaniz bu ikincisi amend oluyor ve kullandiginiz online websitesine veya muhasebeciye extra odeme yapmaniz gerekebilir. Durumu cok karmasiklastirmaya degmez.

• //////////////

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Amerikada Vergi ödeme sistemi

@MySea tamam 25 nde yapariz ama mumkun mudur? 2 ayri 1099
    'i, ayri bildirimde bulunmak?

Tek bir vergi bildirimi yapmalisiniz 2020 icin...

Eger bir kez gonderirseniz ve eksik ise, ikinci kez yanlislari duzeltmek icin 1040-X gondermelisiniz. Genelde is yerleri ve bankalar Ocak ayinda bu formlari hazirlayip en gec Ocak sonunda kisilere gondermis oluyorlar. O nedenle Subat ortasina kadar tum belgeleri bekleyip sonrasinda yapmanizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐

Kusura bakmayin ilk tax olacagi icin biraz heyecan yaptim sanirim 😂😂😂

• ⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2 sizin giris 2019 gorunuyor. Gelir olmasa da 1 kere yapmis olmaniz lazimdi. Yanlis mi biliyorum acaba? 😕

• ⭐⭐

@keysnambır biz sifir gelirle IRS'e bildirmistik ama sonra kagidimiz geri dondu. IRS'in web sitesindede stimulus check icin kayit doldurduk bir ise yaramadi. Bu senede accounting ile yapacagiz.

• ⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2 Anladim. Vatandaslik basvurusu zamani tax returnleri gormek istiyorlar diye hatirliyorum. Eger oyleyse 2019 tax return’u de bir sekilde yapsaniz ilerisi icin iyi olabilir.

• ⭐⭐

@keysnambır cok dogru ,ne yapilabilirki artik ? IRS e doldurdugumuz forma ulasip, kopyasinimi alsak ?

• @HockeyUmpire2 Doldurdugunuz tax return formunun kopyasini zaten imzalayip saklamalisiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |