Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @gok334 siz I-130 sumbit ederken zaten evlilik cüzdanını cevirtip yuklemeniz gerekiyordu. Sisteme direkt cevirtmeden yükleyip i-130 onayi mi aldiniz? Eger ucsis asamasinda cevirtip onay aldiysaniz o zaman ayni ceviri belgesi+evlilik cuzdaninizin asli ile görüşmeye giderdim ben olsam.

• @Berkan-Duru, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@gok334 siz I-130 sumbit ederken zaten evlilik cüzdanını cevirtip yuklemeniz gerekiyordu. Sisteme direkt cevirtmeden yükleyip i-130 onayi mi aldiniz? Eger ucsis asamasinda cevirtip onay aldiysaniz o zaman ayni ceviri belgesi+evlilik cuzdaninizin asli ile görüşmeye giderdim ben olsam.

Çeviri yapmadan onay alanlar var çünkü arkadaşın dediği gibi evlilik cüzdanı 10 ayrı dilde çeviriye sahip. Ben yine de çevirtmiştim tabii 100 200 lira için 2 3 ay fazladan beklemeye gerek yok.

• @Berkan-Duru evet çeviri yaptırtmadık biz hiç. Ama yine de yaptırırım görüşmeden önce. Teşekkürler.

• Merhabalar, vatandas oldum, F2A dan Ir1’e guncelledik dosyamizi bu ay basinda. DQ 13 February, esim Turkiyede mulakat bekliyor. Sizce ne zamana mulakat tarihi aliriz? F2A kategorisi pdsi 8 eylul 2020den once olanlara randevu veriyor gozukuyor visa bulletinde(bizim pd 18 july 2021). Bu durum bizi de(ir1&cr1) etkiliyor mu?

• Ben azerbaycanliyim. ve mulakatim Tbiliside olucak. Biz esimle azeri turk ve ingilisce mesajlasiyoruz. Azeri ve ya turkce olan mesajlari ingilisceye cevirmem gerekli mi? mulakatima cok az kaldi

• Herkese merhaba, greencard alan arkadaşlara bir sorum olacaktı. Greencardınız ne kadar sürede geldi abd ye giriş yaptıktan sonra ve onu nereden takip edebildiniz online olarak ? Tesekkurler simdiden

• Merhabalar biz sürece yeni başlıyoruz, i130 formunu tamamlamış arkadaşlara bir kaç sorumuz var. Yardımcı olabilirseniz seviniriz.
    Soru 1: i130 u online doldurup submit ettikten sonra 130a yı elle doldurup scan edip bahsettiğiniz gibi sonradan mı yüklememiz gerekiyor?
    Soru 2: Bir de online doldurunca nasıl ilişkiyi destekleyen belgeleri submit ediyoruz? Yine online mı?
    Soru 3 Evlilik cüzdanını yeminli tercümana çevirttirmek gerekiyor mu?
    Soru 4: Şu an bizim aklımızdaki belgeler( Benim Amerikan pasaportum, U.S. doğum belgem, SSN kartım, eşimin pasaportu, birbirimize aldığımız hediyelerin fatursının yeminli tercümana çevrilmiş hali, Otel rezervasyonlarımızın çıktısının, yeminli tercümana çevrilmiş hali, kira kontratımızın yeminli tercümana çevrilmiş hali, ve yine bir kaç etkinlik biletinin yeminli tercümana çevrilmiş hali diye düşünüyoruz.) Bunlar dışında eksik bir şey var mı sizce?
    Soru 5: Eğer bunları kargo ile belirtilen adrese göndereceksek formlar da mı öyle gitmeli bunları nasıl göndermeliyiz, nereye göndermeliyiz?
    Soru 6: Ödemeyi nasıl yapacağımızı anlamadık tam olarak, money order veya check deniyor ama bunları yapan biri bize yol gösterirse çok seviniriz.

• Merhaba,biz sürecimiz tamamladik. Ve bu süreçte bu sayfadan çok yaralandığım için belki benim de birilerine yardımım dokunur diye deneyimlerimi paylaşmak istedim.Öncelikle,sorularıma cevap veren herkese çok ama çok teşekkür ederim. 🌸
    *Ulaşım ve konaklama:
    Ben Ankara'ya hızlı trenle gidip geldim. Hep bir gün önceden akşam Ankara'da olacağım şekilde bilet aldım.Araçla gitmedigim için yürüme mesafesi yakın olan otelleri seçtim.Medikal muayene için Tunali Otel,mülakat için Greenpark Otel'de kaldım.İkisinden de çok memnun kaldım.
    *Medikal muayene:
    Medikal muayeneye ben sabah 9.00 a randevu almıştım. Gittiğimde az Türk vardı. Sırayla sizi yönlendirerek önce kayıt işleminiz, 47 dolar ödeme işlemi, kan alma,x-ray,doktor muayenesi yapılıyor.Doktor muayenesinde daha önce de burada anlatıldığı gibi doktor birçok soru soruyor.Bu sorular hem fiziksel hem ruhsal durumunuz hakkında oluyor. Daha önce kronik bir hastalığa sahıp olma durumu,ilaç kullanımı,daha önce psikolojik bir rahatsızlığa sahip olma durumu gibi sorular oluyor.Bu arada 3 tane aşı oldum.Size önerim:herhangi bir aşı belgeniz var ise kabul etmezler diye düşünmeden yine de getirin. Benimkini kabul ettiler.Bundan sonra bir ödeme daha yaptık. Bu ödemede de vurulduğum aşı miktarı kadar ücret alındı,yani yaklasik 260 dolar ödemiştim. Ertesi günü 19.30 da aşı bilgilerimizi içeren evrakları mail aldık.Bu evraklarda hangi aşıları olduğunuz yazıyor.Havaalanına giderken de yanımızda götürmemiz gerekiyormuş. Ben ne olur ne olmaz diye konsolosluğa da götürmüştüm. Diğer bilgilerin de konsolosluğa mail olarak iletileceğini söylediler.
    *Mülakat:
    Mülakatta resmi giyinilir diye düşünerek bu şekilde gitmiştim ama genelde günlük kıyafetle gelinmişti.Tercih sizin. Elimde 3 dosya ile gittim. İlk iki şeffaf dosyada talep edilen dokümanlar ve ilişki durumu kanıtlarımız yer alıyordu. Diğer kalın dosyada lazım olur diye tüm dosyaları getirdik. Bana bu dosya lazım olmadı.Konsolosluga vardığınız da saat randevusuna göre içeri alıyorlar.Mülakat için pasaport kontrolü, numara verilmesi,Türk yetkilinin evrak kontrolü aşamalarından geçtim.Mülakatımı İngilizce seçmiştim.Mulakat başladığında yemin ettim ve parmak izim alındı. Daha sonra bana;
    *eşinle kaç kere görüştünüz?
    *Nerede tanıştınız?
    *Esin nerede yaşıyor? Nerede evlendiniz?
    *İlk evlilikleriniz mi?
    *kaç yıldır evlisiniz?
    *Çocuğunuz yok değil mi?
    Gibi sorular soruldu. Hatırladıklarım bu kadar. Çok kısa ve hızlı sürdü.Sonra bana onaylandığımı ve pasaportumu 10 gün içinde adresime kargolayacaklarını söylediler.Son olarak, guncel evraklariniz varsa gitmeden mutlaka sisteme yükleyin. 2022 tax return gibi güncel belgelerimiz vardı, burada birkaç kişiden de bilgi alarak sisteme yüklemiştim. İyi ki de yüklenmişim,sistemde var mı diye baktılar çünkü. Ertesi günü akşamı pasaportum kargoya verildi. Size hem ptt den hem konsolosluktan mail/mesaj geliyor.
    Umarım bu bilgiler sizlere yardımcı olur 😊

• @mina1201 benim anlamadığım ne pasaportunu gönderiyorlar ptt ile. Bizim türk pasaportumuzu mülalatta onlar mı alıyor onu mu gönderiyorlar

• @mina1201 Tebrikler yeni hayatınızda başarılar dilerim. 🙏🏻

• @mina1201 hayırlı olsun bu arada

• @timtim Evet sizin pasaportunuzu alıyorlar ve vizeyi basıyorlar eğer özel bir adres belirttiyseniz oraya veya ptt’ye gönderiyorlar.

• @Emly çok teşekkür ederim 🍀😊

• @timtim tesekkur ederimm.vizeyi pasaportunuza bastıktan sonra kargoyla seçtiğiniz adrese gönderiliyor.

• Merhaba mülakat günümde güvenlik soruşturmasına takılmıştım, ayrıca bir de eksik evrakım vardı bana email yoluyla onlara iletmemi istediler, bir kaç gün sonra güvenlik soruşturması bitikten sonra sizden istenen evrakları posta yoluyla onlara göndermem gereken bir e mail aldım, bu gün de şu şekilde bir e mail aldım.

Please send your forms to the U.S. Embassy Ankara via PTT Turkish Post. Please make sure to address your packet as “ATTN: IV UNIT” Please visit www.ais.usvisa-info.com or call 0 850 390 2884 from Turkiye or (703) 520-2490 from the U.S. to send your documents and select a passport pickup location.

Bu e mail e göre eksik evrğımı gönderirken pasaportumu da göndermeli miyim ?

• @tolgicaki bekleme süreleri 5-6 ayı bulabiliyo DQ den sonra siz artık ır1/cr1 vizesi alacağınız için f2 A takip etmenize gerek yok bende aynı süreçten geçtim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolgicaki, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhabalar, vatandas oldum, F2A dan Ir1’e guncelledik dosyamizi bu ay basinda. DQ 13 February, esim Turkiyede mulakat bekliyor. Sizce ne zamana mulakat tarihi aliriz? F2A kategorisi pdsi 8 eylul 2020den once olanlara randevu veriyor gozukuyor visa bulletinde(bizim pd 18 july 2021). Bu durum bizi de(ir1&cr1) etkiliyor mu?

Hayirli olsun, I-130 upgrade yaptiktan sonra IR1/CR1 surecini takip etmeniz yeterlidir. Artik bulteni takip etmenize gerek olmayacak...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@diana, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Ben azerbaycanliyim. ve mulakatim Tbiliside olucak. Biz esimle azeri turk ve ingilisce mesajlasiyoruz. Azeri ve ya turkce olan mesajlari ingilisceye cevirmem gerekli mi? mulakatima cok az kaldi

tum sayfalarin ciktisini alabilirsiniz, ama sadece ilk sayfanin cevirisini yapmaniz yeterli. Eger mulakatta daha fazlasini isterlerse, ona gore hareket edersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@CuckooFlower-Daisy, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhaba, greencard alan arkadaşlara bir sorum olacaktı. Greencardınız ne kadar sürede geldi abd ye giriş yaptıktan sonra ve onu nereden takip edebildiniz online olarak ? Tesekkurler simdiden

USCIS fee odedikten sonra size verilecek receipt number ile suradan takip edebilirsiniz:

Green Card'inizin varmasi 90 gunu bulabilir.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkorkmaz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhabalar biz sürece yeni başlıyoruz, i130 formunu tamamlamış arkadaşlara bir kaç sorumuz var. Yardımcı olabilirseniz seviniriz.
    Soru 1: i130 u online doldurup submit ettikten sonra 130a yı elle doldurup scan edip bahsettiğiniz gibi sonradan mı yüklememiz gerekiyor?
    Soru 2: Bir de online doldurunca nasıl ilişkiyi destekleyen belgeleri submit ediyoruz? Yine online mı?
    Soru 3 Evlilik cüzdanını yeminli tercümana çevirttirmek gerekiyor mu?
    Soru 4: Şu an bizim aklımızdaki belgeler( Benim Amerikan pasaportum, U.S. doğum belgem, SSN kartım, eşimin pasaportu, birbirimize aldığımız hediyelerin fatursının yeminli tercümana çevrilmiş hali, Otel rezervasyonlarımızın çıktısının, yeminli tercümana çevrilmiş hali, kira kontratımızın yeminli tercümana çevrilmiş hali, ve yine bir kaç etkinlik biletinin yeminli tercümana çevrilmiş hali diye düşünüyoruz.) Bunlar dışında eksik bir şey var mı sizce?
    Soru 5: Eğer bunları kargo ile belirtilen adrese göndereceksek formlar da mı öyle gitmeli bunları nasıl göndermeliyiz, nereye göndermeliyiz?
    Soru 6: Ödemeyi nasıl yapacağımızı anlamadık tam olarak, money order veya check deniyor ama bunları yapan biri bize yol gösterirse çok seviniriz.

1. Once I-130A'yi doldurup pdf seklinde bilgisayarinizda olusturun, daha sonra I-130 formunu USCIS hesabinizdan doldurun ve tum destekleyici belgeleri I-130 formunun sonuna teker teker ekleyin. Zaten "other" diye de bolum cikacak ve istediginiz tum belgeleri yukleyebileceksiniz ek olarak...

2. Evet, butun destekleyici belgeleri I-130'un sonunda yukleyeceksiniz. Teker teker yuklemenize izin verecek, siz de ne yuklediginizi kisaca belirtip yukleyeceksiniz.

3. Eger icinde ingilizce kismi varsa ceviriye gerek yok.

4. Ne kadar belge yuklemek isterseniz hepsini yukleyebilirsiniz. Dediginiz gibi statunuzu gosteren belgelerin yanisira ilk iletiden alintiliyorum:

• Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler
      (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).
    1. Bu kismin tamamini online olarak halledebilirsiniz. Eger ABD icinde surece devam etmiyorsaniz, online basvuru yapip bekleyeceksiniz.

2. I-130'u online dolduruyorsaniz sonrasinda pay.gov 'dan kredi karti veya banka karti ile de odeyebilirsiniz. Cok daha kolay olacaktir diger yontemlere gore...

Benzer Başlıklar

• 2
  • 4886
  • 116
  • 1476
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |