Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Verdiginiz yararli bilgiler icin cok tesekkurler aklimdaki bircok soruma aciklik getirdiniz yazdiginiz entry lerle. Benimde green card islermlerim suruyor 5 aydir. 1 ay once de ead ve ap (combo card) kartimi elime aldim. Ama aklima takilan bir soru meydana geldi bu yazinizdan sonra. Gelen card da "SERVES AS I-512 ADVANCE PAROLE" yazisi bulunuyor. Fakat anlamadigim I-766 diye bir form daha mi beklemem lazim. Bana postalanan belgelerin isimleri sunlar:
    **** I765 - APPLICATION FOR EMPLOYMENT AUTHORIZATION
    **** I131 - APPLICATION FOR TRAVEL DOCUMENT

Bu iki belgede de approve edildigini yaziyor ve genel bilgiler iceriyor her ikisi icin.

**** BUNLARDAN AYRI BIRDE COMBO CARD.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mbulgak, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

@crazycells Verdiginiz yararli bilgiler icin cok tesekkurler aklimdaki bircok soruma aciklik getirdiniz yazdiginiz entry lerle. Benimde green card islermlerim suruyor 5 aydir. 1 ay once de ead ve ap (combo card) kartimi elime aldim. Ama aklima takilan bir soru meydana geldi bu yazinizdan sonra. Gelen card da "SERVES AS I-512 ADVANCE PAROLE" yazisi bulunuyor. Fakat anlamadigim I-766 diye bir form daha mi beklemem lazim. Bana postalanan belgelerin isimleri sunlar:
    **** I765 - APPLICATION FOR EMPLOYMENT AUTHORIZATION
    **** I131 - APPLICATION FOR TRAVEL DOCUMENT

Bu iki belgede de approve edildigini yaziyor ve genel bilgiler iceriyor her ikisi icin.

**** BUNLARDAN AYRI BIRDE COMBO CARD.

Aynen, bu formlar basvuru icin kullandiklariniz, hicbir problem yok durumunuzda.

Hukumet, karisiklik olmamasi icin her belge ve forma ayri bir isim vermis, yani basvururken kullandiginiz form ile basvuru sonucunda size gonderilen formlarin isimleri farkli. I-765 basvurusu yaparak aldiginiz formun (kartin) ismi I-766 oluyor. Combo card da olabilir, arkasinda "I-XXX" diye ismi yaziyordur. Ama sizin o isme takilmaniza gerek yok, cunku bir onemi olmayacak.

• @crazycells Himm anladim.. Siz soyleyince kartin arkasina baktim, aynen dediginiz gibi I-766 yaziyor 🙂 Yani Amerikadan cikma durumum olursa eger bu kart yetiyor o zaman geri Amerikaya giriste?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mbulgak, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

@crazycells Himm anladim.. Siz soyleyince kartin arkasina baktim, aynen dediginiz gibi I-766 yaziyor 🙂 Yani Amerikadan cikma durumum olursa eger bu kart yetiyor o zaman geri Amerikaya giriste?

Evet, ustunde SERVES AS I-512 ADVANCE PAROLE yazdigini soylediniz, o durumda ABD'ye giriste bunu kullanabilirsiniz.

• Re entry permit alabilmek için Amerikada ne kadar süre kalmamız lazım en az greencardın elimize ulaşmasını beklemek zorunda mıyız ? bu süreç ne kadar sürüyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runtothehills, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

Re entry permit alabilmek için Amerikada ne kadar süre kalmamız lazım en az greencardın elimize ulaşmasını beklemek zorunda mıyız ? bu süreç ne kadar sürüyor

ilk iletileri de okuyun isterseniz.

Belli bir kalis suresi yok gocmen oldugunuz anda basvuru yapabilirsiniz, Green Card'in kendisine gerek yok, onaylanmis gocmenlik formu bildirimi (I-797) veya onaylanmis bir vize oldugu surece statunuzu kabul ederler.

Tahmini surec icin konuyu okuyabilirsiniz, fakat USCIS Mayis basina kapali oldugu icin o zamana kadar randevu alamayacaksiniz o nedenle islemler daha da uzayacak.

• @crazycells türkiyeden Peki kart olmadan girişi nasıl yapabilcez 2 yıllık re entry aldıktan sonra 6 aylık vizemiz bitmiş olmayacak mı? Türkiyeden bu işlemi yapma şansımız var mı peki

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runtothehills, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

@crazycells türkiyeden Peki kart olmadan girişi nasıl yapabilcez 2 yıllık re entry aldıktan sonra 6 aylık vizemiz bitmiş olmayacak mı? Türkiyeden bu işlemi yapma şansımız var mı peki

Kartı başkası teslim alıp size ulaştırabilir.

• Arkadaslar merhaba diger hesabim ile giremedim.
    Turkiyeye 25 subatta gittim. Green card ile cikiyor olmama mi yoksa coronavirus korkusunu mu anlatiyim bilemiyorum. Bindik bi alamete gidiyoruz kiyamete dedik gittik.
    Herhangi bir probleme rast gelmedim giderken. 25 mart tarihinde turkiyeden cikis yaparken malesef 1 saat boyunca pasaportuma bastiklari giris tarihini bilgisayarda bulamadiklari icin beklettiler. O ona o ona derken oyle gezdik durduk. Neyse bindik atlanta ya indik virus bulasmadan etmeden. ucakta yaklasik 50 kisi felandik heryer bos cok guzel bi ucus oldu. Artik green card oldugu icin bu sefer citizen or permanent residents sirasina girdik . Pasaportuma bakti green cardima bakti ilk giristeki islemlerin aynisini yapti. fotograf aldi parmak izi aldi. ne kadar sure boyunca kaldigimi sordu 1 ay diye cevap verdim. Neden gittigimi sordu. Banka hesaplarimi kapattigimi ve parmagimdaki yuzugu gosterdim evlendim dedim evlilik cuzdaninin fotokopisi var dedim gerek yok dedi ve tebrik ederim dedi gulumsedi. pasaportu yanindaki arkadasa verdi ve beni baska bir odaya aldilar, Ben dedim kesin sikinti cikti giriste. Megerse kayseriden aldigimiz sucuklar yuzunden sorguya almislar. Et mi getirdiniz dedi evet dedim sucuk. sucuk yasak dedi hemen atalim dedim hepsini valimizi alip baska bi siraya soktular orda bavulu acip icini aradilar sucuklari atinca pasaportumu aldim ve ciktim. Yaptigim arastirmalarima gore : green card alindigi tarihten ilk 6 ay icinde cikis girisler cok fazla irdelenmiyor. Tabi bunda belirttiginiz sebep kaldiginiz sure cok onemli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mehhr-bod-Khoshvaght, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

Arkadaslar merhaba diger hesabim ile giremedim.
    Turkiyeye 25 subatta gittim. Green card ile cikiyor olmama mi yoksa coronavirus korkusunu mu anlatiyim bilemiyorum. Bindik bi alamete gidiyoruz kiyamete dedik gittik.
    Herhangi bir probleme rast gelmedim giderken. 25 mart tarihinde turkiyeden cikis yaparken malesef 1 saat boyunca pasaportuma bastiklari giris tarihini bilgisayarda bulamadiklari icin beklettiler. O ona o ona derken oyle gezdik durduk. Neyse bindik atlanta ya indik virus bulasmadan etmeden. ucakta yaklasik 50 kisi felandik heryer bos cok guzel bi ucus oldu. Artik green card oldugu icin bu sefer citizen or permanent residents sirasina girdik . Pasaportuma bakti green cardima bakti ilk giristeki islemlerin aynisini yapti. fotograf aldi parmak izi aldi. ne kadar sure boyunca kaldigimi sordu 1 ay diye cevap verdim. Neden gittigimi sordu. Banka hesaplarimi kapattigimi ve parmagimdaki yuzugu gosterdim evlendim dedim evlilik cuzdaninin fotokopisi var dedim gerek yok dedi ve tebrik ederim dedi gulumsedi. pasaportu yanindaki arkadasa verdi ve beni baska bir odaya aldilar, Ben dedim kesin sikinti cikti giriste. Megerse kayseriden aldigimiz sucuklar yuzunden sorguya almislar. Et mi getirdiniz dedi evet dedim sucuk. sucuk yasak dedi hemen atalim dedim hepsini valimizi alip baska bi siraya soktular orda bavulu acip icini aradilar sucuklari atinca pasaportumu aldim ve ciktim. Yaptigim arastirmalarima gore : green card alindigi tarihten ilk 6 ay icinde cikis girisler cok fazla irdelenmiyor. Tabi bunda belirttiginiz sebep kaldiginiz sure cok onemli.

diger hesabinizdaki email adresiyle [email protected] adresinden bana ulasabilirsiniz, hesapla ilgili problemi cozebiliriz...

• Merhaba,

Öncelikle herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyorum 🙂 En son Aralık ayında bu başlığın altında re-entry permit başvuru aşamalarında yaşadıklarımı paylaşmış ve aklıma takılanları sormuştum. O entryleri bulamadığım için oradan devam edemiyorum. Kısaca hatırlatmak gerekirse; Ekim ayında Amerika'dayken re-entry permit'e başvurdum. Başvuru formunu doldururken vizeyi Türkiye'deki konsolosluktan almak istediğimi işaretledim. Aralık ayında USCIS merkezine gidip parmak izimi ve biyometrik fotoğraf işlemlerini hallettim. 26 Aralık'ta da Türkiye'ye döndüm. Bu tarihten sonra da konsolosluk veya USCIS yetkililerinden gelecek e-maili beklemeye başladım.

Ancak o mail gelmedi. I-797C (yani parmak izi ve izi ve biyometrik foto vermem için USCIS'e çağırdıkları notice of action) formunda yazan application number'ı girerek USCIS'in web sayfasından durumumu kontrol etmek istedim. Ve şu bilgiyi aldım:

Notice Was Returned To USCIS Because The Post Office Could Not Deliver It
    On April 9, 2020, the Post Office returned a notice we sent you for your Form I-131, Application for Travel Document, Receipt Number LINxxxxxxxxxx, because they could not deliver it. This could have a serious effect on your case. Please go to www.uscis.gov/e-request to request a copy of the notice immediately. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address.

Şimdi bu açıklama ile bana şunu mu demek istiyorlar: Biz senin bize ilk başta beyan ettiğin adrese bi notice gönderdik ama adresten geri döndü bu.
    Ben böyle anladım ama başta da belirttiğim gibi ben formu istediğim adres olarak İstanbul konsolosluğu olduğunu beyan etmiştim. Bu durumda ne yapmam lazım?
    Amerika'da 3 ay boyunca kaldığım adresi yazmıştım ama şimdi Türkiye'deyim ve o adreste ikamet eden kişilerle çok da samimi değilim. Amerika'daki yakınlarımın adresini yazıp oraya teslim edilmesini mi isteyeyim?

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

Merhaba,

Öncelikle herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyorum 🙂 En son Aralık ayında bu başlığın altında re-entry permit başvuru aşamalarında yaşadıklarımı paylaşmış ve aklıma takılanları sormuştum. O entryleri bulamadığım için oradan devam edemiyorum. Kısaca hatırlatmak gerekirse; Ekim ayında Amerika'dayken re-entry permit'e başvurdum. Başvuru formunu doldururken vizeyi Türkiye'deki konsolosluktan almak istediğimi işaretledim. Aralık ayında USCIS merkezine gidip parmak izimi ve biyometrik fotoğraf işlemlerini hallettim. 26 Aralık'ta da Türkiye'ye döndüm. Bu tarihten sonra da konsolosluk veya USCIS yetkililerinden gelecek e-maili beklemeye başladım.

Ancak o mail gelmedi. I-797C (yani parmak izi ve izi ve biyometrik foto vermem için USCIS'e çağırdıkları notice of action) formunda yazan application number'ı girerek USCIS'in web sayfasından durumumu kontrol etmek istedim. Ve şu bilgiyi aldım:

Notice Was Returned To USCIS Because The Post Office Could Not Deliver It
    On April 9, 2020, the Post Office returned a notice we sent you for your Form I-131, Application for Travel Document, Receipt Number LINxxxxxxxxxx, because they could not deliver it. This could have a serious effect on your case. Please go to www.uscis.gov/e-request to request a copy of the notice immediately. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address.

Şimdi bu açıklama ile bana şunu mu demek istiyorlar: Biz senin bize ilk başta beyan ettiğin adrese bi notice gönderdik ama adresten geri döndü bu.
    Ben böyle anladım ama başta da belirttiğim gibi ben formu istediğim adres olarak İstanbul konsolosluğu olduğunu beyan etmiştim. Bu durumda ne yapmam lazım?
    Amerika'da 3 ay boyunca kaldığım adresi yazmıştım ama şimdi Türkiye'deyim ve o adreste ikamet eden kişilerle çok da samimi değilim. Amerika'daki yakınlarımın adresini yazıp oraya teslim edilmesini mi isteyeyim?

Teşekkürler

Notice ve Re-entry permit birbirinden farkli diye tahmin ediyorum ama ne amacla notice gonderildigini ben de bilmiyorum. Bence de ABD'de guvenilir bir adres yazip, notice'in o adrese gonderilmesini isteyin.

• Merhabalar.Re-permit icin uscis burolari suban hizmet veriyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katakomp, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

Merhabalar.Re-permit icin uscis burolari suban hizmet veriyor mu?

hayir, tum randevular icin kapali su an maalesef.

• @crazycells kafam biraz daha karıştı aslında. şöyle ki; https://my.uscis.gov/account/applicant sayfasına girip baktığımda yazan mesaj şu:
    I-131 Application for Travel Document
    Receipt # LIN2xxxxxxxx
    We received your case
    You do not need to do anything at this time. We will let you know if we need anything else from you as we continue to review your case.
    **
    Şimdi ne yapmalıyım? Hangisi doğrudur sizce? Bi taraf diyo ki "ben sana notification gönderdim ama bi sebeple o bana geri döndü", diğer de diyor ki "biz senin dosyanı aldık, sıkıntı yok, şu anda yapacağın birşey yok bizden gelecek yanıtı bekle".

Bir de, USCIS'ten I-131 formunda zaten İstanbul'daki konsolosluğa gönderilmesini istediğimi beyan etmiştim. Mail yazarsam bunu böyle istediğimi tekrar yazmayı düşünüyorum. ABD'deki bir tanıdığıma gönderilmesini istesem bile o tanıdığım Türkiye'ye bu şartlar altında ne zaman gelebilir, orası meçhul. Anca kargo yoluyla bana ulaştırabilir o evrakı.

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)

@crazycells kafam biraz daha karıştı aslında. şöyle ki; https://my.uscis.gov/account/applicant sayfasına girip baktığımda yazan mesaj şu:
    I-131 Application for Travel Document
    Receipt # LIN2xxxxxxxx
    We received your case
    You do not need to do anything at this time. We will let you know if we need anything else from you as we continue to review your case.
    **
    Şimdi ne yapmalıyım? Hangisi doğrudur sizce? Bi taraf diyo ki "ben sana notification gönderdim ama bi sebeple o bana geri döndü", diğer de diyor ki "biz senin dosyanı aldık, sıkıntı yok, şu anda yapacağın birşey yok bizden gelecek yanıtı bekle".

Bir de, USCIS'ten I-131 formunda zaten İstanbul'daki konsolosluğa gönderilmesini istediğimi beyan etmiştim. Mail yazarsam bunu böyle istediğimi tekrar yazmayı düşünüyorum. ABD'deki bir tanıdığıma gönderilmesini istesem bile o tanıdığım Türkiye'ye bu şartlar altında ne zaman gelebilir, orası meçhul. Anca kargo yoluyla bana ulaştırabilir o evrakı.

Teşekkürler

Benim de kafam karisti maalesef... Acaba bir belge eksikti, posta ile onu mu istediler?

USCIS'le muhattap olmak icin kotu bir zaman, ama bir USCIS call center'i arayin isterseniz, size en guncel bilgiyi verebilirler. Bilgilendirmeler arasindaki celiskiyi cozmek onlarin isi 🙂 Gorevlinin dedigi sekilde ilerleriz...

Bekleme zamanini azaltmak icin gunun ilk saatlerinde arayin.

• @crazycells merhaba tekrar, dün gece myuscis üzerinden e-mail attım durumumu anlatan. Bugün cevap geldi, şöyle ki:

Regarding your immigration inquiry:

After reviewing your inquiry, we have determined that the case type you are inquiring about is not currently supported by the USCIS online filing system; therefore, please contact the USCIS Contact Center at 1-800-375-5283.

To check the status of your pending case, change your address, submit a service request, or check processing times, please visit our case status online page.

For general information about immigration processes, tools to help you prepare for naturalization, and resources to find citizenship preparation classes and doctors in your local community, please visit my.uscis.gov.

In the future, you can visit myaccount.uscis.dhs.gov to sign up for a USCIS online account where you can explore filing online, send us secure messages and get instant updates on the status of your case. You can see your account information and make inquiries any time and on any device.

En sonunda pes ettim ve verilen numarayı aramaya karar verdim. Yaklaşık 45 dakikalık bir telefon görüşmesi/mücadelesinde onayımın adres olarak beyan ettiğim ve ilk notificationın gönderildiği yere gönderildiğini (tahmin de etmiştik bunu zaten) ama alıcı bulunmayınca uscis'e geri geldiğini (data önceki notification posta kutusuna konmuştu, bu sefer kişiye mi teslim etmek istediler de alıcı bulamadılar acaba?🤨 ), şimdiki talebim neticesinde onay evrağım ve iznimin türkiyedeki konsolosluğa gönderileceğini ve iki hafta içinde konsolosluktan e-mail alacağımı öğrendim.

En azından bir şey öğrenebildim 🙂 Bu da bir gelişme 🙂 Şimdi 15 gün boyunca konsolosluktan e-mail gelmesini bekleyeceğim, eğer gelişme olmazsa tekrar aramayı düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus gozunuz aydin. en azindan durumu netlestirmis olduk...

• @crazycells merhabalar. şimdi 18 temmuza kadar vize sürem var. ama mevcut durumlardan dolayı girdi çıktı yapıp 2 sene girişimi ertelemek istiyorum. şimdi bu formu 4 kişilik aile için doldurup toplam 2300 dolar para mı ödemem gerekiyor? hiç bir form doldurmasak bir sene sonra gitsek yine riske etmiş olur muyuz green card'ı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rigsmaer Çocuklar için permit almaya, ücret ödemeye gerek yok. Bir yıl içinde gidecekseniz bence reentry permit çok gerekli değil. Yeni göçmenler için ilk 1-2 yıl genelde anlayışlı oluyorlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |