Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Paylaşılmış ve paylaşılmakta olan süreçlere ait bilgilerimde yeni bir ek olmadığından, foruma her girdiğimde (alışkanlık oldu günde 1500 defa giriyorum) forumdaki bazı beyhude fikir alış-verişlerine istemeden de olsa taraf olmaktayım.
    Doğrudan veya dolaylı, hayallerime çok küçücük de olsa zarar vermesini istemediğim, yapıcı olmayan tonla paylaşıma istemsiz olarak muhattap oluyorum.
    Yeni tecrübeler edinip burada başkalarına yol gösterecek formatta yeniden paylaşabilir hale gelene kadar foruma ara verme kararı aldım.
    Başkalarının hayallerini ve somut çabalarını küçümseyerek, aşağılayarak kişisel tatmin sağlayan insanlara katlanmak zorunda değiliz. Sosyal medya zorbalığı maalesef bu samimi foruma da bulaştı. Zamanla etkilerini yitireceğini düşünsem de şimdilik ben fazla doz aldım.
    Güzel günlerden yeniden yazışana kadar hoşçakalın.
    Sevgiler & saygılar

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

Size katılıyorum ve hak veriyorum. Tam ne demek istediğinizide biliyorum. Fakat bence bu nedenle uzaklaşmanız geriye kalan %99’luk kesim için bir kayıp olacaktır. İhtiyacı olan kesime deneyim aktarımı ve paylaşım için bazı küçük pürüzleri görmezden gelerek bence devam edilmeli diye düşünüyorum.

İnanın bu foruma 2 tane gelme amacım var.

1. tamamen gönülden deneyimleri paylaşma isteği.

2. ise ne kadar tanımasamda, direk iletişime girmesemde çok değerli gördüğüm arkadaşlar var burada, biri sizsiniz ve paylaşımlarını zevkle takip etmek.

Bir defasında yazmıştım, yine tekrarlayayım. Keşke çevremde sizler gibi insanlar olsaydı Türkiye’deki zamanımda ama olmadı.

• @freeworld Zorunlu Beyanat içinde söyledi:

Size katılıyorum ve hak veriyorum. Tam ne demek istediğinizide biliyorum. Fakat bence bu nedenle uzaklaşmanız geriye kalan %99’luk kesim için bir kayıp olacaktır. İhtiyacı olan kesime deneyim aktarımı ve paylaşım için bazı küçük pürüzleri görmezden gelerek bence devam edilmeli diye düşünüyorum.

İnanın bu foruma 2 tane gelme amacım var.

1. tamamen gönülden deneyimleri paylaşma isteği.

2. ise ne kadar tanımasamda, direk iletişime girmesemde çok değerli gördüğüm arkadaşlar var burada, biri sizsiniz ve paylaşımlarını zevkle takip etmek.

Bir defasında yazmıştım, yine tekrarlayayım. Keşke çevremde sizler gibi insanlar olsaydı Türkiye’deki zamanımda ama olmadı.

Teşekkür ederim ama foruma son zamanlarda katkım azalmıştı. Yeni tecrübeler edindiğimde yeniden paylaşabilir hale gelirim sanırım. Özellikle geçiş sürecine giriyoruz. Bu dönemde biraz ara gerek bana.

• ⭐⭐⭐

@caglaror O konuda tabiki haklısınız fakat eğer bu amaç bazı pürüzler için ise ozaman yorumum halen geçerli 😊 Sürecinizde kolaylıklar dilerim

• @caglaror Zorunlu Beyanat içinde söyledi:

Paylaşılmış ve paylaşılmakta olan süreçlere ait bilgilerimde yeni bir ek olmadığından, foruma her girdiğimde (alışkanlık oldu günde 1500 defa giriyorum) forumdaki bazı beyhude fikir alış-verişlerine istemeden de olsa taraf olmaktayım.
    Doğrudan veya dolaylı, hayallerime çok küçücük de olsa zarar vermesini istemediğim, yapıcı olmayan tonla paylaşıma istemsiz olarak muhattap oluyorum.
    Yeni tecrübeler edinip burada başkalarına yol gösterecek formatta yeniden paylaşabilir hale gelene kadar foruma ara verme kararı aldım.
    Başkalarının hayallerini ve somut çabalarını küçümseyerek, aşağılayarak kişisel tatmin sağlayan insanlara katlanmak zorunda değiliz. Sosyal medya zorbalığı maalesef bu samimi foruma da bulaştı. Zamanla etkilerini yitireceğini düşünsem de şimdilik ben fazla doz aldım.
    Sevgiler & saygılar

Yolunuz acik, sansiniz bol olsun!
    Umarim yasayacaginiz mutlu,guzel tecrubelerinizi okuruz forumda.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Forumun kalitesini düşüren zararlı profilleri engellemezsek daha çok insanı kaybederiz.

Daha önce forum yönetimini bu konuda ben de uyardım. İnsanlara hakaret etmek ifade özgürlüğüne girmez. Okuduğunu anlamayan, hakaret etmeden karşıt fikirlere yanıt vermeyi beceremeyen, saldırgan tipleri forumdan erken ayıklamazsak diğer forumlardan hiçbir farkımız kalmaz.

@crazycells @admin

• ⭐⭐⭐⭐

@caglaror kendi adıma çok teşekkür ederim.Bende bir çok kere gıyabımda düzeltmelerin oldu. Ancak usta çırak ilişkisi böyle bir şey.Yani sözün özü Sen uyarmaya devam et.
    @knnrn katılıyorum. Bu formun zenginliği birçok konuda aşama yapmış kişilerin bir arada ortak sentez yapması. Kızgın olmak ,kırgın olmak veya birbirimizi anlamama problemi her ortamda ortaya çıkıyor. Bu gideceğimiz yerde sorunumuz olacak. Bu açıdan sıkıntılı taşları ülkede iken bırakıp gitmek gerekiyor. Birlik olmak dinlemek ve anlamak ve de ortak paydada buluşmak en önemli değerler bence.

• Mustafa Kemal Atatürk
      Bir milletin ahlak değeri, o milletin yükselmesini sağlar. Bir millet, zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür.

....Sadece birkaç atasözü....

• Ağaç Yaşken Eğilir :
      Çocuklar küçük yaşta kolay eğitilir, büyük insan kolay eğitilemez.

• İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır :
      Kendisi küçük bir kötülüğe katlanamayan, başkasına büyük kötülükler yapmaktan kaçınmalıdır.

• İnsanın eti yenmez, derisi giyilmez; tatlı dilinden başka nesi var? :
      İnsanın kendini sevdirmesi tatlı diliyle olur. Onu; eti, sütü, yumurtası, derisi... için sevilen hayvandan ayıran da budur.

• İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur :
      Kişinin çocukluğundaki huyları, özellikleri değişmez; ihtiyarlığında da sürer.

Atasözlerinin anlamları aşağıdaki özgür Vikisözlük'ten alınmıştır.
    Bu ve benzeri atasözleri ve anlamları için sitesi : https://tr.wiktionary.org/wiki/Kategori:Türkçe_atasözleri
    Vikisözlük imece yöntemiyle çok dilli özgür bir sözlük oluşturma projesinin ürünüdür.

• @caglaror Zorunlu Beyanat içinde söyledi:

Paylaşılmış ve paylaşılmakta olan süreçlere ait bilgilerimde yeni bir ek olmadığından, foruma her girdiğimde (alışkanlık oldu günde 1500 defa giriyorum) forumdaki bazı beyhude fikir alış-verişlerine istemeden de olsa taraf olmaktayım.
    Sevgiler & saygılar

Doktor, o tarz tiplerle iletisimi kesiver, cevap yazarken daha secici ol yeter diye dusunuyorum. Bir onceki forumda forum yoneticileri yapmalari gerekeni yapmadiklari icin yazmayi kesmistim. Bu sefer @crazycells isi siki tutuyor. En azindan su ana kadar oyle oldu. En son ortaligi kana bulayan abinin tum mesajlarini ben forum yonetimine bildirdim. (Like dugmesinin sagindaki dikey uc noktaya tiklayinca acilan pencerede en alttaki = flag this post for moderation). Herkes yaparsa daha iyi. Admin gerekeni yapacaktir diye dusunuyorum. Haklisin hicbirimiz buraya olur olmaz tiplerin bullying'ine maruz kalmak icin gelmiyoruz. Hayirli haberlerini bekliyorum. LinkedIn'den de eklemistim zaten. Ben buradayim bir faydam olursa memnuniyetle. Simdiden iyi yolculuklar ve kolayliklar.

• ⭐⭐

Çok üzüldüm. Umarım bir müddet dinlendikten sonra yine güzel, ayrıntılı, harika paylasımlarda bulunursunuz. @caglaror . Bahtınız acık olsun.

• Sn. @caglaror hocam bu forum sizin gibi kişiler sayesinde Amerika yolucuları için bir rehber niteliği taşıyor. Bu karar sizin kendi nevi şahsınıza ait bir karar ve tabi ki bizler bu kararınız karşısında saygı duymak durumundayız. Ancak sizin gibi değerli bir forum üyesine kendi baktığım pencereden buranın nasıl göründüğünü aktarmadan geçemeyeceğim, umarım faydalı olur. Ben kazandığımı öğrendiğim güne kadar forumdan bi haberdim ve kazandıktan sonra burayı bulana kadar herkes gibi sudan çıkmış bir balık gibiydim, burası sayesinde çok güzel insanlar tanıdım (Amerika'da yüz yüze görüşemesek bile birbirimize hiç çekinmeden derdimizi sıkıntımızı anlatacak kıvamda insanlar) akabinde kafamızdaki soru işaretleri çok daha çabuk yanıt bulmaya başladı , tecrübelerimizi aktarmaya başlayınca karşılığında çok değerli bilgilere ulaşmaya başladık. Gün geçtikte forum'a bağımlı olduk ve hayat sanki forum olmadan devam etmeyecekmiş gibi bir hissiyat oluştu, zaman geldi kendimi alakamız olmayan konularda uzman olacak kadar bilgi sahibi olduğumu fark ettim.Ve sonra dedim ki benim bir hayatım var , bu konforu kaybetmemeliyim aynı zamanda buradan aldığım iyiliklerin karşılığını vermeliyim bu ikisini birden idare etmenin en güzel yolu sadece benimle alakalı olan konuları okumak ve sadece tecrübesini edindiğim konulara cevap vermek bunların dışında kalanları direk okumadan geçmek, bu şekilde hayat akışımızın daha sağlıklı olacağının kanaatindeyim

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

@hadi

Size katılmıyorum.

Saygı ve nezaket çerçevesinde kendi düşünceni tartışabilmek bir yetenektir, olgunluktur. Fikir özgürlüğüdür.
    Aşağılama, nefret ve kin kusma çok başka birşeydir. Nedense herkes işine geldiği gibi yorumluyor, gerçekleri eleyerek görmezden gelerek.

İlgili şahsın son bir kaç yazısına bakalım;
    “Aciz bir insansın”
    “Terbiyesiz herif”
    “Serseriler”
    “Gidişiniz olsun, bir daha bu ülkeye dönüşünüz olmasın”
    “ulan sen amerikaya gitsende bu nankorlukle capsizlikla oradada tutunamazsin”
    “Ne idugu belirsiz adam”
    “yirtik don misali firlayip racon kesiyorsun”

Ve daha nice yazmaya bile seviyemi uygun görmediğim iğrenç yorumlar.

@crazycells elinize sağlık. Ben cevap bile verme gereği duymuyordum zira katkı sağlamadan sadece nefret kusan ve şurada bir avuç umut dolu insanın moralini bozan bir yapıya herhangi bir değer vermiyorum. Müdahale ettiniz, çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Lütfen "nefret söylemi" dediğiniz mesaja gidip bir bakın. Sanırım sayın @Chromium yazmıştı. Mesajın içinde "nefret" kelimesinin geçmesi onu nefret söylemi yapmaz. Devamını da okursanız sayın @Chromium gayet mantıklı bir şekilde neden böyle düşündüğünü açıklamış. Daha sonra sayın @newman neler yazmış ona da bir bakın. Hala sorunu bizde görüyorsanız yapacak bir şey yok.

• ⭐⭐⭐⭐

Denizcilik Sektöründekiler bu hususu çok iyi bilir. Gemilerde Olası birçok acil sorunu çözmek adına Denizcilik Firmaları yani Armatör '' Kaptanın Mutlak Yetkisi'' verir. Anlamı şudur. Eğer Gemi Kaptanı geminin ,personelin veya yükün emniyetinin zarar görmemesi adına sıkıntılı kısmın denize atılması,rotanın değiştirilmesi veya sefere çıkılmaması gibi bu kapsamda gemiyi kurtarmak üzere bazı radikal kararlar alabilir. Bu husus Forum içinde uygun bir yöntem veya uygulamadır. Sonuçta bu kadar insanı yönetmek ve yeşil kart forumu korumak adına (USA'ya gidişimizi rahatlatan gemimizi korumak ) Moderatörler '' Kaptanın Mutlak Yetkisi'' gibi bazı önlemler almak durumundadır. @crazycells işi bir kaptan kadar gerçekten zordur. Çünkü formun geleceğini Özgürlüğün devamı adına bazen bazı kişiler için kapatmak zorundadır. Temel hedef bütün grubun emniyeti kurtarmak içindir. Tartışmanın istenen platform rayından çıkması yada kötü emelli /kötü düşünceli bireylerin forumdaki dengelerin değişimi adına bazı nazik konularda fitilin ateşlenmesini engellemek adına aynı kaptan mutlak yetkisi gibi müdahale edebilmelidir.
    Yapılan işlerin yoğun ve yorucu olması ve de bir zaman sonara mekaniksel ritme girmesi her insanı yorabilir. Yardımını katıksız yapan Moderatör ve kıdemli arkadaşlarımızı da yoracağı da bir gerçektir.

Benim sahsi görüşüm Bu formun işlev ve görevini nöbet gibi görüyorum.Forumun gelişimi ve devamı için Formda olan kıdemli arkadaşlarımızın çıkması yerine onların forumun içinde kalması ellerini çekmemesi yönündedir. Forumda hissettiğim ortak ruhun ve aile ortamının devamı için gereklidir. Kazanan ve gönül bağımız devam eden bizlerin ise nöbete ve yığınla gelen bitip tükenmeyen soru yağmurunun azaltılması için doğru sistematik ve hassas şekilde yardım etmeye devam etmelidir. Birlik bu şekilde oluşur ve aile bağları bu yolla kemikleşir. Bu formunda en çok sevdiğim tarafı da budur. ''KENDİNİ AİLE İÇİNDE HİSSETMEK ''kadar güzel bir şey varmı dır uzaklarda .

• Anlaşılan ben baya bir şey kacirmisim herhalde...

• ⭐⭐

@knnrn Zorunlu Beyanat içinde söyledi:

@hadi Lütfen "nefret söylemi" dediğiniz mesaja gidip bir bakın. Sanırım sayın @Chromium yazmıştı. Mesajın içinde "nefret" kelimesinin geçmesi onu nefret söylemi yapmaz. Devamını da okursanız sayın @Chromium gayet mantıklı bir şekilde neden böyle düşündüğünü açıklamış. Daha sonra sayın @newman neler yazmış ona da bir bakın. Hala sorunu bizde görüyorsanız yapacak bir şey yok.

Forumda üyelere karşı herhangi bir rahatsızlığım olduysa kendilerinden özür dilemiş olayım bu vesileyle ben de. Kimseyle uzun uzun tartışmaya girip bir şeyi zorla tehditkar bir üslupla kabullendirmek gibi bir niyetim olmadı hiçbir zaman, tek hayalim kartımı almak ve gitmek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Zorunlu Beyanat içinde söyledi:

Internet'in yayginlamaya basladigi 1995/96 yillarinda tartisma sayfalari henuz ortada yokken Social Cultural Turkish, Kurdish, Greek, Armenian gibi usergroup'lari vardi. Tartismalar bu grouplarda emailler ile olurdu. Gonderilen bir mesaj o grup uyelerine email ile yonlendirilirdi. Daha sonra duvar gazetesi biciminde bugun kullandiginiz tartisma forumlari ortaya cikti. Biz Turklerin bildigim ilk tartisma forumu 1996 yilinda ABD'de ki ITU Mezunlari Derneginin actigi Turkish Forum oldu. Modetorlugunu Neriman Yuce'nin yaptigi bu forum Kemalist oldugu iddiasindaydi ama kimseyi begenmeyen, kati, herkese yukardan bakan bir kemalist gorustu bu. Pek cok Ataturkcunun bile illallah dedigi bu grup, forum yonetiminin fikrini begenmedigi kisileri yasaklamasi sonucu cok kan kaybetti. Bu forumdan memnuniyetsizlik sonucu simdilerde hala web sitesi olarak yayin hayatina devam eden Ataturkcu ama ayni zamanda liberal -Kaliforniya'da yasayan Omer Komili'nin sahibi oldugu- Turkiye.Net tartisma forumu sitesi acildi. Benim gibi ITU Mezunlari forumunda yazanlarin cogu Turkiye.Net'e gecti. Bu forum cok basariliydi. Forum Editorleri cok profesyonel davraniyorlardi. Forum kurallarini ihlal edenleri direk yasaklamak ve onlari tamamen kaybetmek yerine 1 veya 2 haftalik sifre iptali yoluna gidiyorlardi. Cok kaliteli tartismalar oluyordu. Daha sonra 1998 yilinda acilan Kanada'da yasayan Oktay Ozturk'un Demokrasi.Net forumu ve Almanya'dan Ozcan Soysal'in "Tarih ve Demokrasi forumu" tamamen kisiyi ozgur birakan hicbir sekilde yasaklama yoluna gitmeyen forum yonetimi bicimindeydi. Bu forumlara katilim inanilmaz seviyelere ulasti. Ozellikle Oktay'in forumu cok basariliydi. Bunlar ilk ve en buyuklerdi. Daha inter-turk gibi pek cok tartisma forumlari acildi ve kapandi. Bu tur tartisma forumlari hicbir zaman sonsuza dek yasamiyor. Uzun soluklu olup olmamasi onemli olcude forum yonetiminin isleyisine bagli.

Simdi yukarida ki yazilanlara bakinca anlasiliyor ki forum yoneticisi crazycells'e epey bir baski yapilmakta bazi kisilerin foruma girisinin engellenmesi icin. Crazycells'te daha once 4-5 kez yaptigi gibi yine bu "ayni" kisilerin baskilarina boyun egip bu sefer sn Newman'i yasaklamis. Bana sorarsaniz sn Newman nefret ssoylemini cikaranlara tepki gostermekte son derece hakli, digerleri haksiz. Buradan hareketle, sn Newman'in tepki gosterdigi kisilerin baskisina boyun egerek onu yasaklamak Anadolu'da ki halk deyisiyle "taşlari baglayip, itleri salmak" oluyor. sn @crazycells hata yapiyorsunuz!

sayin @hadi , sayin @newman provokatif yazi yazmaktan cekinmeyen bir uyemiz maalesef, daha once de tamamen baska arkadaslarla tartismalar yasamisti ve oradaki tepkilerime (ozel mesaj ile gonderdigim) once alay edici cevaplar verip sonra da cevap vermeyi kesmisti. Benim kendisiyle bir alip veremedigim yok, kendisinin forumda yazmasini isterim; ama baska arkadaslara fikirlerini belirttigi icin baski yapmadigi veya kendilerini rahatsiz etmedigi surece.

Simdi bu konudaki mesajlari da okudum, benzer seyler yazilmis, ben de su konuya aciklama yazdim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/336/bir-köşe-yazısı-yeni-yıla-beyin-göçüyle-girmek/34

Bu metaforu daha once de foruma aktarmistim, eger yesil elma sevenler bir baslik altinda yaziyorlarsa, kirmizi elmayi sevenler gidip kendi basliklari olusturmak zorunda... kirmizi elma seven biri gelip yesil elma basligi altinda "yesil elma da sevilir mi?", "yesil elma sevmek aptalliktir" vs. deyip ya da kirmizi elmanin neden sevilmesi gerektigini ve yesil elmanin sevilmemesi gerektigini anlatmamali... Bu sekilde yazinca ortami kiskirtmis oluyor. Eger bunu yapmak istiyorsa farkli bir baslik acmali. Ben insanlarin yesil veya kirmizi elma sevme haklarinin kendilerine bagli oldugunu dusunuyorum. Sayin @newman , kendi fikirlerini ayri bir baslik altinda belirtebilir.

• forumda "atasozleri" aratinca denk geldim 🙂 okumak guzel oldu, iyiki gordum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |