Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Ilginc bir analiz...

ABD'deki insanlarin %42'si evden calisarak islerini halledebiliyor, %33'u su an icin issiz ve %26'si ise is yerine gitmeye devam ediyor (cogunlugunun essential worker oldugunu unutmamak lazim)....

Bu durum (cogu kisinin uzaktan da islerini halledebilmesi) yakin zamanda gidici degil tam tersine kalici bir durum gibi gorunuyor... Bunun sonucunda ise "sehir merkezleri" onemini yitirip tenhalasmaya baslayacak, kirsal yerler ve banliyolar ise yavas yavas kabaliklasacak...

We see an incredible 42 percent of the U.S. labor force now working from home full-time. About another 33 percent are not working – a testament to the savage impact of the lockdown recession. And the remaining 26 percent – mostly essential service workers – are working on their business premises. So, by sheer numbers, the U.S. is a working-from-home economy. Almost twice as many employees are working from home as at work.

Türkiye'de de beyaz yaka diyebileceğimiz grup, uzun bir süre evden çalıştı ve şu anda da dönüşümlü şekilde çalışmaya devam ediyor. Normalde hiçbir şekilde "evden çalışmayı kabul etmeyen" kurumlar, artık haftada 1 kez evden çalışmaya izin verir oldu. Hatta bazı kurumlar biliyorum ki BT personelinin evden çalışmaya teşvik etmek için "internet, elektrik ve yemek yardımı" yapmaya başladılar.

COVID-19'un en büyük değişimi bu oldu. Bundan yaklaşık 150-200 sene önce sanayi devrimi işçi kavramını nasıl geliştirdiyse, COVID-19'da çalışma hayatına yepyeni bir soluk getirdi. Dediğiniz gibi bu şehir kavramında önemli değişikliklere gebe.

Gerçekten tarihi bir olay yaşıyoruz ama her tarihi olayda olduğu gibi dış gözlemci olmadığımız için olayın büyüklük etkisinin henüz farkında değiliz.

• Maalesef ingiltere basbakaninin dedigi olacakmis gibi gozukuyor yani bu hastalikla herkez tanisacak direncli olanlar hayatta kalacak

• ⭐⭐

Fl de vaka sayilarinda artis var, is yerim kapanirsa unemployed desteginden yararlanabilirmiyim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Fl de vaka sayilarinda artis var, is yerim kapanirsa unemployed desteginden yararlanabilirmiyim ?

yararlanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Trump ve yardimcisi Mike Pence son birkac gundur okullari tehdit ediyor... Ulkedeki okullarin fiilen acilmasini, eger acilmazlarsa yapilacak yardim belirlenirken bunun goz onunde bulundurulacagini soyleyerek aba altindan sopa gosteriyorlardi...

https://www.snopes.com/ap/2020/07/08/trump-threatens-to-cut-federal-aid-if-schools-dont-reopen/

Trump'a cevap yine New York eyalet valisinden gelmis:

Andrew Cuomo'nun da dedigi gibi, federal hukumetin bunu belirlemek icin herhangi bir yetkisi bulunmuyor. Okullarin acilma yetkisi tamamen eyaletlerde. Benzer bir durum onceki aylarda da yasanmisti, Trump pandemi basinda tum eyaletleri ve sehirleri acacagini belirtmisti ve pek cok eyalet valisi buna tepki gosterince (Trump'in sehirlerin acilip acilmayacagina dair herhangi bir yasal yetkisi bulunmuyor) geri adim atip konuyu kapatmisti.

Trump, Kasim secimlerini kaybetmemek icin Eylul ayinda ulkenin normale donmesini (en azindan oyle gorunmesini) istiyor...

• Biraz komplo teorisi yapayim:

Hersey ulusalcilar ve kureselciler arasinda bir mucadele. Ust akil neye karar verirse, alttakiler onu icra edecekler.

Dunyayi bir satranc oyununa benzetirsek:

Ust akil satranci oynayanlar
    Buyuk sirketler ve devlet yoneticileri sah ve vezirler
    Bizler ise satranc tahtasindaki geri kalanlar yani fil, at, kale ve piyonlar...

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Biraz komplo teorisi yapayim:

Hersey ulusalcilar ve kureselciler arasinda bir mucadele. Ust akil neye karar verirse, alttakiler onu icra edecekler.

Dunyayi bir satranc oyununa benzetirsek:

Ust akil satranci oynayanlar
    Buyuk sirketler ve devlet yoneticileri sah ve vezirler
    Bizler ise satranc tahtasindaki geri kalanlar yani fil, at, kale ve piyonlar...

abi senin acilen türkiye ye dönüp komplo teorisi dersi alman lazım bizimkilerden bu olmamış 😃

• @Rhonster Ben bunu Turkiye'dekilerden izleyip, alintilamistim zaten 🙂

• Can sikintisindan youtube uzerinden Hamza Yardimcioglu ve Ertan Ozyigit falan videolari izliyorum son zamanlarda...

• @MySea, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Can sikintisindan youtube uzerinden Hamza Yardimcioglu ve Ertan Ozyigit falan videolari izliyorum son zamanlarda...

Aboneydim Hamza Yardımcoğlu’nun kanalına. Baktım zehirleniyorum, psikolojim bozulacak, çıktım abonelikten. Asla tıklamıyorum videolarını. Ertan Özyiğit’te küresel para sistemini çökertmezse gözü açık gidecek.

• @Ryback Ertan zaten paranin hic degeri yok diyor ama youtube kanalindan falan isi goturuyor. Adamin ozel ofisi ve calisanlari falan bile var 😃

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea youtube da bi Özgür Demirtaş'ı takip ediyorum bu konularda o kadar 😃 geri kalanının çoğunluğu şarlatan gözümde.

• ⭐⭐⭐

3 aylik tamamen evden calisma sonrasinda, yeniden tam zamanli olarak ofis islerimize donmustuk.

4 - 5 haftalik tam zamanli calismanin ardindan, fabrikanin uretim / operasyon kisminda vakalar cikmaya baslayinca, yeniden ekiplerimizi donusumlu olarak evden calistirma karari almak zorunda kaldik.

Maalesef NC eyaletinde de vakalar artiyor.

• @FreeWoRLD NC ve daha guneydeki eyaletlerde vakalar artmaya basladi.

• Vaka sayısı çılgın atıyor tekrar Amerika'da, her yeni bir gün yeni bir rekor. Trump'ın seçimi kaybetmemek için beklenenden çok önce bir aşıyı çıkaracağına dair haberler çıkıyor medyada hatta kendisinin bir iki gün önce şöyle bir açıklaması oldu ''Rekor bir sürede aşı üretme yolundayız ve çok çok yakın zamanda bu aşının duyurulacağına inanıyorum''. Green Card ve vizelerden bağımsız bu kaosun Amerika'da nasıl son bulacağını merak ediyorum.

• @alfio, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Vaka sayısı çılgın atıyor tekrar Amerika'da, her yeni bir gün yeni bir rekor. Trump'ın seçimi kaybetmemek için beklenenden çok önce bir aşıyı çıkaracağına dair haberler çıkıyor medyada hatta kendisinin bir iki gün önce şöyle bir açıklaması oldu ''Rekor bir sürede aşı üretme yolundayız ve çok çok yakın zamanda bu aşının duyurulacağına inanıyorum''. Green Card ve vizelerden bağımsız bu kaosun Amerika'da nasıl son bulacağını merak ediyorum.

Nasil kacirdi 4 Temmuz'da asi bulduk aciklamasini 🙂

Siyasiler saglik degil koltuk derdinde maalesef...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alfio, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

'Rekor bir sürede aşı üretme yolundayız ve çok çok yakın zamanda bu aşının duyurulacağına inanıyorum''

Rekor olacagina suphe yok... ama inanmakla asi bulunmuyor 🙂 bence bu konuda siyasiler aciklama yapmaktan vazgecmeli...

Kabakulak icin asi 4 yilda, Ebola icin de 4-5 yilda bulunmus... Bunlar insanoglunun en hizli gelistirdigi asilar 🙂 bu sefer 4 yildan kisa surecektir, o nedenle rekor hizda bulunan asi olacaktir bu asi zaten... Bu surec aslinda teknoloji ve biyomedikal bilgilerimiz icin de guzel bir test... Zaten en basta normal asi uretme surecinin 18 ay gibi bir zaman alacagi soyleniyordu, belki bazi yerlerden daha da kisaltmak mumkun ama normal zamanda bile bir asinin onaylanma ihtimali %10'dan dusuk, ki bu durum daha cok bilgi ve deneyin oldugu bir ortam icin gecerli... eminim su an uretilen asilarin cogu tum testleri gecemeyecek ve kabul edilme orani %10'dan bile dusuk olacak...

Daha once su iletiyi yazmistim, hatirlatmakta fayda var diye dusunuyorum:

@crazycells, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Butun otoriteler 12-18 aylik bir zaman dilimi veriyorlar; ama bu her seyin dogru calistigi bir ortamdaki takvim aslinda 🙂 gercekten etkili ve guvenli bir asiya ulasmak 2-3 yili bulabilir... Ama tabii oncesinden uygulanacak asilar olacaktir. Toplumun belli bir kesiminin bagisiklik kazanmasi normale donmek icin yeterli olacaktir, ama tabii bu orani henuz bilmiyoruz (bazi hastaliklar icin toplumun %80'inin asi olmasi yetiyor, bazilari icin bu oran %95 olmali, henuz COVID-19 icin gerekli orani bilmiyoruz)...

Normalde bir asi once kucuk hayvanlarda, sonra diger primatlarda, sonra da insanlarda test edilir; fakat dunyadaki genel durum kotu oldugundan bu asilarin testlerine direkt insandan baslandi. Normalde asilarin tum sureclerden gecip onaylanma ihtimali %10'dan dusuk... Yani her test edilen 100 asidan sadece 10 tanesi tum surecleri atlatip piyasa cikabiliyor, digerleri etkisizliginden veya yan etkilerinden dolayi onaylanmiyor... Bildigim kadariyla su an test edilen farkli asilarin sayisi 50'yi gecti, pek cok ulkeden pek cok arastirma enstitusu ve sirketler kollari sivadi bile... Bu test edilen asilardan kabaca 5 tanesinin onaylayacagini dusunebiliriz/umabiliriz; normalde bu asilarin birbirileriyle kiyaslamasi yapilip en guvenli ve iyisini bulmaya calisirlar, fakat buyuk ihtimal bu sefer bu asamalari atlayacaklar... Ne kadar cok asi onaylanirsa o kadar iyi olur. Cunku bu asilarin farkli yas gruplarindaki etkisi farkli olacaktir... Benim su an gorebildigim en buyuk problem, asilarin surekli genclerde denenmesi, cunku genc ve yasli insanlarin bagisiklik sistemleri arasinda fark var, dolayisiyla birinde etkili olan, digerlerinde etkili olmayabilir. Genelde yaslandikca bagisiklik sisteminin aktivitesinde bir azalma oluyor, dolayisiyla genclerde yeteri aktiviteyi yaratan bir asi, yasli insanlarda etkisiz olabilir... O nedenle ne kadar cok fazla asi denenirse, o kadar iyi olur... Eger sansliysak, etkili olan asilari buyuk ihtimal 2020 sonunda veya 2021 basinda duymaya baslayacagiz, yeteri kadar guvenli oldugu dusunulen asilari kullanmaya baslayacak diye dusunuyorum...

Asi bulunduktan ve onaylandiktan sonraki engel ise bunun uretimi olacak... Cunku bu asi, su anki butun asilardan farkli olarak milyarlarca kisi tarafindan bekleniyor su an... Yani buyuk biyoteknoloji ve ilac sirketleri bu isin onemli bir parcasi olacak (yatirim tavsiyesi degildir 🙂 ).

Asinin test surecinde insanlar kullanilacagi icin bu deneyler etik kurallara baglidir. Etik kurallara biraz daha esnetilerek belki biraz daha zamani kisaltabilirler; ama bati ulkelerinden bu konuda cok umutlu olmayin... Ilk olumlu haberleri etik kurallarinin cok daha rahat esnetildigi Cin gibi ulkelerden duyabiliriz 🙂

• @crazycells Trump'ın açıklamasını şöyle okumak lazım; gerektiği kadar test edilmemiş ve güvenirliği kanıtlanmamış bir aşının seçimi kazanmak için beklenenden daha önce sunulması gibi, bu benim görüşüm değil medyaya yansıyanlar. Bir örnek, https://www.nytimes.com/2020/06/08/opinion/trump-coronavirus-vaccine.html Tabi burda ABD kurumlarının buna izin vermeyeceği, bu işin o kadar kolay olmayacağı gibi bir çok karşı haklı görüş olacaktır ama bu bir varsayım tabikide.

Bende çok bu konularda bilgili değilim ama bu süreçte öğrendiklerimiz kadarıyla yorumlamak gerekirse, daha önceki aşıların bulunuş şekillerinin şu anki aşı çalışmalarıyla karşılaştırılmasını sağlıklı bulmuyorum. Şu anda çok farklı bir düzlemdeyiz, herkes birbirine hiç olmadığı kadar yakın ve hemen hemen her ülke etkilenmiş durumda. Ebola gibi sadece Afrika'da görülen ve fakir ülkeleri etkileyen bir hastalıkla baş etmiyoruz. Aşı şirketleri büyük bir yarışın içinde çok yüksek fonlar ayrılmış durumda. Ayrıca çok hakim olmasamda aşı çalışmalarında çok yenilikçi denemelerin olduğu, öncü firmalardan olan Moderna ve Curevac aşı çalışmalarında epey önde olan şirketlerin mRNA gibi kendi bağışıklık sistemimizi harekete geçirerek antikor üretilen bir aşı üzerinde çalıştığı, önceki aşı yöntemlerine göre çok daha güvenli olduğu söyleniyor ve başarılı olursa çok daha kısa sürede onay alabileceği konuşuluyor. Ek olarak FDA tarafından ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumu tedavi eden ve karşılanmamış bir tıbbi ihtiyacı karşılayan ilaçların onaylanması için gereken sürenin kısaltılması adına Hızlı takip sistemi var ve bu aşı çalışmaları bu sistemde. Konuşulan, herşey çok iyi giderse en iyi ihtimalle sonbahara aşının çıkabileceği tabi aşı çıksada her ülkeye aynı hızla gitmeyecek ve bir çok ülkeye ulaşması üretim ve dağıtım hızları nedeni ile uzun zaman alacaktır ama öncü bütün aşıların en büyük fonlayıcısının ve ilk alıcısı şu anda Abd bir aşı çıkarsa ilk sahibi Abd olacak. Tabi bunlar okuduğum ve duyduklarım, yanılıyor olabilirim konunun uzmanları çok daha iyi yorumlayacaktır.

• Trump ilk defa maske ile goruntulenmis diyorlar Covid hayatimiza dahil olandan.bir mesaj gibi bakiyorum bu addima.Olumlu ya olumsuz degisiklik bekliyorum.Olumlu olabilir.

Siz de farkli dusunuyormysunuz?

• ⭐⭐⭐⭐

Colorado sincap bubonik veba için pozitif testleri ve Covid yayılma olasılığı üzerine araştırma

Jefferson County Halk Sağlığı yetkilileri hafta sonu yaptığı açıklamada, bir sincap Colorado'daki Morrison kasabasındaki bubonik veba için pozitif test etti. Cumartesi günü keşfedilen sincap, Jefferson County'deki ilk veba vakasıdır.

Jefferson County Halk Sağlığı sözcüsü Salı günü CBS News'e verdiği demeçte, Morrison'taki bir kişi şehrin çevresinde en az 15 ölü sincap gördüğünü bildirdi. Yetkililer birini test etti ve bubonik veba için pozitif olduğu için başkalarının da enfekte olmasını bekliyorlar.

Bir açıklamada, yetkililer, Yersinia pestis bakterilerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan vebanın insanlar ve ev hayvanları tarafından daralabileceği konusunda uyardı. İnsanlara pire ısırıkları, enfekte bir hayvanın öksürüğü veya enfekte bir hayvandan kan veya doku ile doğrudan temas yoluyla enfekte olabileceğini söylediler.

Kediler vebaya son derece duyarlıdır ve pire ısırıklarından veya kemirgen çizik veya ısırıklarından veya bir kemirgen yutmadan yakalayabilir. Yetkililer, kedilere antibiyotiklerle uygun şekilde tedavi edilmezse de ölebilirler.

Açıklamaya göre köpekler vebaya karşı duyarlı değil. Bununla birlikte, köpekler veba ile enfekte pire alabilir ve taşıyabilir.

Yetkililer, vahşi hayvan popülasyonlarının yakınında yaşayan veya evcil hayvanlarının hasta olduğundan şüphelenilen evcil hayvan sahiplerine bir veterinere danışmasını tavsiye ediyor.

Jefferson County Halk Sağlığı yaptığı açıklamada, vebaya karşı korunmak için vahşi hayvanlar için yiyecek ve barınak kaynaklarını ortadan kaldırmak, hasta veya ölü vahşi hayvanlar ve kemirgenlerden kaçınmak ve pire ve kene kontrolü hakkında veterinerlere danışmak da dahil olmak üzere çeşitli önlemler önerdi.

Açıklamada, "Önlem alındığı sürece veba alma riski son derece düşük" dedi.

İfade, veba semptomlarının aniden ortaya çıkan yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, bulantı ve aşırı ağrı ve bakterilere maruz kaldıktan sonraki iki ila yedi gün içinde ortaya çıkabilecek lenf düğümlerinin şişmesini içerdiğini söyledi.

Colorado'dan gelen rapor, Çin'deki yetkililerin İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde şüpheli bir bubi veba vakasını açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra geliyor. Associated Press, Bayannur bölgesindeki yetkililerin bu ayın başlarında veba uyarısını gündeme getirerek, sakinlere dağ sıçanı gibi vahşi hayvanları avlamamalarını emrettiğini bildirdi. Ayrıca konut sakinlerine ateş veya başka bir olasılıkla herkesi yollamalarını emretti.

Bugün, veba, tedavi edilmezse, enfekte olanların% 90'ına kadar ölümcül olabilir. CDC, modern antibiyotiklerin tedavisinde etkili olduğunu söyledi.

CDC, "Halen, Amerika Birleşik Devletleri'nin batısında kırsal alanlarda insan veba enfeksiyonları görülmeye devam ediyor, ancak Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde önemli ölçüde daha fazla vaka ortaya çıkıyor" dedi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |