Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@MySea 250 dolarlık kredi kartı borcunun 25 dolarlık asgarisini ödedik diyelim. Bir sonraki ay sadece 25 dolarlık bi harcama yapıp tekrar 250 dolara mi çekmeliyiz borcu?

• @Edelweiss Yok hayir, o sekilde asgari odemenin biraz uzerinde odeyerek devam edin. Benim demek istedigim aslinda mutlaka credi karti hesabinda bir bakiye olsun. Boylece, devamli aktif gorunur ve siz duzenli odeme yapmaya devam ettikce sizin credibility durumunuz yani guven vermeniz artar.

Asla odeme yapmayi unutup, aksatmayin.
    Mutlaka en az minimum odemeyi aylik yapin.
    30% limitini asmamaya calisin.

• ⭐⭐

@MySea Anlamadigim kisim su; dediginiz gibi asgarinin uzerinde yaklasik 40 dolarlik bi odeme yaptim diyelim. 210 dolarlik borc ufak bir faizle bir sonraki aya devretti. Peki ben o ay icinde borcumu %30 yani 250 dolar seviyesine cekecek kadar (40$) mi harcama yapmaliyim? 250 dolar ustune mumkun oldugunca cikmamam mi gerekiyor?

• @Edelweiss Bu size kalmis birsey, genel anlamda 30% altinda tuttugunuz ve duzenli aylik odemeler yaptiginiz surece sorun olmaz.

Mesela sizin kartinizin 30%'i $250 ise, illaki her ay harcamalari $250 seviyesinde tutacaksiniz diye birsey yok. Bazen birkac ay odeyince $100'e duser, sonra siz arabaniza gas alirsiniz, $130 olur, obur ay $40 odersiniz, $90'a duser, sonra market alisverisi yaparsiniz, $190 olur, yine $40 odeme yaparsiniz, $150'e duser ve bu boyle gider....

Onemli olan kartin aylik harcama ve odemeler ile devamli aktif olmasi. Tabii ki harcama yaparken 30% sinirini gecmemek ve odeme yaparken de zamaninda ve minimum uzerinde odeme yapmak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@MySea Anlamadigim kisim su; dediginiz gibi asgarinin uzerinde yaklasik 40 dolarlik bi odeme yaptim diyelim. 210 dolarlik borc ufak bir faizle bir sonraki aya devretti. Peki ben o ay icinde borcumu %30 yani 250 dolar seviyesine cekecek kadar (40$) mi harcama yapmaliyim? 250 dolar ustune mumkun oldugunca cikmamam mi gerekiyor?

Ben biraz daha farklı ifade edeyim.

Kart limiti 1000 dolar
    Hesap kesim tarihi ayın 25'i olsun

Ay boyunca istediğiniz kadar harcama ve ödeme yapabilirsiniz. Ama ayın 25'inde kalan borç 100-300 dolar arasında olmalı.
    Yani ay boyunca 900 dolarlık harcama ve 600-700 dolarlık ödeme yaparsanız bir sorun kalmaz.
    Sonra, ayın 26'ısında isterseniz 300 doların tamamını ödeyin, ay boyunca 800 dolar harcama ve yine 600-700 dolar ödeme yapın.

• ⭐⭐

@knnrn @MySea çok teşekkür ederim. Şimdi oturdu her şey yerine 🙂

• @knnrn Ek yapayim her banka 3'den fazla ana tip ve 2-3 den fazla alttipi olan (tahminim onlarca var) hesaplama formullerinden bir ya da birkacini kullaniyor. BofA FICO 2 nin bir varyetesini kullaniyor misal. Hesap formulleri bankaya gore ve hesabin tipine (hesap sahibinin ozeliklerine de bahli) degisiyor. Ve ayni alt formulu kullanan bankalarda bile skor farkli cikiyor.
    Cok genel kani olarak 650 uzeri eh, 750 uzeri guzel ve 800 e yaklastikca mukemmel. Ama bu skor puanlari genel sorgularda sadece bir fikir veriyor. Detayli sorgularda ozellikle gelir sisteminiz de katilip ayrica bir puanlama yapiyorlar.
    Credir Karma 10 gunde bir tum banka ve hesap bilgilerini TU (trans union) ve Equifax ana formullerinden birini kullaniyor. Vantage Score 3.0 dedigi bu hesaplamada ayni puanlari tutturuyor (cunku girdileri ayni).
    Uzun lafin kisasi Credit Carma %0 ile %10 limitleri arasina en yuksek puani veriyor ve bu kontrolu 10 gunde bir yapiyor.
    Bankalar daha uzun araliklara kontrol yapiyorlar. BofA sanirim 20 gunde bir.
    %30 ve uzeri statement olursa bu risk olarak goruluyor.
    Herhangi bir nedenle dispute acarsaniz BofA FICO yu sifirliyor (veri vermiyor) bu aninda Credir Carma'ya da yansiyor. Ozellikle buyuk firmalarin odemelerine dispute acmayin bence.

• @caglaror dispute nedir acaba?

• @dilara1424 kredi kartınızdaki bir harcamaya itiraz etmeniz diyebiliriz kısaca. Kredi kartı hesabınıza girdiğinizde yaptığınız harcalamarı görürsünüz. Size ait olmadığını düşündüğünüz, hatalı olduğunu, tutarın fazla olduğunu düşündüğünüz harcamayı seçerek bu harcama bana ait değil demiş olursunuz. Böylece banka bu tutarı size yansıtmaz. Tabi kredi kartı bilgilerinizin ele geçirildiğinde hareketle kartınızı da iptal ederek size yenisini gönderir.

• @dilara1424 Genel anlamiyla harcama kaydina itiraz. Ama soyle ki eger haksizliga ugradiginizi /aldatildiginizi dusunuyorsaniz da itiraz edebilirsiniz. Ornegin benim ornegimde urun adrese teslim edildi diyordu ama kesinlikle teslim edilmis olamazdi (ki baska adrese gittigi sonradan anlasildi) ne teslimatci (Fedex) ne de satici (Google) ya ulasamadim, cevap/donus alamadim. Cok kizip tek kozum olan dispute actim. Ama BofA benden elime ulasmadigina dair belge istedi. Ulasmayan seyin belgesi nasil oluyor derken urun bir sonraki apartman kompleksine teslim edilmis, oradakilerin beni aramasiyla cozuldu. Ama dispute cozulene kadar kredi skoru bilgim sifir oldu. Dispute dosyasini kapatmalarini isteyen ve sorunun cozuldugunu belirten bir eposta gonderdim bankaya, 2 gunde kapattilar dosyayi ve kredi skorum 15-20 gun sonra normale dondu. Maalesef saticilar imza gerekmeyen teslimi dayatiyorlar. Ondan sonra insaflarina kaliyorsunuz. Bu yuzden Amazonu digerlerine tercih ediyorum artik. Hele Google Store mu, aman! Bu durumlarda sosyal medya (Twitter, etc) daha etkili yontemler iceriyor.

• @mydream çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için

• @caglaror çok teşekkür ederim bunları hiç bilmiyordum, çok faydalı oldu

• Merhabalar, benim de sorum olacaktı.Dogru yerdemiyim bilmiyorum ama değilsem değiştire bilirim..
    Sorum şu şekilde;
    Teb bankasında hesap açtık fakat eksik bakiye kaldı,bunun için menkul satmak yerine kredi çekmeyi düşündük.
    Digelim herşey yolunda gitti ve gitme vakti geldi,gidene kadar çekilen krediyi buradan ödeyeceğiz ama gidersek oradayken burada ki krediyi ödemeye nasıl devam edeceğiz ???
    Şimdiden teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@BelmaSarvan, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Merhabalar, benim de sorum olacaktı.Dogru yerdemiyim bilmiyorum ama değilsem değiştire bilirim..
    Sorum şu şekilde;
    Teb bankasında hesap açtık fakat eksik bakiye kaldı,bunun için menkul satmak yerine kredi çekmeyi düşündük.
    Digelim herşey yolunda gitti ve gitme vakti geldi,gidene kadar çekilen krediyi buradan ödeyeceğiz ama gidersek oradayken burada ki krediyi ödemeye nasıl devam edeceğiz ???
    Şimdiden teşekkürler

ABD Türkiye Arası Para Transferleri konusunda gerekli bilgiler var. Transferwise veya benzeri bir yöntemle Türkiye'deki hesaba para göndereceksiniz. Ben 2016 yılından beri konut kredisi dahil bir sürü krediyi bu şekilde ödeyip bitirdim. Geçen yıl yeni bir kredi aldım, şimdi onu da bu şekilde ödemeye devam ediyorum.

• @knnrn Bu bilgiler için teşekkür ederim,bahsettiğiniz konuyu ınceleyecegım hemen 👍

• Arkadaşlar merhaba, bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var.
    Apple kartla taksitle bilgisayar almak istiyorum örneğin 4000 dolarlık bir kartla 3000 dolarlık bilgisayarı 24 aylık vade ile finans ettiğimde , kredi kartı kullanım oranım 3000 e mi göre değerlendirilecek yoksa aylık ekstreme yansıyan tutar olan 125 dolar olarak mı? Kart utilazition önemli olduğundan yanlış bir adım atmak istemiyorum sizden öğrendiğim bilgilerle hep yüzde 9 u geçmeme çalışıyorum, ama bu karta taksit yapma olayında biraz kafam karıştı net bir bilgi de bulamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dilara1424, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Arkadaşlar merhaba, bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var.
    Apple kartla taksitle bilgisayar almak istiyorum örneğin 4000 dolarlık bir kartla 3000 dolarlık bilgisayarı 24 aylık vade ile finans ettiğimde , kredi kartı kullanım oranım 3000 e mi göre değerlendirilecek yoksa aylık ekstreme yansıyan tutar olan 125 dolar olarak mı? Kart utilazition önemli olduğundan yanlış bir adım atmak istemiyorum sizden öğrendiğim bilgilerle hep yüzde 9 u geçmeme çalışıyorum, ama bu karta taksit yapma olayında biraz kafam karıştı net bir bilgi de bulamadım

125 olmasi lazim, cunku her ay o sekilde kesilecek karttan...

• ⭐⭐⭐

@dilara1424 benim bildigim tum ucret utilization olarak yansiyacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dilara1424 3000/4000 olacağı için utilization %75 görünecek. Ama kart başına değil toplam utilization da önemli. Tüm kart borçlarının tüm kredi limitlerine oranı.

• $3k utilization olur, yani kredi kartinda bu miktar gorunur. Aylik odemeniz gereken miktar ise $125 olacak, yani size her ay $125 lik bir bill gelecek veya paperless otomatik odemeye baglayacaksiniz.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 17
  • 2
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |