Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

ya yeri burası mı bilmiyorum da merak ettiğim hep abd de evler ahşap ya beton yok ama taş evlerde var daha mı pahalı da yada izin falan mı vermiyorlarda taş ev yapılıp satılmıyor

• @haymatlos_, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

ya yeri burası mı bilmiyorum da merak ettiğim hep abd de evler ahşap ya beton yok ama taş evlerde var daha mı pahalı da yada izin falan mı vermiyorlarda taş ev yapılıp satılmıyor

Bunun bazi nedenleri var: ABD'de hangi eyaletten ve bolgeden bahsettiginize bagli. Mesela Florida'da genelde evler bentonarme kasirgalar nedeniyle. Northeast'te genelde ahsap evler, hem isitmasi daha kolay hemde yapmasi hem hizli hemde daha ucuz. Ayni sekilde, eger Midwest eyaletlere giderseniz orada daha farkli, tornadolar nedeniyle.

• ⭐⭐

@MySea anladım iklim bölge koşullarına göre çeşitlilik var yani

• @haymatlos_, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

yerine göre değişiyor her her eyalette farklı ev yapıları var.Batı kesiminde ahşap olmasının sebebi ağaç bolluğu sebebiyle sonrasında da californida depremler oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haymatlos_, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

ahsap evler cok ucuza yapilip satilabiliyor, o nedenle pek cok kisi icin tercih sebebi.

• Enerji ucuz ve yalitim gibi bir dertleri yok maalesef...

Turkiyedeki evlerde olan yalitim burada olsa sanirim 150 gelen fatura 35-40 gelirdi...

• @semavi Aynen oyle, bizim camlar varla yok arasi, evin standart isitmasi yeterli gelmiyor bazen iki elektrikli isitici kullaniyorum. Elektrik faturasi 70-80$ araliginda geliyor.

• Yalitim olmama konusu guneydeki eyaletler icin gecerli. Kuzeyde, soguk olan yerlerde yalitim olayi cok onemli. Yani evlerin yapim ve ozellikleri bolgeye ve iklim ozelliklerine gore degisiyor.

• iowada kaldım. Orada da mükemmel bir yalıtım yoktu iklim şartlarına göre.

Trde aşırı olan enerji ücretleri bu sektörü çok geliştirdi. Amerika da ise enerjinin düşük ve gelire oranının az olması ne olursa olsun yalıtım , yakıt ekonomisi vs gibi konuları Avrupa standartlarının yine de bir tık gerisine itiyor önem olarak...

• Bir de "Adamlar usumuyor! 🙂

• @caglaror, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Bir de "Adamlar usumuyor! 🙂

Bence asil mevzu bu 😁

• @caglaror, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Bir de "Adamlar usumuyor! 🙂

Bu kesinlikle dogru bir tespit ☺

• Bizim çocuk çok üşürdü Türkiye de

Burada güneş gördümu şort giyiyor ... Atlet zaten tehditle giyiyor 🙂

Halbu ki Ankara konsoloslukta ortalığı birbirne kattı, görevliler önden aldılar onu içeride beklettiler üşüdü diye 🙂

• @semavi yani izlediğim Türkçe bir videoda bir arkadaş tam tersini iddia edip Türkiye de ki yalıtım sisteminin, iklimlendirme sistemlerinin çok yetersiz olduğundan bahsedilmişti
    İstanbulda en lüks sitelerde genellikle kullanılan yalıtım malzemesi dış cephede taş yünü, duvarlarda ytong kullanımı(ytongun yalıtıma bir faydası varmı bilmiyorum)
    Toki lerde ve kiptaş ve birçok özel sitelerde kullanılan dış cephe yalıtım malzemesi eps, başka bir yalıtım malzemesi kullanılmıyor

Birde çatılarda membran kullanımı varda daha çok su izalasyonu için

Yani Amerika'daki yapılarda izalasyon için ne kullanılıyor bilmiyorum ama türkiyede bunlar kullanılıyor benim bildiğim

Ama iklimlendirme sistemleri bence Amerikada daha gelişmiş burda dış üniteli standart klima kullanılıyor

• Ben nasil bir insulation kullaniliyor cok bilgim yok ama sunu rahatlikla soyleyebilirim ki bizim burada, Delaware'de kislari cok soguk ve sert. Genelde Aralik-Mart arasi geceleri hep -5 ile -20'lerde, gunduzleri ise en fazla +5 'lerde. Sadece bu yil kis eski yillara gore oldukca iliman geciyor. Biz daha onceki kislarda -30 bile gormustuk. Bizim evdeki merkezi isitici 23 dereceye ayarli ve iceride kisa kollularla yasiyoruz. Elektrik/gas faturasi birlesik sekilde geliyor ve kis aylarinda ortalama $150 ile $170 arasinda. Yaz aylarinda fatura $60'a kadar dusuyor.

Note: Firin gasla calisiyor ve firin yemekleri, pasta borek islerini cok siklikla yapiyoruz.

• Houston da 100 K ya ev alınabilirmi ? Yaşanılacak güvenli bir bölgede tabi..

• @Muhtaradana, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@semavi yani izlediğim Türkçe bir videoda bir arkadaş tam tersini iddia edip Türkiye de ki yalıtım sisteminin, iklimlendirme sistemlerinin çok yetersiz olduğundan bahsedilmişti
    İstanbulda en lüks sitelerde genellikle kullanılan yalıtım malzemesi dış cephede taş yünü, duvarlarda ytong kullanımı(ytongun yalıtıma bir faydası varmı bilmiyorum)
    Toki lerde ve kiptaş ve birçok özel sitelerde kullanılan dış cephe yalıtım malzemesi eps, başka bir yalıtım malzemesi kullanılmıyor

Birde çatılarda membran kullanımı varda daha çok su izalasyonu için

Yani Amerika'daki yapılarda izalasyon için ne kullanılıyor bilmiyorum ama türkiyede bunlar kullanılıyor benim bildiğim

Ama iklimlendirme sistemleri bence Amerikada daha gelişmiş burda dış üniteli standart klima kullanılıyor

Bende Turkiye de ve burada insaat isi yapanlarin yalancisiyim... Houston da zaten yalitim yok. Sert ruzgar esse jaluziler oynuyor 🙂

• @MySea, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Ben nasil bir insulation kullaniliyor cok bilgim yok ama sunu rahatlikla soyleyebilirim ki bizim burada, Delaware'de kislari cok soguk ve sert. Genelde Aralik-Mart arasi geceleri hep -5 ile -20'lerde, gunduzleri ise en fazla +5 'lerde. Sadece bu yil kis eski yillara gore oldukca iliman geciyor. Biz daha onceki kislarda -30 bile gormustuk. Bizim evdeki merkezi isitici 23 dereceye ayarli ve iceride kisa kollularla yasiyoruz. Elektrik/gas faturasi birlesik sekilde geliyor ve kis aylarinda ortalama $150 ile $170 arasinda. Yaz aylarinda fatura $60'a kadar dusuyor.

Note: Firin gasla calisiyor ve firin yemekleri, pasta borek islerini cok siklikla yapiyoruz.

Bu tartismayi cozmenin en guzel yolu sanirim tuketim rakamlarini karsilatirmak olur olcum birimlerini goz onunde bulundurarak... Sonraki level da sanirim satinalma gucu etkisinide hesaba katmak olur.

Benim gordugum amerikalialrda biraz 'gidiyor iste, ellesme ' mantigi var 🙂

• @semavi Evet bu dogru, zaten tuketim rakamlari bile farkli olacaktir, sizin yasadiginiz yer ile burasi arasindaki iklim farkliliklari buyuk bir etkileyici faktor.

• Abd deki arkadaşlar, abiler, ablalar.. Enerji faturalarınızı hemen elinize alıp öpüp başınıza koymanız için bir örnek de İstanbul dan geliyoorrr, cumartesi sabah gelen bir aylık doğalgaz faturamız 820 tl.. kahvaltı soframızı bir ısıttı kiii 😁😁 bu arada ev 9+3 falan değil, bildiğin 3+1..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |