Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

DV2022 Greencard Çekiliş Başvuruları https://dvprogram.state.gov/ adresindeki resmi siteden 7 Ekim 2020 ile 10 Kasim 2020 tarihleri arasinda yapılabilir. Web sitesinden kaynaklı herhangi bir sorun yaşamamak için son günlere bırakmadan başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Çekilişe başvuru koşullarını görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

Başvurunuzu, dvlottery.state.gov adresinden ulaşacağınız form ile yapabilirsiniz. Başvuru ile ilgili sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz.

Başvuru formunda sorulan sorular ve açıklamaları şöyledir:

1. Name (isim)
    isminizi pasaportunuzdaki (ya da diğer resmi belgelerdeki) gibi yazmalısınız.

• last/family name: soyisim
    • first name: isim
    • middle name: ortanca isim

2. Gender (cinsiyet)

• male: erkek
    • female: kadın

3. Birth date (doğum tarihi)

• day (gün)
    • month (ay)
    • year (yıl)

4. City where you were born (doğum yeri)

• Buraya nüfus cüzdanınızdaki doğum yeri hanesinde yazan yeri yazmalısınız. Eğer nüfus cüzdanınızda 'Merkez' yazıyorsa, ilin ismini de yazabilirsiniz.

5. Country where you were born (doğduğunuz ülke)

• Buraya vatandaşı olduğunuz ya da yaşadığınız ülkeyi değil, doğduğunuz ülkeyi yazmalısınız. Eğer doğum yeriniz şu an başka bir ülkeye aitse, günümüzdeki ülkenin ismini yazabilirsiniz.

6. Country of eligibility for the DV program (çekilişe uygunluk ülkesi)

• Eğer çekilişe katılmaya uygun bir ülkede doğduysanız, bu kısımdaki soruya evet diyebilirsiniz. Eğer doğduğunuz yer çekilişe katılmaya uygun olmayan bir ülke ise, eşinizin doğum yerini ya da anne ve babanızın (eğer ikisi de o ülkede doğmadıysa ve siz doğduğunuzda geçici olarak o ülkede bulunuyorlarsa) doğum yerini de uygunluk ülkesi olarak yazabilirsiniz. Bu aşama ile ilgili sorun yaşıyorsanız sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz.

7. Passport (pasaport bilgileri)

• last/family name (soyisim)
    • first name (isim)
    • middle name (ortanca isim)
    • Passport Number (Pasaport numarası)
    • Country of Issuance (Pasaportu veren ülke)
    • Expiration Date (Pasaport’un son geçerlilik tarihi)

8. Entrant photograph(s) (başvuran fotoğrafları)

• Başvuru sahibi ve başvuruya eklenen herkes için güncel bir fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Fotoğraf ayrıntıları ve evde nasıl fotoğrafı çekeceğinizi öğrenmek için şu konuyu ve konudaki video'yu inceleyebilirsiniz.

9. Mailing address (posta adresi)

• In care of - (eğer postayı sizin dışınızda biri alacaksa)
      Address Line 1 - (adres 1. satır)
      Address Line 2 - (adres 2. satır)
      City/Town - (ilçe)
      District/Country/Province/State - (il)
      Postal Code/Zip Code - (posta kodu)
      Country - (ülke)

• Not: Türkiye ve ABD farklı idari yönetim sistemleri kullanmaktadır, o nedenle "province" kısmına adresinizdeki "şehri", "town" kısmına adresinizdeki "ilçeyi/semti" yazmanız bir soruna neden olmaz. Zaten farklı bir kullanımda adreste bilgi kaybı yaşamış olursunuz.

10. Country where you live today (şu an yaşadığınız ülke)

11. Phone number (optional) (telefon numarası - yazmanız isteğe bağlı)

12. Email address  (e-mail adresi)

• Bu kısma önümüzdeki yıl da erişiminizin olacağı bir e-mail adresi yazın.

13. Highest level of education you have achieved, as of today (bugün itibariyle erişmiş olduğunuz en yüksek eğitim seviyesi)

(1) Primary school only - ilkokul
    (2) Some high school, no diploma - lise terk ya da hala lise öğrencisi
    (3) High school diploma - lise diploması
    (4) Vocational school - yüksekokul diploması
    (5) Some university courses - üniversite terk ya da üniversite öğrencisi
    (6) University degree - üniversite diploması
    (7) Some graduate-level courses - yüksek lisans terk ya da yüksek lisans öğrencisi
    (8) Master’s degree - yüksek lisans derecesi
    (9) Some doctoral level courses - doktora terk ya da doktora öğrencisi
    (10) Doctorate - doktora derecesi

14. Current marital status (şu anki medeni durumunuz)
    (1) Unmarried - bekar
    (2) married and my spouse is NOT a U.S. citizen or U.S. Lawful Permanent Resident (LPR) - evli ve eşiniz Green Card sahibi yahut ABD vatandaşı degil
    (3) married and my spouse IS a U.S. citizen or U.S. LPR - evli ve eşiniz Green Card sahibi ya da ABD vatandaşı
    (4) divorced - yasal olarak boşanmış
    (5) widowed - dul
    (6) legally separated - yasal olarak ayrı yaşıyor

Eğer yasal olarak evliyseniz eşinizi de başvuruya eklemelisiniz. Eğer eşiniz Green Card sahibi ya da ABD vatandaşı ise başvuruya eklemenize gerek yoktur.

15. Number of children (çocuk sayısı)

• Hayatta olan, 21 yaş altı ve bekar olan bütün çocuklarınızı başvuruya eklemelisiniz. Çocuklarınız üvey, evlat edinilmiş ya da velayeti eski eşinizde olsa dahi, ayrıca ABD'ye sizinle gelmeyecek olsalar bile çocuklarınızı başvuruya eklemelisiniz. Fakat, ABD vatandaşı olan ya da Green Card sahibi olan çocuklarınızı başvuruya eklemenize gerek yoktur.

Geçen yıllara ait örnek bir başvuru sayfası:

İçeriği Göster

2. Kısım - Eş Bilgileri

Eş Bilgileri formunda sorulan soruları ve türkçelerini görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

3. Kısım - Çocuk Bilgileri

Çocuk Bilgileri formunda sorulan soruları ve türkçelerini görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

Başvuru sonucu onayı!

Başvurunuz sonucunda başvurunuzun alındığını söyleyen sayfayı görmediyseniz, başvurunuz yapılmamış demektir. Lütfen aşağıda bulunan sayfayı gördüğünüze emin olun ve 5 Mayıs'ta çekiliş sonucunu kontrol etmek için sayfada bulunan "confirmation number"ı kaydetmeyi unutmayın.

İçeriği Göster

Herkese Bol Şanslar!

• @crazycells çok basit bir soru sormak istiyorum. Aslında cevabı kısmen biliyorum ama teyit etmek için soruyorum. Benım kuzenım Suudi Arabistan doğumlu ve 4 yasından beri Türkiyede yasıyor. Greencard basvurusu yapmayı planlıyoruz. Sormak istediğim Suudi Arabistan kontenjanındanmı basvuru yapmış oluyoruz. Ayrıca okadar araştırdım suudı arabıstandan katılım ve kazanana denk gelmedım. Buarada Suudi Arabistan uygunluk ülkesi arasında. Birde eger kazanırsa görüşme nerde olur. Simdiden teşekkür ederim 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sedef evet, aynen oyle. Suudi arabistan kontenjanindan yararlanacak. Arabistandan basvuran sayisi daha az 🙂 o nedenle denk gelmemis olabilir 🙂

Kazanirsa, gorusme Turkiye'de yasadigi icin Ankara'da olacak.

• Super o halde kazanma şansı türkiyeden daha çok diyebilirmiyiz😊inşallah yani

• @crazycells aciklamalar icin oncelikle cok tesekkurler.☺Ben en cok hatanin yapildigi konulardan biri olan fotograf yuklemeyi sormak istiyorum
    En saglikli yolu nedir?Fotografcı? yoluylamı cözmeliyiz.

• @gorkem85 DSLR veya yüksek çözünürlüklü kameranız varsa onun ile de çekerek katılabilirsiniz. Bu şekilde yaparak kazananlar oldu. Ama fotograf şartlarına uygun olarak çekmeniz gerek . Tam ifadesiz şekilde makineye dik kulaklar görünecek şekilde ve gölgeye izin vermeyecek şekilde.

@crazycells bu konuda bir video hazırlayıp sitemizin youtube sayfasına yükleyecek.

ancak ben yapamam derseniz fotografçı çözüm olacaktır.

• Herhangi bir fotoğrafçıya gidin amerika vizesi için fotoğraf çektirin ve dijital kopyasını size mail atmasını isteyin. Tabi İzmir'de nerede ise her fotoğrafçı bunu yapabiliyor ama diğer illeri bilemem.

• Zaman yaklaşıyor bende heyecan tavan noktasında, o kadar hazırladımki kendimi biran önce buradaki borçları kapatmak ve amerikaya hazırlık için ek iş yapıyorum. Çıkmaz ise baya üzülücem sanırım düşünmesi bile kötü.
    @crazycells cevabını bildiğim ama emin olmak istediğim senden duymak istediğim basit bir sorum var İsim soy isim vb gibi şeyler yazarken "isminizi pasaportunuzdaki (ya da diğer resmi belgelerdeki) gibi yazmalısınız." demişsin
    evrakta ismimde türkçe karakter var Ğ ama örnek başvuru ekranında tükçe karakter kullanmamış ve büyük harf ile doldurmuş. Fark ediyormu ? aydınlatırsan sevinirim.

• merhaba
    @crazycells bir konu hakkında bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Bu sene kendim ve eşim için başvuru yapacağım. Eşim lise terk ancak 10 yıldır desinatörlük yapıyor bu konuda iş yerinden istediği her belgeyi alıp kanıtlama yapabilir çünkü şirket babasının. Başvuru esnasında lise terk olarak belirteceğim ancak meslek ile ilgili bilgilendirmeyi hangi aşamada yapacağımı anlayamadım. Acaba kazandıktan sonra ds260 tamı bilgi vereceğiz yoksa ilk başvuru esnasında bilgi verebilirmiyiz? İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

• @takip Türkçe karakter kullanmadan yazılması gerek.
    büyük harf kullanımına gerek yok.
    örneğin isim Buğra Çalışkan ise ; Bugra Caliskan yazmalısınız. (Yada Büyük Harf ile BUGRA CALISKAN )
    ** Küçük-Büyük hafteki ı-i durumunu fark etmişsinizdir.

• @crazycells facebook ta yazmıştım ama sonra buradan sormaya karar verdim başka arkadaşlara lazım olur belki diye benim kimliğimde hem evlenmeden önceki soyadım hem eşimin soyadı yazıyor family name kısmında iki soyadınıda yazacakmıyım kimlikle gözüktüğü gibi yoksa sadece eşimin soyadını mı yazmalıyım

• Tesekkurler @smesut @asilcenk

• @gözde kimlikte gözüktüğü şekilde yazacaksınız. 2 adet soyad varsa ikisini de yazmanız gerekli.

• illa büyük harfle mi yazmalıyız, küçük harf büyük harf farkediyor mu?

• @freedom hayır gerekmiyor. Yukarıda da yazmıştım.
    sadece i-ı durumuna dikkat etmenizi öneririm.

Örnek ;

Kimlikteki İsim Küçük Harf Büyük Harf
    Halit Halit HALIT
    Sadık Sadik SADIK
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@sedef direkt diyemeyiz, onu hesaplamak lazim 🙂 her bolgedeki basvuru sayisina ve son yillarda her bolgede ne kadar vize verdiklerine gore hesabi yapmaliyiz. Herhalde yakinda 2016-17-18 icin her ulkeden toplam basvuru sayilarini da aciklarlar, daha gercekci bir oran elde etmis oluruz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gorkem85 sayin smesut'un da dedigi gibi birkac gune evde fotograf cekme video'su hazir olacak 🙂 oradan bakip evde de yapabilirsiniz 🙂 fotografciya gitmenize cok da gerek yok.

@Takip zaten sayın smesut cevap vermiş, kucuk/buyuk harf de farketmez.

@madtol, her meslek kabul edilmiyor maalesef. https://www.onetonline.org/ sitesindeki mesleğinize dayanarak çekilişe katılmak istiyorsanız, burada iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve özel mesleki hazırlık seviyesi (specific vocational preperation – svp) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte çalışıyor olmalısınız. Isterseniz mesleginizi bir kontrol edin. Basvuru esnasinda meslek bildirimi yapmaniza gerek yok, dediginiz gibi bu bilgileri kazandiktan sonra DS260'da vereceksiniz.

@gözde zaten sayin smesut cevaplamis, iki isim de yazilmali.

@freedom buyuk/kucuk harf farketmez.

• Gidip sadece green card alıp dönmeyi düşünen yok mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yeraz Su konuyu post etmis olayim 🙂
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Green Card sahibi olmak size oldukca buyuk avantajlar sagliyor, lakin tek basina statunuzu korumak icin ya da ABD vatandasi olmaniz icin yeterli degil. ABD'de aktif bir sekilde yasayip calismaniz da lazim 🙂 Bilginize.

• @yeraz o zaman GC'nin anlamı ne, ayrıca GC sahibi olup Amerika dışarısından 6 aydan fazla kalır iseniz tekrar girişte sorun yaşarsınız, 1 yıldan fazla kalır iseniz kartınız iptal olur. (Okul, iş, hastalık vb. geçerli bir neden sunmadığınız sürece)

GC almaktaki amaç Amerika'ya göçüp, orada çalışmak, yaşamaktır. Onun dışında Amerika zaten turist vizesi verdi mi 10 yıllık veriyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |