Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@semavi

Mumkunse hangi loan firmasiyla calistiginizi ogrenebilir miyim? 2 yil efsanesine takiliyorum malesef. Son 8 ayim iyi ancak ondan onceki bosluklardan oturu sorun oluyor

• Umarim yonlendirdigim firma ile bir seyler yapabilirsin... Detaylari bekliyoruz...

• @semavi maşallah eviniz çok güzel, güle güle oturun:))

• @paw-of-eagle Tesekkur ederim... Insallah hayirli olur 🙂

• @semavi kaç sene kredi çektiniz

• @semavi kaç sene kredi çektiniz

• 10 _ 15 senelik kredi çekip normal bı evli yoksa 30 senelik çekip daha iyi bir ev almak mı daha mantıklı?

• 30 sene çektik.

Gelirim daha iyi olsa 15 çekerdim. Gelirle alakalı tamamen...

• @semavi credit score ne zaman istediğiniz puana geldi

• Ben ilk defa haziran gibi sorgulamistim ve 700lerdeydi sanirim...

Ama burada iki tip kredi puani olur...

MEsela benim ki 700 diyelim...

Haniminki ise 760 falan...

Bende maas var onda ise yok...

Yani bir yere basvursa kredi vermezler kolay kolay...

Yani kredi gecmisinin ne kadar gecerli oldugu puan+gelir gibi bir kac bilesenin sonucuna bagli...

• @semavi Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

Ben ilk defa haziran gibi sorgulamistim ve 700lerdeydi sanirim...

Ama burada iki tip kredi puani olur...

MEsela benim ki 700 diyelim...

Haniminki ise 760 falan...

Bende maas var onda ise yok...

Yani bir yere basvursa kredi vermezler kolay kolay...

Yani kredi gecmisinin ne kadar gecerli oldugu puan+gelir gibi bir kac bilesenin sonucuna bagli...

Hocam merhaba aklıma bir şey takıldı diyelim ki 20 sene vadeyle ev aldık ve 2 -3 sene sonra başka eyalete taşınmak zorunda kaldık o eyaletten ev almak istedik krediyi tasirlarmi yoksa krediyi kapatmak zorunda mıyım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kürşat Ev sizin borç sizin. İster kapatırsınız ister ödemeye devam edersiniz. Genelde evi satıp kapatma durumunda çok zarar edildiği için ev sahipleri kiraya vermeyi tercih ediyorlar.
    Eğer bu geçen 2-3 yıl içinde evin değeri çok artmışsa ve satış bedeli ödenen masrafları ve faizi karşılıyorsa satıp gitmek daha mantıklı olabilir.

• @knnrn evi satıp kapatma durumunda neden zarar ediliyor ? bizim bankacılık sisteminden farklı nasıl bi durum var ?

• Krediyi tasima olayini anlamadim acikcasi.

Siz baska eyalete giderseniz kiraci koyarsiniz ve o kira muhtemelen rahat rahat oder kredinizi... Yeni bir ev alacaginiz zaman ise bu kredi ustunuzde gorunecegi icin, tamamen gelirinize bagli olarak size kredi verilir yada verilmez...

Satma durumunda zarar su sekilde...

1. Closing gibi bazi ek masraflar cikiyor ev alirken. Satarkende yine realtor vs masraflari cikacak...

2. ABD de Turkiye gibi eve hemen degerlenmiyor... bir kac senede 5-10 bin dolar fazlasina satmis olsaniz ya kafa kafaya cikarsiniz yada ufak zarar olabilir. 5 yil tutarsaniz muhtemelen zarar edilmez satarken...

Yani onceliginiz mustakil bir ev hayati ise makul fiyatlarda alip en az 5 yil oturma plani yapmalisiniz. Aksi taktirde, kar beklentisi ile yeni yerlerden falan almak lazim, o zamanda is yerine uzaklik, parali yol kullanma gibi sorunlar yasanabiliyor.

• 1 yıl kirada kalıp, skor yükseltip alabilinecek en düşük faiz oranı ile yeni house almak sanırım mantıklı olan. büyük ihtimnalle mortgage kapsamındaki kredilerde dünyanın her yerinde geçerli bu %2 erken kapama bedeli de vardır.
    en çok şeyi merak ediyorum. sıfırdan yapılan mahallelerden (aynı firmaya ait proje) ev almak, ev yapıldıktan sonra almaktan daha mı ucuz ? bir de bu evlere internet siteleri üzerinden nasıl ulaşabiliriz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@toprock Yeni projeler genelde merkeze uzak olduğu için fiyatları daha iyi olabilir. Ben Google'dan şunları buldum:

https://www.zillow.com/houston-tx/new-homes/

Farklı şehirler için "new construction homes" araması yapmak yararlı olabilir.

Ben şahsen nerede yaşayacağımdan emin olana ve kredi skorum çok iyi bir faiz oranı için yeterli olana kadar beklemeyi düşünüyorum. Ancak bir yıllık kredi geçmişi ve biraz peşinat ile, kirada oturmaya göre çok daha avantajlı şartlarda ev almak mümkün.

• @knnrn Teşekkür ederim.
    Sizin 2. seneye yaklaşmış ABD'deki yaşamınız. Kredi skorunuz çok iyi bir yere gelmiş olması lazım aslında. Sanki ABD'de kira ödemek büyük hata gibi geliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@toprock Aslında farklı boyutlarını da düşünmek lazım. Ev için standart kredi 30 yıllık oluyor. Bu süre sonunda evin değerinin 3-4 katı bir para ödüyorsunuz. Evin her şeyinden siz sorumlusunuz.
    Kiracı olmak ise çok daha kolay olabilir. İstediğiniz zaman taşınabilirsiniz, böylece yeni iş fırsatlarına daha açık olursunuz. Evin her şeyinden ev sahibi veya site yönetimi sorumlu oluyor. Bakımını düşünmek zorunda olmadığınız bir havuzunuz ve spor salonunuz olur.
    Kredi skoru ve kredi geçmişini ayrı ayrı düşünmek lazım. Puan her zaman o kadar önemli olmayabilir. Ben ABD'ye geldikten sonraki ilk ay içerisinde %5.7 faiz oranlı krediyle sıfır kilometre bir araba alabildim. Hiçbir skorum veya geçmişim yoktu. Birkaç hafta önce arabamı değiştirdim, aldığım kredinin faiz oranı %5.6, yani çok da farklı değil.

• Hayırlı olsun kenan. Sanırım konuştuğumuz durum nedeniyle değişikliğe gittin...

Ev için bir ekleme yapayım. Mahallelerin havuzları var ve ücretsiz kullanabiliyoruz...

Dediğim gibi... Karlı bir yatırımdan ziyade tercih ABD de ev alma meselesi daha çok...

Mesela araba akmak 4-5 yıl içinde ciddi para kaybettiriyor... Ben kendi kriterlerime göre iki araba alsaydım sıfır, en az 50 bin öderdim... 4-5 yıl sonra ise sarsam 25 bin anca alırdım geriye...

Çocuk 2ve daha fazla ise, bahçe garaj işlerini seviyorsanız ev olabilir...

Bekar, yeni evli, cocuk sahibi olmayanlara çok onermiyorum şahsen...

• @knnrn Örn; 200.000-USD 30 yıl vadeli bir kredi de yıllık 5 (ki en yüksek 4,70 civarı)
    aylık 0,41 faiz oranı ile kredi aldığımızı var sayarsak ödemeleri aylık 1063 usd 30 yılın sonunda (yani ölmeye yakın) 382.000 usd ödeme yapılarak bitirilmiş oluyor.
    Türkiye'de bu rakamı TL olarak 360 ay çekseniz ödemeniz yaklaşık 30 yılın sonunda (ki yine 30 yıl vade tr'de yok) 945.000-TL yapıyor.

Eğer ABD'de çektiğiniz 200.000 USD krediyi 180 ay alırsanız ilk ay itibari ile anapara ve faiz ödemesi eşit oluyor. Aslında 10 yıllık bankacı olarak ABD'de ev almak bana çok mantıklı geliyor. (200bin usd 180 ay sonunda en kötü skor puan faiz oranı ile 283.000 usd oluyor)

Sizin belirttiğiniz spor salonu havuz v.s. gibi konular hariç.

Ne var yani şöyle bahçede mangalımızı yapsak, yatıp yuvarlansak 😃 (en büyük eksiğimizdi bu biliyorsunuz)

Not: BOA faiz oranları:

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |