DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

mart vize bülteni yayınlandı.
    bültene göre EU bölgesi 17.500 olarak belirlendi.

• @gucarslan tesekkurler

• dağıtılan nisan ayı mülakatlarıyla beraber ankara, eu kotasından toplam 314 mülakat vermiş oldu. bu da sırayı 4700/4900’lere kadar getirdi.(4700den sonra küçük bir boşluk olmuş mülakatı es geçilen). yani 4900’e kadar türkiye’den 314 case olduğunu düşünürsek; düz hesap eu kotasından her 16 numaradan birisi türkiye’den. bu da yine her 1000 case içersinde 65 adet tr vatandaşı olduğunu gösterir. (boşlukları düşünürsek ileriki numaralarda bu sayı düşecektir) yani kendi numaramdan örnek vermem gerekirse önümde yaklaşık en kötü 360-380 cn var türkiye’den. geçen sene 617 cn mülakat maili almış ama sıra 14binlere gitmişti. bu sene aynı sayıda mülakat verilirse sıra oralara asla gitmeyecek. bu durum epey can sıkıcı. bu yüzden bence ankara’ya bir mail organizasyonu yapmalı ve durumumuzu izah etmeliyiz. taslak mail işini ben çözerim kalemi sağlam birisi varsa o da yazabilir, sorun değil. bi getirisi olup olmamasını bi kenara bırakıp bu konuda birlik olmalıyız. nihayetinde kimsenin kaybedecek bir şeyi olmayacak. ağlamayana meme yok arkadaşlar. kamuoyu baskısı şart. bu sene oturumsuz dosya taşıma -şu an için- oldukça zor görünüyor. en azından kendi konsolosluğumuza yazalım. mail/twitter bir şekilde organize olmalıyız.
    evet, şansla da olsa biz bir hak kazandık. evet, kimse garanti olduğunu söylemedi ama diğer ülke vatandaşlar kotayı biçerken bizlerin böyle sürüncemede olup bu kıyımı izlememiz sizin de ağrınıza gitmiyor mu? benim şahsen gidiyor ve ben öylece boş boş beklemek istemiyorum. çünkü yıllar sonra bu zamanları hatırlayıp “keşke bir şey yapsaydık” diyp pişman olmak istemiyorum.

• @ahuramazda oldukça haklı ve yerinde tespitleriniz var hocam bence de. Benzer yolları izlemiş biri olarak naçizane tavsiyelerim olacak size; mail veya tweet işe yaramıyor maalesef. Geçen sene onbinlerce tweet attık. Hashtagler oluşturduk. Hatta videolar çekip bunları paylaştık. Senato üyelerine, göçmenlik hukuku avukatlarına hatta başkana mailler attık. Ankara’nın yerinde bir taş olsa vicdana gelir bir aksiyon alırdı ama almadı. Dediğiniz yöntemlere bağışıklık kazanmışlar. Umurlarında değil maalesef, değiliz. İstediğiniz kadar birlik olup hareket edelim deyin, bu toplu organizasyonlara katılacak kişi sayısı 20-30’u geçmiyor. Ama sanmayın ki sizlerle birlikte bu organizasyonlara katılmayanlar hiçbir şey yapmıyor. Yapıyorlar…

Herkes bireysel aslında bu süreçte. Herkes kendisini kurtarmak istiyor ve haklılar da.

Bu sebeple elbette karar sizin ama, mail, tweet vs ile zaman kaybetmek yerine, bütçeniz el verdiği sürece kendi alternatiflerinizi yaratmaya çalışın. Emin olun birileri yapıyor ve başarıyor bunu. Bazen me yaparsanız yapın olmuyor ama o şimdinin konusu değil. 30 eylülden sonra o konuyu konuşalım. Başarılar, bol şanslar

• @sinaanyilmaz merhaba. peki işe yarayıp yaramadığını nasıl anladınız? belki daha az mülakat verilecekti ama bu girişimlerle süreç sonundaki sayıya ulaşıldı.

• @ahuramazda kendi adıma kıyası, bir önceki yıla göre yapıyorum. Bence siz de öyle yapmalısınız. Ben 23 kazananı olduğum için 22 yılı kazananları ile ilgili hemen hemen tüm istatistiklere hakimdim. Eğer işe yaramış olsa, en azından 22 kazananlarına verdikleri mülakattan daha fazla mülakat verirlerdi. Ki 22 yılı oldukça sıkıntılıydı. Biz tweet mail video hazırlayıp gönderdiğimiz zamanlarda bu eylemimiz işe yarasa, en azından o aradaki 2 ayı boş geçmezlerdi. Önceki aylara göre aynı sayılarda mülakat vermeye devam ettiler. Benim açımdan yeterli bir kıyas bu.

Ama yine söylüyorum karar sizin, elbette yapın. Ama bunları yaparken sadece “ankara’nın mülakat vermesini ummak” dışında da bir şeyler yapmaya çalışın.

Birkaç ayda oturum alabilen insanlar oldu. Bilmiyorum detayları ama alabildiler. Yine geçen sene bir arkadaşımız finlandiyaya taşındı dosya taşıyabilmek için. Vizelerini de aldılar ama sonra vizeyi yaktıkar ve finlandiya’da yaşamaya karar verdiler. Süreç maalesef böyle

• @ahuramazda son mulakat sayilari ceac datasinda yok, nereden gorebiliyoruz?

• Bu ileti silindi!

• @sinaanyilmaz beye katılıyorum hatta , Ankara Büyükelçisine Bay Flake bile ulaştılar, bire bir büyük elçisiyle sordurdular, “elinizden geleni yapıyoruz merak etmeyin dendi”. Vize mülakat tarihi alıp vize alamayan çok mağdur var. Ama sonuna kadar ülke ülke kovalayıp yüksek numara ile vize alanda çok. Bir bakıma kovalayan ile sırasını bekleyenlerin kim daha çok kovalarsa o alır gibi oldu. Bence yok kamu yaratalım, mail atalım bu tür şeyler dosya taşımak isteyen konsoloslukları bile bu isteklerinden vazgeçire bilir. Çünkü Amerika’yı Amerikalılara şikayet etmeye çalışıyoruz gibi gözüküyor. Bence bu yüzden bilerek ağırlaştırmışlar bile olabilir.

• @sinaanyilmaz, içinde söyledi: Sayılarla DV2024

Yine geçen sene bir arkadaşımız finlandiyaya taşındı dosya taşıyabilmek için. Vizelerini de aldılar ama sonra vizeyi yaktıkar ve finlandiya’da yaşamaya karar verdiler. Süreç maalesef böyle

Arkadaşın adını hatırlıyor musunuz? Deneyimini okumak isterim neden Finlandiya'yı tercih ettiğini merak ettim açıkçası

• @ametin-k
    bence siz ilk olarak başkalarının düşüncelerini itibarsızlaştırmamayı öğrenin. (YOK mail, YOK kamu yaratalım.. diyerek) yukarıdaki yazımdan çıkardığınız sonuç “amerikalıyı amerikalıya şikayet etmek” mi? ben meramımızı güzel bir dille direkt muhatabımız olan ankara’ya anlatalım diyorum. siz bunu dosya taşımak isteyenlerin işini baltalamak olarak yorumluyorsunuz. yorumlama becerileriniz gözlerimi yaşarttı gerçekten, keşke siz olsam. @sinaanyilmaz kendi gerekçeleriyle kendince haklı olabilir, saygı duyarım. benim tezim de bu sene böyle bir şey denenmedi. her senenin dinamikleri farklı’ya bu da dahil bence. bu yüzden zaten bir işe yaramaz kısmı benim mantığıma uymuyor. bu biraz da “green card’a başvurmuyorum, zaten çıkmıyor.” gibi bir şey. kimse tüm hayatını bu mail organizasyonuna adasın, kimse dosya taşımayı kovalamasın gibi bir cümlem olmadı. herkes tabi ki kendi bireysel çabasını göstersin.
    @sinaanyilmaz ‘ın dediği gibi herkes bu yolda bireysel ama bireysel çıkarlar bir noktada kesişirse iş bireysellikten çıkıp organize olmayı gerektirir. bu yüzden böyle bir fikir attım ortaya.

• @jtcarlos telegramda bi grup var 2nl raporlaryan. ordan gördüm. ayrıca dvcharts’da intransit olan 39xx-49xx arasındaki dosyaları (en üstte mavi linkli excell dosyasında bulabilirsiniz) ceac sayfasıyla karşılaştırırsanız 50 adet ankara’da mülakat verildiği sonucuna ulaşabilirsiniz.

• @sinaanyilmaz Ben bu söylediğinize katılmıyorum, DV2022’de sosyal medyanın ne denli etki yarattığına şahit oldum. Benim dosyama bir yayarı olmasa da Ankara’dan mülakat alan bir çok kişiye yararı olduğunu söyleyebilirim. Bence bunu gerçekten isteyen herkes düşüncelerini, ne kadar istekli olduğunu dile getirmeli, kimse hiçbir şey kaybedecektir.

• Arkadaşlar hepimizin ortak paydası vizesini almak ya da birilerinin almasına yardımcı olmak. En azından benim açımdan konu bu.
    Herkesin her emeği çok kıymetli bu süreçte, vizesini alıp almamasından da bağımsız. Her yol elbette denenmeli. Ben kendi gözlemimi söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Tweet atmak 3 saniyelik iş, atın tabi ki. Asla itiraz etmem, etmiyorum. Ama tweet atıp ankaranın insafını beklemenin “kendimce” yanlış olduğunu düşünüyorum.

Kişisel polemiklere girmek istemem ama bence 22 kazananları için de videonun tweetlerin hiçbir etkisi olmadı. Mart ayında verilen toplu mülakatın tweetlerle alakası yoktu. Elbette bunu ispatlayamam, ama etkisi olsa benim mantığıma göre martta verdikleri toplu mülakatı sonraki aylarlada da verirlerdi. Ne düşündü ankara yani, şu kadar tweet geldi o yüzden martta 300 mülakat vereyim, nisanda yine 50 vereyim mi dedi?

Kaldı ki 22 performansı 23 ve 24 e göre zaten iyiydi. Oradaki problem, submit tarihinden kaynaklandı. 3K alamadı evet ama 20küsür K aldı vizesini ankara’dan erken submit ettiği için.

Ben yineliyorum, herkesin bu uğurda yaptığı her şeye saygı duyuyorum, destekliyorum. Ama ankara’yı “gaza getirmek”tense kendimize gaz vermenin, yapamam dediğimiz şeyleri bile yapmanın, denenmesinin tarafındayım.

• @ahuramazda bu fi tarihindeki konuyu hortlatmak isterim. son verilere baktığımızda da araya EU8092 karışmış. Ankara derivative bile olsa 8000 lere vize basabiliyor, ki derivative olduğundan da çok emin değilim ceac sayfası biraz kafamı karıştırdı, konu hakkında bilgisi olan ve yorum yapabilen olursa memnun olurum.

403128d5-99aa-4ecc-9c4f-11d3905b8e88-image.png

171f4b21-5f11-411d-a9de-445f472b7207-image.png

• @metu-mcan daha sabah burdan bir arkadaşla konuştuk bunu. muhtemelen asıl talihli olan kişi brüksel’den randevu alıp vizesini almış. eşi ve çocukları da ankara’dan vizesini almış olabilir

• @ahuramazda böyle bir olanak var mi ki?

• @jtcarlos Merhabalar, örnek olması için buyrunuz, DV2022 Mülakat Deneyimi.

• @Revolter 2023 tum deneyimleri okudum.ama 2022 ye sarkmamistim, tesekkur ederim 👍

• @ahuramazda ceac statüsünü de o yüzden attım zaten, dv1 Brüksel’de issued görünüyor ama Ankara’da da issued statüsüne gelmiş. Sizin dediğiniz durum aile bireyleri için - 02, 03 ve 04 kodları bunu gösteriyor. Benim anlamak istediğim de bu, aile bireylerine sıra nasıl gelebilmiş Ankara atılan maillere bile cevap vermezken.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

68

42.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.6k

| | | |