Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @semavi işin içinde olmadığımız için her türlü kaçak bize korkutucu ancak su kaçağından üst kapak contası yakmış birisi olarak tr de 5 bin tl masraf çıktıysa amerikayı düşünemiyorum şu anda 🙂 titreyi çok doğru tespit

• @ata_ksk, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@Yunus-Kaya Merhaba daha önce konuşmuştuk bunu , faizlerin yüksek çıkacağı söylenmişti . Eğer vereceğiniz peşinat tutarı 5-6 bin dolar ise amerikada yaşayan arkadaşların önerisi ikinci el bir tık temiz bir araç alıp amerikada işimizi oturttuktan sonra taksit olaylarına girmemizdi. Ben okan serbes in araç videosunu izledikten sonra bir heveslenmiştim sıfır 26 bin dolara aylık 450 dolar civarı taksitle bir highlander almıştı ancak daha sonra işi tam oturtmadan kendimi takside boğmamaya karar verdim. İşiniz Net ve hazırsa alınabilir. Onun dışında gelip sıfırdan takside girip korona patlasaydı sıkıntı çıkardı. Başta kadir abi @semavi bu konuda uyarmıştı bu konularda deneyimli ve bu işin içinde olan birisi olarak daha sonra korona çıkınca söylemleri tescillenmiş oldu. Selamlar kendisinede

Araba isine girmeden once bu konuyu actim ve bilgilerimi paylasmaya calistim... Simdi araba isinin icerisindeyim ve bazen soylediklerimin kusku ile karsilanacagini anlayisla karsiliyorum... Ilk gelindiginde uzun sureli ev kiralamalari , sifir araba vs gibi seyler cok iyi bir is teklifi vs yoksa biraz otelenmeli benim dusunceme gore.

Ama garanti bir isiniz vardir, uzun sureli gibi duruyordur vs vs o zaman elbette ona gore davranilabilir...

Ilk gelindiginde 'paraniz kadar' hareket edilmeli...

• @ata_ksk, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi işin içinde olmadığımız için her türlü kaçak bize korkutucu ancak su kaçağından üst kapak contası yakmış birisi olarak tr de 5 bin tl masraf çıktıysa amerikayı düşünemiyorum şu anda 🙂 titreyi çok doğru tespit

Araba 5bin dolar altı bir araba ise çöpe atma ihtimali yüksek...

• Merhabalar,
    Abd ehliyetini ofisler açılmadığı için henüz alamadım ancak bir araç almak şart.
    Abd ehliyeti olmadan ruhsat çıkartabiliyor muyum ve araca sigorta yaptirabiliyor muyuz?

• Texasta mumkun... NJ yi bilmiyorum... Oradaki arkadaslara sormak lazim

• Arkadaşlar Türkiye'ye dönmem gerektiği için 2 ay önce kredi çekip aldığım aracımı satmam gerekiyor , zarara girermiyim daha 58 aylık kredisi duruyor şu an ne yapmam gerekiyor hiç bir bilgim yok , teşekkürler

• @Doğukan-Hacıoğlu en hızlı yol, direkt dealer’a satmak ama ciddi zarara hazır olun. Onlara satınca rehin kaldırma işleri vs yi de hallediyorlar. Aksi halde zaten şahsa kendiniz satmanız biraz güvene dayalı, parayı size verecek, siz borcu kaldırıp, title ı teslim edeceksiniz, bunu da kolay kolay yapmazlar.

• Silinebilir

• @Doğukan-Hacıoğlu Büyük bayiler, 15 lik arabaya 12 en iyi ihtimalle 13 teklif edeceklerdir, yine Kelly Blue Book’dan kendiniz de bakabilirsiniz. Maalesef ikinci el oldu mu, kayıp çok büyük. Bence cargurustan 1 aylık üyelik satın alıp, ilan vermeyi de deneyin, iyi biri denk gelirse minimum zarar ile çıkarsınız.

Araba işi biraz piyango, mekanik sorunlarda çok ciddi faturalar geliyor. Benim tavsiyem her zaman Toyota, Nissan, Hyundai ve Kia grubundan en düşük mil aracı almaları. Alman araçlar sadece premium yakıt tükettiği için, işletme masrafı çok daha yüksek.

Üstte belirttiğim markalardan temiz bir araç denk gelirse 8-9 bin max rakama alınırsa, satarken kayıp çok aşırı olmaz

• Eğer tekrar gelecekseniz, uzun vadeli park hizmeti veren bir yer de bulunabilir

• @caglarcan Ben Türkiye mantığı ile düşünüp aynı dealera satsam bile zararım minimum olur diye düşünüyordum çünkü aracı aldığımdan beri arada çok büyük bir mil ve zaman farkı yok , Amerika'da dealerlarda alıp-satım arasındaki fiyat farkı çok korkunçmuş bu kadar beklemiyordum. Corona virüsü geçtikten sonra yada en kötü 6-7 ay içerisinde gelmeyi düşünüyorum uzun vadeli park hizmeti hiç aklıma gelmemişti, maddi açıdan daha mantıklı olur hemen bu konuda araştırmaya başlayayım.

• @Doğukan-Hacıoğlu kesinlikle araştırın, o ilk satış anında güler yüzlü şirinlik yapan satıcının bir anda nasıl değiştiğine şahit olacaksınız 🙂 yaşadım ordan biliyorum, aldığınız dealer’a götürseniz durum aynı. Bir de şimdi Covid i bahane edip, durgun diyerek, daha da fiyat kırmaya çalışacak.

Otopark iyi çözüm, 6 ay için bir şey tutmaz, hadi diyelim tutsa bile yani satıştaki zararınız ile aynı bile olsa ben otopark tercih ederim. Çünkü sıfır arabanız var, geldiğinizde aynı yorucu işlerle uğraşmazsınız. Public storage diye depolara da bir sorun, araba sığanlar vardır

• @caglarcan Amerikanın iyi ve kötü yönlerini soranlar oluyordu hep çevremde , sanırım dealer kurnazlığını kötü yönlerden biri olarak söyleyebilirim, en başta araba bakarken piyasa fiyatının altında diye yalan söyleyip aslında 2-3 bin dolar pahalıya satmaya çalışan dealerıda unutamıyorum.Türkiye'de arabalar o kadar pahalı olmasına rağmen fiyat hakkında yalan söylerek araba satmaya çalışma olayı ne duydum ne gördüm 🙂 Dönmeme 2 hafta daha var o süre içinde umarım bir yer bulurum

• @Doğukan-Hacıoğlu kesinlikle katılıyorum, 6 ay yaşadıktan sonra pembe bulutlar kalktıktan sonra gerçekler ortaya çıkıyor 🙂 berbat taraflar çok fazla. Özellikle yeni gelmiş bilgisiz adam kendileri için nimet, tam yolunacak kaz. Önlerindeki ezberledikleri scriptten telefonda ikna etmeye çalışan mı ararsın, sıfır faiz deyip ilk fiyatı şişiren mi neler neler. Uyanık bilgili olmak lazım. Ben 30 ülke gezdim bu kadar ısrarcı satıcılara ilk defa Amerika’da rastladım. Bir tavsiyem ne yapın edin, internetten araştırma aşamasında bir ürün için kişisel bilgi/telefon vermeyin, bıktırıcı hale geliyor sonrasında

Bir örnek vericem, z4 bakıyordum. İnternet fiyatı 8k civarı idi. Neyse mil düşük, manuel vs istediğim gibi. Gittim test etmek istedim, o da ne otomatik tente çalışmıyor. Hemen bir tanesi atladı, ebay’de 35 usd lik parça ile 1 saatte yaparsın sorun olmaz dedi. Ben de o anlatırken dinlemiyorum google’dan bakıyorum maliyetere, dedim en az 2000 usd civarı rakamlar geziyor tamir için. Ben bunu kullanıp, 1500 usd indirttim fiyatı, araç bana 7 civarına mal oldu. Sonra çok değil 1,5 ay sonra aynı yere götürdüm 4,5 civarı teklif etti. Dedim dalga mı geçiyorsun. Aldım kendim satıcam boş bir zamanda. Bunu yapan da official bir marka dealer’ı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglarcan @Doğukan-Hacıoğlu ABD'de araba satışında her zaman zarar edersiniz. Bunun bir nedeni de sıfır araçlarda kredi faizlerinin düşük olması, ayda 250-300 dolar taksitle her türlü aracı alabilirsiniz. Geçici süre idare etsin diye sıfır araç almak mantıklı değil (bu hatayı birkaç defa yaptığım için iyi biliyorum). En doğrusu, uzun süre kullanmaktan keyif alacağınız bir sıfır araç almak ve en az 5-6 yıl değiştirmemek.

• Amerikalilarda gordugum olaylardan birisi ya leasing ile araba kiralayip, her 3 yilda bir sifir arac kullanmak yada sifir arac satin alip, taksitler bitinceye kadar 5 veya 6 yil kullanip, tekrar baska bir sifir arac almak ve eskisini bu arada trade yapmak. Yani tipik bir Amerikalinin arac taksidi hic bitmez!

• @xyz dealerlardan da uygun düşürebilirsiniz bence. ben dcdeyim bu arada. alexandriadan wv golf aldım geçen eylülde 14 bine. certified aldığım için biraz fazla verdim ama kafa rahat oluyo en azından. 2 sene garantili. 2009 için 10 bin bana da fazla geldi. 12 bine 2018 focus filan vardı almadım. toyotanın piyasasından sanırım uçuk fiyatları.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Amerikalilarda gordugum olaylardan birisi ya leasing ile araba kiralayip, her 3 yilda bir sifir arac kullanmak yada sifir arac satin alip, taksitler bitinceye kadar 5 veya 6 yil kullanip, tekrar baska bir sifir arac almak ve eskisini bu arada trade yapmak. Yani tipik bir Amerikalinin arac taksidi hic bitmez!

Amerika'da yaşayıp Türk mantığını birakmadikca da "arabadan yandım" olayları bitmeyecek 🙂
    Amerikalılar olayı aldim şartından ziyade "aylık ulaşım masrafı" mantığı ile düşündükleri için araba alıp satarken "dert sahibi" olmuyorlar...

Elimde iPhone 6s mi 7 mi ne var. İnternete koydum teklif bile gelmedi... Türkiye de iyi para... Zamanında burada da 1000 dolara yakın odemislerdir sanırım...

Bilgisayarlar deli ucuza gidiyor ikinci elde...

Bugün faturasını attım tertemiz gitarın... 80dolara almıştım... Sahibi 500e almış...

2008 model Lincoln navigatorum var... Mütevazi bir araç... 6-8 arası fiyatı... Sıfırı 90binin üzerinde...

Buarada enflasyon yok arkadaşlar... Ticari kuruluşların masraf ve giderleri de TR gibi değil... Sadece sigorta için 5000 dolar ödüyor bir dealer arabalari için... Ustalar haftalık 500e çalışmıyor ...

Eğer büyük bir bayiden aldıysanız 15+ alım satım aldı iseniz 12-13 teklif etmeleri çok çok makul... Eğer 15alim satım dahil ise o aracın fiyatı 13500-14000 arasıdır... O durumda 9-11 gibi bir fiyat teklifine hazırlıklı olun...

Lakin şuan yeni ve düşük mileage arabalar iyi fiyatlara gidiyor genellikle ... Bir sansinizi deneyin farklı farklı yerlerde ...

Kısa sürede geri donecekseniz (6-12 ay) lütfen satmayın, biryerde muhafaza edin... Alım satimda bile ciddi para ödenecek. Burada alım satım ücretleri TR gibi ucuz değil ..

• @semavi hazir seni bulmusken abi arabayi satarsam z4 alayim diyorum 2007 civari keyif icin hic denk geldi mi sikintili bir aracmidir bilgin var mi?

• @aliarmgn, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi hazir seni bulmusken abi arabayi satarsam z4 alayim diyorum 2007 civari keyif icin hic denk geldi mi sikintili bir aracmidir bilgin var mi?
    Geçen gün temizi auctionda 7ye gitti... Manuel ve kırmızı idi... Ben daha önce 3.5a mi ne vermiştim işler yavaslayinca... Burada dönemsel fiyatlar arasında bile 2-3 bin dolar oynar... Ama z4 kupon bir araç... Kötüsü 2bin, iyisi 10bin olur...

Mesela Volvo s60r sattım... 2004 model... Californiadan neredeyse rica minnet aldı çocuk 7500e! Ayni anda 2012 s60ida 7500e austine bir arkadaşa verdim 🙂 oradan pay biç...

Mesela tax sezonunda aldığınız arabayı normal zamanda yarı fiyatına alır galericiler... Şimdi ben masanın diğer tarafında da olduğum için iki taraflı konuşuyorum. Dileyen inanır dileyen inanmaz.

6500e 2014 Nissan rogue verdim geçen ay... 70binde idi ... Dost işi yapıldı diyelim...

Geçen hafta muadili 8 civarına satıldı auctionda... Daha galeri kar koyacak auction fee gelecek vs vs...

Nasıl satacak peki? 10nakit dese vermesi zor... Ama aldığı fiyata finance yapsa 2-3 arada kazanabilir duruma getirebilir...

Adamın iyi ihtimalle 9a maledip size 10a sattığı arabayı 3-5 ay kullanıp normal dönemde ona satmaya çalışırsanız vereceği rakam 4 olur... Oda arabanın durumuna göre 5-6-7 diye satacak...

Yüzlerce çeşit araba var. Galerilerde akıldan fiyat vermiyor, veremiyor.. Sizlerin baktığı KBB tarzı bir sistem var ve oraya göre fiyat veriyor. Yani galerilerin münferit yaptığı sahtekarlık veya fahiş verdiği fiyatlar olabilir elbette. Lakin yüzde 90 bu tip sistemler üzerinden fiyatlandirildigini bilin... Kaldı ki bu veriler Carfax (kullanıcıların en güvendiği ) sistemden çekiliyor...

Yani "sen kullanicisin, fiyatın bu" diyen sistem galeriye de "sen galericisin, bu fiyattan almalısın" diyor...

Tabi kötü olan Carfax veya KBB değil galeri oluyor 🙂

Aha buyrun herşeyi açık ettim 🙂 bundan bir tık sonrası hesap sifrelerimi size vermek olur 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |