Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@oez, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Ağustos gibi planladık. Ds2019 formum haftaya elimde olacak.

2 yıla tabi kuralı Ds2019 formunda mı belirleniyor yoksa TR'deki konsolosluk mu karar veriyor?

ABD içinde devam edemezsiniz derken DV2020 süreci eski haline dönerse randevu verilince TR'ye dönsem sürecimi tamamlayabilir miyim?

Waiver alamam diye düşünüyorum, çünkü buradaki kuruma (Tübitak) borcum olacak.

Mahkeme sürecini de yakından takip ediyorum ama sonuç tarihini kestiremiyorum.

Evet, o durumda Turkiye'ye geri donebilirsiniz. Ama J-1 2 yil kuralinin yasalara gore Green Card almaniza engel oldugunu unutmayin. Tabii, forumdaki tum ornekler pratikte Ankara'daki ABD konsoloslugunun bunu cok onemsemedigini gosterse de...

Cogunlukla DS-2019'da bu durum yazar ama orada yazmasa da konsolos gerekli gorurse J1 vizenize 2 yil kurali koyabilir ve bunu vizenize not dusebilir. Yani iki turlu de olabilir...

• Ali bey merhaba. Soracagim sorunun cevabini hicbir yerde bulamadigim icin size yaziyorum. Amerikaya j1 intern/traine (6 aylik job offer) programiyla gidecegim ve 2 yil kuralina tabi tutulacagim. Ayni zamanda kiz arkadasim var ve amerika vatandasi kendisi amerikada yasiyor. Amerikaya ben giris yaptiktan sonra evlenecegiz ve hemen 2 yil kuralimi kaldirmak icin basvuracagim. Yasak kalkmadan statumu j1 vizesinden evlilik vizesine ceviremeyecegim. Su anda 2 yil kuralini kaldirma islemleri 5-6 aydan uzun suruyor pandemi yuzunden.

1)Ben bu yasagin kalkmasini beklerken ve j1 vizem biterse bu kaldigim statusuz durumun (tahmini maksimum 2ay) ileride bana evlilik islemlerinde bir eksisi olur mu?

1. Bu evliligi kanit olarak kullanip statusuz/illegal olmadigimi sadece 2 yil kuralimin kalkmasini bekledigimi ve kalktiktan hemen sonra evlilik islemlerimi baslatacacagimi soylesem bir sorun olur mu?

2. Bu surecte calisabilir miyim?

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@karahan, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Ali bey merhaba. Soracagim sorunun cevabini hicbir yerde bulamadigim icin size yaziyorum. Amerikaya j1 intern/traine (6 aylik job offer) programiyla gidecegim ve 2 yil kuralina tabi tutulacagim. Ayni zamanda kiz arkadasim var ve amerika vatandasi kendisi amerikada yasiyor. Amerikaya ben giris yaptiktan sonra evlenecegiz ve hemen 2 yil kuralimi kaldirmak icin basvuracagim. Yasak kalkmadan statumu j1 vizesinden evlilik vizesine ceviremeyecegim. Su anda 2 yil kuralini kaldirma islemleri 5-6 aydan uzun suruyor pandemi yuzunden.

1)Ben bu yasagin kalkmasini beklerken ve j1 vizem biterse bu kaldigim statusuz durumun (tahmini maksimum 2ay) ileride bana evlilik islemlerinde bir eksisi olur mu?

1. Bu evliligi kanit olarak kullanip statusuz/illegal olmadigimi sadece 2 yil kuralimin kalkmasini bekledigimi ve kalktiktan hemen sonra evlilik islemlerimi baslatacacagimi soylesem bir sorun olur mu?

2. Bu surecte calisabilir miyim?

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim

1. J1 vizesinin bitisinde de 30 gunluk grace period olacak, yani o 30 gun daha out-of-status kalmamis olacaksiniz. Ama dediginiz gibi zamanlamayi tutturmak icin girer girmez basvuru yapin, simdiden tum bilgi ve belgeleri gozden gecirin. Tabii her seyi kuralina uygun yapmak onemli, ama out-of-status kalsaniz bile ABD vatandasi ile evlenmis oldugunuz icin surece baslayabileceksiniz.

2. Sorun olmamasi lazim, cunku ABD vatandasi ile olan evliliklerde boyle istisnalar taniniyor. Fakat evliliginiz icin mumkunse 90 gun bekleyin, cunku ilk 90 gunde evlenirseniz, J1 vizesini amaci disinda kullandiginiza dair bir kanaat olusabilir.

3. J1 sureci bitene kadar calisabilirsiniz, I-765 formunuz kabul edilip EAD geldikten sonra da calisabilirsiniz; ama aradaki bekleme doneminde maalesef calismaniz yasal olmuyor.

• @crazycells sayin crazycells, evlenmek icin 90 gun beklemezsek ileride ne gibi sonuclar ortaya cikar?

• @crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@oez, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Ağustos gibi planladık. Ds2019 formum haftaya elimde olacak.

2 yıla tabi kuralı Ds2019 formunda mı belirleniyor yoksa TR'deki konsolosluk mu karar veriyor?

ABD içinde devam edemezsiniz derken DV2020 süreci eski haline dönerse randevu verilince TR'ye dönsem sürecimi tamamlayabilir miyim?

Waiver alamam diye düşünüyorum, çünkü buradaki kuruma (Tübitak) borcum olacak.

Mahkeme sürecini de yakından takip ediyorum ama sonuç tarihini kestiremiyorum.

Evet, o durumda Turkiye'ye geri donebilirsiniz. Ama J-1 2 yil kuralinin yasalara gore Green Card almaniza engel oldugunu unutmayin. Tabii, forumdaki tum ornekler pratikte Ankara'daki ABD konsoloslugunun bunu cok onemsemedigini gosterse de...

Cogunlukla DS-2019'da bu durum yazar ama orada yazmasa da konsolos gerekli gorurse J1 vizenize 2 yil kurali koyabilir ve bunu vizenize not dusebilir. Yani iki turlu de olabilir...

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@karahan, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells sayin crazycells, evlenmek icin 90 gun beklemezsek ileride ne gibi sonuclar ortaya cikar?

Sonucta J1 vizesini ABD'de evlenme amaciyla kullanamazsiniz. Eger girer girmez hemen evlenirseniz ("hemen"in tanimi tamamen size kalmis) bu durumda giris yaparken ya da vizeyi alirken yalan beyan ile bunu yaptiginiza kanaat getirip, sonraki basvurunuzu reddedebilirler.

Dolayisiyla aslinda amacinizin bu olmadigini, J1 ile okuyup calismaya geldiginizi, fakat daha sonra gelisen durumlar sebebiyle evlenme karari aldiginizi kendilerine gostermeniz lazim. 90 gun yasalara degil uygulamalara dayanan bir sinir, 90 gun alti tum dosyalarin otomatik olarak isaretlendigine dair bir gorus var. Yani dosyaniz daha da ayrintili inceleniyor. Eger gorevliyi J1'i amaci disinda kullanmadiginiza ikna edebileceginizi dusunuyorsaniz tabii ki daha once de evlenebilirsiniz.

Ama forumdaki tum tavsiyeler sureclerin en sorunsuz ve olumlu sekilde ilerlemesine yonelik oldugundan forum tavsiyesi hala ilk 90 gun icinde evlenilmemesi yonunde 🙂

• @crazycells sayin crazycells, verdiginiz bilgiler ve cevapladiginiz sorularim icin cok tesekkur ederim.

• Merhaba, öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Benim sorum şöyle:

Geçtiğimiz sonbaharda (2020) öğrenci değişim programı ile ABD'deki bir üniversitede lisans düzeyinde mühendislik eğitimi alacaktım, tek dönem için. Fakat COVID-19 sebebiyle üniversite tamamen online eğitime döndü ve pasaportumda J1 (5 aylık, Aralık 2020'de süresi doldu - 2 yıl kuralı içeriyor) vizem olmasına rağmen ABD'ye gitmeyip Türkiye'den derslere katıldım. ABD'ye J1 vizem ile giriş-çıkış yapmamış olmam 2 yıl kuralı uygulaması üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olabilir mi?

Yorumunuzu merak ettim çünkü önümüzdeki güz döneminde (2021) ABD'de F1 vizesi ile doktoraya başlama ihtimalim var. F1 vizesi için Türkiye'deki ABD konsolosluğuna başvuru yapacağım zaman 2 yıl kuralını hala tamamen doldurmamış olacağım. Bu durumun bana F1 vizesini almada sorun oluşturmayacağını bilsem de ileride doktoramı bitireceğim zaman eğer ABD'de hayatıma devam etmek istersem bu kural sebebiyle waiver ile uğraşmam gerekir mi diye merak ettim. Paylaşımlarınızı okuduğumda normal şartlarda ileride waiver almam gerekir diye düşünüyorum fakat ABD'ye J1 ile giriş-çıkış yapılmadığı durumdaki 2 yıl kuralı için düşüncelerinizi merak ettim.

Yorumlarınız için tekrar teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tufekci-g, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba, öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Benim sorum şöyle:

Geçtiğimiz sonbaharda (2020) öğrenci değişim programı ile ABD'deki bir üniversitede lisans düzeyinde mühendislik eğitimi alacaktım, tek dönem için. Fakat COVID-19 sebebiyle üniversite tamamen online eğitime döndü ve pasaportumda J1 (5 aylık, Aralık 2020'de süresi doldu - 2 yıl kuralı içeriyor) vizem olmasına rağmen ABD'ye gitmeyip Türkiye'den derslere katıldım. ABD'ye J1 vizem ile giriş-çıkış yapmamış olmam 2 yıl kuralı uygulaması üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olabilir mi?

Yorumunuzu merak ettim çünkü önümüzdeki güz döneminde (2021) ABD'de F1 vizesi ile doktoraya başlama ihtimalim var. F1 vizesi için Türkiye'deki ABD konsolosluğuna başvuru yapacağım zaman 2 yıl kuralını hala tamamen doldurmamış olacağım. Bu durumun bana F1 vizesini almada sorun oluşturmayacağını bilsem de ileride doktoramı bitireceğim zaman eğer ABD'de hayatıma devam etmek istersem bu kural sebebiyle waiver ile uğraşmam gerekir mi diye merak ettim. Paylaşımlarınızı okuduğumda normal şartlarda ileride waiver almam gerekir diye düşünüyorum fakat ABD'ye J1 ile giriş-çıkış yapılmadığı durumdaki 2 yıl kuralı için düşüncelerinizi merak ettim.

Yorumlarınız için tekrar teşekkürler.

Ilginc bir soru 🙂 hakli olarak J1 ile ABD'ye girmemis oluyorsunuz dolayisiyla bu bakimdan 2 yil kuralina tabi olmamaniz lazim; ama ABD'nin verdigi egitimi ve sertifikayi da egitim sonunda alacaksiniz, dolayisiyla bu bakimdan da 2 yil kuralina tabi olmaniz gerekiyor 🙂

Ayni dediginiz gibi, 2 yil kurali olsa da olmasa da yeni bir J1 veya yeni bir F1 vizesi alabilirsiniz. 2 yil kurali, gocmen vizeleri, dual intent calisma vizelerini (H ve L) ve nisanlilik vizesini (K) ilgilendiriyor.

Size tavsiyem F1 ile ABD'ye girdikten sonra DOS'tan advisory opinion almaniz. Kendileri size 2 yil kuralina tabi olup olmadiginizi soylerler, siz de bir sonraki asama icin ona gore adim atarsiniz. Daha once sayin @Claudia-J-Muslu Hanim, bu baslikta bahsetmisti:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2948/j1-2-yil-kurali-ile-i-485-yardim/2

• Merhaba,
    Ben J1 vizesi (2 yıl kuralı geçerli) ile doktora sonrası araştırmamı yaptıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve kurumumda Haziran 2020'den beri çalışmaktayım. Amerika'da gideceğim kurum yeniden J1 ile gelinmesini kabul etmiyor. Bu sebeple, bu sefer H1-B1 vizesi ile yeniden Amerika'ya gitmek istiyorum. Size birkaç sorum olacaktı:

1. J-1 sitesinde Amerika'da iken waiver almadan H1-B1'a başvuramazsınız diye belirtmiş. Türkiye'de iken waiver'a başvurmadan H1-B1 başvurusunda bulunabilir miyim?
    2. Waiver almamın gerekmesi durumunda; Mayıs ayının sonunda (2.5 ay sonra) Tubitak borcum sona erecek. Şimdiden NOS için başvursam erken mi olur? Sürecin 2 ay sürebileceğini söylemiştiniz.
    3. Türkiye'de çalıştığım kurumda hizmet yükümlülüğüm var. Bu hizmet yükümlülüğünün kaldırılması için tüm ücreti mi ödemem gerekir yoksa Türkiye'de kaldığım ve hizmet ettiğim süreyi bu ücretten düşecekler mi?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anmon, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    Ben J1 vizesi (2 yıl kuralı geçerli) ile doktora sonrası araştırmamı yaptıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve kurumumda Haziran 2020'den beri çalışmaktayım. Amerika'da gideceğim kurum yeniden J1 ile gelinmesini kabul etmiyor. Bu sebeple, bu sefer H1-B1 vizesi ile yeniden Amerika'ya gitmek istiyorum. Size birkaç sorum olacaktı:

1. J-1 sitesinde Amerika'da iken waiver almadan H1-B1'a başvuramazsınız diye belirtmiş. Türkiye'de iken waiver'a başvurmadan H1-B1 başvurusunda bulunabilir miyim?
    2. Waiver almamın gerekmesi durumunda; Mayıs ayının sonunda (2.5 ay sonra) Tubitak borcum sona erecek. Şimdiden NOS için başvursam erken mi olur? Sürecin 2 ay sürebileceğini söylemiştiniz.
    3. Türkiye'de çalıştığım kurumda hizmet yükümlülüğüm var. Bu hizmet yükümlülüğünün kaldırılması için tüm ücreti mi ödemem gerekir yoksa Türkiye'de kaldığım ve hizmet ettiğim süreyi bu ücretten düşecekler mi?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

1. Evet, H1B vizesi alabilmek icin de 2 yil kuralini waive ettirmeniz gerekiyor. Green Card alirken konsoloslugun waiver konusunda toleransli oldugunu biliyoruz; fakat H1B icin bunun ornegini hic duymadik, o nedenle riske atmamak icin waiver almanizi tavsiye ederim. Zaten yasalara gore de almaniz gerekiyor.

2. Bence de simdiden baslayin, zaten burokrasi zaman alacak...

3. Bunu kuruma sormalisiniz, her kurum icin kistaslar farkli olabilir. Onlarin itiraz etmemesi icin, nasil istiyorlarsa o sekilde yapmalisiniz. Ulkedeki hicbir kurum itiraz etmedigi zaman Turkiye Disisleri Bakanligi'nin ilgili birimi NOS'u Washington Buyukelciligine gonderecek ve surec kaldigi yerden devam edecek.

• Merhaba
    Bekleyenler icin timeline paylasmak istiyorum. 19 Eylul’de gondermistim tum belgelerimi, neredeyse 6 ay surdu.

Recommendation Sent March, 17 2021
    No Objection Statement Received October, 15 2020
    Fee Received October, 13 2020
    Form DS-3035 Received October, 12 2020
    Form DS-2019 Received October, 12 2020
    Passport Data Page Received October, 12 2020
    Statement Of Reason Received October, 12 2020

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Buse-Aktaş, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba
    Bekleyenler icin timeline paylasmak istiyorum. 19 Eylul’de gondermistim tum belgelerimi, neredeyse 6 ay surdu.

Recommendation Sent March, 17 2021
    No Objection Statement Received October, 15 2020
    Fee Received October, 13 2020
    Form DS-3035 Received October, 12 2020
    Form DS-2019 Received October, 12 2020
    Passport Data Page Received October, 12 2020
    Statement Of Reason Received October, 12 2020

Guncel bilgi icin tesekkurler 👍

• Merhaba,
    Türkiye'de mecburi hizmetini bitirmiş, devlet hastanesinde çalışırken ücretsiz izin alarak Amerika'ya gelmiş bir doktorum.
    Şu an J1 vizesiyle 1 yıl süreyle (uluslararası bir burs ile) Kaliforniya'da bir üniversitede Visiting Instructor/Postdoctoral Scholar/ Clinical Research Fellow olarak bulunuyorum. Önümüzdeki sene için Clinical Fellowship'e başvurma durumum var, ve bu durumda h1b vizesine geçmek için J1 vizemi waive etmem gerekiyor.
    Ancak https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor/eligibility.html#references sqitesinde "No objection statement"ın graduate medical education or trainingler durumunda kullanılamayacağı belirtiliyor.
    Acaba j1 2-year rule'dan kurtulmam mümkün müdür? Bunun için tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler

• Ayrıca ek olarak birkaç sorum daha var? Tıp doktorları için

1. Sanırım research pozisyonundaki j1 waive edilebiliyor, ancak residency/Clinical Fellowship yaparken kullanılan j vizesinde waive hakkı tamamen ortadan kalkıyor? Bu bilgi bu şekilde mi acaba?
    2. Waiver için başvurursam, mevcut j vizemi uzatamayacağım gibi bişey de okudum. Acaba waiver başvuru süreci devam ederken, j EXTENSION yerine, sponsorun değiştiği (mevcut burs aldığım kurum yerine buradaki üniversite aracılığyla) başka bir j vizesine TRANSITION/geçiş yapmam mümkün müdür? Peki, Waiver o sırada kabul edilirse, başka bir j vizesine geçiş yapmam mümkün müdür?
    3. Ayrıca şuanda mecburi hizmetimi tamamlamış olmama rağmen, Amerika’ya dış burs aracılığıyla ücretsiz izin alarak geldim, yani halen memuriyetim devam ediyor acaba bu mevcut durum waiver için NOS almada engel oluşturur mu?
    4. Son olarak uluslararası bir kuruluştan burs alarak gelmiş olmam, NOS ve/veya waiver prosesi (tr ve Amerika ayağı) için engel midir?
      Çok teşekkürler
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@smyrna, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    Türkiye'de mecburi hizmetini bitirmiş, devlet hastanesinde çalışırken ücretsiz izin alarak Amerika'ya gelmiş bir doktorum.
    Şu an J1 vizesiyle 1 yıl süreyle (uluslararası bir burs ile) Kaliforniya'da bir üniversitede Visiting Instructor/Postdoctoral Scholar/ Clinical Research Fellow olarak bulunuyorum. Önümüzdeki sene için Clinical Fellowship'e başvurma durumum var, ve bu durumda h1b vizesine geçmek için J1 vizemi waive etmem gerekiyor.
    Ancak https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor/eligibility.html#references sqitesinde "No objection statement"ın graduate medical education or trainingler durumunda kullanılamayacağı belirtiliyor.
    Acaba j1 2-year rule'dan kurtulmam mümkün müdür? Bunun için tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler

Sizin programiniz "Visiting Instructor/Postdoctoral Scholar/ Clinical Research Fellow " oldugundan "medical education" olarak kabul edilmiyor. Yani J1 waiver alma ihtimaliniz bence oldukca yuksek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@smyrna, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Ayrıca ek olarak birkaç sorum daha var? Tıp doktorları için

1. Sanırım research pozisyonundaki j1 waive edilebiliyor, ancak residency/Clinical Fellowship yaparken kullanılan j vizesinde waive hakkı tamamen ortadan kalkıyor? Bu bilgi bu şekilde mi acaba?

Dogrudur, benim de genelde gordugum deneyimler bu sekilde.

1. Waiver için başvurursam, mevcut j vizemi uzatamayacağım gibi bişey de okudum. Acaba waiver başvuru süreci devam ederken, j EXTENSION yerine, sponsorun değiştiği (mevcut burs aldığım kurum yerine buradaki üniversite aracılığyla) başka bir j vizesine TRANSITION/geçiş yapmam mümkün müdür? Peki, Waiver o sırada kabul edilirse, başka bir j vizesine geçiş yapmam mümkün müdür?

Hayir, maalesef waiver basvurusundan sonra ABD'de J1 ile ilgili islem yapamazsiniz. Cunku waiver alarak hukumete amacinizin gocmenlik oldugunu soylemis oluyorsunuz. J1 vizesi ve statusu ise sadece gocmen olmayan durumlarda verilebilecek bir vize, o nedenle dediginiz durumda once J1 ile sponsor degistirip, sonra da iki J1 icin de ayni anda waiver basvurusu yapmalisiniz.

1. Ayrıca şuanda mecburi hizmetimi tamamlamış olmama rağmen, Amerika’ya dış burs aracılığıyla ücretsiz izin alarak geldim, yani halen memuriyetim devam ediyor acaba bu mevcut durum waiver için NOS almada engel oluşturur mu?

Mecburi hizmet bitmisse sorun olmamasi lazim diye dusunuyorum, eger bir kurum "no objection" vermezse , bunu nasil alabileceginizi kendilerine danisin. Genelde bazi sartlari yerine getirmeniz durumunda sorun cikarmiyorlar. Zaten NOS alamazsaniz Washington TC Konsoloslugu, DOS'a bilgi vermiyor.

1. Son olarak uluslararası bir kuruluştan burs alarak gelmiş olmam, NOS ve/veya waiver prosesi (tr ve Amerika ayağı) için engel midir?
      Çok teşekkürler

Eger bursun sartlari varsa belki sorun cikarabilir, ama eger sartsizsa sorun olmamasi lazim.

• Bu ileti silindi!

• Merhaba,
    Eşim doktora için vize başvurusunda bulunacak. F1 veya J1 türlerinde olacak. F2 de benim çalışma iznim olmayacağı için J tipi vize istemeyi düşündük fakat okul F'den vazgeçmenin mantıklı olmadığını biraz daha düşünmemizi söyledi.
    5 senenin sonunda eşimin waiver olarak başvurup sonuç alması ne kadar kolay olur bilmiyorum. F ile Opt yapma hakkı olacak ve burada çalışmaya devam etmesi için çok avantajli. Fakat ben de çalışmak istiyorum.
    Eğer F2 ile gidersem gerekli sermayeyi oluşturup E2 ye basvurabilirim diye düşünüyorum ama eğer waiver süreci cok zor olmayacaksa sonunda J tipi vize ile gitmek daha mantıklı mı olacak? Hem sermaye hem emek açısından daha az riske girmiş olacağız. Çok kararsız kaldık. F veya J tipi vize dependants ve waiver olma hakkında tecrübesi olan var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Neşe-Kayhan, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    Eşim doktora için vize başvurusunda bulunacak. F1 veya J1 türlerinde olacak. F2 de benim çalışma iznim olmayacağı için J tipi vize istemeyi düşündük fakat okul F'den vazgeçmenin mantıklı olmadığını biraz daha düşünmemizi söyledi.
    5 senenin sonunda eşimin waiver olarak başvurup sonuç alması ne kadar kolay olur bilmiyorum. F ile Opt yapma hakkı olacak ve burada çalışmaya devam etmesi için çok avantajli. Fakat ben de çalışmak istiyorum.
    Eğer F2 ile gidersem gerekli sermayeyi oluşturup E2 ye basvurabilirim diye düşünüyorum ama eğer waiver süreci cok zor olmayacaksa sonunda J tipi vize ile gitmek daha mantıklı mı olacak? Hem sermaye hem emek açısından daha az riske girmiş olacağız. Çok kararsız kaldık. F veya J tipi vize dependants ve waiver olma hakkında tecrübesi olan var mı?

Esinizin doktora sonrasinda H1B olanaklari nasil? bir sirkete girip calismak zorunda mi? Yoksa kar amaci gutmeyen kurumlarda veya universitelerde is bulabilir mi?

Sirketlerin H1B kotasi var, ama universitelerin yok... Eger esinizin is olanaklarini kisitlamayacaksa, esiniz doktora sonuna yakin 2 yil kuralini kaldirmak icin basvuru yapip sonrasinda H1B'ye gecis yapabilir... H1B de zaten 6 yil icinde Green Card basvurusu doguruyor...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |