Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@BelmaSarvan, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells Ben boyle bır davaya katılmak ıstemem acıkcası, tam ucaga bınerken benı gerı yollamıs olsalardı dava acmak ısterdım ama suan kı acılacak davaya da katılmadıgım ıcın de vaktı geldıgınde randevular acıldıgında sıra numaramıza gore cagırılırmıyız yıne. Yoksa davaya katılmadık dıye elcılık bıze randevu vermez mı ?

Cagrilma sirasinda sorun olmamasi lazim. Dosya numarasina gore kisilere randevu tarihleri vereceklerdir.

• ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@north, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

merhabalar Haziran ayında yayınlanan kararname ile malumunuz yıl sonuna kadar visa ban uygulanmıştı ve karar sonrası açılan davalar ile az da olsa vize verildi. bu davada yargıç mehdanin pandemi nedeniyle ülkeye girişi yasaklayabilirsiniz ama vize vermeyi engelleyemezseniz diyerek davacilari haklı bulduğunu hatırlıyorum. Şimdi dün yayınlanan kararname ile marta kadar visa ban uygulanacak. 2020 lerin davası gibi bir dava biz 2021 ler neden acmiyoruz. tamam abd ye almayın anladık ama vize vermeleri gerekir tıpkı Eylül ayında 2020 lere verdikleri gibi. ben 2021 lerin de dava açması gerektiğini düşünüyorum. marta kadar toplamda 6 ay kaybimiz olacak bu saçmalık üstelik ortada bir mahkeme kararı var. ben mi yanlış düşünüyorum arkadaşlar süreci yakından takip edemeyen biriyim kusura bakmayın.

Bence Biden bu kararlarin arkasinda durmayacak.

O nedenle 21 Ocak'ta bu yasaklarin hepsinin kalkmasi lazim. Herkesin beklentisi de bu yonde...

Ayrica belirtmis olayim, cunku DV2021 yili DV2020 yilindan cok farkli... DV2020 yilindaki mahkemenin olumlu sonuclanmasinin tek nedeni DOS'un normal zamanda DV dosyalarini cok yavas islemesi... Yani pandemi ve pandemiden dolayi islemlerin yurumedigi surec uzerinde mahkeme suresince cok durulmadi. Hakim, bu durumda cok bir problem de gormedi, zaten su an tum vize surecleri pandemiden etkilenmis durumda. Fakat pandemi oncesinde normalde verilmesi gereken vizelerin cok kucuk bir bolumu verildigi icin hakim bir "haksizlik" olduguna kanaat getirdi ve belli bir sayida vizeyi rezerve etti. Mahkemeyi takip eden DV2020 talihlisi arkadaslar da bu gozlemleri onaylayacaklardir... Fakat DV2021 sureci cok farkli, vize verilmemesinin en buyuk nedeni pandemi, DOS degil...

Sayın @crazycells değerli yorumlarınız çok kıymetli. Çok teşekkürler.

Şunu sormak istiyorum. Şimdi bu PP ya Biden tarafından kaldırılacak, ya da akışına bırakıp Biden tarafından uzatılmayacağı için 31 Mart tarihinde kalkacak. Günün sonunda pandemi şartlarından ötürü konsoloslukların normalleşmesi DV2021 süreci için belirleyici olacak. DV2020 davasından aktardığınız gibi, mahkemeler COVID'i doğal bir durum görüyor ve üzerinde durmuyor. Dolayısıyla COVID sebebiyle kapalı olan konsoloslukların çalıştırılması için bir dava sürecine girmek çok mantıklı değil, gerekçesi itibariyle.

Şu anda 2 dava talep topluyor ve insanlar "Biden'ın gelmesine 15 gün kaldı, ne bu acele" diye yorum yapıyor. Acaba burada yatan sebep "PP gerekçesiyle hareket edip, konsolosluklarda dosyaların kritik olarak işaretlenip, işlem görmelerini sağlama" fikri olabilir mi? PP'yi öne sürmek dava açısından COVID'e göre daha mesnetli, değil mi?

Dolayısıyla acaba bu davalara katılmak, DV2020 sürecinde olduğu gibi, konsolosluk noktasındaki darboğazı ortadan kaldırmak için tercih edilebilir mi?

• @crazycells Tamam o zaman, teşekkür ederim ☺

• Ekran Resmi 2020-01-03 14.54.28.png

• @Bahadır-Kükrer bu havalanindan geri donme konusu nedir?

• @mio semavi abinin yazdıklarına istinaden yazdım...

• Bu ileti silindi!

• @gucarslan merhaba. davadan henüz haberim oldu ancak detaylı bir bilgim yok. başvuran arkadaşlar oldu mu ?

• ⭐⭐⭐

@gucarslan merhaba. davadan henüz haberim oldu ancak detaylı bir bilgim yok. başvuran arkadaşlar oldu mu ?

Merhaba,

Evet başvuran talihliler var ve sayısı artmaya devam ediyor.

• @crazycells

Hocam merhaba, aklıma takılan bazı şeyler var danışmak istedim.

Biliyorsunuz Curtis Morrison yeni bir dava açıyor.1000 dolar + (her aile ferdi için 500 dolar). 500 doları hemen istiyor kalanı vizeyi alınca.
    Şimdi ben CN düşük diye davaya katılmayı düşünmüyordum.
    Çünkü zaten hali hazırda DV2021 için açılmış 2 ayrı dava var, bunlardan Anunciato davası , 22 ocakta, class certification kararını verecek hakim.
    Ayrıca 14 Ocakta Gomez davasında temyiz duruşması var, belki EO'nun iptali kararı çıkabilir ve ya başka olumlu kararlar vs.
    20 ocak'ta da Biden gelecek ve belki de EO'yu kaldıracak.
    Bunlar davaya katılmamam için pozitif sebepler.

Hakimin DV2020 davasında olduğu gibi davacılar öncelikle vizelerini almalı kararı gibi bir karar çıkarsa bu sefer benim düşük cn'min hiç bir anlamı kalmıyor.Dolayısıyla davaya katılarak alabılıyorum sadece.
    Hatta belkı de konsolosluk adı gecen davacılar harıcınde kımseye mulakat bıle vermeyecek.
    Bu durumda benım hak kaybım olacak ama Curtıs'e gore amerıkan anayasasına tabı olmadıgım ıcın actıgım davanın kabulu ve kazanmam pek mumkun degıl.
    Hadi diyelim nisan oldu bir dava daha acıldı bız de katıldık bu sefer sonuc alması vs. uzayacak.
    Yani burda en kritik konu mission critical denen zırva.
    Dava sayesinde sadece davacılar önceliklendirilirse davaya katılmamak büyük sıkıntı olmuş olacak ama bu sefer de dv süreci tamamen değişmiş olacak.Parasını veren vizesini almış olacak.
    Cok kararsız kaldım tabıkı sız bana dırek katılın ya da katılmayın demeyeceksınız ama sonucta yılların tecrubesı olarak benım gıbı arada kalanlara bu konu hakkında ne soyleyebılırsınız ?

• @muhalif, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells

Hocam merhaba, aklıma takılan bazı şeyler var danışmak istedim.

Biliyorsunuz Curtis Morrison yeni bir dava açıyor.1000 dolar + (her aile ferdi için 500 dolar). 500 doları hemen istiyor kalanı vizeyi alınca.
    Şimdi ben CN düşük diye davaya katılmayı düşünmüyordum.
    Çünkü zaten hali hazırda DV2021 için açılmış 2 ayrı dava var, bunlardan Anunciato davası , 22 ocakta, class certification kararını verecek hakim.
    Ayrıca 14 Ocakta Gomez davasında temyiz duruşması var, belki EO'nun iptali kararı çıkabilir ve ya başka olumlu kararlar vs.
    20 ocak'ta da Biden gelecek ve belki de EO'yu kaldıracak.
    Bunlar davaya katılmamam için pozitif sebepler.

Hakimin DV2020 davasında olduğu gibi davacılar öncelikle vizelerini almalı kararı gibi bir karar çıkarsa bu sefer benim düşük cn'min hiç bir anlamı kalmıyor.Dolayısıyla davaya katılarak alabılıyorum sadece.
    Hatta belkı de konsolosluk adı gecen davacılar harıcınde kımseye mulakat bıle vermeyecek.
    Bu durumda benım hak kaybım olacak ama Curtıs'e gore amerıkan anayasasına tabı olmadıgım ıcın actıgım davanın kabulu ve kazanmam pek mumkun degıl.
    Hadi diyelim nisan oldu bir dava daha acıldı bız de katıldık bu sefer sonuc alması vs. uzayacak.
    Yani burda en kritik konu mission critical denen zırva.
    Dava sayesinde sadece davacılar önceliklendirilirse davaya katılmamak büyük sıkıntı olmuş olacak ama bu sefer de dv süreci tamamen değişmiş olacak.Parasını veren vizesini almış olacak.
    Cok kararsız kaldım tabıkı sız bana dırek katılın ya da katılmayın demeyeceksınız ama sonucta yılların tecrubesı olarak benım gıbı arada kalanlara bu konu hakkında ne soyleyebılırsınız ?

Ben size cok fazla katkida bulunma veya tavsiye etme pozisyonunda degilim ama yazinizdaki highlight yaptigim cumle dikkatimi cekti.

Gorunuse gore avukatlar, Trump'in kararnamesini cok guzel firsata cevirmis durumdalar ve belki bilerek belkide farkinda olmadan, DV lottery'nin normal seyrini degisitiriyorlar veya degismesine sebeb olacaklar.

DV2020'deki davalarda davacilara, mahkeme kararlari sonrasi DOS tarafindan oncelik tanindi. DV2021 davalarinda da buyuk ihtimalle ayni seyler olacak. Bu durumda, normalde case nosu dusuk olupda, kalan surede (yani 30 Eylul'e kadar) sira gelmesi beklenen kisilere, davacilar oncelik elde edeceginden dolayi, sira gelmeyebilir. Yani normalde 15 binlerdeki birisine sira gelmesi gerekirken, davaya katilan 35 binlerdeki birisi, oncelik nedeniyle onune gecebilecegi icin, hic sira gelmeyebilir.

Unutmayin ki su anda DOS'da yani hem KCC hemde konsolosluklarda buyuk bir dosya yigilmasi var. Ustelik covid durumu halen devam ediyor. Normal sartlarda bile yavas ilerleyebilecek bir surec var ve bu davalar bu ilerleyisi direk olarak farkli sekilde etkileyebilir.

• Yasaklı

Arkadailar bu dava olayı nedir basitçe anlatabilir misiniz ? Dv2021 ler neden dava açıyor ? Bizler daha vize alamadık, vize alamayanlar dava açabilir mi ?

• @serciyilmaz , kırmızılar gorusmeye cagrılan sayısı mı oluyor. Su anda dvlottery green card ile ilgili hiçbir ülkede hiçbir işlem yapılmıyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

merhabalar Haziran ayında yayınlanan kararname ile malumunuz yıl sonuna kadar visa ban uygulanmıştı ve karar sonrası açılan davalar ile az da olsa vize verildi. bu davada yargıç mehdanin pandemi nedeniyle ülkeye girişi yasaklayabilirsiniz ama vize vermeyi engelleyemezseniz diyerek davacilari haklı bulduğunu hatırlıyorum. Şimdi dün yayınlanan kararname ile marta kadar visa ban uygulanacak. 2020 lerin davası gibi bir dava biz 2021 ler neden acmiyoruz. tamam abd ye almayın anladık ama vize vermeleri gerekir tıpkı Eylül ayında 2020 lere verdikleri gibi. ben 2021 lerin de dava açması gerektiğini düşünüyorum. marta kadar toplamda 6 ay kaybimiz olacak bu saçmalık üstelik ortada bir mahkeme kararı var. ben mi yanlış düşünüyorum arkadaşlar süreci yakından takip edemeyen biriyim kusura bakmayın.

Bence Biden bu kararlarin arkasinda durmayacak.

O nedenle 21 Ocak'ta bu yasaklarin hepsinin kalkmasi lazim. Herkesin beklentisi de bu yonde...

Ayrica belirtmis olayim, cunku DV2021 yili DV2020 yilindan cok farkli... DV2020 yilindaki mahkemenin olumlu sonuclanmasinin tek nedeni DOS'un normal zamanda DV dosyalarini cok yavas islemesi... Yani pandemi ve pandemiden dolayi islemlerin yurumedigi surec uzerinde mahkeme suresince cok durulmadi. Hakim, bu durumda cok bir problem de gormedi, zaten su an tum vize surecleri pandemiden etkilenmis durumda. Fakat pandemi oncesinde normalde verilmesi gereken vizelerin cok kucuk bir bolumu verildigi icin hakim bir "haksizlik" olduguna kanaat getirdi ve belli bir sayida vizeyi rezerve etti. Mahkemeyi takip eden DV2020 talihlisi arkadaslar da bu gozlemleri onaylayacaklardir... Fakat DV2021 sureci cok farkli, vize verilmemesinin en buyuk nedeni pandemi, DOS degil...

Sayın @crazycells değerli yorumlarınız çok kıymetli. Çok teşekkürler.

Şunu sormak istiyorum. Şimdi bu PP ya Biden tarafından kaldırılacak, ya da akışına bırakıp Biden tarafından uzatılmayacağı için 31 Mart tarihinde kalkacak. Günün sonunda pandemi şartlarından ötürü konsoloslukların normalleşmesi DV2021 süreci için belirleyici olacak. DV2020 davasından aktardığınız gibi, mahkemeler COVID'i doğal bir durum görüyor ve üzerinde durmuyor. Dolayısıyla COVID sebebiyle kapalı olan konsoloslukların çalıştırılması için bir dava sürecine girmek çok mantıklı değil, gerekçesi itibariyle.

Şu anda 2 dava talep topluyor ve insanlar "Biden'ın gelmesine 15 gün kaldı, ne bu acele" diye yorum yapıyor. Acaba burada yatan sebep "PP gerekçesiyle hareket edip, konsolosluklarda dosyaların kritik olarak işaretlenip, işlem görmelerini sağlama" fikri olabilir mi? PP'yi öne sürmek dava açısından COVID'e göre daha mesnetli, değil mi?

Dolayısıyla acaba bu davalara katılmak, DV2020 sürecinde olduğu gibi, konsolosluk noktasındaki darboğazı ortadan kaldırmak için tercih edilebilir mi?

Mahkemeye katilacaklarin bir onceligi olacagini dusunmuyorum maalesef. DV2020'deki durum cok daha farkliydi, ve DOS/konsolosluklar tarafindan yapilan sadece durumu kurtarmak amacli bir hareket idi. Ayrica DV2020'de tum dosya numaralari aktifti, dolayisiyla yuksek numaralara sahip kisilerin de onunde bir engel yoktu. Su an henuz 8200'ler aktif oldu, numarasi bundan yuksek olan hickimseye oncelik verilmemesi gerekiyor.

• Katiliyorum sonucta bir siralama var neden 15 binlerdeki birisinin hakkini bizim gibi 31 binlerde olan birisi alsin olmamali..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muhalif yukaridaki cevabimi inceleyin isterseniz.

Konsolosluk su anda cok fazla dosya icin mulakat vermiyor, normalde vermesi gerekenleri bile cok yavas veriyor. O nedenle sadece yasaklardan dolayi vize verilmedigini dusunmeyin. Kis boyunca da minimal bir ilerleme olacaktir randevu konusunda.

Sonucta bu problemlerin yasal bir dayanak noktasi olmali. Sadece surec bekledigimiz gibi gitmiyor diye mahkemeye veremeyiz hickimseyi. DV2020 mahkemesinden once de forumda bunlari konusmustuk ve dayanaklari biraz zayif bulmustuk. Ve hatta hakim bile baskanin boyle bir yasak yetkisi oldugunu ve bunu yanlis kullanmadigini ima etti. Sonucta cok olagandisi bir surec yasiyoruz ve baskan "ulkesini korudugunu iddia ederek" bu kararlari verebiliyor. Mahkeme surecini benden cok daha yakin takip eden kisiler oldu, onlar daha ayrintili bilgi verebilirler. Mahkeme surecinde ortaya cikti ki, DOS pandemi oncesinde de nedensiz yere DV surecini baltalamaya calismis ve hakim nerdeyse sadece bu problemden dolayi verilen kararlari verdi ve hukumetin once iyi niyetini gostermesini isteyip ek mulakat talep etti, sonra da bunu yetersiz bulup pandemi oncesinde normalde dagitilacagini dusundugu miktarda vizeyi rezerve etti. Ama DV2021 surecinde boyle bir durum olusmadi, bu olaylar da yasanmadi. Dolayisiyla bu mahkemenin yasal dayanak noktasi nedir, bunu iyi anlamak lazim.

Ben yine de kisileri yonlendirmis olmayayim, herkes bu surecte kendisi, kendi durumuna gore dusunup karar vermeli diye dusunuyorum. Bu vize kisiler icin ne kadar onemli, buna ne kadar zaman ve para ayirabilirler, olmazsa hayatlarina olan etkisi ne olacak, olursa hayatlarina olan etkisi ne olacak vs. gibi sorularin cevabi kisiden kisiye gore degisecektir...

• @crazycells Hocam valla kafalar karışık.Ne yapacagımı şaşırdım 🙂 Tesekkurler yıne de her zaman ımtına etmeden verdıgınız cevaplar ıcın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oykum, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Katiliyorum sonucta bir siralama var neden 15 binlerdeki birisinin hakkini bizim gibi 31 binlerde olan birisi alsin olmamali..

evet, zaten spekulasyon henuz bu... su an icin boyle bir durum yasanmasi pek mumkun degil.

• Merhaba tekrardan!

J1 vizesi ile 2 yıldır Amerika’dayım. 2021 greencard talihlisiyim. Şubat ayında vizem biteceği için bu ay turist vizesine başvuracağım. Fakat da 260 formumu Haziran ayında submit ettim. Bu nedenle aklımda birkaç soru var. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

-Formda are u an applicant for an immigrant visa sorusuna evet mi demek gerekir?

-Has an immigrant petition ever been filen for you diyor daha adjustment yapmadim ama DS 260 yaptigimiz icin bu soruya evet mi demek lazım?

-Birde turist vizesi icin geri döneceğimi burda geçici olduğumu belirtmek için ne demek daha doğru olur?

@crazycells

• @Eagle28 Kırmızılar bir önceki ay ile olan fark. en alttaki ise ortalama fark. bu artış trendine göre kendi numaranıza ne zaman sıra gelecek bakabilirsiniz. ya da kendi numaranıza diğer yıllarda ne zaman sıra geldiğine göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |