Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaslar yüklü miktarda bir uçak bileti alacağım amerikan dolari cinsinden. Hem garanti bankası hem is bankası kartı dolar cinsinden odemelerde çok yüksek kur oranından ücretlendirme yapıyor. Döviz cinsinden odeme nasıl yapabilirim kredi kartından kaynaklı kur farkından etkilenmeden ?

• @joker00 İş bankası kartının USD ekstre özelliği var. Eğer USD ekstreyi aktive ederseniz USD üzerinden yapılan harcamalar direkt USD cinsinden ekstreye yansıtılıyor. Ancak bu durum seçtiğiniz karttan orijinal işlemi dolar üzerinden gerçekleştiren web siteleri için geçerli. Örneğin ben yazın United Airlines üzerinden bir uçak bileti satın aldım. United kart numaramı girdiğim an kart numarasından bunun Türk Bankasına ait bir kart olduğunu anladı ve daha henüz işlem gerçekleşmeden ekranda işlem tutarını TL’ye çevirip devam ettirdi. Ben USD’ye değiştirmeye çalıştıkça kart Türk kartı olduğu için otomatik olarak tutarı hep TL’ye çevirdi ve bankaya da işlemi o şekilde gönderdi. Eğer işlem yaptığınız site buna benzer bir işlem yapıyorsa ona müdahale edemiyorsunuz, çünkü otomatik yapıyor. Eğer site bunu yapmayan bir site ise USD ekstresi olan kart ile kur farkına uğramadan USD işlem yapabilirsiniz.

• @lavita, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

@joker00 İş bankası kartının USD ekstre özelliği var. Eğer USD ekstreyi aktive ederseniz USD üzerinden yapılan harcamalar direkt USD cinsinden ekstreye yansıtılıyor. Ancak bu durum seçtiğiniz karttan orijinal işlemi dolar üzerinden gerçekleştiren web siteleri için geçerli. Örneğin ben yazın United Airlines üzerinden bir uçak bileti satın aldım. United kart numaramı girdiğim an kart numarasından bunun Türk Bankasına ait bir kart olduğunu anladı ve daha henüz işlem gerçekleşmeden ekranda işlem tutarını TL’ye çevirip devam ettirdi. Ben USD’ye değiştirmeye çalıştıkça kart Türk kartı olduğu için otomatik olarak tutarı hep TL’ye çevirdi ve bankaya da işlemi o şekilde gönderdi. Eğer işlem yaptığınız site buna benzer bir işlem yapıyorsa ona müdahale edemiyorsunuz, çünkü otomatik yapıyor. Eğer site bunu yapmayan bir site ise USD ekstresi olan kart ile kur farkına uğramadan USD işlem yapabilirsiniz.

Garanti bankasında da benzer bir özellik var mi ? Çünkü is bankasının tanimli olduğu telefonda bir sorun var ondan soruyorum

• @joker00 Garanti Bankası’nı bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joker00

Döviz Ödemeli Ekstre : Euro ödemeli ekstrelerde sadece Euro harcamaları, USD ödemeli ekstrelerde sadece USD harcamaları olduğu gibi yansıtılır. Diğer para cinslerinden yapılan harcamalarınız ise önce Uluslararası kartlı Sistem kuruluşlarının belirlediği kurlar üzerinden bu kuruluşlarca USD’ye çevrilir ve bu tutara %3 oranına kadar olmak üzere komisyon uygulanır ve Bankada cari kurlar üzerinden ödeme tercihine konu para birimine çevrilir. Borcunuzun kısmen ödenmesi veya geç ödenmesi halinde faiz tahakkuk ettirilecek tutar, bir sonraki hesap kesim tarihinde cari Bankamız gişe döviz satış kuru üzerinden TL’ye çevrilerek hesaplanır. Minimum ödeme oranınız %100’dür.

• @lavita, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

@joker00 Garanti Bankası’nı bilmiyorum.

anladım teşekkürler Air Canada dan alacağım O da Kanada dolari. Ben de garanti bankasından amerikan dolara hesabi dolar var. Hesabi ekstrasını dolar yapsam bile odeme kanada dolari olunca yine bir ekstra kur farki mi ödeyeceğim kanada dolarından amerikan dolarına çevrllip banka tarafından ?

• @ayvalik10, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

@joker00

Döviz Ödemeli Ekstre : Euro ödemeli ekstrelerde sadece Euro harcamaları, USD ödemeli ekstrelerde sadece USD harcamaları olduğu gibi yansıtılır. Diğer para cinslerinden yapılan harcamalarınız ise önce Uluslararası kartlı Sistem kuruluşlarının belirlediği kurlar üzerinden bu kuruluşlarca USD’ye çevrilir ve bu tutara %3 oranına kadar olmak üzere komisyon uygulanır ve Bankada cari kurlar üzerinden ödeme tercihine konu para birimine çevrilir. Borcunuzun kısmen ödenmesi veya geç ödenmesi halinde faiz tahakkuk ettirilecek tutar, bir sonraki hesap kesim tarihinde cari Bankamız gişe döviz satış kuru üzerinden TL’ye çevrilerek hesaplanır. Minimum ödeme oranınız %100’dür.

anladım peki su konuda bir bilginiz var mi ? Air Canada dan alacağım O da Kanada dolari. Ben de garanti bankasından amerikan dolara hesabi dolar var. Hesabi ekstrasını dolar yapsam bile odeme kanada dolari olunca yine bir ekstra kur farki mi ödeyeceğim kanada dolarından amerikan dolarına çevrllip banka tarafından ?

• @joker00 Türkiye’de bankaların dolar ekstreleri Amerikan doları yani USD cinsinden oluyor. En azından benim bildiklerim öyle. O yüzden evet işlem yine kur farkına uğrar. Ama bankalar kur dönüşümü yaparken araya USD’yi alıp dönüşümü yapabiliyor. Örneğin alışverişiniz ksnada doları cinsindense ve kartınızın ekstresi TL cinsinden ise, önce kanada doları işlemi USD’ye ondan sonra TL’ye çevirebilir. Bu şekilde iki kur dönüşümünden zarara uğranmış olur. İşlem kanada doları cinsinden bile olsa USD ekstre kullanmak daha mantıklı olabilir bu durumda.

• Merhaba arkadaşlar,kredi kartıyla döviz cinsi harcamalar için Akbank'ın verdiği yanıt aşağıdaki gibidir.

Değerli Akbanklı,

Kur çevrimi ile ilgili iletinizi inceledik.

Yurt dışı harcamalarınızı, talebinize göre TL, USD veya EUR olarak ekstrenize
    yansıtıyoruz. Aksini talep etmediğiniz sürece bu harcamaları TL'ye çeviriyor ve
    size TL ekstre gönderiyoruz. Bankamızın konuya ilişkin uygulamalarına dair
    detaylı bilgilendirmeyi aşağıda bulabilirsiniz.

USD para birimiyle yapılan harcama(lar);
     USD ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), ekstreye USD olarak yansıtılır.
     TL ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), bankamıza yansıtıldığı tarihteki
    gişe satış kapanış kurumuz üzerinden %2 uygulanarak TL'ye çevrilir ve ekstreye
    bu şekilde geçer. İade işlemleri için de aynı yöntem ve döviz kuru kullanılır.
     EUR ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), herhangi bir komisyon
    uygulanmadan bankamıza USD olarak yansıtılır. Bankamız tarafından ilgili tutar
    önce gişe satış kapanış kurumuz üzerinden TL'ye, sonrasında yine gişe satış
    kapanış kurumuz üzerinden EUR'a çevrilir. Çevrilen tutara %0,25 komisyon
    eklenerek ekstreye EUR olarak yansıtılır.. Çevrimler sırasında işlemin bankamıza
    yansıdığı tarihteki kurları kullandığımızı, ayrıca bir komisyon almadığımızı
    bildirmek isteriz.
     USD/EUR ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), ekstreye direkt USD olarak
    yansıtılır. İade işlemleri için de aynı yöntem ve döviz kuru kullanılır.

EURO para birimiyle yapılan harcama(lar);
     EUR ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar) bankamıza MasterCard tarafından,
    USD olarak yansıtılır. Bankamız tarafından ilgili tutar önce gişe satış kapanış
    kurumuz üzerinden TL'ye, sonrasında yine gişe satış kapanış kurumuz üzerinden
    EUR'a çevrilir. Çevrilen tutar, üzerine %0,25 komisyon eklenerek ekstreye EUR
    olarak yansıtılır.
     TL ekstre tercihi yapılmış ise; harcama(lar), MasterCard tarafından USD'ye
    çevrilerek bankamıza yansıtıldığı tarihteki gişe satış kapanış kurumuz üzerinden
     %2 uygulanarak TL'ye çevrilir. İade işlemleri için de aynı yöntem ve döviz kuru
     kullanılır.
     USD ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), MasterCard tarafından USD'ye
    çevrilerek bankamıza yansıtılır. Bankamızın ayrıca komisyon almadığını bildirmek
     isteriz.
     USD/EUR ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar) ekstreye EUR olarak
    yansıtılır. Ancak EUR bölgesi dışında yapılan harcamalar USD olarak ekstrelere
    yansıtılır. İade işlemleri için de aynı yöntem ve döviz kuru kullanılır.

Diğer para birimleriyle yapılan harcama(lar);
     TL ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), USD dışında başka bir para birimi
     ile yapıldığında, MasterCard tarafından USD'ye çevrilip bankamıza yansıtıldığı
    tarihteki gişe satış kapanış kurumuz üzerinden %2 uygulanarak TL'ye
    dönüştürülür.
     USD ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), USD dışında başka bir para
    birimi ile yapıldığında MasterCard tarafından USD'ye çevrilerek bankamıza
    yansıtılır. Bankamızın ayrıca komisyon almadığını bildirmek isteriz.
     EUR ekstre tercihi yapılmış ise harcama(lar), USD dışında başka bir para
    birimi ile yapıldığında MasterCard tarafından USD'ye çevrilerek bankamıza
    yansıtılır. Bankamız tarafından ilgili tutar önce gişe satış kapanış kurumuz
    üzerinden TL'ye, sonrasında yine gişe satış kapanış kurumuz üzerinden EUR'a
    çevrilir. Çevrilen tutara %0,25 komisyon eklenerek ekstreye EUR olarak
    yansıtılır. Çevrimler sırasında işlemin bankamıza yansıdığı tarihteki kurları
    kullandığımızı ayrıca komisyon almadığımızı bildirmek isteriz. İade işlemleri
    için de aynı yöntem ve döviz kuru kullanılır.

Bahsi geçen %2 değeri döviz kuruna eklenen marj değeridir. Bu marj,
    müşterilerimizin işlem yaptığı tarihteki kur ile ekstre ödeme tarihi arasındaki
    kur dalgalanmalarına karşı eklenmekte olup, müşteriler ile yapılan sözleşmelerde
     belirtilmektedir. Sektörde de benzer uygulamalar bulunmakta olup,
    müşterilerimizin döviz ekstre seçmeleri durumunda uygulanmamaktadır. Tüm
    kartlarımıza USD/Euro döviz ekstre seçenekleri sunulmaktadır.

Yurt dışında, yabancı para cinsinden yapılan nakit kullanımlar, ekstre seçimine
    bakılmaksızın TL'ye çevrilir ve TL ekstre oluşturulur. Yabancı para ekstre
    borcunun tamamının son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda kalan tutar,
    ekstrenin son ödeme tarihindeki gişe satış kapanış kurumuz üzerinden TL'ye
    dönüştürülerek TL ekstreye aktarılır ve ekstre kesim tarihinden itibaren günlük
    faiz uygulanır.

Yabancı para ekstresinin alacak bakiyede olması durumunda, son ödeme tarihi
    sonrasında, alacak bakiyenin TL ekstredeki ödenmemiş asgari ödeme tutarını
    karşılayacak kısmı, işlem tarihindeki gişe alış kapanış kurumuz üzerinden TL
    ekstreye aktarılır. Yabancı para ekstresinin son ödeme tarihinden sonra yapılan
    ödemeler, öncelikle dönem içinde yapılan işlemlere tahsil edilmektedir. Ayrıca
    yukarıda belirttiğimiz şekilde faiz uygulanmaktadır.

Bankamızın gişe alış/satış kurlarına www.akbank.com üzerinden
    ulaşılabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Keyifli alışverişler dileriz.

Akbank

• ⭐⭐

@joker00, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

@lavita, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

anladım teşekkürler Air Canada dan alacağım O da Kanada dolari. Ben de garanti bankasından amerikan dolara hesabi dolar var. Hesabi ekstrasını dolar yapsam bile odeme kanada dolari olunca yine bir ekstra kur farki mi ödeyeceğim kanada dolarından amerikan dolarına çevrllip banka tarafından ?

Bilet almadan öncede (web sitesinde sağ üstte) para pirimini US$ olarak ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca evet ödeme kanada doları olursa abd doları olarak gelecek. Ben Hong Kong'da HKD harcadım. Dolar ekstreme amerikan doları olarak yansıdı.

Bütün bankalar, garanti bankası dahil dolar ve euro ekstresi yapar.

Siz bilet için para birimini US$ yapın. Kredi kartına dolar olarak yansısın. Böylece kur farkı oluşmaz.

• @Serapp, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

@joker00, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

@lavita, içinde söyledi: Kredi kartından döviz cinsinden ödeme yapma ?

Bilet almadan öncede (web sitesinde sağ üstte) para pirimini US$ olarak ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca evet ödeme kanada doları olursa abd doları olarak gelecek. Ben Hong Kong'da HKD harcadım. Dolar ekstreme amerikan doları olarak yansıdı.

Bütün bankalar, garanti bankası dahil dolar ve euro ekstresi yapar.

Siz bilet için para birimini US$ yapın. Kredi kartına dolar olarak yansısın. Böylece kur farkı oluşmaz.

Oyle yaptım hocam teşekkürler

• ⭐⭐

@joker00 Rica ederim. Hayırlı yolculuklar.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 15
  • 13
  • 68
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |