Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea Benim yaşadığım kazalarda olan bazı farklılıkları yazayım:

• Sadece maddi hasarlı kazada polis gelmiyor. Ben aradım, yaralı var mı diye sordular, yok dedim, gelmediler. Belki sadece Texas için geçerlidir veya o anki memurdan kaynaklıdır.
    • Kaza sonrası kendi sigorta şirketime bildirdim, birisi beni aradı, neden karşı tarafın sigortasını aramadınız dedi. Sonra, neyse biz onlarla iletişime geçeriz dendi. Ama sanırım beklenti benim karşı tarafı aramam yönündeydi.

• @knnrn Evet gercekten farkliymis.

Ben 2 defa kaza yaptim. Ilkinde 3 arac karisti, biz ortada kaldik, esim yaralandi, maddi hasar vardi. Suclu en arkadaki aracti. 911 ben aradim. Hem polis hem ambulans falan geldi. Kendi sigortamiza claim yaptik. Yaranlanma sonrasi hastane masraflari ve sonrasinda diger doktor ziyaretleri, testler falan oldu. Karsi sigorta sirketleri agir hareket etti, polis raporuna ragmen kabullenmediler. Avukat ile hareket ettik. Mahkeme oncesi avukatlar vasitasi ile anlasma saglandi.

Ikincisinde yine karsi taraf sucluydu. Ben yaralandim bu defa. Tesaduf eseri orada yuruyus yapan birisi 911 aramis. Beni ambulans ile hastaneye goturduler. Yine kendi sigortam ile claim yaptik. Bu defa avukata gerek kalmadi. Karsi sigorta herseyi kabul etmisti.

Tecrubelerime ve diger baskalarindan duyduklarima gore, karsi tarafin sigortasini aramak iyi birsey degil. Siz kendi sigortaniza claim yapacaksiniz. Onlar ise karsi tarafin sigortasina claim yapacaklar. Suclunun hangi taraf olduguna gore hareket edecekler.

Eger full coverage yoksa, yani sadece liability varsa, ister suc sizde ister karsi tarafta olsun, isiniz zor. Sigorta sirketleri kolay kolay bu durumda hicbirsey odemezler. Hatta borclu bile cikabilirsiniz. O yuzden full coverage sigorta cok onemli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea Başka bir ilginç örnek daha vereyim. Eşimin arabasına bir kadın arkadan çarptı. Hemen kenara çekmişler ve eşim karşı tarafın sigorta bilgilerini almış, fotoğraflar çekmiş. Neyse, çarpan kadın sigortasına arabanın tamponu zaten hasarlıydı demiş. Sigorta şirketi de buna istinaden eksper yolladı, önceki hasarı tespit etmeye çalıştı falan. Haftalar geçti, aynı eksper birkaç defa daha arabayı inceledi, ama önceki hasarın ne olduğunu tespit edemedi. Bu arada ben de sigorta şirketiyle sürekli telefon görüşmeleri yapıyorum, araç hasarsızdı diyorum. Ama tuhaf şekilde benden aracın hasarsız olduğunu kanıtlamamı istediler. Kaza öncesi fotoğrafı var mıydı falan dediler. Dedim siz dalga mı geçiyorsunuz, aracın hasarlı olduğunu iddia eden sizsiniz, bir zahmet bu iddianızı da ispat edin. Ha, bir ispatınız yoksa da benim canımı daha fazla sıkmayın. Bu arada sigorta şirketinin şikayet birimini falan da aradım, ondan sonra bu saçma sapan iddiadan vazgeçtiler ve paramızı yolladılar. Sigorta şirketi USAA idi.

• State Farm ve USAA, eger karsi tarafin sigorta sirketleriyse, ugrastiran ve zor odeme yapan sigorta sirketleri.

• ⭐⭐

@MySea @knnrn cok gecmis olsun yasadiginiz olumsuzluklar icin. Tesekkur ederim aciklama icin.

• @MySea Buna ek olarak cok sikintili bir durum yoksa bence ilk arabanin plakasinin fotografini cekin,genel de ufak hasarlarda kacabiliyor carpan sahislar.Ben ayakustu muhabbet ederken bana carpan adam yanindaki arkadasini birakip kacmisti 🙂

• @aliarmgn Bircok olasilik var aslinda. Karsi taraf polis gelmeden kacabilir, sigortasiz olabilir, hatta ehliyetsiz bile olabilir. O yuzden boyle durumlarda hemen 911 arayip, bu arada polisi beklerkende karsi tarafin arac resmini falan cekmek lazim.

• @MySea hocam sigorta firmasinin cek gonderimi ne kadar surer yani kac gunde gelir cek ?

• @kursat68 Sirkete gore degisir. Benim ilk kazamda iki hafta sonra gondermislerdi. Ikinci kazamda arac total oldu. Ben ilk rapordaki miktara itiraz ettim ve itiraz sonucu degisiklik yaptilar. O yuzden miktarin benim banka hesabina gecmesi 4 haftayi falan bulmustu.

• @MySea sigortasi yokmus cebimden 600 $ cikti ekstra 🙂

• @aliarmgn Gecmis olsun, daha cok maliyetli de olabilirdi.

• @MySea Tesekkurler,. Evet,oncesinde cikmisti,oradan biraz tecrubeliydim direk plakayi aldim bu sefer 🙂

• @kursat68 Benim kazada karsi taraf pregressive firmasiydi. Onerdikleri rakami kabul ettim, online olarak. 30dk icinde hesabima transfer ettiler.

• @caglaror geiconun internet sitesinden kaza kayit formunu doldurdum ve kaza resminide ekledim ama suana kadar ne arayan nede cek gonderen oldu karsi tarafin sigorta firmasini Bilmiyorum

• @kursat68 1 hafta kadar experden tahmini masraf bildiren proforma bekledik bizde. O olmadan fiyat veremiyorlar. Sonrasi cok hizli gelisti. Ama tum islemler app uzerinden yurudu Progressive ile.

• prograssive bu konuda baya iyi sanirim direk fotolari yukluyorsun kendi eksperleri fiyat tahmini cikartip gonderiyor sana

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bu videonun sadece 17:45 - 20:00 arasını seyredin amerika da nasıl araç KULLANMAMAN için en güzel örnek.

• @ayvalik10 hocam bu olayin Amerikayla bi ilgisi yok aslinda. Heryerde ayni,telefona bakarken kaza yapmislar iste.Ani bir refleksle de kurtarmaya calismis suren kisi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

@ayvalik10 hocam bu olayin Amerikayla bi ilgisi yok aslinda. Heryerde ayni,telefona bakarken kaza yapmislar iste.Ani bir refleksle de kurtarmaya calismis suren kisi.

Bu sabah işe gelirken 90 numaralı otoyolda kaza vardı. Üç farklı noktada her biri 3-4 araçlık zincirleme şeklinde kazalardı. Sabah işe gidenler genelde çok hızlı kullanıyor ve çok yakın takip ediyor. Bir de telefona bakarak kullanma işin içine girince böyle kazalar kaçınılmaz oluyor.
    Ben arada hız sınırını bir miktar aşsam da takip mesafesi konusunda çok dikkatliyim. Ayrıca arabada telefona bakmam, sesli kitap veya podcast dinlerim. Sadece trafik ışıklarında durursam telefona bakarım.

• Dikkatsiz araç kullanımı maalesef çok fazla ve buna bağlı çok sayıda kaza oluyor.
    Videoda da bir nevi itirafı gibi olmuş dikkatsiz araç kullanmalarının.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |