Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

@crazycells, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

Dates For Filing Family-Sponsored Visa Application

Evet, göçmenlik ofislerinin kapanmadığını biliyorum ama eksik bilgimden de olabilir, bir şeyleri kafamda oturtamadım. F1 kategorisi özelinde konuşacak olursak, AOS dışında göçmen vizesi verilmiyor ancak kağıt üzerinde işlemler, kişilerin priority date leri aktif olmuşsa doysa gönderimleri vs. devam ediyor. Amerika dışındakilerin B bölümünü kullanması, daha sonra ise Final actiton date de p. date aktif olduğunda da son işlemlerin ( konsolosluk görüşmesi gibi) başlayıp tamamlanarak green kartın alınması gerekiyor. Bu noktada işte şöyle bir mantıkla düşünüyorum, 1 Ocak 2021 e kadar ABD dışındaki kimseye green card verilemeyecek. Dolayısıyla Final action date 1 Ocak tarihine kadarki olan her ay ilerlese bile kimseye verilemeyeceği için sırada bekleyenlerin sayısında bir azalma olmayacak. Mali yıl içerisinde de 23.400 den fazla vize veremeyecekleri için 1 Ocaktan sonraki bir tarihte , bu Ocak olur, Temmuz olur çok önemli değil, Final action datetki ilerlemenin durması lazım diye düşünüyorum. Ya da işte yanlış düşünüyorum. Anlamaya çalışıyorum işte. Uzun uzun yazmamın sebebi de bu. Var ise bir mantık hatası, nerede yapıyorum onu anlamaya çalışıyorum. E yardıma açığım elbette. 🙂

Siz butun sureci tek bir sira gibi dusunuyorsunuz ama oyle degil 🙂 surecin birden fazla ayagi var... USCIS, bu yil vize kotalarinin dolmayacaginin farkinda... O nedenle maksimum sayida kisi yararlansin diye daha fazla kisiyi aktif edelim de I-485 formlarini gondermeye baslasinlar diye dusunuyor olabilir. Yani bir kisinin surece baslamasi icin illaki baska birinin vize almasina gerek yok, sanirim siz "sirada sadece belli bir sayida kisi olabilir" gibi dusunerek yazmissiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

@mydream, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

@crazycells, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

Dates For Filing Family-Sponsored Visa Application

Evet, göçmenlik ofislerinin kapanmadığını biliyorum ama eksik bilgimden de olabilir, bir şeyleri kafamda oturtamadım. F1 kategorisi özelinde konuşacak olursak, AOS dışında göçmen vizesi verilmiyor ancak kağıt üzerinde işlemler, kişilerin priority date leri aktif olmuşsa doysa gönderimleri vs. devam ediyor. Amerika dışındakilerin B bölümünü kullanması, daha sonra ise Final actiton date de p. date aktif olduğunda da son işlemlerin ( konsolosluk görüşmesi gibi) başlayıp tamamlanarak green kartın alınması gerekiyor. Bu noktada işte şöyle bir mantıkla düşünüyorum, 1 Ocak 2021 e kadar ABD dışındaki kimseye green card verilemeyecek. Dolayısıyla Final action date 1 Ocak tarihine kadarki olan her ay ilerlese bile kimseye verilemeyeceği için sırada bekleyenlerin sayısında bir azalma olmayacak. Mali yıl içerisinde de 23.400 den fazla vize veremeyecekleri için 1 Ocaktan sonraki bir tarihte , bu Ocak olur, Temmuz olur çok önemli değil, Final action datetki ilerlemenin durması lazım diye düşünüyorum. Ya da işte yanlış düşünüyorum. Anlamaya çalışıyorum işte. Uzun uzun yazmamın sebebi de bu. Var ise bir mantık hatası, nerede yapıyorum onu anlamaya çalışıyorum. E yardıma açığım elbette. 🙂

Siz butun sureci tek bir sira gibi dusunuyorsunuz ama oyle degil 🙂 surecin birden fazla ayagi var... USCIS, bu yil vize kotalarinin dolmayacaginin farkinda... O nedenle maksimum sayida kisi yararlansin diye daha fazla kisiyi aktif edelim de I-485 formlarini gondermeye baslasinlar diye dusunuyor olabilir. Yani bir kisinin surece baslamasi icin illaki baska birinin vize almasina gerek yok, sanirim siz "sirada sadece belli bir sayida kisi olabilir" gibi dusunerek yazmissiniz.

Aslında 3 faklı aşama olarak düşünüyorum. Ve Final action date i de nihai aşama olarak. Dolayısıla bu son aşama tamamlanamadığı sürece sadece dosyalar işlenecek ve son aşama bu mali yıl içerisinde tamamlanamayacağı için yapılan iş sadece önceki aşamaların dosya yükünü hafifletmek olacak. Milyon tane dosyanın diğer tüm aşamalarını tamamlamış olsalar bile 23400 den vize bir mali yılda veremeyecekleri için bir işe tam olarak yaramayacak. Elbette eğer bu şekilde yaptıkları aylık ilerlemelerle, amerikada olan ve AOS talebinde bulunabilecekler var ise onlara katkı sağlayacaktır ama bu yaklaşımla bu durumdan çok fazla kişinin yararlanabileceğini sanmıyorum. Bunun yerine örneğin final action date i current yapmak bu amaca daha fazla hizmet ederdi diye düşünüyorum. Elbette benimki farazi, elimde istatistik vs verileri yok. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bunun yerine örneğin final action date i current yapmak bu amaca daha fazla hizmet ederdi diye düşünüyorum.

Kaldirabilecekleri is yukune gore ayarliyorlardir sayin @mydream

• F1 A. Final Action Dates For Family-Sponsored Preference Cases B. Dates For Filing Family-Sponsored Visa Application
                                              |

| September | 15Sep14 | 22JUL15 |
    | İlerleme Süresi | 30 Gün | 44 Gün |

• F1 A. Final Action Dates For Family-Sponsored Preference Cases B. Dates For Filing Family-Sponsored Visa Application
                                              |

| October | 15Sep14 | 22JUL15 |
    | İlerleme Süresi | 0 Gün | 0 Gün |

• Selamlar @crazycells 21 yaş üstü çocuklardan bahsedilmiş peki 21 yaş altı çocuklar için nasıl bir süreç yapılması gerekiyor gezdim ama. Elle tutulur bi cevap bulamadım. Benim durumu anlatayım, Nişanlılık sürecine başvuru aşamasındayız. Şuan 9ve5 yaşında olan iki oğlum var bu süreçte ne zaman dahil etmem lazım çocuklarımı? Farzedelim nişanlılık vizesini aldım amerikaya gittim evliliğimi yaptım. Bundan sonra çocuklarımın ne gibi bir hakkı oluyor greencarda mı başvuruyoruz? ziyarete gelmeleri için farklı bir vize türüne mi başvuruyoruz? Lise yada üniversite çağına kadar sürekli kalmayacaklar, lise yada üni çağında onların Amerikada eğitim görmesini istiyorum bunun için hangi yoku izlemeliyim? Evlilikten sonra hepimiz adına mı greencard başvurusu yapsam(yapılabiliyorsa) yada 2-3 sene sonra mı başvuru yapsam yoksa kısmet olursa vatandaşı olduktan sonramı, teşekkürler şimdiden cevaplarınız için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Umutcum, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

Selamlar @crazycells 21 yaş üstü çocuklardan bahsedilmiş peki 21 yaş altı çocuklar için nasıl bir süreç yapılması gerekiyor gezdim ama. Elle tutulur bi cevap bulamadım. Benim durumu anlatayım, Nişanlılık sürecine başvuru aşamasındayız. Şuan 9ve5 yaşında olan iki oğlum var bu süreçte ne zaman dahil etmem lazım çocuklarımı? Farzedelim nişanlılık vizesini aldım amerikaya gittim evliliğimi yaptım. Bundan sonra çocuklarımın ne gibi bir hakkı oluyor greencarda mı başvuruyoruz? ziyarete gelmeleri için farklı bir vize türüne mi başvuruyoruz? Lise yada üniversite çağına kadar sürekli kalmayacaklar, lise yada üni çağında onların Amerikada eğitim görmesini istiyorum bunun için hangi yoku izlemeliyim? Evlilikten sonra hepimiz adına mı greencard başvurusu yapsam(yapılabiliyorsa) yada 2-3 sene sonra mı başvuru yapsam yoksa kısmet olursa vatandaşı olduktan sonramı, teşekkürler şimdiden cevaplarınız için

Şu konuyu okumanız gerekiyor:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Umutcum, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

Selamlar @crazycells 21 yaş üstü çocuklardan bahsedilmiş peki 21 yaş altı çocuklar için nasıl bir süreç yapılması gerekiyor gezdim ama. Elle tutulur bi cevap bulamadım. Benim durumu anlatayım, Nişanlılık sürecine başvuru aşamasındayız. Şuan 9ve5 yaşında olan iki oğlum var bu süreçte ne zaman dahil etmem lazım çocuklarımı? Farzedelim nişanlılık vizesini aldım amerikaya gittim evliliğimi yaptım. Bundan sonra çocuklarımın ne gibi bir hakkı oluyor greencarda mı başvuruyoruz? ziyarete gelmeleri için farklı bir vize türüne mi başvuruyoruz? Lise yada üniversite çağına kadar sürekli kalmayacaklar, lise yada üni çağında onların Amerikada eğitim görmesini istiyorum bunun için hangi yoku izlemeliyim? Evlilikten sonra hepimiz adına mı greencard başvurusu yapsam(yapılabiliyorsa) yada 2-3 sene sonra mı başvuru yapsam yoksa kısmet olursa vatandaşı olduktan sonramı, teşekkürler şimdiden cevaplarınız için

En basta dahil edeceksiniz, siz K-1 vizesi alirken, cocuklariniz K-2 vizesi alip ABD'ye giris yapacaklar sizinle. Bence en iyisi sizinle ABD'ye girip Green Card surecinde de orada olmalari. Green Card aldiktan sonra ABD'yi terkedebilirler. Okul cagindaki cocuklar icin cok sorun olmuyor uzun sure ABD disinda kalmak, giriste tolerans gosteriyorlar; fakat siz vatandas olurken onlari ABD'ye getirin. Siz vatandasliginizi alirken, onlar GC sahibi olurlarsa ve ABD'de bulunuyorlarsa onlar da otomatik olarak vatandas olabiliyorlar.

• Sayin @crazycells teşekkürler aydınlattığınız için bunları hiç araştırmamıştım. iyi araştırırlması gereken konularmış
    Fakat eğitim sürecinde benimle gelip orada 5-6 ay greencard almayı bekleyecekler galiba ve yaşları ufak annelerinden okadar ayrı hiç kalmadılar, birde anne tarafi var islemler uzun surerse iki tarafinda piskolojilerini bozmak istemem. Başka seçeneğim yoksa mecbur yapıcam. Başka seçenek varmıdır? Amerikada olmadan greencard süreçlerini başlatabilir miyim? Kota meselelerine takilip uzun yillar mi beklerler? Ben gidip evlilik yaptiktan sonra en müsait zamanda getirip oraları göstermek istiyorum zaten.

• @knnrn hemen okuyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sayin @crazycells teşekkürler aydınlattığınız için bunları hiç araştırmamıştım. iyi araştırırlması gereken konularmış
    Fakat eğitim sürecinde benimle gelip orada 5-6 ay greencard almayı bekleyecekler galiba ve yaşları ufak annelerinden okadar ayrı hiç kalmadılar, birde anne tarafi var islemler uzun surerse iki tarafinda piskolojilerini bozmak istemem. Başka seçeneğim yoksa mecbur yapıcam. Başka seçenek varmıdır? Amerikada olmadan greencard süreçlerini başlatabilir miyim? Kota meselelerine takilip uzun yillar mi beklerler? Ben gidip evlilik yaptiktan sonra en müsait zamanda getirip oraları göstermek istiyorum zaten.

GC sahiplerinin cocuklari icin bekleme suresi var maalesef, sayin @knnrn 'in dedigi konuyu inceleyebilirsiniz.

Biliyorum en basta biraz zor olacak, ama dedigim yolda otomatik olarak sonrasinda ABD'de uzun sure yasamadan vatandas olacaklar.

Eger kesinlikle uygun degilse o durumda sonrasinda kendileri icin GC basvurusu yapabilirsiniz, o durumda vize ile ABD'ye girip GC sahibi olacaklar. Ama otomatik vatandaslik icin soyledigim sey hala gecerli, siz vatandas olurken kendileri GC ile ABD'de bulunurlarsa otomatik vatandas olacaklar.

• Benim dahil oldugum vize kategorisi bu 2013 de babam green cardliyken basvurdu, vatandas olunca bu ocak 14 de benim islemlerin hizlandigini ogrendik. nvc belgeleri onaylama tarihi 23 temmuz 2020 hala mulakat beklemekteyim. Normalde mulakat tarihi 90 gun icinde maksimum verilir diye biliyordum fakat bu covid vb sebeplerden olsa gerek bugun de her hangi bir onayin gelecegi gozukmememekte.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Doncarleone, içinde söyledi: F1 Vize Süreci (ABD Vatandaşlarının 21 Yaş Üstü Bekar Çocukları)

Benim dahil oldugum vize kategorisi bu 2013 de babam green cardliyken basvurdu, vatandas olunca bu ocak 14 de benim islemlerin hizlandigini ogrendik. nvc belgeleri onaylama tarihi 23 temmuz 2020 hala mulakat beklemekteyim. Normalde mulakat tarihi 90 gun icinde maksimum verilir diye biliyordum fakat bu covid vb sebeplerden olsa gerek bugun de her hangi bir onayin gelecegi gozukmememekte.

Evet, maalesef normal zamanlamaya gore dusunmemelisiniz. Her vize kategorisinde sarkmalar gerceklesiyor su an.

• İlginç bir şekilde processing time sorgulamasında California Service center seçildiğinde "U.S. citizen filing for an unmarried son or daughter over 21" bilgisi yer almıyor bugün itibariyle. Sitemde bir hata var diyeceğim ama diğer bütün service centerlar da I-30 sorgulaması yapıldığında ilgili bilgi yer alıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

İlginç bir şekilde processing time sorgulamasında California Service center seçildiğinde "U.S. citizen filing for an unmarried son or daughter over 21" bilgisi yer almıyor bugün itibariyle. Sitemde bir hata var diyeceğim ama diğer bütün service centerlar da I-30 sorgulaması yapıldığında ilgili bilgi yer alıyor.

Eger sistemsel bir sorunsa yakinda duzelir. Bence telas edilecek bir durum yok, zaten bu gidisatin takibi genelde aylik yapiliyor...

• @crazycells Bugun tekrar sorgulanabilir hale geldi. Iyi mi oldu emin degilim. 2017 den 2010'a donus yapti. :))

• Yeni gocmenlik yasa tasarisina gore ( umarim yasalasabilir) Aile sponsorlugu altinda basvuru yapmis olan kilisilerin priority datelerinin uzerinden en az iki yil gectiyse yillik kotaya bakilmaksizin 2500 dolarlik bir ucret odemeniz halinde adjustmen of status talebinde bulunabileceksiniz.

Tasarinin tamami icin...

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @mydream merhabalar, bu konu ile ilgili bir gelişme yaşandı mı acaba? Babam Amerikan Vatandaşı ve biz de çocukları olarak F1 ve F2 statüsünde başvurularımızı yaptık. 8 ayda dosyalarımız onaylanıp NVC ye aktarıldı. Aradan 9 ay daha geçti fakat ne kadar beklememiz gerektiği konusunda bir bilgimiz yok ve bu aşamada dosya taşıma gibi konularda şansımız var mıdır? Eğer bilgilendirirseniz çok sevinirim

• 5-8 yil suruyor gerisi beklemek. entrylere goz gezdirirseniz asagi yukari fikriniz olusur. Visa bulletin board yazip takip edin.

• @Doncarleone 8 ayda onay alınması sürecin hızlı ilerleyeceği anlamına gelir mi? Ayrıca vize bülten aylardır hiç ilerlemiyor. Oradaki tarih kesin olarak geçerli mi? Yani F1, F3 için 2023 yazana kadar beklemeli miyiz?

Benzer Başlıklar

• 644
  • 3
  • 2908
  • 1468
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |