Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar zorlu geçeceğe benzeyen bir süreç bizi bekliyor. Bu başlığı açan ben olmak istedim. Malum Temmuz ortasında açıklanacak olan Ağustos bülteni ile tüm dünya ve Türkiye'de aile üyeleri ile beraber seçilmiş kişi sayısının açıklanmasını bekliyoruz. Bunu öğrendiğimizde belirsizliklerin bir nebze de olsa azalacağı düşüncesindeyim. Şu an için öğrenebildiğim veriler şu şekilde.

• Türkiye için son CN 39XXX lerde. (Forum üyelerinin oluşturduğu excelden öğrendik)
    • EU için son CN 50 binlerde (Brit Simon'un soru soranlardan gördüğü kadarı ile)

Sürecin herkesin gönlüne göre geçmesi dileği ile...

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

Çok iyi olmuş bu konu. Bazen telegramda konuşuyoruz ama forumda sabit mesajların kalması ilerisi açısından çok daha değerli.

Ben ara ara Rus arkadaşlarımızın da Sheets dökümanını inceliyorum; ancak onlar da maksimum 38000 var. BritSimon EU için 50,000'i nasıl bulmuş merak ediyorum açıkçası.

• Kendisine sorulan sorularda CN belirtenlerden en fazla 50 bin gördüm dedi. Bunun dışında başka bir bilgiye ulaşabildiğini zannetmiyorum. Bir başka yerde ise Arnavutluk'tan olduğunu belirten bir kişi Facebook gruplarında 40 bin üzeri CN lerin var olduğundan bahsediyordu.

• ⭐⭐⭐

@Kuthun, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

Kendisine sorulan sorularda CN belirtenlerden en fazla 50 bin gördüm dedi. Bunun dışında başka bir bilgiye ulaşabildiğini zannetmiyorum. Bir başka yerde ise Arnavutluk'tan olduğunu belirten bir kişi Facebook gruplarında 40 bin üzeri CN lerin var olduğundan bahsediyordu.

Bakalım temmuz ayında netleşecek bu belirsizlik.

Bu arada geçmiş yılların sayısal verilerini incelemek isteyen arkadaşlar aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirler:

• ⭐⭐

Bu arada geçmiş yılların sayısal verilerini incelemek isteyen arkadaşlar aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirler:

2019 Ankara mülakat detayları:
    23aac43e-8cbe-4cb6-a3de-78a66d72f2c6-resim.png

Forum'da Ankara'nın kabul oranlarının yüksekliğindne bahsedildi hep. Grafikte özellike ilk 8000 için refused oranı hayli yüksek. Yorumu olan var mı?

• ⭐⭐⭐

@goblis, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

Forum'da Ankara'nın kabul oranlarının yüksekliğindne bahsedildi hep. Grafikte özellike ilk 8000 için refused oranı hayli yüksek. Yorumu olan var mı?

Region'ı All olarak aldığı için böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Onu EU yaparsanız düzeliyor tablo.

Ekran Resmi 2020-07-03 14.47.08.png

• @Sono, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

@goblis, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

Region'ı All olarak aldığı için böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Onu EU yaparsanız düzeliyor tablo.

Ekran Resmi 2020-07-03 14.47.08.png

@goblis Ret alanların büyük kısmı muhtemelen mülakata Ankara'da giren İranlılar.

• ⭐⭐

o zaman demek ki Ankara'yı mülakat yeri gösteren AS AF vs baya aday var ve red oranları yüksek. Teşekkürler.

• @Sono, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

ziyaret edebilirler:

link bilgisi için çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

normal konunun linkini de ekleyeyim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/275/sayılarla-green-card-lotosu-diversity-visa-sürecine-bakış

Ayrica Rusya linkini sag koseye ekleyen arkadasa da cok tesekkurler: https://bit.ly/3csLtWZ

Benim bu yil gozume carpan ilk farklilik numarasi kucuk arkadaslarin gecen yillara kiyasla fazlaligi. Bilmiyorum diger arkadaslar ne dusunuyor ama hem forumda hem de facebook grubunda henuz bilgilerini excel'e aktarmayanlar olmasina ragmen gecmis yillara gore daha fazla kisinin numarasi ilk 1000'de. Bilgiler aktarilmaya devam ettikce de sayilari artacaktir.

Bence bunun su an icin en makul aciklamasi, pasaport bilgisinin ise yaradigi 🙂 Pasaport bilgisi girmek zorunlu olunca, kisilere ezbere basvuru yapan danismanlik sirketleri bunu yapamadi ve bu konu ile 10 yil once ilgilenmis ve bir daha bakmamis kisiler ya da cok da ciddi olmayanlar cogunlukla basvuru yapamadi bu yil. Bu da hem basvuranlar arasinda, hem de secilenler arasinda "internette kendi isini kendi halleden, surec hakkinda daha bilincli" olan bir grubun sayica daha fazla olmasina neden oldu.

Biliyoruz ki forum uzerinden DV Green Card surecini devam ettiren buyuk bir kesim var; fakat hic foruma ugramadan bu islemleri danismanlarla veya avukatlarla halledenler de var. Kabaca 2020 icin hesap yaparsak, gecen yil cekiliste Turkiye'den aile uyeleriyle beraber 2,709 kisi secilmis; DV2020 cizelgesinde ise 422 kisinin bilgileri var. Tum Turkiye'den aile uyeleriyle beraber basvuranlari dusunursek -su an elimizdeki en guncel bilgi DV2018'e ait- o da 204.729 basvuran ve 202.200 aile uyesi olmak uzere toplam 406.929... Yani 1'e 1 bir oran var, o nedenle forumdaki talihli+aile uyesi sayisini kabaca 844 olarak hesaplayabiliriz... Bu sayi da toplam Turkiye'den secilenlerin %31.2 'si ediyor, yani Turkiye'deki talihlilerin 1/3'u 2020'de forumdaydi veya forumdan bilgi aldi... Eger yukarida yazdigim ongoru dogruysa bu oranin 2021 icin artmasi lazim... Su an 2021 icin hesap yapmak icin cok erken, hatta 2021'in cok baska problemleri de var; ama kararnamelerden bagimsiz olarak dusunursek yukarida yazilanlara paralel olarak secilenler arasinda vize icin donus oraninin ve dolayisiyla vize alan sayisinin 'normal sartlarda' artmasi gerekiyor...

• @crazycells Reyiz , o zaman şöyle diye bilirmiyiz, pasaport şartından dolayı önceki yıllardakı gibi büyük boşlukların (gaps between case numbers) oluşmayışı sanılanın aksine genel olarak dezavantaj saglıyor. Kota çabuk doluyor. Bu durumda umut çıtası 15k falana iniyor sanki (COVIDsiz Trumpsız normal bir yıl için) 🙂 . Yoksa ben mi yanlış anladım ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Masda, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

@crazycells Reyiz , o zaman şöyle diye bilirmiyiz, pasaport şartından dolayı önceki yıllardakı gibi büyük boşlukların (gaps between case numbers) oluşmayışı sanılanın aksine genel olarak dezavantaj saglıyor. Kota çabuk doluyor. Bu durumda umut çıtası 15k falana iniyor sanki (COVID siz Trumpsız normal bir yıl için) 🙂 . Yoksa ben mi yanlış anladım ?

Henuz umut citasini belirlemek icin erken 🙂 henuz kac kisi sectiklerini bile bilmiyoruz.

Ama dediginiz gibi bir durum olacak bence de... yani onceki yillar EU bolgesinde aktif dosya numarasina sahip X.inci kisi misal 50.000 dosya numarasina sahipse bu yil o kisininki 40.000 olacak.. Tabii burada sayilari uydurdum, su an bosluklarin oranini bilmiyoruz, sadece daha az olacagini vurgulamak istedim. Bu CEAC verilerine Ocak ayindan once ulasamayacagiz ama...

• @crazycells Teşekkürler 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

https://yesilkartforum.com/forum/topic/275/sayılarla-green-card-lotosu-diversity-visa-sürecine-bakış

Ayrica Rusya linkini sag koseye ekleyen arkadasa da cok tesekkurler: https://bit.ly/3csLtWZ

Benim bu yil gozume carpan ilk farklilik numarasi kucuk arkadaslarin gecen yillara kiyasla fazlaligi. Bilmiyorum diger arkadaslar ne dusunuyor ama hem forumda hem de facebook grubunda henuz bilgilerini excel'e aktarmayanlar olmasina ragmen gecmis yillara gore daha fazla kisinin numarasi ilk 1000'de. Bilgiler aktarilmaya devam ettikce de sayilari artacaktir.

Bence bunun su an icin en makul aciklamasi, pasaport bilgisinin ise yaradigi 🙂 Pasaport bilgisi girmek zorunlu olunca, kisilere ezbere basvuru yapan danismanlik sirketleri bunu yapamadi ve bu konu ile 10 yil once ilgilenmis ve bir daha bakmamis kisiler ya da cok da ciddi olmayanlar cogunlukla basvuru yapamadi bu yil. Bu da hem basvuranlar arasinda, hem de secilenler arasinda "internette kendi isini kendi halleden, surec hakkinda daha bilincli" olan bir grubun sayica daha fazla olmasina neden oldu.

Biliyoruz ki forum uzerinden DV Green Card surecini devam ettiren buyuk bir kesim var; fakat hic foruma ugramadan bu islemleri danismanlarla veya avukatlarla halledenler de var. Kabaca 2020 icin hesap yaparsak, gecen yil cekiliste Turkiye'den aile uyeleriyle beraber 2,709 kisi secilmis; DV2020 cizelgesinde ise 422 kisinin bilgileri var. Tum Turkiye'den aile uyeleriyle beraber basvuranlari dusunursek -su an elimizdeki en guncel bilgi DV2018'e ait- o da 204.729 basvuran ve 202.200 aile uyesi olmak uzere toplam 406.929... Yani 1'e 1 bir oran var, o nedenle forumdaki talihli+aile uyesi sayisini kabaca 844 olarak hesaplayabiliriz... Bu sayi da toplam Turkiye'den secilenlerin %31.2 'si ediyor, yani Turkiye'deki talihlilerin 1/3'u 2020'de forumdaydi veya forumdan bilgi aldi... Eger yukarida yazdigim ongoru dogruysa bu oranin 2021 icin artmasi lazim... Su an 2021 icin hesap yapmak icin cok erken, hatta 2021'in cok baska problemleri de var; ama kararnamelerden bagimsiz olarak dusunursek yukarida yazilanlara paralel olarak secilenler arasinda vize icin donus oraninin ve dolayisiyla vize alan sayisinin 'normal sartlarda' artmasi gerekiyor...

Evrak gönderme, mülakat aşamasına geçildiğinde pasaport konusunun süreç devam ederken dolu caselerde bir miktar azalma ve elenmeye neden olabileceğini düşündüm. Tabiki bilinçli bireyler daha fazla başvuru yaptıysa bu oran çok az olacaktır. Bu sene gelen evrak maillerinde başvuru yapılan pasaport scanını istiyorlar. Pasaport değiştiyse neden değiştiğinin açıklamasını istiyorlar. Yani kişi uydurma veya hatalı bir pasaport numarası ile başvurduysa elenme sebebi olacağı çıkarımını yaptım ben burdan. Eğer tüm devletlerin pasaportlar için ortak bir bilgi havuzu yoksa bu tür bir başvuru seçme aşamasında tespit edilerek elenemez bence. Ancak bu evrak gönderme aşamasında tespit edildiğinde kişi asla mülakat alamayabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Kuthun, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

@crazycells, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

Evrak gönderme, mülakat aşamasına geçildiğinde pasaport konusunun süreç devam ederken dolu caselerde bir miktar azalma ve elenmeye neden olabileceğini düşündüm. Tabiki bilinçli bireyler daha fazla başvuru yaptıysa bu oran çok az olacaktır. Bu sene gelen evrak maillerinde başvuru yapılan pasaport scanını istiyorlar. Pasaport değiştiyse neden değiştiğinin açıklamasını istiyorlar. Yani kişi uydurma veya hatalı bir pasaport numarası ile başvurduysa elenme sebebi olacağı çıkarımını yaptım ben burdan. Eğer tüm devletlerin pasaportlar için ortak bir bilgi havuzu yoksa bu tür bir başvuru seçme aşamasında tespit edilerek elenemez bence. Ancak bu evrak gönderme aşamasında tespit edildiğinde kişi asla mülakat alamayabilir.

Pasaport konusu bence hesap edilecek kadar onemli degil, insanlarin yanlis pasaport bilgisiyle basvurdugunu pek sanmiyorum, varsa bile tek tuk cikar yani onlari onemsemeyebiliriz. Internette sesi bu konuda cok cikan arkadaslar bence sadece trolluk yapiyor 🙂

• Hem bu verilerle hem de daha önceki yıllara ait mülakat deneyimlerini okuduğumda umutsuzluğa kapıldım. 25k lerde olan dv2019 talihlileri Ekim ayında başlayan mülakatlara Ağustos ayında mülakata girmişse 37k olan case number ile sıra gelmesi ihtimal bile değil 😞

• @islek evet hocam kaba taslak bir matematik ile dv2021 den en fazla 25k geleceğini sonucuna vardım .

seneye tekrar denersiniz sıkmayın canınızı lütfen

• @AgeGuns öyle tabii yapacak birşey yok, bir yandan süreci takip edip diğer yandan Ekim’de tekrar başvuru yapıp Mayıs’ı beklemek.

• Merhabalar üniversiteden yeni mezun oldum ds 260 formuna çalışmıyorum diye belirtmem bana herhangi bir dezavantaj sağlar mı

• @islek, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

Hem bu verilerle hem de daha önceki yıllara ait mülakat deneyimlerini okuduğumda umutsuzluğa kapıldım. 25k lerde olan dv2019 talihlileri Ekim ayında başlayan mülakatlara Ağustos ayında mülakata girmişse 37k olan case number ile sıra gelmesi ihtimal bile değil 😞

Şu anda birşey söylemek için erken 2019 da EU için en son CN 32 binlerdeydi. Yani CN ler arası boşluk daha azmış anlaşılan. Evet büyük numaralara gelmesi bu sene değil her sene risk. Ama değil CN ler arasındaki boşlukları, daha kaç kişinin seçildiğini bile bilmiyoruz.

Açıkçası bu sene tamamen belirsizlik hakim. Trump seçilip banı 12 ay daha da uzatabilir bu durumda kimse alamaz. Eylül'de ban kalkabilir ve bu durumda herşey normal düzeninde de gidebilir. Seçilen sayısı çok olduğu için 20 binlerde de bitebilir. Az kişi seçilmiştir son aya kalmadan herkeste alabilir. Ya da süreç başlar covid19 2. dalgası gelir sadece birkaç yüz kişi aldıktan sonra süreç tekrar askıya da alınabilir. Yani şu an birşey söyleyemiyoruz. Temmuz ortasında seçilenlerin sayılarını açıklarlarsa bir nebze önümüzü göreceğiz. Ardında da Ocak Şubat gibi birşeyler netleşecektir diye düşünüyorum. Şu anda moral bozup ümit kesmeye de gerek yok. Kesin alıcaz demeye de. Süreci takip edip bekleyip göreceğiz...

Benzer Başlıklar

• 7342
  • 51
  • 296
  • 933
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |