Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

(Forumda aradım, daha önce açılmış aktif konu bulamadım. Eğer varsa Tanrı ve @crazycells affetsin)

Şükran Günü haftası tatili için Meksika'nın başkenti Mexico City'ye gittik. Tatilimiz ve Meksika'ya giriş deneyimlerimizi yazmak istiyorum.

• Biletleri Kayak üzerinden aldım. Interjet firması Şükran Günü haftası için en uygun fiyatı veriyordu. 3 kişi için Houston-Mexico City gidiş-dönüş 1150 dolar ödedim. Interjet uçuş ve ikramları iyiydi. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Tatil dönemi dışında çok daha ucuza uçak bileti bulunabilir.
    • Oteli Expedia üzerinden bulup ödemesini yaptık. Centro de Historico bölgesinde tarihi ve güzel bir oteldi, 5 gün için 400 dolar verdik.
    • Bank of America web sitesinden bir miktar Meksika pesosu sipariş ettik. Banka şubesinden bunu teslim aldık.
    • 25 Kasım sabaha karşı 3'te arabamızla Bush havaalanı yakınındaki Fast Park park yerine gittik. Önceden internet üzerinden kaydımızı yapmıştım. Arabayı park yerine bırakıp servisle havaalanına geçtik. 5 günlük üstü kapalı park yeri için toplamda 35 dolar ödedik. Taksiyle veya Uberle gitmekten daha karlıydı. 24 saat boyunca her 5-7 dakikada bir servis var.
    • Uçaktan inince pasaport kontrolüne girdik. Kontrol gişelerine yakın bir yerde bir form dağıtıyorlar. Üç tane form alıp kendim, eşim ve oğlum için doldurdum. Bu form olmadan girmeye de çıkmaya da izin vermiyorlar. Formu pasaport kontrolündeki görevli inceleyip üzerine bir şeyler yazıyor ve damgalıyor, daha sonra alt kısmını koparıp size geri veriyor. Çıkış için buna ihtiyacınız oluyor, o yüzden kaybetmemeniz lazım.
    • Geçerli Türk pasaportu ve green card ile kontrolden sorunsuz geçtik.
    • Mexico City havaalanında ücretsiz wifi vardı, bu şekilde Uber çağırıp otelimize geçtik. Havaalanı-otel arası 100 peso tuttu.
    • 1 dolar 18-20 peso ediyor. 5 günlük gezi için yaklaşık 4-5 bin peso (yaklaşık 300 dolar) nakit para, 300-400 dolar da kredi kartından harcama yaptık.
    • Son gün paramız bittiği için bankamatikten para çekmek zorunda kaldık. BofA anlaşmalı ATM yakınlarda olmadığı için Citibanamex ATM'sinden çektim. 2000 peso için banka 30 peso masraf aldı. Daha sonra BofA da 5 dolar masraf kesti.
    • Şehir içinde ortalama Uber yolculuğu 80-100 peso (4-5 dolar) tutuyor. Ama trafik çok fena olduğu için ilk gün dışında metro kullanmayı tercih ettik.
    • Metro kişi başı 5 peso ve sınırsız aktarma yapabiliyorsunuz. İşe gidiş-geliş saatlerinde çok kalabalık ama İstanbul'da metrobüse binmiş insanlar için çok rahatsız edici değil. Metroda güvenlikle ilgili herkes olumsuz şeyler söylüyor ama bizim kullandığımız bölgelerde herhangi bir olumsuz durum görmedik.
    • 2000 bin pesoya 3 kişilik Teotihuacan piramit turu aldık. Minibüs tarzı bir araç bizi otelin yakınından alıp piramitlere götürdü, rehber her şeyi güzelce anlattı. Tur sonrası bizi kendi anlaşmalı restoranına ve alışveriş çarşısına da götürdü. İkisi de gayet güzeldi, o nedenle bununla ilgili bir sıkıntımız olmadı.
    • Tur dönüşü minibüs bizi otelimize bırakacaktı ama otelin karşısındaki meydanda feministlerin eylemi olduğu için bütün yollar kapatılmıştı. Yaklaşık 20 dakika kadar yürüyerek otele gidebildik. Yolda yürüyen feminist eylemciler ile etraflarını saran polise çok yakın olmamak için paralel caddeden yürüdük. O gece geç saatlere kadar eylem devam etti. Muhtemelen her eylemci başına 2-3 polis düşüyordu. Zaten her yerde polis sayısının fazlalığı dikkat çekiyor. Her köşe başında, her dükkanın önünde polis veya güvenlik görevlisi var. İnternette Mexico City için dünyada kişi başına en çok polis düşen şehir diye yazıyor. Polislerle ilgili bize dönük herhangi bir olumsuzluk yaşamadık.
    • Frida Kahlo'nun evi aşırı derecede popüler ve kalabalıktı. Girmek için 2 saat sıra beklemek zorunda kaldık. O kadar beklemeye değecek bir yer de değildi bana göre. Onun yerine müzeye gidip eserlerinin asıllarını görmek daha mantıklı olur. Frida Evi'girmek için bekleyenler arasında çok sayıda Türk vardı.
    • Troçki'nin evi ise daha az popüler ve güzeldi. Bence görülmeye değer yerlerden biri.
    • Yemekler genelde Houston'da yediğimiz Tex-Mex yemeklere benzese de farklar var. Özellikle tacolar bizim alıştığımız gibi değil. Houston'dakiler Amerikalılara ve bize daha uygun hale getirilmiş sanırım.
    • Otelin çevresinde güzel ve şık restoranlar vardı. Bunlarda 3 kişi güzel bir yemek yaklaşık 800-1000 peso civarında (45-55 dolar) tutuyor. Daha vasat yerlerde 3 kişi 300-500 civarında da yenebilir. En ucuz yerler ise tacocular, kişi başı 50 peso kadar ödeyip tıka basa taco yiyebilirsiniz. Yemeklerden yana bir olumsuzluk yaşamadık, hasta falan da olmadık. Her şey temiz ve güzeldi.
    • İnsanlar çok arkadaş canlısı ve yardımsever. Genelde nereden geldiğimiz soranlara Türkiye diye yanıt verdik. Türkiye'yi biliyorlar ve çok seviyorlar. Tatile Türkiye'ye gelmiş pek çok Meksikalı ile de tanıştık. Çocuklara ve çocuklu ailelere daha bir iyi ve yardımsever davranıyorlar.
    • Otel, restoran, taksi vb gibi şeylerde bahşiş çok yaygın ve özellikle bekleniyor. 100 peso ile çok mutlu oluyorlar.
    • Müzeler çok güzel. Şu ana kadar gittiğimiz ülkeler arasında en iyi müzeler buradaydı diyebilirim. Her köşe başında bir müze var, bazıları ücretsiz, çoğu çok ucuz. Müzecilik anlayışları çok iyi, müzeler iyi organize edilmiş, sunumlar iyi. Bazı müzelerde İngilizce açıklamalar olmaması sıkıntı olsa da genel olarak çok memnun kaldık. Aztek, Maya ve Olmec geçmişlerine bu kadar sahip çıkıyor olmaları da bizi çok memnun etti.
    • Şehir genel olarak İstanbul'a çok benziyor. Kalabalık olarak İstanbul'un 2-3 katı gibi görünüyor. Her yerde bol miktarda insan var. Otobüsler, metrolar en boş olması beklenen saatlerde bile hep dolu. Araç trafiği çok yoğun. Uber şoförlerinden gördüğümüz kadarıyla trafikte araç kullanma açısından Türklerden daha kötüler diyebilirim.
    • Şehrin bazı bölgeleri inanılmaz fakir ve pis görünüyor. Tam tersi şekilde, bazı bölgeleri de inanılmaz zengin ve abartılı geldi. Şurada ne demek istediğimi anlatan resimler var: https://unequalscenes.com/mexico-city-df
    • Güzel bir tatil geçirdik. Meksika ile ilgili Türk ve Amerikalıların anlattığı kadar olumsuz bir şey yok. Genelde sınır kasabalarının daha riskli olduğu söyleniyor. Bundan sonra Meksika'da görmek istediğimiz 2-3 yer daha var, ama bunlar da sınıra yakın yerler değil. Meksika'ya bu kadar yakınken tüm Aztek ve Maya kalıntılarını görmek istiyoruz.

5 günlük tatilin maliyeti:
    Uçak 1150+Otel 400+yeme içme 500+gezi, müze, tur 500 = 2500 dolar

• @knnrn Detayli ve trick dolu anlatim icin cok tesekkur ederim. Keyifle okudum. Olasi Meksika gezimizde kesinlikle cikti alip yanimda tasiyabilirim 🙂 Bildigin kilavuz gibi olmus.
    Eline saglik.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn soyle bir konu mevcut, ama daha farkli bir amaci var; o nedenle konuyu ayirmak iyi oldu 🙂 elinize saglik.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/236/seyahat-vizesi-gerektiren-ulkeler-green-card-sahipleri-abd-veya-tc-vatandaslari

• ⭐⭐

Tesekkur ederiz. Meksika hedeflerim arasindaydi. Aynisini kuba icinde merak ediyoruz. Öncü kuvvete ihtiyacimiz var. Turk toplumu green card ile Kubaya girebilen bir babayigidi bekliyor

• @knnrn sefa olsun hocam. masraf dedgin ucak zaten bas belasi :} meksikanin adi yakin oradan bile 4-5 saat ucmusunuzdur herhalde.

• @knnrn Detaylı paylaşımınız için teşekkürler. Ama bir şeyi itiraf etmeliyim. Acaba hangi maddede olumsuz bir yorum yapacaksınız diye bekledim. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez, içinde söyledi: Green Card ile Meksika

@knnrn sefa olsun hocam. masraf dedgin ucak zaten bas belasi :} meksikanin adi yakin oradan bile 4-5 saat ucmusunuzdur herhalde.

Houston'dan 2 saat 25 dakika mesafede.

• Sayın @knnrn elinize sağlık teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seva, içinde söyledi: Green Card ile Meksika

@knnrn Detaylı paylaşımınız için teşekkürler. Ama bir şeyi itiraf etmeliyim. Acaba hangi maddede olumsuz bir yorum yapacaksınız diye bekledim. 🙂

Ben Meksika'ya haksizlik edildigini dusunuyorum. Dun Houston Medical Center'da gupegunduz silahli 2 kisi bir araci durdurup gasp etmeye calisti. Kimse aman Houston'a gitmeyin orada soyle olaylar oluyor demiyor. Turistik gezi icin Meksika'ya gidenlerin endise etmesine gerek oldugunu dusunmuyorum.

• Çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş arkadaşların da dediği gibi tam bir kılavuz. Teşekkürler

• Son zamanlarda green cardla meksikaya giden oldu mu? Asi yaptirmamiz zorunlu mu? Sanirim degil ama yine de emin olmak istedim

• Hangi ulkelere sadece green card ile giris yapabiliyoruz, giden gelen ve bilen var mi?

• merhaba benim bir sorum olacak umarım burda deneyimleyen ya da bilgisi olan vardır,şimdiden cevaplar için teşekkür ederim..
    eşim ve benim hem f1 hem de turist vizemiz var.şu an chicagoda okuyoruz ve temmuzda meksikaya tatile gitmek istiyoruz.araştırmalarım sonucu okullarımızdan imzalı bir izin kağıdı almamız gerektiğini okudum.bunun dışında yapmamız gerekn bir şey var mı ?ya da giriş çıkış sorun olur mu ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |