Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @aliarmgn İNŞALLAH!!! 😃

• @kingocali merhaba, yatırımcı vizesi olayını deneyip risk oranı çok düşük ama geliri yüksek işler yaparak amerikada güzel şekilde yaşayabilirsiniz. Mesela auctiondan ev alıp tamir ettirip satma işinde iyi para var diye duydum.

• Greencard çıksa bana adres konusunda yardımcı olur musunuz 😊😊 başvuru yaptık çıkarsa inşallah

• @by-aydogdu cikarsa haber verirsiniz yardimci olurum ben

• @efe-boyunda Öncelikle, ilginiz ve değerli fikrinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Çok mantıklı bir şey öneriyorsunuz. Eminim forumda, bu fikirden faydalanıp, başarıya koşacak onlarca insan vardır. O anlamda, fikriniz kuşkusuz çok değerli. Lakin, benim imkan ve kabiliyetlerim özelinde, kendi namıma tehlikeli bulduğum ve tam da kaçınmaya çalıştığım türden bir riske çok güzel bir örnek olmuş. Müsaade buyurursanız, ben o yönünden faydalanmak isterim. Şöyle ki, Türkiye'de, bunca yıl boyunca iç mimarlık yapmış olsam (tabii, eğitimim de o alanda olsa); piyasadaki talepler, trendler nelerdir, hakim olsam; hangi iş, hangi sırayla, hangi ustaya yaptırılır; kaç kişilik iştir, kaç gün sürer, kaça mal olur; işin iyisi neye, kötüsü neye benzer; ustanın dilinden nasıl konuşulur bilsem; o işi Türkiye'de defalarca yapmış olmanın tecrübe ve özgüvenine sahip olsam, auction'dan, o an için iyi durumda olmayan bir gayrimenkul devralıp, onu doğru kişilere, doğru sırayla, doğru maliyetle, talep ve trendlere uygun şekilde tadil ettirip, sonra doğru fiyata satmaya çalışmanın ticari riskini alırım. Almam çok mantıklı, almamam çok mantıksız olur. Lakin, bu senaryoda, benim sahip olduğum tek şey para. Gereken diğer, bence paradan çok daha önemli vasıfların hiçbirine sahip değilim. İşte bu yüzden, bu fikri kendi hayatımda uygulanamaz ve açıkçası, tek atımlık barutum olduğu için ( Amerika'da bir ev alacak kadar param var. Ama evi aldıktan sonra, tamirata, tadilata, hatta karnımı doyurmaya ayıracak param kalmıyor 🙂 ), bir o kadar da tehlikeli buluyorum (İşin altından kalkabileceğime güvensem, evi aldıktan sonra kredi çekerim, arkadaşımdan borç alırım; o tadilatın parasını bir şekilde denkleştiririm; o ayrı).

Ben Türkiye'de, İsveç'ten su ve atıksu pompası ithal edip, yurt içinde satan bir şirkette satış mühendisliği yaptım. Satışta ne kadar başarısız olduğumu gördüm. Bundan 15 sene önce, kimse ne olduklarını bile bilmezken, üç boyutlu yazıcı ve tarayıcılar ithal edip, yurt içinde satan bir şirkette ithalat müdürlüğü yaptım. Taşıyıcı bantlar ve güç iletim kayışları imal eden bir şirkette ihracat müdürlüğü yaptım. Amerika'da ithalat - ihracat rejimi bambaşka. Ne yolunu bilirim, ne yordamını. Basketbol okulunda pazarlama müdürlüğü yaptım. Basketbol okulunu pazarlasan ne olur; pazarlamasan ne olur? 😃 Dolayısıyla, benim Amerika'ya doğrudan nakledilebilecek ve orada işime yarayacak hiçbir tecrübem yok maalesef 😞

Amerika'dayken, sizin bahsettiğiniz işi yapan Amerikalı bir çift tanımıştım. Hem bu al-sat vesilesiyle bütün ülkeyi geziyor, hem de çok güzel para kazanıyorlardı. Lakin, Amerika'da doğmuş ve büyümüş (el emeği ve / veya ustalık gerektiren işleri yaptırmak çok pahalı olduğu için, Amerikalılar, genç yaştan itibaren, kendi musluklarını tamir etmeyi, kendi fayanslarını döşemeyi, hatta duvar falan yıkıp, evlerini genişletmeyi öğrenerek yetişiyorlar) ve bu işi uzun zamandır yapmakta olduklarından, ellerinden "iş" geliyor; işin, yasal olarak ruhsatlı bir ustaya yaptırılması gerekmeyen büyük kısmını kendileri yapıyordu. Bende öyle beceriler de yok maalesef 😞

Ben çok güzel rapor yazarım. Şahane sunum yaparım. İhale dosyaları, destek başvuruları, kuralları ve formatı belli her türlü arz ve talep metninin hazırlanmasında bir numarayım. Ama tecrübeli olduğun, iyi bildiğin bir işin olmayınca, bu "beceri"lerin hepsi değersiz, hepsinin içi boş. Yukarıda saydığım şeyleri iki dilde, aynı kalitede yaparım. Ama söyleyecek bir şeyin olmadıktan sonra, Amerikalı gibi İngilizce konuşsan ne olur; on dil bilsen ne olur?

Green card ısrarım da, şu sebepten: Cebimde green card'ım olursa, bir işte başarısız olursam, başka bir işe geçerim; iyi bir iş bulamazsam, birkaç dandik işe aynı anda girerim; yasal olduktan ve vergimi verdikten sonra, kimse ne iş yaptığımla uğraşmaz hesabı yapıyorum. Yatırımcı vizesinde ise, iş planı hazırlıyorsun, kaynak gösteriyorsun, projeksiyon yapıyorsun, gelir beklentini beyan ediyorsun. Bana uygun olduğunu düşünmediğim için, derinlemesine araştırmadım ama, bir sene sonra "He he, ben bu işi beceremedim. Dükkanı kapatıp, Uber'cilik yapmaya karar verdim" dediğinde, vizenin kafana göre iş değiştirmene izin vereceğini hiç zannetmiyorum.

O yüzden, vizemi cebime koyabilirsem, New York; koyamazsam, Balıkesir ya da Tekirdağ 🙂 Green card çekilişlerine de, olana ya da ölene kadar devam... 😃

• @kingocali hocam siz burada cok iyi is yaparsiniz, ben soyliyeyim size simdiden 😃 Sizin icin ifade etmeyen bi cok sey baskasi icin cok sey ifade edebilir oyle cok umutsuz olmayin.Yatirim olayina da tamamen katiliyorum o isler anlatildigi kadar kolay isler degil. 🙂

• @aliarmgn çok teşekkür ederim hocam inşallah çıkar greencard 😊👍

• ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @kingocali Ali abi ne yazdın be 🙂 yemın ederin içim gitti gözümün onunden geçiyor hepsi sen yazınca. Sen bu işi biliyorsun evet sunum rapor yazı senın için.

• şimdi tekrar edelim.

• gc çıktı aldın senı bağlayan bir şey yok bir değişiklik lazım sana ciddi diyorum bak - bence abi yapman gereken eski yazsımdada dediğim gibi elindeki parayı harcamam çok az ama çok az harcamalısın ..

• arkdaş ortamın varsa onlarla takıl bir şeyler çıkkacaktır belkide yengeyı orada bulacaksın bilemiyorum bende bekarım benı bağlayan bir şey yok benım amacım belli maddi şeyler en az 10 yıl -

• sende senı harekete geçirecek bir şeyler lazım bence o bu gc işte .

• sansını dene git abi - ortamın güzelse ayakta kalıyorsan çok kasma kiranı ver yemeğini ye arabanı al - gerisi boş - ama baktın işler iyiye gidiyor - para yapmaya çalış en azından iyi bir ev alabilcek para yapmalısın sonra donersın zaten 10 yıl ver kendine - 50 den sonra orası çekilmez zaten tek .

• abi senı anlıyorum inan hepimiz aynı şüreçleri yaşıyoruz ama benım isteğim bu ülkede emeklerim boşa gidiyor dedim ya bir araba sahibi olamıyorum araba yaa araba araba nedir allah aşkına mal bu mal demır yanı . yok ama işte 😕

• o yüzden benım onceliğim mal ve maddi şeyler 10 yıl sonra fikirlerim değişir bilemem ama şuan bu manevi şeyler sadece ailem sevdiklerim iç huzurumuzu buluruz işallah hepimiz.

• o yüzden çıkarsa ben sansımı denemek istiyorum

• senın için ise senı harekete geçirecek bir şey bu - çok çabuk vazgeçmişsin gibi geldi bana 😕 morali yuksek tut - spora devam alkol sigara yok ben oyleyim.

• o yüzden bir git dene bakalım ne olacak ne çıkacak - olmadı geri donersın hayat burada. emekli isen oda iyi.

-benımde hepinize saygım var buradaki herkese : ) insanlarımı seviyorum iyi insan kötü insan var Allahım iyi insanlarla karşılaştırsın tek dileğim bu.

• zorlu bir süreç ama bakalım .

• ev güzel ama pahalı 🙂 Ali Abi. bizi aşar 🙂

bu arada bende ev araba yok - biraz hisse senedim var oda batık zaten

selamlar saygılar dilerim bütün abilerimi kardeşlerime .

• @aliarmgn Her zamanki gibi iyimser gördüm. Teşekkür ediyorum 🙂

@serkanist Trump Amca konsoloslukları bir açsın. Mülakatlar hızlı hızlı akmaya bir başlasın. Sıra 38 binlere bir gelsin. Vizem pasaportuma bir basılsın. Gitmezsem namerdim! Sen rahat ol 😀

Ben "Gitmem" demiyorum. "Green card dışı seçenekler beni kurtarmıyor" diyorum. Versinler green card'ımı. Döne döne giderim 😀

Bütün öneriler ve temenniler için çok teşekkür ederim ❤

• @aliarmgn Kesinlikle Ali abi benımde olsa giderim ama onun hariciden işim yok benıde kurtarmıyor olmuyor.:)

• @serkanist Hepimizin gönlüne göre inşallah...

• NJ Long Branch broadway bölgesi nasıldır bilen var mı ? Long Branch da tren istasyonu var, gördüğüm kadarıyla hat NYC içine kadar gidiyor.Haritadan bakınca çok büyük mesafe gibi geldi bana kaç dklık mesafeler bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

• @Nothing-Man hocam google mapsten bakabilirsiniz.Mesai saatlerine gore yazarsiniz ortalama bi sonuc cikar.

• Bu ileti silindi!

• Liberty Island, New Jersey

Resmen New York toprağı ama, New Jersey sınırları içinde. Bir tuhaf. Kimsenin hakkını yememek için, ben buraya bırakıyorum 🙂

501.jpg

502.jpg

503.jpg

504.jpg

505.jpg

506.jpg

507.jpg

• Ellis Island, New Jersey

Göçmen olarak ayak basmak için son derece nahoş bir atmosfer. İyi ki miadı dolmuş; tedavülden kalkmış.

New York mudur, New Jersey midir; kendileri bile tartışmışlar. Davalık olmuşlar. Bir kısmı New York'muş da, diğer kısmı New Jersey'miş. Kullanımını federal hükümete bırakmışlar. Ben de buraya bırakıyorum.

651.jpg

652.jpg

653.jpg

654.jpg

655.jpg

656.jpg

657.jpg

658.jpg

659.jpg

660.jpg

661.jpg

662.jpg

663.jpg

664.jpg

• Paterson, NJ hakkinda bir video:

• ⭐⭐⭐

Olur da yolunuz Paterson NJ’ e düşerse, bir süre önce uğradığımız Star Pide’yi şiddetle tavsiye ederim 🙂

Türkiye’deyken çalıştığım işletme, organize sanayi bölgesinde ve oto sanayi bölgesine yakındı. Hayatımda yediğim en iyi pide bu oto sanayi bölgesindeydi. Bilenler vardır, gosterissiz ama muhtesem lezzet için sanayideki restoran, lokantalar kesinlikle üzmez, aksi halde o sanayideki calisanlardan para kazanamaz. Paterson’da uğradığımız bu pide salonu da gerçekten o kalitede lezzetliydi 🙂

Google Maps yorumlarina bakarak diger restoranlari da ziyaret ettik, fakat hic memnun kalamadik maalesef.

4B4C6176-4881-4224-9991-BFCE1E352B52.jpeg

• @FreeWoRLD istanbul cafe & restaurantta lahmacun yemistim baya iyiydi 🙂 Clifton'da gitmediyseniz ve denemek isterseniz,diger yemekleri de arkadaslar baya begenmisti. Mercimek corbasini pek begenmedim 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

65

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |