Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selam arkadaşlar öncelikle herkesin kandili mübarek olsun. Bir şey soracağım Amerikan vatandaşı olan kadınla evlenip oranın vatandaşı yada GC alabiliyormuyuz.

• Merhabalar herkese, kısaca durumumdan bahsederek benimle aynı durumu yaşamış veya yaşamakta olan kişiler ile konuşmak, deneyimlerini dinlemek ve fikir almak istiyorum. 13 Aralık'taki mülakatıma bekar olarak katılarak vizemi aldım. Fakat 7 yıllık ilişkim olması ve erkek arkadaşımla sonradan evlendiğimizde sürecin 3-4 yılı bulacağını öğrenmemiz sebebiyle 16 Şubat'ta nikah yaptık. Bugün konsolosluğa mail atarak eşim için mülakat talebinde bulundum. Ancak çok endişeliyim, sonrasındaki süreci de bilmediğim için korkum daha da artıyor. Bu durumu yaşamış insanlarla konuşup deneyimlerini dinlemek istiyorum. DV2024 sürecinin bitmesine neredeyse 7 ay var, 7 senedir birlikte olmamız sebebiyle kanıtımız da fazlasıyla var. Sizce yeni mülakat verme ihtimalleri nedir çok mu riskli bir yol seçtik?

• öncelikle merhabalar sizlere fikir danışmak istediğim durumumu aşağıda açıklayacağım özellikle tecrübelerinizden dolayı sayın @gucarslan sizin düşüncelerinizi merak ediyorum

2 yıllık bir ilişkim var, bu ilişkinin son 7-8 ayı uzak ilişki durumunda olup kız arkadaşım sırbistanda oturum izniyle yaşamakta kendisi türk vatandaşı değil rus vatandaşı. Greencard sürecim devam ederken şu an evlenip mülakat günüm belirlendiğinde dosyamı açtırıp statümü değiştirirsem, evlendikten sonraki süreçte de kız arkadaşımın tamemen türkiye'de bulunmayacak olması ve beraber yaşadığımızı gösteremeyecek olma ve kendisinin rusya pasaportu olması politik durumlardan dolayı sorun teşkil eder mi?

ikinci ihtimal ben greencard mülakatımı aldıktan ve olası durumda vizemi aldıktan sonra evlenip konsolosluğa bildirip mülakat talebinde bulunduğumuzda sadece ankara üzerinden mi ilerleyebiliriz kendisi hali hazırda sırbistanda oturum izniyle yaşamakta sürecini oraya taşıyıp mülakatı oraya taşımak gibi bir durumumuz olur mu?
    Nasıl bir yol izleyeceğimiz kestiremiyoruz açıkçası risk durumlarını hesaplayıp hangi yolu izlemek daha iyi bir tercih olur bu konuda fikirlerinize gerçekten çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür eder herkese iyi forumlar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erb mülakata ankara'da girecekseniz ve evliliğiniz gerçekte bahsettiğiniz siyasi durumların bir önemi yok.
    sizden evliliğiniz ve ilişkinizi kanıtlamanızı isterler hepsi bu.

siz vizenizi aldıktan sonra ona mülakat talep edecek olmanız her zaman risk barındırır ne yazık ki.
    mülakat alamamak, vize kalmaması vs vs.

tavsiyem, resmi evliliğinizi yapın ve birlikte ankara'da mülakata girin.
    eşinizin kendi ülkesinden alması gereken evraklara (birth cert & police report) dikkat edin.

bol şans.

• @gucarslan peki evlenip mülakata ikimizin girdiğini varsaydığımızda evliliği şüpheli ya da eşimin AP durumuna kalıp sonrasında ret yemesi gibi durumlar benim sürecimi de etkiler mi yoksa ayrı birey olarak mı incelerler?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erb yani diyorsunuz ki ben her şekilde alayım da, kalanlar kendi düşündün 🙂

böyle durumlarda uygun olan adaya vizesi verilir genelde.
    kalanlar için AP durumu devam eder, tabi takıldıkları durum evliliğin gerçekliği değilse.

• @gucarslan Tam olarak öyle demek istemiyorum tabii 🙂 sadece sizin de zamanınızı almadan özetlemek için öyle yazdım kendisi alternatif yollarla da gelebilir iş vs durumları da bulunmakta sadece biz bu durumu kolaylaştırmak adına böyle bir düşünceye girdik 🙂

• Buradaki hemen hemen herkes gibi ABD vatandaşlığı almak istiyorum. Şuan herhangi bir vizem yok. Sevgilim ABD'li ve bir ay önce Türkiye'ye yanıma geldi. K vizesini almayı düşünüyoruz. Araştırdım. Süreci tam anlayamadım. Ve uzun sürdüğünü duydum. Yaklaşık 13 ay bizim için uzun bir süre. Bunun dışında amazonda e-ticaret yapmak için bir kaç hafta için ABD'de şirket açacağım. Bilmeyenler için şirketi açmak için oraya gitmem zaten gerekmiyor. Sizce hangi yolu tercih etmeliyim. Turist vizesi alıp orada gidip evlenebilir miyiz? Yatırımcı vizesi için gerçekten yüksek bir yatırım gerekiyormuş. Sanırım bunu eledik. Nişanlılık vizesini mi tercih etmeliyim. Hangi yol daha kısa ve "sorunsuz". Süreci/başlangıç aşamasını anlatırsanız sevinirim.

• Merhabalar,

Kız arkadaşım Amerikalı. Kendisiyle 2022'ün Eylül ayından beri birlikteyiz. Türkiye'ye doktorası için gelmişti, dating uygulaması üzerinden tanıştık. Eylül 2022'den Temmuz 2023'e kadar Türkiye'de beraberdik, daha sonra Temmuz ayında bursları bittiği için geri dönmek durumunda kaldı. Ben de Mayıs 2023'te B1/B2 turist vizesi aldım ve Ağustos 2023'te Amerika'ya gittim. 5.5 ay kaldım ve süremi doldurmamak 15 Ocak 2024'te geri döndüm.

Şimdi 18 Mart'ta tekrar gideceğim ve açıkçası kafamda kendisine evlilik teklif etmek gibi bir düşüncem var. Evlilik sonrasında koştura koştura AOS yapmak gibi bir düşüncem yok fakat turist vizesiyle gidip kız arkadaşımı ziyaret etmek istediğimi söylemem sorun yaratır mı? Ve eğer her şey planladığım gibi giderse 90 gün içinde kendisine evlilik teklif etmek ve evlenmemiz AOS durumunu imkansız hale mi getirir?

Türkiye'de iki ay kadar birlikte yaşadık. Defalarca seyahat ettik, birlikte yurtdışına çıktık. Hatta daha geçen ay yine bir avrupa seyahatimiz oldu. Amerika'ya gittiğimde ailesinin yanında kaldım, neredeyse binlerce fotoğrafımız ve yazışmalarımız var.

Amerika'da ortak banka hesabımız ve oranın operatörüyle aldığım telefonum ve amerikan numaram var.

Remote çalışıyorum, o yüzden kendisini gidip görmeye imkanım da var.

Tüm bu bilgilerin ışığında şahsen evlililğin paralı veya sadece amerikaya göç etmek için kullanılmadığını kolayca ispat edebilirim diye düşünüyorum. Bu konuda herhangi bir tavsiyeniz ve öneriniz var mıdır?

• Merhabalar durumumdan kısaca bahsetmek istiyorum. 2024 talihlisiyim. DS 260ı bekar olarak doldurmuştum ancak eylül sonunda evlilik yaptım. İkamet adresim soyadım, medeni durumum değişti haliyle. Eşimle birlikte gitmek istiyoruz. Konuyla alakalı danıştığım birçok kişi sıralama geriye atmasın diye mülakat daveti gelene kadar DS 260ı açtırmayın dedi. Eşimi de applicant olarak mülakat davetinden sonra ekletmem mi gerekiyor konuyla ilgili aşamalar hakkında tavsiyeleriniz neler?

• @gucarslan, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@erb mülakata ankara'da girecekseniz ve evliliğiniz gerçekte bahsettiğiniz siyasi durumların bir önemi yok.
    sizden evliliğiniz ve ilişkinizi kanıtlamanızı isterler hepsi bu.

siz vizenizi aldıktan sonra ona mülakat talep edecek olmanız her zaman risk barındırır ne yazık ki.
    mülakat alamamak, vize kalmaması vs vs.

tavsiyem, resmi evliliğinizi yapın ve birlikte ankara'da mülakata girin.
    eşinizin kendi ülkesinden alması gereken evraklara (birth cert & police report) dikkat edin.

bol şans.

Merhabalar tavsiyeniz üzerine böyle bir yol izlemeye karar verdik. durumu size mesaj atarak belirtmem sanırım yanlış oldu çünkü buradaki insanların da görüp deneyimlerden yararlanması daha mantıklı bir hareket olur. Cevap vermemeniz bunun farkındalığını oluşturdu teşekkür ederim. Bu süreçte aklıma takılan sorular için tecrübelerinizden yararlanmak adına aklımdaki soru işaretlerini belirtmek istiyorum ve yardımlarınıza talibim 🙂

1. Verilen mülakatların case number'ıma yakın olmasından dolayı bir aksilik olmadığı sürece mart ayı içinde açıklanacak mülakatlarda mayıs ayına randevu verilecek gibi gözüküyor ve bu sürece girerken çok zamanımız olmadığı da anlaşılıyor. Ailemizle yaptığımız istişarede zamanın dar olmasıyla bu nikahı sadece aile içinde yapıcak olmak bir kutlamanın veya daha açık tabirle bir gelinlik ve damatlıkla fotoğraf çekilmeden yapılacak bir nikah olması ankara açısından sorun teşkil eder mi? Bunu vize sürecinden sonra gitmeden daha organize bir şekilde yapacağımızı belirtmemiz veya biraz daha zamana yayıp amerikada düzenimizi oturtup buraya gelip daha geniş bir zamanda düğün yapacağımızı belirtmemiz bu evlilik gizli yapılıyor gibi bir şüphe oluşturur mu? ilişkimiz 2 yıldır bir süredir var ilişki sürecinde mesajlarımız ve fotoğraflarımız belirli bir döneminde uzak ilişkiye dönmesinden görüşmek için uçak biletlerimiz bulunmakta bunlar kanıtlamak için yeterli olacak mıdır? Kız arkadaşımın türk vatandaşı olmaması ve şu an sırbistanda işi olduğu için yaşaması ve ilişkimizin dönüşümlü onun gidip gelmesi ve benim gidip gelmemle devam etmesi, bu yüzden amerikada böyle bir düzende gidip gelmenin zor olacağı için ve sonraki süreçte evlenirsek yanıma gelme süreci sonuçlanana kadar çok uzak kalacağımız için evlendiğimizi belirtmemiz soru işaretlerini giderecek midir?

2)evlilikten sonraki süreçte vize mülakatına kadar eşim sırbistanda işi dolayısıyla orada ikamet edecek olması vize görüşmesinde evlisiniz ama ayrı yaşıyorsunuz durumu sorun yaratacak mıdır? bu süreçte düzenimizi bozup türkiyede kurulu bir düzene geçmek istemiyoruz doğrudan amerikaya geçmek istiyoruz vizemizi alabilirsek 4 ay içinde

3)kız arkadaşımın 2022 yılında remote çalıştığı için türkiyeye geldi ve 1 yıllık ikametiyle burada süre geçirdi sonrasında iş için sırbistana taşındı ve orada ikamet ediyor sırbistan, türkiye ve doğduğundan beri yaşadığı rusyadan alacağı police report'larını farklı dillere ait ülkeler olmasından dolayı türkçeye mi çevirmemiz gerekiyor yoksa ingilizceye mi?

4)Mülakat anında tercüman kullanma konusu için kız arkadaşımın ingilizce benim türkçe girmek gibi bir imkanımız olabilir mi? ilişkimizde her ne kadar ortak dil olarak sadece ingilizceyi kullanıyor olsak da komplike sorular karşısında kendi dilimde kendimi daha iyi ifade edebileceğim için türkçe girmek istemem ilişkiniz de nasıl anlaşıyorsunuz o zaman gibi bir şüpheyle yaklaşmaya iter mi?

1. kız arkadaşımdan kaynaklanan olası bir ap durumunda pasaport onlarda mı kalıyor yoksa geri veriyorlar mı çünkü kız arkadaşımın işinin sırbistanda olmasından kaynaklı olarak pasaportsuz geri dönemeyecek olması iş açısından baya sıkıntılı bir süreç olur bizim açımızdan

2. tüm bu durumları dikkate aldığımızda bu mülakata evlenip mi girmem daha mantıklı yoksa gittikten sonra bu süreci orada yapmam( çok uzak kalacağımız için bunu istemiyoruz ama bu greencard hakkımızı da kaybetmek istemiyoruz) hangisi daha mantıklı bir karar olacaktır sizlerin fikirlerine ve tecrübelerinizle yoluma ışık olmanıza çok ihtiyacım var. Şimdiden okuyarak zamanını çaldığım herkese özür ve aynı zamanda teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

• ⭐⭐

@Burak-Dikici Merhaba, dusundugunuz gibi sorunsuz, zahmetsiz bir yol orada dogmus olmak disinda yok maalesef ki. Sirket acmak (bahsettiginiz sekilde Amazon a ozel) size vize surecinde bir katki saglamaz, hatta turistik vize surecinde gocmenlik potansiyeli baglaminda soru isareti olusturabilir...
    Sizin icin en guvenli yollar K1 ya da ABD icinde evlenme secenekleri gibi gorunmektedir. Tabii ikincisi icin ABD'de olmalisiniz...
    Simdiden hayirli olsun, mutluluklar dilerim.

• ⭐⭐

@oguzbalim Merhaba, umarim beraberliginizi evlenerek de kutlama sansiziniz kisa surede gerceklesir. Bildiginiz gibi K1 icin iki (2) senelik iliski olmasi makuldur, sizin henuz bu sure dolmamis. Yine de guclu bir dosya ile bunu ispat edebilirseniz sansiniz var, bunun icin daha once yazdigim iliski sinopsis'i gibi bir belge hazirlayabilirsiniz. Iliskinizi kisaca anlayan bir kac sayfalik metin her ikinizin agzindan ve imzasiyla. Sonra da butun kategoriler icin ayri ayri dosyalar hazirlayabilirsiniz belgelerle birlikte, ornegin tatiller fasikulu; icinde birlikte gidilen tatil detaylari... gibi gibi. Bu belgeler sizin iliskinize gore sekil alacaktir. O nedenle kesin olarak soyle olsun, boyle olsun demek guc ama amac karsi tarafi bilgilendirmek, onlara kisa bir iliski ozeti vermek olmali.
    Bol sanslar dilerim.

PS. Tabii sureci bekleyip, bir de boyle hazirlik yapsaniz surec daha az stresli ve saglam olur.

• ⭐⭐

@erb Merhaba, aslinda bu sorularin hepsi baslik(lar) altinda mevcuttur.

1. Mulakat alma tarihini bilemezsiniz, malum bu konuda konsololuklar (ozellikle Ankara) net degildir. Bununla birlikte, dugunun pek bir anlama ifade etmedigini soyleyebilirim, onemli olan resmi ve gercek birliktelikten dogan evliliktir. Ankara'nin nikahtan once ne yaptiginizla daha cok ilgilendigini soyleyebilirim, ABD'nin daha dogrusu.
      Dugun ile ilgi bir detay vermenize, sorulmadigi surece, gerek yoktur.
      Iliski kanitiyla ilgili daha evvelki mesajlara bakiniz lutfen.
    2. Bir cok insan, evliyken bile uzak iliski yasayabilir, sizin icin sorun degilse kimse icin degildir. Sorulmadigi surece aciklamaniza gerek yoktur.
    3. Belgeleriniz ozgun resmi hali Turkce degilse (Ankara Konsoloslugu icin gecerli), yeminli olarak Ingilizce diline cevrilmesi gerekmektedir. Bu basligin sorusu degil bu soru...
    4. Bu soru da bu basligin sorusu degildir, Ankara'da her iki dilde de yapabilirsiniz mulakati.
    5. Pasaportun alindigi AP durumlarinda tabii ki bu durum olabilir. Boyle bir ihtimal oldugunu dusunuyorsaniz, tavsiyem partnerinizin ikinci pasaportu satin almasi ve mumkunse ABD konsololugu'na onu vermesidir. Boylece oturum olan pasaportuyla hareket edebilir.
    6. Partnerinizden senelerce ayri kalmamak, maddi yukumlulukler altina girmemek gibi dertleriniz olmasin istiyorsaniz surece mulakattan ya da mali sene bitmeden nikah ile devam etmenizi oneririm. Soru isareti varsa aklinizda ilgili basliktan surece bakabilirsiniz.

• Merhabalar 2024 talihlisiyim sıralamam 6k, ds 260ı bekar olarak doldurmuştum ancak Eylül ayında erkek arkadaşımla evlilik yaptık ve mülakat mailine kadar ds 260a dokunmayın diye tavsiye aldık. Bu süreçte nikahtan sonra kcc ye evlendiğime dair mail atmam gerekiyormuş sanırım geç mi kaldık acaba bilgisi olan ya da benzer süreçlerden geçen var mıdır? 🙏🏼🙏🏼

• Herkese merhaba

Abd vatandaşı eşim ile evlendik ama eşim ile Türkiye'de yaşıyoruz. Nasıl amerikaya beni götürebilir. Bana sponsor olabilmesi için Amerika'da yaşıyor ve çalışıyor olması mı gerek?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kb-raa mülakat aldığınızda [email protected] adresine evlilik cüzdanınızın taranmış halini mail ile gönderip eşinize ds260 formu doldurmak istediğinizi belirtin.
    ardındna kendi formunuzda medeni durumunuzu evli yapıp eşinizi de kendi formunuza ekleyip mülakata katılın.
    kcc ile işiniz yok şuan için.

• @gucarslan çok teşekkürler 🙏🏼

• ⭐⭐⭐⭐⭐

vize / mülakat öncesi evliliğin özellikle abd'ye girişte nelere sebep olabileceğini anlatan bir film paylaşmak istiyorum.
    çekilişle green card hakkı kazanan ve mülakat öncesi resmi olarak birlikte yaşadıklarını kanıtlayan bir ispanyol çiftin, abd'ye ilk girişte cbp memurlarıyla yaşadıklarını anlatıyor.

bu durum sizi korkutmasın ama özellikle sahte evliliklerin nelerle sonuçlanabileceğine çok güzel bir örnek olmuş.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |