Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Biliyorum sorum çok saçma gelebilir bazılarınıza , bazılarınız bu adam kafayı yemiş diyebilir , lakin ciddi anlamda öğrenmek istediğim birşey .
    Türkiye deki bir alışkanlığımı soracağım .
    Kendimi bildim bileli dağ bayır çayır şehir dinlemeden heryerde yanımda bir çakı yada bıçak taşırım . Hatta çoğu kez mahkemelik de olmuşumdur taşıdığımdan dolayı ve her seferinde kazanmışımdır . Size sormak istediğim şey ise amerikada daha spesifik olmak gerekirse Texas eyaletinde pocket knife veya bowie knife taşımak problem olur mu yasal olarak herhangi bir cezası var mı ? Amacım hiçbir zaman birine zarar vermek olmadı ve balık hariç hiçbir canlıya bıçakla zarar vermedim ki balığı da yemek için temizlerken çok kullandık . Toplamda 16 senedir hergun birfiil ya belimde ya cebimde bıçak taşıdığım için bıçağım olmayınca vucudumdan bir eksiklik varmış gibi hissediyorum .

Kiminize saçma kiminize aptalca gelebilir ama bilen herhangi bir arkadaşımız cevap verirse sevinirim.

• @mr-hakan bırakın bıçağı texasta open-carry bile serbest.
    Yani ruhsatlı silahınızı görünecek şekilde belinize veya omuz askısında taşıyabiliyorsunuz..

• ⭐⭐

İlk Kan filminde Rambo, Washington eyaletinin Hope şehrinde bir şerifle karşılaşır. Rambo'dan hoşlanmayan şerif, Rambo'nun üzerini arar ve bir bıçak bulur (meşhur "rambo bıçağı"). Böyle bir bıçağı neden taşıdığını sorar. Rambo "hayvan avlıyorum" gibi bir cevap verir. Şerif bu cevabı tatmin edici bulmaz, bıçağı da bahane ederek Rambo'yu gözaltına alır. Konuyla ilgili bilgim bundan ibarettir. 🙂

• @volkanu Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

@mr-hakan bırakın bıçağı texasta open-carry bile serbest.
    Yani ruhsatlı silahınızı görünecek şekilde belinize veya omuz askısında taşıyabiliyorsunuz..

Open carry denen olay turkiyede ki taşıma ruhsatı gibimi ben o olayı çok farklı biliyordum
    Örneklemek gerekirse silah almak serbest taşımak için ruhsat gerekiyor gibi bir bilgi edinmiştim yani turkiyede ki bulundurma ruhsatı yok ama taşımak için yine ruhsat şart diye biliyordum

• @saulgoodman Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

İlk Kan filminde Rambo, Washington eyaletinin Hope şehrinde bir şerifle karşılaşır. Rambo'dan hoşlanmayan şerif, Rambo'nun üzerini arar ve bir bıçak bulur (meşhur "rambo bıçağı"). Böyle bir bıçağı neden taşıdığını sorar. Rambo "hayvan avlıyorum" gibi bir cevap verir. Şerif bu cevabı tatmin edici bulmaz, bıçağı da bahane ederek Rambo'yu gözaltına alır. Konuyla ilgili bilgim bundan ibarettir. 🙂

hocam cevabınız cidden uzun bir aradan sonra beni güldürmeyi başarmış tek şey çok teşekkür ederim

• ⭐⭐

@mr-hakan Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

@saulgoodman Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

hocam cevabınız cidden uzun bir aradan sonra beni güldürmeyi başarmış tek şey çok teşekkür ederim

Rica ederim. Sevindim. 🙂

• @mr-hakan kurallar eyaletten eyalete değişiyor ancak silah satın almak için 21 yaşının üzerinde olmanız ve ilgili kurumdan izin "ruhsat" almanız gerekiyor.

Sonrasında ister evde ister dışarda taşıyabiliyorsunuz.

Ancak silahın kabzasını halka açık bir yerde tutarsanız sonuçları çok hoş olmayabilir. Bıçak için de aynı şey geçerli sanırım. Elinize alırsanız ve çevrenizde bir memur var size hoş yaklaşacağını sanmıyorum.

Tabiki bahsettiğiniz dağ taş, trekking, kamp ortamlarında geçerli değil bu..

• @mr-hakan Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

Biliyorum sorum çok saçma gelebilir bazılarınıza , bazılarınız bu adam kafayı yemiş diyebilir , lakin ciddi anlamda öğrenmek istediğim birşey .
    Kendimi bildim bileli dağ bayır çayır şehir dinlemeden heryerde yanımda bir çakı yada bıçak taşırım . Hatta çoğu kez mahkemelik de olmuşumdur taşıdığımdan dolayı ve her seferinde kazanmışımdır . Size sormak istediğim şey ise amerikada daha spesifik olmak gerekirse Texas eyaletinde pocket knife veya bowie knife taşımak problem olur mu yasal olarak herhangi bir cezası var mı ? Amacım hiçbir zaman birine zarar vermek olmadı ve balık hariç hiçbir canlıya bıçakla zarar vermedim ki balığı da yemek için temizlerken çok kullandık . Toplamda 16 senedir hergun birfiil ya belimde ya cebimde bıçak taşıdığım için bıçağım olmayınca vucudumdan bir eksiklik varmış gibi hissediyorum .

Kiminize saçma kiminize aptalca gelebilir ama bilen herhangi bir arkadaşımız cevap verirse sevinirim.

Bende balığa gittiğim zamanlarda yanımda bulundurduğum balık için kullandığım bir çakım var. Ben taşımıyorum gerçi. 🙂 Bu arada hocam green card çıkarsa texas düşünüyorum. Balık arkadaşı lazım olursa talibim .;) Neyse bu konuyu bende merak ettim biraz araştırma yaptım. İngilizcem zayıf olduğu için translate kullandım ama anladığım kadarıyla bir çok kamusal alanda bulundurmak sıkıntı , eyaletlere göre degişiklik gösterebiliyor durum ama anladığım sustalı ve kelebek bıçaklarla ilgili daha sert bir yasa var. Av bıçakları sanırım biraz daha esnek ama kamusal alanlar hariç..

Bıçak mevzuatı Çeviri Translate
    Bıçakların halka açık yerlerde taşınması birçok ülkede yasaktır. Avlanma bıçağı, cep bıçağı ve işle ilgili amaçlar için kullanılan bıçakların (şefin bıçakları, vs.), belirli bir yargı alanının yasalarına bağlı olarak istisnalar yapılabilir . Buna karşılık, otomatik veya sustalı bıçaklar veya kelebek bıçaklar gibi ölümcül veya saldırgan silahlar olarak algılanan belirli türde bıçakların taşınması veya bulundurulması kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Bıçaklar genel olarak kişi üzerinde yasal olarak taşınabilse bile, bu hak tüm yerleri ve koşulları kapsamaz ve okullarda, kamu binalarında veya adliyelerde ve kamuya açık olaylarda herhangi bir tarifin kullanılması yasaktır.

İngilizce kaynak: http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS25pZmVfbGVnaXNsYXRpb24jY2l0ZV9ub3RlLUNBUy04Ng

• @rüzgar Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

@mr-hakan Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

Biliyorum sorum çok saçma gelebilir bazılarınıza , bazılarınız bu adam kafayı yemiş diyebilir , lakin ciddi anlamda öğrenmek istediğim birşey .

Bende balığa gittiğim zamanlarda yanımda bulundurduğum balık için kullandığım bir çakım var. Ben taşımıyorum gerçi. 🙂 Bu arada hocam green card çıkarsa texas düşünüyorum. Balık arkadaşı lazım olursa talibim .;) Neyse bu konuyu bende merak ettim biraz araştırma yaptım. İngilizcem zayıf olduğu için translate kullandım ama anladığım kadarıyla bir çok kamusal alanda bulundurmak sıkıntı , eyaletlere göre degişiklik gösterebiliyor durum ama anladığım sustalı ve kelebek bıçaklarla ilgili daha sert bir yasa var. Av bıçakları sanırım biraz daha esnek ama kamusal alanlar hariç..

Bıçak mevzuatı Çeviri Translate
    Bıçakların halka açık yerlerde taşınması birçok ülkede yasaktır. Avlanma bıçağı, cep bıçağı ve işle ilgili amaçlar için kullanılan bıçakların (şefin bıçakları, vs.), belirli bir yargı alanının yasalarına bağlı olarak istisnalar yapılabilir . Buna karşılık, otomatik veya sustalı bıçaklar veya kelebek bıçaklar gibi ölümcül veya saldırgan silahlar olarak algılanan belirli türde bıçakların taşınması veya bulundurulması kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Bıçaklar genel olarak kişi üzerinde yasal olarak taşınabilse bile, bu hak tüm yerleri ve koşulları kapsamaz ve okullarda, kamu binalarında veya adliyelerde ve kamuya açık olaylarda herhangi bir tarifin kullanılması yasaktır.

İngilizce kaynak: http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS25pZmVfbGVnaXNsYXRpb24jY2l0ZV9ub3RlLUNBUy04Ng

Bu yazıyı bende gördüm lakin resmi site olmadığı için pek güvenemedim .
    Balık olayına gelince ben genelde tatlı su balıkçılığı yaptım ama ara ara tuzlu su balıkçılığı tecrübemde oldu eğer orda da yaparsam en bastan başlamamız gerekecek çünkü balık türü ve çeşitliliği açısından çok farklı türler var hangisi hangi yeme gelir nerelerde serpme ile yakalanabilir nerelerde ağ ile yakalanabilir bunları öğrenmek ve yaşadığımız yerde düzen oturtmak derken birkaç sene boşuna çabalayacağız o kesin

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mr-hakan https://knifeup.com/texas-knife-laws/

Texas eyaleti genelinde serbest, binaların girişinde "silah, bıçak ile girmek yasaktır" yazıyorsa giremezsiniz.

• Sırf mesleğim olduğu için ve ateşli silahlara olan aşkım için Texas eyaletini seçtim.Gc çıkarsa başka bir yer düşünemiyorum bile. Genel olarak söylemek gerekirse kanunları çok sert ama uyan kişiler için hiçbir sıkıntısı olmayan eyaletlerin başında geliyor.Silahla yaşanan suçlar Türkiyenin neredeyse onda biri . En emniyetli eyaletlerden. Bıçak konusuna gelirsek 18 yaşından büyük olan kişiler 5.5 inch ölçüsü sınır olarak görülüyor..4inch vea daha küçük bir bıçağı bazı kısıtlanan yerler haric serbestce taşıyabiliyorsunuz.5.5 den büyük bıçakları heryerde taşımak hoş karşılanmıyormuş.Ama taşınmasında yine de çok büyük problemler olmuyormuş.4 inch idealdir.Olurda giderseniz bu ölçüde istediğiniz bıçağı taşıyabilirsiniz.(hastane,adli binalar,okullar,stadyum,konser alanları,lunaparklar, gibi..aynı bizim kanunlarımızda yasak olan yerler gibi.birde içeriye silahla ve bıçakla girilmesi yasak olan özel mülkler,kafeler,restorantlar .)

• @topraxxx Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

Sırf mesleğim olduğu için ve ateşli silahlara olan aşkım için Texas eyaletini seçtim.Gc çıkarsa başka bir yer düşünemiyorum bile. Genel olarak söylemek gerekirse kanunları çok sert ama uyan kişiler için hiçbir sıkıntısı olmayan eyaletlerin başında geliyor.Silahla yaşanan suçlar Türkiyenin neredeyse onda biri . En emniyetli eyaletlerden. Bıçak konusuna gelirsek 18 yaşından büyük olan kişiler 5.5 inch ölçüsü sınır olarak görülüyor..4inch vea daha küçük bir bıçağı bazı kısıtlanan yerler haric serbestce taşıyabiliyorsunuz.5.5 den büyük bıçakları heryerde taşımak hoş karşılanmıyormuş.Ama taşınmasında yine de çok büyük problemler olmuyormuş.4 inch idealdir.Olurda giderseniz bu ölçüde istediğiniz bıçağı taşıyabilirsiniz.(hastane,adli binalar,okullar,stadyum,konser alanları,lunaparklar, gibi..aynı bizim kanunlarımızda yasak olan yerler gibi.birde içeriye silahla ve bıçakla girilmesi yasak olan özel mülkler,kafeler,restorantlar .)

bahsettiğiniz 4.5 inch ve 5.5 inç bıçakların namlu boyu ise gayet makul sınırlar içerisinde eğer bıçağın tamamının uzunluğu ise çok saçma bir yasa umarım bıçağın namlu boyudur çünkü en basit yüzme bıçağı bile 10 12 santimetre arasında namluya sahip bilgilendirme için teşekkür ederim

• Filmin başında gösterilen silah, filmin ilerleyen dakikalarında bir şekilde ister istemez kullanılır, yani ateş alır. Tercih sizin tabi. Olası riskleri de göz önünde bulundurunuz.

• ⭐⭐ Yasaklı

@saulgoodman O kanadadaki Hope sanirim?

• ⭐⭐

@calibraturbo Abd de çakı bıçak taşımak içinde söyledi:

@saulgoodman O kanadadaki Hope sanirim?

Kurgusal bir şehirmiş. Filmde bu şehir ABD'de olarak gösteriliyor ama çekimler Kanada'daki Hope şehrinde yapılmış.

Ayrıntılı açıklama:

Hope, Washington is the primary setting of First Blood. Hope is the only location in the Rambo films to be an American main setting. It is mentioned to be located in the state of Washington, apparently tucked into the Cascade Mountains. Hope is located in the fictional Liggett County. It is unknown where this county was supposed to be located in the state, but it is likely the north or southwestern part of the state, based on Teasle's claim that Portland, Oregon is "south" and that he doesn't want to hope that Rambo gets picked up in Seattle. The town is portrayed by Hope, British Columbia, Canada that has now become a popular tourist attraction for fans of the film. In fact, many of the famous sites seen in the film like the junkyard are still there.

Kaynak: https://rambo.fandom.com/wiki/Hope,_Washington

• Başlığı okuyunca aklıma küçüklüğümüzde (orta okul yılları) bize bıçak orta parmağından uzunsa sıkıntı olur derlerdi. Bugüne kadar hala gerçekliğini bilmiyorum. :))))))

• @deejake hocam yasal olarak türkiye de avlaklar ve ormanlar hariç bıçak taşımak veyahut bir meslek erbabı değil iseniz mesleğinizde bıçak kullanmak gerekliliği yok ise yasak yani yasal olarak bıçak taşımıyoruz yaptığımız şey ise yasaları esnetmek farzı misal kavgaya elinde döner bıçağıyla giderken yakalanan donerciye hala bıçağı kullanmamış ise bu bıçaktan dolayı cezai işlem uygulanamaz.
    Keza kasaplarda aynı şekilde bıçak kullanmak zorundadır. Lakin her meslekte bıçak kullanmak gerektiği bazı işler olabiliyor . Meslek odanızdan işiniz için bıçak kullanmanız gerektiğine dair yazı aldığınız takdirde yada resmi olarak çalışıyorsanız müdürünüz insan kaynakları veya varsa çalıştığınız yerin güvenlik bürosundan ayni evrağı alabilirsiniz . Benim de yaptığım tam olarak bu olduğu için ne kadar ceza yazdılarsada ne kadar bıçağa veya çakıya el koydularsa her seferinde ya yasayı anlatıp meslek odasının verdiği kağıdı gösterip geri alıp cezayı iptal ettirdim . Taş kafalarla karşılaştığım yerde ise idare mahkemesi yoluyla hem cezayı iptal ettirdim hem bıçak/çakımı geri aldım üstüne üstlük açtığım davanın masrafları ve avukat ücretlerini karşı tarafın maaşından kesilmesini sağladım . Anlayacağınız ülkemizde yasalar herşey ile ilgilenmiyor . Bazı çözümleri halkın üretmesi gerekiyor.

• Sayın @mr-hakan haklısınız sizin adınıza sevindim. Ama ben konuyla ilgilenmiyorum, bıçak taşıma ihtiyacımda yok (gerek güvenlik gerek meslek olsun). Ben sadece küçüklüğümden bir anıyı paylaştım. Benim konuyla ilgili tek yorumum yukarıda yazdığımdan ibarettir. Şunu belirteyim, verdiğiniz mücadele taktir edilir. Çoğu kişi işin mücadelesini yapmaz. Şunuda bildireyim 90 lı yıllarda ben Florida eyaletindeydim, sizden iyi olmasın sizin gibi bıçak kullanımı olan bir arkadaşım arabasında taşıyordu, belki arabada bulundurmak legal olabilir. Birde Filmlerden bahsedilmişken "Crocodile Dundee" diye bir film vardı 80 lerin sonunda. Adam kocaman bir bıçakla dolaşıyordu filmde hiç sorun yaşamadı gerçi o film ama genelde gerçek hayattan birşeyler eklenebiliniyor. Newyorkta polis olan bir Turk vardı onunla iletişime geçmeniz en sağlamı diye düşünüyorum.

• Adamdaki kafaya bak neyin kadasını yaşıyorsa.ne işin var bıçakla çakıyla falan.neden böyle insanlara dönüşülüyor anlamadım.iyi insanlar olalım.üzerinde bıçak taşıyor ise biri farklı amaçları vardı.

• @sadikcagan bu nasıl bir üslup bu nasıl bir hitabet hocam . Ben 10 yaşından beri çalışırım . Oto tamir de de çalıştım fırında da ama asıl olarak baba mesleği olan kabzımal olarak çalıştım . Benim sattigim ürünler genelde kabuklu ürünler , örnek vermek gerekirse müşteri geldi karpuz istedi bıçak yok ne yapacağım 10 ton alacak adama bir dilim karpuz vermedim diye 500 lira kârdan neden olayım yada yapraklı sebzeler geldi bunların dışında çamur şeklinde toprak olabiliyor marul veya lahana onları temizlemeden satamayız yine bıçak lazım . Yada meyve sebze halinde canın bir an elma çekti nasıl yiyeceksin . Yada o allahın dağında bayırında tarladan mal yükletiyorsun . Yılan akrep çakal geldi çıplak elle mi müdahale etmek istermisin ? Yada ava çıktın yanında sadece ördek saçması var domuz geldi ne yapacaksın domuz kardeş biraz bekle mi diyeceksin ? Çok merak ediyorum bir gün umarım hiç ihtiyacınız olmaz ama bıçağa gerçek anlamda ihtiyaç duyarsanız umarım yanınızda çakı yada bıçağınız olur. Bıçak taşımak kimi için çok gereksiz olabilir . Kimi ise mecburî taşır bir başkası ise yanında bıçağı çakısı olmayınca kendini çıplak hisseder umarım anlatabilmişimdir. Saygılarımla

Benzer Başlıklar

• 3
  • 6
  • 5
  • 10
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.4k

| | | |