Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ayvalik10, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

yararlı işe çalışsa şu anda seviye olarak hayal bile edemeyecek kadar iyi yerdeydik.

kesinlikle katılıyorum. hep kestirmeden, kısaca yollar aramayla meşgulüz o yüzden ülke olarak bir şey yapamadık, bireysel kaçış arar olduk.. Yoksa Abd Abd olsa ne yazar TR gibi bir ülke varken. artık ülkeme Turist gibi gelip tadını çıkartmak istiyorum. Yılda bir kere tatile gideceğim diye 6 ay taksit öderdik şimdi 2 ay tatile gelip 5 ayrı yerde tatil yapmanın planlarını yapıyorum. Mecburen 🙂 Hayat kısa kuşlar uçuyor mantığı artık . :):)

• AB seyahat kisitlamalarini guncelledi. Turkiye kisitlamalari kaldirilmadi.

• DSO Sinovac asisini kabul etti diye okudum gecenlerde. Asilama seviyesine gore Turkiye yasaklari da kısa surede kalkabilir keza Yunanistan ile karsilikli yapilan asilari kabul edecegiz minvalinde anlasma saglandi. Yasaklar asilama hizina gore hafifleyecek gibi.

• ABD yurtdisina yapilacak seyahat uyarilarinda guncellemeler yapti.

• Almanya, Turkiye'ye seyahat kisitlamalarini 1 Temmuz'dan sonra esnetme karari aldi.

• California icin party time 🙂

• Yasaklı

Merhaba belki bilen vardır diye buraya soruyorum. Ben şuan Azerbaycan’dayım. Burada 1. doz aşımı olacağım, 2. dozunu Türkiye de olabilir miyim?

• Delaware'de tum covid sinirlamalari 13 Temmuz'da resmi olarak kaldiriliyor. Zaten simdiden cogu insanlar alisveris yerlerinde, restaurantlarda falan maskesiz dolasmaya basladilar. Heryer acildi ve okullar da onumuzdeki okul yilinda normal full time yuzyuze egitime geri donuyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Heryer acildi ve okullar da onumuzdeki okul yilinda normal full time yuzyuze egitime geri donuyorlar.

Evet, ayni duyuruyu New York eyaleti de yapti. Okullar, yazdan sonra full time ve yuzyuze devam edecek...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

25 Haziran 2021 itibariyle son durum...

Her gecen gun sayisi artan bilimsel yayinlarla COVID-19 asilarinin guvenli ve etkili oldugu percinlenmis oluyor. CDC'nin Mayis ayi verilerine gore ulke (ABD) capinda hastaneye kaldirilan 853.000 kisinin ve 18.000 COVID-19 nedenli olumun %99'dan fazlasi yani nerdeyse tamami "fully vaccinated" (tam asilanmis) olmayan bireylerden olusuyor. Tam asilanmis olmak, asilarin iki dozunun ustunden en az 14 gun gecmis olmasi anlamina geliyor ve oranlardan gorebileceginiz gibi COVID-19'dan ciddi sekilde etkilenmemeniz icin yetiyor.

Ozellikle ailenizdeki ve cevrenizdeki yasli kisilerin asilandigina emin olun. 65 yas ustu bireylerde tamamen asilanma durumunda asilar %94 oraninda, yari asilanma durumunda ise %64 oraninda etkili oluyor. Bu kisiler COVID-19 pozitif olsa bile cogunlukla hastaneye gitmelerine bile gerek kalmiyor.

Bir zamanlar COVID'i tum dunyada en kotu yasayan sehir olan New York'ta, gunluk yeni COVID-19 tani sayisi 180'e kadar inmis durumda, bu da her 50.000 kiside 1 orana denk geliyor. New York'ta yasayanlarin %70'i en az 1 doz asi olmus, %53'u ise tam asilanmis durumda. ABD'nin tamaminda ise toplam nufusun %54'u en az 1 doz asi olmusken, %46'si tam asilanmis durumda. Asilar sayesinde ABD'de en az 150 milyon kisi guvende.

Hindistan'i gectigimiz aylarda ciddi sekilde etkileyen COVID'in delta varyanti ise ABD'de gorulen yeni COVID vakalarinin simdiden %20'sine denk geliyor; onumuzdeki gunlerde bu oranin artmasi bekleniyor fakat Ingiltere'deki arastirmalar bu varyanta karsi en etkili yontemin yine asilanma oldugunu gosteriyor.

Screen Shot 2021-06-25 at 2.26.53 PM.png

FDA, su an icin hemen yukaridaki 3 asiya acil durum kullanim izni vermis durumda; fakat yaz sonuna dogru bu 3 asinin bazilarina tam izin cikma ihtimali yuksek. FDA'in tam izninden sonra pek cok kurum ve sirket icin asilanma sarti gelebilir; halihazirda asi olmak ve asiya erisim cok kolayken beklemeden ilk firsatta asi olmanizi tavsiye ederim.

Screen Shot 2021-06-25 at 4.07.40 PM.png

Hemen yukaridaki grafikten gorebileceginiz uzere, pek cok Amerikali Turkiye'de de uygulanan Pfizer/BioNTech asisini olmus durumda.

ABD'de 12 yas ustu herkes asi olabilir, pek cok eyalette ve sehirde ayni gun asi olma imkani mevcut. Kendinize en yakin asi yerini su siteden bulabilirsiniz:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/How-Do-I-Get-a-COVID-19-Vaccine.html

Turkiye'de ise bugunden itibaren 18 yas ustu herkes asi icin randevu alabilir.

Turkiye'de randevu almak isteyenler bunu e-nabiz veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sitesinden yapabilirler.

https://www.mhrs.gov.tr/

• @crazycells sinovac için yakın zaman da abd kabul edebilir mi ? türkiye de sinovac olup abd ye gelinebilir mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@crazycells sinovac için yakın zaman da abd kabul edebilir mi ? türkiye de sinovac olup abd ye gelinebilir mi ?

o konuda bir aciklama yok, zaten asi yapmis olsaniz da PCR testi istiyorlar.

Asi olanlara direkt giris sansini sadece Turkiye veriyor, ABD degil.

FDA'in bu 3 asi disinda su an testleri devam eden Novavax ve AstraZeneca asilarina onayi cikabilir, ama bu asilarin koruyuculuk yuzdesi oldukca iyi. Sinovac'in bu asilar arasinda yakin zamanda yer alacagini sanmiyorum.

Zaten asi olanlara uluslararasi ucuslarda bir ayricalik tanindigi zaman bu konuyu netlestireceklerdir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sayin @MySea , yukarida bahsetmisken ayrica belirteyim... Eger mRNA asilarina guvenmiyorsaniz (ki ben gonul rahatligiyla annem ve babam dahil tum aile uyelerime yaptirdim), Novavax asisini tercih edebilirsiniz, daha standart bir asi uretme yontemi olan proteini kullaniyor bu asi... Koruma oranlari da cok iyi...

Novavax ve BioNTech ayni gun (30 Nisan 2020) insanlar ustunde klinik arastirmalara baslamis... Fakat BioNTech, Pfizer gibi bir devle ortalik yapip bu sureci hizlandirmis, Moderna da zaten NIH (National Institutes of Health) baglanti ve ortak calismalariyla kendi surecini hizlandirmis... Ama Novavax tek basina kucuk bir sirket olarak hareket ettigi icin henuz islemleri devam ediyor... FDA, bu asiyi acil durum icin onaylamayabilir (buna su ortamda gerek kalmadigi icin), ama tabii ki eninde sonunda gelecek yillar ve su anda dunyanin geri kalani icin yine de onayini alacaktir.

Surada guzel bir yazi yazmislar:

• @crazycells bizde mrna aşısı olan türkiye de uygulanan biontech aşısına güvenmiyoruz , onun için sinovac ı sormuştum ama sizde o onaylanmaz zor demissiniz ne yapacağımızı bilemiyoruz en iyisi konsolosluk tarih verene kadar asisiz beklemek gibi , bir çok tanıdıktan duyumlarım biontech ölümle sonuçlanmış bazı tanıdıklarda.. hemde yaş itibariyle genç kişilerde ondan bir endişe oldu bizde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@crazycells bizde mrna aşısı olan türkiye de uygulanan biontech aşısına güvenmiyoruz , onun için sinovac ı sormuştum ama sizde o onaylanmaz zor demissiniz ne yapacağımızı bilemiyoruz en iyisi konsolosluk tarih verene kadar asisiz beklemek gibi , bir çok tanıdıktan duyumlarım biontech ölümle sonuçlanmış bazı tanıdıklarda.. hemde yaş itibariyle genç kişilerde ondan bir endişe oldu bizde.

Merak etmeyin bu asilar 1 yildan uzun suredir insanlar uzerinde test ediliyor, tahmin ettiginizden cok daha fazla guvenliler. Zaten BioNTech kuruculari mRNA asilari uzerinde 10 yilldan fazla suredir calisan bir sirket, fakat bu asilari kansere cozum icin gelistiriyorlardi.

Dedikodulara cok itibar etmeyin... Birinin asidan dolayi olmus olma ihtimali cok cok dusuk, insanlarin olmesi cok dogal bir olay, dogum kadar dogal bir olay ve her gun onbinlerce insan dogarken, onbinlercesi de oluyor... Birinin asi olduktan sonraki bir zamanda olmesi, bu kisinin asidan dolayi oldugunu soylemek icin yeterli degil. Otopsi yapilip olum nedeninin raporlanmasi lazim. Bildigim kadariyla direkt Pfizer asisi nedeniyle birinin oldugu henuz gosterilmedi, fakat Johnson&Johnson's asisi cok cok nadir de olsa bazi komplikasyonlara neden olabiliyor. Fakat bu oranlarin yuzde , binde, onbinde veya yuzbinde degil milyonda 1 oldugunu unutmamaniz gerekiyor. Bu oranlar biomedikal dunyada oldukca kabul edilebilir oranlar. Bu istatistikler tum ilaclar ve tedavi yollari icin gecerli. Karsilastirma icin aspirinin kac kisiyi oldurdugune baktim, aspirin de milyonda 25 kisiyi olduruyormus. Ama ben insanlarin sagda solda aspirinin oldurdugune dair konustuklarina sahit olmuyorum 🙂

Aspirinden farkli olarak, COVID dogal olarak insanlari olduren bir virus, asilar hakkinda vurgulanmasi gereken tek gercek bence bu asilarin milyonda 999.999 kisiyi sagligina kavusturdugu 🙂

• @cnpist eğer sinovac kabul görürse abd için , türkiye de sinovac yaptırıp gelmeyi tercih ederim biontech yerine , çünkü biontech hakkında kötü şeyler duyar olduk.

• @crazycells teşekkür ederim bu aciklayaci yorum için ...

• Sayin @crazycells israrla yilmadan asilari savunmaya devam ediyorsunuz. Azminize hayran kaldim!👍

Asagidaki video size gelsin 😁🍻🍺

• @İpek-Dedemen-Erdur esim ve 16 yasindaki oglum Amerikada Biontech oldular iki doz. Ben de Turkiyedeyim ve ilk doz Biontech asisini vuruldum. Sinovac ile ilgili koruyucuk seviyelerinin dusuk oldugu aciklaniyor. Turkiyeye gelen ile Amerikaya giden arasinda fark olduguna inanmiyorum. Esim ve oglum vurulali 1 ya oldu nerede ise ve esimin MS'i var. Su da var, Amerika asi olsaniz bile sizden pcr istiyor girerken. Karari sonra da verebilirsiniz.

• Yasaklı

@crazycells Merhaba hocam. Size hayranım her konuda sabırla bizlere bilgi aktarıyorsunuz. Para versek böyle hizmet bulamayız. 🙏🙂

Edit: Her şey için teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |