Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba chicago'dan ve yazıyorum yasal çalışan değilim herhangi bir durumdan yararlanabiliyor muyum isizlik maaşı gibi lütfen cevap saygılarımla

• ⭐⭐⭐⭐⭐

New jersey uber lyft yapanlar için paylaşılmış başvuru adımları diğer eyaletler için de nj kısmını silip kendi eyalet isminin kısaltmasını yazarlarsa TAHMİN ediyorum olacaktır

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hasan-Killi, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Merhaba chicago'dan ve yazıyorum yasal çalışan değilim herhangi bir durumdan yararlanabiliyor muyum isizlik maaşı gibi lütfen cevap saygılarımla

Saniyorum hayir, fakat bunu Illinois devletinin websitesinden kontrol etmelisiniz, bu tur islemler ve kanunlar eyaletlerden eyalete degisiyor.

• ABD’ nin hicbir eyaletinde calismadim...SSN’im var, Permit’im var...ABD’ye geleli 1 ay oldu fakat disari cikamiyoruz bildiginiz uzere...Covid-19 yardimindan faydalanabilir miyim? (New York)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semir, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

ABD’ nin hicbir eyaletinde calismadim...SSN’im var, Permit’im var...ABD’ye geleli 1 ay oldu fakat disari cikamiyoruz bildiginiz uzere...Covid-19 yardimindan faydalanabilir miyim? (New York)

Saniyorum ki evet... Yukarida verdigim linkleri inceleyin isterseniz, NY eyaletinin resmi linkleri... Orada COVID-19 tecriti yuzunden gelir elde edemiyorsaniz da bu yardima hak kazandiginiz yaziyor. Dolayisiyla basvuru yapmanizi tavsiye ederim.

• @jake-elwood oturdugum site unemployment benefit basvurularini ve isyerinin covid-19 dan kapandigi yazisini gorunce, nisan kirasinin yarisini simdi, kalan yarisini ise mayis ayinda odenmesini kabul etti. Mayis ayinda sartlarin degismeyecegini dusunursek onumuzdeki ay da yeni bir teklif yapmayi dusunuyorum.
    Bu arada SBA (Small Business Administration) ufak isletme sahiplerini (bizdeki KOBI) ilgilendiren yeni gelismeler oldu. 3 nisan`a kadar sadece Amerikan vatandasi yada GC sahiplerini ilgilendiren, ancak dun ogleden itibaren yatirimci vizesine sahip olan SBA sahiplerini de kapsayan gelisme neticesinde, 15 Subat 2020 den once hesabiniz, sirket kredi kartiniz ve aktif kullandiginiz kredi olmasi sartlari ile calistiginiz banka araciligiyla "PPP Loan" (Paycheck Protection Program Loan) kredisine basvurular baslamis durumda. Net bilgi almis olmasam da, twitter da gazetelerin ekonomi koselerine yazilan yorumlar neticesinde, bir cok kisinin 10 yili askin ayni bankayla calismalarina ragmen, mesela Bank of America da sirket hesabi olmasina ragmen, sirket kredi karti kullanilmadigi icin basvurularin onaylanmadigi durumlar yasanmis.

PPP Loan kabaca 2019 yili itibari ile ortalama aylik sirket giderinin 2.5 katini kredi olarak veren, bu kredinin %25 ile isletme kirasi yada isyeri kredi odemelerinin yapilmasini, kalan meblagin ise firma calisanlarinin magduriyetlerini ortadan kaldirmak icin belirli bir sure icin maas odemelerinin yapilmasini sart kosan bir kredi turu. Arastirdigim kadari ile bu kredinin bir kisminin "request forgiveness" sarti ile bagislanmasi durumu da mevcut gorunuyor. Bu durumda, devletin unemployment benefit ile islerini kaybedenlere karsiliksiz para vermesinden ziyade, bu paralari sirketlere kredi olarak vererek, istihdam saglamalari sarti ile sirketlerin ustune (bir kismi silinebilir de olsa) kredi/borc olarak atabildigi bir sistem gelistirilmis gibi gorunuyor. Nakit akis dengesini kaybetmis bir cok sirket bu imkandan faydalanmak isteyecektir diye dusunuyorum. Eger sizlerin de calistiginiz ancak ayni sebeplerden kapanmis olan firmaniz gerekli kriterleri karsiliyor ise firma sahibinizi bu imkandan faydalanabilecegi konusunda yonlendirebilirsiniz.

• @ayvalik10 hocam ne kadar gelir elde ettigimizi yazacak bir bolum varmiydi cunku bende basvuruda bulundum baska bir arkadasta basvuruda bulundu ben yazdim dedi ve ben yazmadim acaba benim basvuruda eksiklikmi var?

• Selam arkadaslar.Seattle WA da yasiyorum.işsizlik maasini almak icin nasil forumu doldura bilirim bulamadim ?

• @Bahruz-Haşimi esd.wa.gov adresinden Yeni bir kullanici olusturup basvurunu yapabilirsin. Form cok basit. Istenen bilgiler son 18 ayda calistigin isyerine giris cikis tarihlerin, isten ayrilma sebebin, ortalama saatlik/haftalik/aylik ucret bilgilerin gibi sorular var. Greencard bilgilerin, driver licence bilgilerin ve SSN yazinca calistigin isyerleri otomatik olarak cikiyor. Sirasiyla istenen bilgileri girdikten sonra, birkac legal hatirlatma ve sorular cikar. Sana uygun olanini cevapladikca next page gecmelisin.
    Su adresten https://secure.esd.wa.gov/home/SAWUserRegistrations/SignUp bir kullanici olusturduktan sonra
    Anasayfadaki unemployment seceneginden uye girisi yaparak online basvuru yapabilirsin.

• Merhaba, Texas eyaletinde 5 ay 2 hafta boyunca bir firmada calistim. Covid19 dan dolayi isten cikartildim. unemployment benefit icin texasin resmi sitesinden basvuru yaptim.Claim information sayfasinda, weekly benefits amount 0$ gorunuyor. Bu durumda +600 dolar alabilme sansim var midir ?

• Merhabalar
    Ben de Uber ve lyft yapaktay dım. Texas ta yaşıyorum. İşsizlik başvurumu yaptım fakat bir yerde hata yaptım galiba. Çünkü hak kazanana madınız diyen kutucuk işaretlenmiş. Gelirinin olmadığı yazıyor. Anlayamadım.
    Acaba Uber ve lyft yapıp işsizlik başvurusu yapıp olumlu sonuçlanan var mı?
    Ben bir daha ne zaman tekrar başvurabilirim?
    Federal yardım için nereye başvuruluyor?
    Başka ne tür bir yardım başvurusu var?

• @cisilhayat W2 ile mi calisiyordunuz?

• @cisilhayat @Serdar-Cörüt te de ayni problem bende de aynisi yaziyordu ama benim sirketim duzenleme yapmami istedi 1099 ile vergi verdigimden dolayi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cisilhayat, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Merhaba, Texas eyaletinde 5 ay 2 hafta boyunca bir firmada calistim. Covid19 dan dolayi isten cikartildim. unemployment benefit icin texasin resmi sitesinden basvuru yaptim.Claim information sayfasinda, weekly benefits amount 0$ gorunuyor. Bu durumda +600 dolar alabilme sansim var midir ?

Evet, bu ikisi farkli yardimlar. Biri UI Benefit (Unemployment Insurance Benefit) digeri ise PUA (Pandemic Unemployment Assistance) olarak geciyor. PUA, bu CARES Act ile olusturulan yardim, COVID-19'dan dolayi gelirinizi kaybettiyseniz haftalik 600 dolarlik yardimi alabilmeniz lazim. Siz, bilgilerinizi vererek basvuruyu yapin. Zaten eyaletler degerlendirip size geri donus yaparlar. New York'un DOL sitesinde su su sartlari sagliyorsaniz basvurabilirsiniz gibi madde madde siralamislar. Eminim ayni seyi basvurdugunuz eyaletin sitesinde de bulabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayhanhan, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Merhabalar
    Ben de Uber ve lyft yapaktay dım. Texas ta yaşıyorum. İşsizlik başvurumu yaptım fakat bir yerde hata yaptım galiba. Çünkü hak kazanana madınız diyen kutucuk işaretlenmiş. Gelirinin olmadığı yazıyor. Anlayamadım.
    Acaba Uber ve lyft yapıp işsizlik başvurusu yapıp olumlu sonuçlanan var mı?
    Başka ne tür bir yardım başvurusu var?

Tam sureci ben de bilmiyorum, basvuran bir arkadas belki daha net bilgi verebilir; ama UI icin once reddediliyorsunuz ve daha sonra PUA'ya basvuru icin davet ediliyorsunuz sanirim. NY eyaletinin DOL sitesindeki ekrandan bu sekilde anliyorum ben...

• TX icin benefite basvurunca 3 is gunu icerisinde is arama basvurusunda bulunmanizi sart kosuyor.
    www.workintexas.com

'You must be registered for work during each week you request benefits. Complete your work registration within three business days of applying for unemployment benefits. You must use your Social Security number when you register. To register for work on the Internet, proceed to WorkInTexas.com to register for work and search for a job. You must use your Social Security Number when registering on WorkInTexas.com. If you have previously registered for work, update your employment and contact information OR Register for work in person at a local Workforce Solutions Office: WF SOLUTIONS CAREER CENTER Workforce Solutions Office Address: 9001 N INTERSTATE 35 STE 110 AUSTIN, TX 78753 '

• @ayvalik10
    Merhaba
    Ben de Uber ve lyft yapaktay dım. Texas ta yaşıyorum. Başvurumu yaptım fakat bir yerde hata yaptım galiba. Çünkü hak kazanana madınız diyen kutucuk işaretlenmiş. Gelirinin olmadığı yazıyor. Anlayamadım.
    Acaba Uber ve lyft başvurunuz sizin olumlu sonuçlandı mı?
    Texas eyaletinde özellikle Uber ve lyft sürücüleri genellikle olumsuz sonuç alıyor

• ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

@semir, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

ABD’ nin hicbir eyaletinde calismadim...SSN’im var, Permit’im var...ABD’ye geleli 1 ay oldu fakat disari cikamiyoruz bildiginiz uzere...Covid-19 yardimindan faydalanabilir miyim? (New York)

Saniyorum ki evet... Yukarida verdigim linkleri inceleyin isterseniz, NY eyaletinin resmi linkleri... Orada COVID-19 tecriti yuzunden gelir elde edemiyorsaniz da bu yardima hak kazandiginiz yaziyor. Dolayisiyla basvuru yapmanizi tavsiye ederim.

İlk girişimi 27 Martta gerçekleştirdim. Bende NY eyaletindeyim. Ssn geldiği takidirde böyle bir başvuru hakkım doğar mı?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |