Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Türkiye Yerli Covid-19 Aşısının Seri Üretimine Başlıyor.
    Ali hocam (@crazycells) sicagi sicagina sizden bir yorum alalim. Sanirim AstraZeneca ve Sputnik'de ki inaktive virus teknigi kullanilmis.

https://www.reuters.com/world/europe/turkeys-domestic-covid-19-vaccine-receives-emergency-use-authorisation-minister-2021-12-22/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman sayin @newman , yorum yapmadan once yayimlanmis makalelere bakmam lazim... Bu konuda daha sonra donus yapacagim bu basliga...

Bu sanirim VLP ile olusturulan asi idi, Turkiye'de su anda birden fazla suren calisma var. Ayrica benim bildigim kadariyla bu asilarin Faz 3 asamalarinda henuz birkac bin kisi test edildi, eger daha sonra arastirmalar daha da ciddilestirilmediyse bu istatistiklerle acil kullanim onayi verilmemesi lazim, nitekim elimizde cok iyi calisan asilar var.

Kiyaslama yapabilmek acisindan yazayim... Genelde bu tur calismalarin Faz 3 asamasinda en az 30-40 bin kisinin test edilmesi beklenir, ki Pfizer/Biontech asisi da acil kullanim onayi almadan onceki testleri 30.000 kisilik "randomized" ve kontrollu gruplari 2 ay boyunca takibini yaparak asinin %90 oranlarinda koruyuculuk sagladigini gosterdi. Tabi, ben 2020 Aralik oncesinden bahsediyorum, yani acil kullanim onayi almadan onceki durum... Su ana kadar zaten kontrollu arastirmalara katilan kisi sayisi 1 milyonu gecmistir; ayrica kontrollu olmasa da "real world data"lar da asinin koruyuculugu hakkinda onemli bilgi veriyor. Bu asilar ABD'de hastanelik olma olasiligini %95, olum olasiligini da %98 dusurmustu...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |