Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @crazycells Tekrar selamlar, https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/iv sitesinden kayıt yaparken hangi şıkkı seçmeliyim? Randevu tarihini bildiren mail aldığım için ilk seçenek olur diye düşünüyorum ama hic emin değilim
    *Konsolosluk bölümünden bir göçmen vizesi randevusu almak için gerekli talimatları içeren bir mektup / e-posta aldım.
    *Göçmen Vizesi randevusu için kayıt yaptırmam gerekiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MollyMillions, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba,

IR-1 surecindeyim, soyle bir sorum olacak. DS-260 formunda bulunan "Have you ever been unlawfully present, overstayed the amount of time granted by an immigration official or otherwise violated the terms of a U.S. visa? " sorusuna nasil cevap verecegimi kestiremiyorum. Esimle ABD'de doktora yaptigim sirada tanistim, F1 vizesiyle oradaydim, 2014 gibi kampusteki ISSS servisinin de biraz ihmaliyle I-20'min expire oldugunu bir sene sonra ogrendim, bu noktada secenneklerimi tarttigimda, reinstatement yapmamaya karar verdim, zira cok zaman gecmisti ve reddedilecekti, tezimin bitecegini hesap ederek bir daha vizeye de basvurmamaya karar verdim. uzun lafin kisasi, sonuc su oldu, 2014'den 2017'ye kadar out of status oldum, fakat bu esnada her donem full time kayitliydim, kampus disinda izinsiz calismadim ve OPT, CPT gibi haklarimdan vazgecmis oldum. ama I-20'imi reinstate etmedim, giris cikis da yapamamis oldum. Turkiye'ye dondugumde bir sene daha kayitli kaldim, 2018 gibi okulu biraktim. Doktora ogrencisi oldugum icin vize suresi Duration of Stay D/S, bu durumda unlawful presence accrue etmedigimi biliyorum, ama ben vizemin kosullarini "violate" etmis oldum mu? suanda IR-1 vize basvurusunda bulunuyorum, mulakatim Ankara'da olacak. Bu soruya HAYIR cevabi vermem dogru olur mu? BU soruya suanda kadar net bir cevap bulamadim. Fikriniz nedir? Simdiden tesekkurler.

evet, overstay olmussunuz maalesef. Genelde 1 yildan uzun sure out of status olarak ABD'de kalan kisiler, ABD'den ciktiktan sonra 10 yillik ban'i trigger ediyorlar; ama tabii bu duruma konsolos karar verecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asliozel, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Tekrar selamlar, https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/iv sitesinden kayıt yaparken hangi şıkkı seçmeliyim? Randevu tarihini bildiren mail aldığım için ilk seçenek olur diye düşünüyorum ama hic emin değilim
    *Konsolosluk bölümünden bir göçmen vizesi randevusu almak için gerekli talimatları içeren bir mektup / e-posta aldım.
    *Göçmen Vizesi randevusu için kayıt yaptırmam gerekiyor

ikisinden birini isaretleyebilirsiniz, farketmez.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

evet, overstay olmussunuz maalesef. Genelde 1 yildan uzun sure out of status olarak ABD'de kalan kisiler, ABD'den ciktiktan sonra 10 yillik ban'i trigger ediyorlar; ama tabii bu duruma konsolos karar verecek.

Merhaba, cevabiniz icin tesekkurler. F1 vizemin suresi Duration of Stay. Bir Gocmenlik yargici veya memuru tarafindan karar verilmedigi surece bu vizede overstay veya unlawful presence gibi bir durum olmuyor. D/S 'in boyle bir ayricaligi var, kaldigim surece boyle bir sey olmadi.

Ilgili kanun surada:
    "Persons admitted for duration of status can only overstay if found to be in violation of status.

****Unlawful presence: Unlawful presence means presence in the U.S. after the expiration of the period of stay authorized by the Immigration Inspector/Custom’s Officer at the time of entry. It also includes any presence in the U.S. without being inspected and admitted or paroled.

NOTE: If your I-94 is non-date specific, i.e D/S (Duration of Status), then Unlawful Presence begins when an Immigration Judge or USCIS adjudicator declares you have violated your status.

*****A foreign national may be out-of-status in the U.S., but may not be unlawfully present in the U.S., whereas a foreign national having unlawful presence is, by definition, out-of-status. For instance, a nonimmigrant student on an F-1 or J-1 visa who is granted “Duration of Status” or “D/S” may be out of status if not enrolled in a school but would not be accruing unlawful presence for purposes of the 3 and 10 year bars."

Ama violate etmis oluyor muyum, cunku Full time kayitli da olsam I-20'imi extend etmedigim icin, yoksa olmuyor muyum? Bu soruya dogru cevap vermek istiyorum ama gereksiz bilgi paylasmak da istemiyorum.

Tekrar tesekkur ederim cevabiniz icin, gocmenlik yasalari cok karisik cidden.

• @crazycells Bu bilgiler isiginda, durumun overstay, unlawful presence olmadiginda hemfikirsek, bu yine de bir violation olarak sayilmali mi? Ne demem gerekiyor bu soruya cidden bilemiyorum. Herhangi bir ban almam yasaya uygun olmaz, ama bu sorunun son kisminin ( violated any terms of your visa) cevabinin evet mi hayir mi oldugundan emin olamiyorum. Evetse, aciklayabilirim. Full time kayitliyim, illegal calismamisim, ama I-20'mi uzatmamisim. Yalan soyluyor durumuna dusmek benim durumum icin daha buyuk bir risk gibime geliyor. Emin olamiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MollyMillions, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba, cevabiniz icin tesekkurler. F1 vizemin suresi Duration of Stay. Bir Gocmenlik yargici veya memuru tarafindan karar verilmedigi surece bu vizede overstay veya unlawful presence gibi bir durum olmuyor. D/S 'in boyle bir ayricaligi var, kaldigim surece boyle bir sey olmadi.

Ilgili kanun surada:
    "Persons admitted for duration of status can only overstay if found to be in violation of status.

****Unlawful presence: Unlawful presence means presence in the U.S. after the expiration of the period of stay authorized by the Immigration Inspector/Custom’s Officer at the time of entry. It also includes any presence in the U.S. without being inspected and admitted or paroled.

NOTE: If your I-94 is non-date specific, i.e D/S (Duration of Status), then Unlawful Presence begins when an Immigration Judge or USCIS adjudicator declares you have violated your status.

*****A foreign national may be out-of-status in the U.S., but may not be unlawfully present in the U.S., whereas a foreign national having unlawful presence is, by definition, out-of-status. For instance, a nonimmigrant student on an F-1 or J-1 visa who is granted “Duration of Status” or “D/S” may be out of status if not enrolled in a school but would not be accruing unlawful presence for purposes of the 3 and 10 year bars."

Ama violate etmis oluyor muyum, cunku Full time kayitli da olsam I-20'imi extend etmedigim icin, yoksa olmuyor muyum? Bu soruya dogru cevap vermek istiyorum ama gereksiz bilgi paylasmak da istemiyorum.

Tekrar tesekkur ederim cevabiniz icin, gocmenlik yasalari cok karisik cidden.

I-20'nin bitisinden sonra F1 icin 60 gun sure taniniyor cikmaniz icin (yanlis hatirlamiyorsam J1 icin 30, F1 icin 60 gun grace period var) bu surede cikmadiginiz icin overstay diye sayabiliriz.

D/S, sizin I-20'niz kadar gecerli, I-20+60 gunden sonra legal statunuzu kaybetmis olacaginiz icin, unlawful presence gunlerinize eklenebilir. Buna konsolos karar verecek.

3/10 yil ban konusunda guncel bilgileri okudugunuza emin olun, cunku bu konuda bazi yasalar gecti, sonra durduruldu eskiye donuldu, ama son durumu bilemiyorum ben de.
    USCIS'teki adresinizin guncel olduguna emin misiniz? 3 yil boyunca statunuz hakkinda adresinize notification gonderilmemis olmasi biraz garip, farkinda olmadiginiz durumlar olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Bu bilgiler isiginda, durumun overstay, unlawful presence olmadiginda hemfikirsek, bu yine de bir violation olarak sayilmali mi? Ne demem gerekiyor bu soruya cidden bilemiyorum. Herhangi bir ban almam yasaya uygun olmaz, ama bu sorunun son kisminin ( violated any terms of your visa) cevabinin evet mi hayir mi oldugundan emin olamiyorum. Evetse, aciklayabilirim. Full time kayitliyim, illegal calismamisim, ama I-20'mi uzatmamisim. Yalan soyluyor durumuna dusmek benim durumum icin daha buyuk bir risk gibime geliyor. Emin olamiyorum.

bu konuda o kadar tedirgin olmaniza gerek yok bence, onemli olan dogru bilgi vermek. Yasaklanmis olsaniz da konsolos size vize verebilir, daha once ornekleri oldu. Durumunuza dosyaniza bakan konsolos karar verecek.

• @crazycells Eklenebilmesi icin bir yargic veya officer tarafindan deklare edilmesi gerekecekti. Ondan sonra gun saymaya basliyor yasaya gore. Yasa degisikligi 2018 sonrasi icindi, ben 2017'de ciktigim icin zaten kanun geriye islemiyor, ama zaten biliyorsunuz o yasa simdilik durduruldu. D/S full time register oldugunuz surece gecerli, yasanin tam ifadesi surada ;

"Duration of Status (D/S) cases
    F, G, J, A, and I nonimmigrants are usually admitted to the United States for a period known as "duration of status,"

indicated by the notation "D/S" on their Form I-94, rather than a specific expiration date. For those with a "D/S" I-94,

there is no I-94 date to stay beyond. A stay beyond the date listed on Form I-20 ID or Form DS-2019 (and any

applicable grace period), although considered a violation of status, is not considered to be an overstay for purposes of §

222(g) if the alien was admitted for D/S on his or her I-94. A nonimmigrant admitted for D/S will be considered an

overstay under § 222(g) only if:

1. An immigration judge finds in the course of removal proceedings that the individual has violated status,

resulting in the termination of the alien's period of authorized stay; or

1. USCIS (and now presumably DHS) determines in the course of adjudicating an application for an immigration

benefit that there has been a status violation, which results in the termination of the alien's period of

authorized stay."

Full time kayitli oldugum icin saniyorum 3 yil boyunca herhangi bir durumla karsilasmadim. ISSS bana I-20'imin yenilenmesi gerektigine dair yalnizca bir e-mail atiyor hem de yazin ortasinda, sonra kanada'ya girip ciktigimda , ki kapidaki gumruk gorevlisi burada bir yanlisklik var demesine ragmen beni sinirda kabul etti ve hatta 2017'de donerken otobuste rutin check yapan Immigration officer de gidecegimi ve ayni vizeyle donemeyecegimi soyledikten sonra evraklarimi geri verdi. KImse bana sen illegalsin demedi, bu da yasanin yurudugunu kanitliyor gibi..

Pekala, size bu soruya evet mi deyip, durumu aciklamali miyim? Hayir deyip, mulakatta sorulursa mi bunu yapmaliyim?

Cok tesekkur ederim tekrar, inanin cok minnettarim. Gunlerdir bu durum kafami yoruyor. Bahsettiginiz durumlar da benimki gibi durumlar oldugu icin vize alabilmislerdir diye dusunuyorum, yaniliyor olabilirim. Yasalar inanilmaz karisik cunku.

• @crazycells Afedersiniz, yanlis ifade ettim, otobuste JFK'den ucagimin kalkacagini soyledigimde ve donuste yeni vize almam gerektiginin farkinda oldugumu soyleyince, evraklarima soyle bir bakip, ya binmezsen nasil bilecegim , dedi sonra da evraklari geri verdi ve gitti. Neyse mutlaka geri gelip bir update verecegim sizlere forumda. Zamaniniz icin tekrar tesekurler. Evet mi hayir mi demem gerektigine hala karar veremedim ama olsun. 🙂

• @xyz

Merhbalar. NVC'ye yuklediginiz vukuatli nufus kayit ornegi "landspace" formatinda miydi? Formlarda okuyorum, yazi soldan saga okunsada "landscape" degil "portrait" yukleyin diyorlar. Siz nasil yaptiniz?

E-devlet otomatik "landscape" formatinda veriyor belgeyi.

Tesekkurler.

• Merhabalar,
    Ben de Amerikadaya yasayan esimle Agustos ayinda evlendim. Su anda da Amerikadayim, haftaya green card basvurmu tamamlayacagim yani baslatmis olacagim:)
    Tabii ki cok fazla okudum ama yine de eksik ya da hatali olmamasi adina birkac sorum olucak, bu arada turistik vizeyle geldim, cunku evlenmek planimizda yoktu:)
    Ilk olarak I-130 I-485 I-765 ve I-864 belgelerini doldurmam gerekiyor diye biliyorum.
    Bunlari online da doldurabiliyor muyuz?
    Ikincisi medical reportu ne kadar sonra gondermemiz gerekir?
    Ayni sekilde elimizde bulunan delilleri kontrat, fotograf gibi ne zaman gondermemiz gerekiyor belgelerle ayni ansa mi?
    Asiri tedirginim kusura bakmayin🙂 tesekkur ederim simdiden yardimlariniz icin

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Duygu-Sayiner sadece bir kere ilgili konuda sorunuzu sormaniz yeterli.

• @Fener12, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

landspace

landscape olarak yukledim. Portrait ya da landscape olmasi muhim degil, yazilarin okunabilecek sekilde yuklenmesi lazim herhangi bir mudahale olmadan. Pasaportu mesela dikey yukledim diye -bir kere saga tiklasa duzelecek bir sey neticede- 1 ay beklemek zorunda kaldik bir daha yukleyip.

• Bu ileti silindi!

• @crazycells nvc nin ilk aşamasında,ceac sistemine ücretleri ödememiz gerekmiyor mu?

• @crazycells merhaba ağustos 26 dan beri AP oldum ve konsolosluk dan bana ingilizce e mail atarak geçen ayın 24 de eşimin I-601 formu doldurulmasını yazmıştı avukat a söylemem rağmen benim amerikadan dışında 10 yıldan fazla yaşadığımı varsaydığı için doldurup yollamadı başka yazışmalar yaptı tabii bunun dışında ben ve eşim arkadaşlarımda konsolosluğa ayrı ayrı email attık konsolosluk yine geçen salı günüde bu sefer türkçe email attı bende avukat a yolladım şimdi de avukat bana eşimden bu formu doldurup yollamamı istiyorlar diyor ben 1 aydır onlara doldurup yollamamız lazım dedim sorum USCIS doldurulup gönderilecek bu form ve artı avukat dediğine ilk başvuru yaptığımız zamanki aynı evrakları yollamamız gerekiyormuş böyle şeyler oluyormu ve 11 yıldır amerikaya gidemedim wavier için bir ödeme söz konusu olabilir mi

Esinizin sizin adiniza I-601 muafiyeti icin USCIS’e basvurmasina gerek vardir. Asagida detaylar verilmistir.

Saygilarimizla,

Gocmen Vize Bolumu

• Herkese merhabalar,
    Sizlere bir kaç sorum olacak eşim ile aralık ayında işlemlere başlama kararı aldık.4 sene önce Türkiyede evlendik eşim aralık ayında amerikaya gidecek ve işlemleri amerikadan başlatacak. İlişki kanıtları için elimizde fotoğraflar türk bankasından ortak hesaplarımız kira kontratlarımız ailesinin evlilik yıldönümlerinde gönderdiği kartlar var eşim ısrarla mesajlaşmalarımızı koymak istemiyor bu bir problem teşkil eder mi ? Ailesiyle mailleştiğim konuşmaları koymam sizce mantıklı mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@h25f34, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba ağustos 26 dan beri AP oldum ve konsolosluk dan bana ingilizce e mail atarak geçen ayın 24 de eşimin I-601 formu doldurulmasını yazmıştı avukat a söylemem rağmen benim amerikadan dışında 10 yıldan fazla yaşadığımı varsaydığı için doldurup yollamadı başka yazışmalar yaptı tabii bunun dışında ben ve eşim arkadaşlarımda konsolosluğa ayrı ayrı email attık konsolosluk yine geçen salı günüde bu sefer türkçe email attı bende avukat a yolladım şimdi de avukat bana eşimden bu formu doldurup yollamamı istiyorlar diyor ben 1 aydır onlara doldurup yollamamız lazım dedim sorum USCIS doldurulup gönderilecek bu form ve artı avukat dediğine ilk başvuru yaptığımız zamanki aynı evrakları yollamamız gerekiyormuş böyle şeyler oluyormu ve 11 yıldır amerikaya gidemedim wavier için bir ödeme söz konusu olabilir mi

Esinizin sizin adiniza I-601 muafiyeti icin USCIS’e basvurmasina gerek vardir. Asagida detaylar verilmistir.

Saygilarimizla,

Gocmen Vize Bolumu

I-601 ile ilgili olarak su konuyu inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2040/i-601-waiwer

fee waiver konusunda ayrintilari bilmiyorum ama USCIS'in ilgili sayfasinda hangi durumlarda ucretin waive edilebildigi yaziyordur.

Konsolos sizi dogru yonlendirmis zaten, dedikleri gibi ilerlemeniz iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggmellon, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhabalar,
    Sizlere bir kaç sorum olacak eşim ile aralık ayında işlemlere başlama kararı aldık.4 sene önce Türkiyede evlendik eşim aralık ayında amerikaya gidecek ve işlemleri amerikadan başlatacak. İlişki kanıtları için elimizde fotoğraflar türk bankasından ortak hesaplarımız kira kontratlarımız ailesinin evlilik yıldönümlerinde gönderdiği kartlar var eşim ısrarla mesajlaşmalarımızı koymak istemiyor bu bir problem teşkil eder mi ? Ailesiyle mailleştiğim konuşmaları koymam sizce mantıklı mı?

Iliskinizi kanitlayan her turlu belgeyi eklemenizi tavsiye ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |