Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaslar herkese iyi geceler. Benim 5.ayda yesil pasaport tasima hakkim doluyor babamdan dolayi olan hakkim. 25 yas nedeniyle.

Yesil pasaport ile yapilan basvurularda sikinti cikartmadan dil okulu basvrusu olsun turist basvurulari olsun kabul edildigini duydum ve arkadaslarim sahit olduklarini anlattilar.

Bende simdi yesil pasaport varken basvuru yapip vize hakki kazansam daha sonra pasaportumu normal renkteki pasaporta degistirdigimde sikinti yasar miyim vize iptali veya giris cikista olabilecek bir sikinti?

Para ile bu isi yapan danismanlara sordugumda net bir cevap alamadim sizlerin engin bilgilerine basvurmak istedim simdiden tsekkur ederim.

• @artiiszt Spesifik bir durum varsa onu tam anlayamadım ama "pasaport rengi farketmeksizin", geçerli bir vizeniz varsa, yeni/ikinci pasaport alırsanız eski pasaporttaki vizeyi (pasaportu yanınızda götürerek) kullanabiliyorsunuz.
    Gümrükte sıkıntı yaşamamak için eski pasaportu iptal ettirmeniz gerekirse (kesip-delip iptal edilmiştir-cancelled kaşesi basıyorlar) vizelerin olduğu sayfalara dokundurtmayın. Diğerlerini kesip delmelerinde veya iptal yazmalarında sorun yok.
    Not: Pasaport olayı nüfus müdürlüğüne geçtiğinden eski pasaporta ne gibi bir işlem yaptıklarını bilmiyorum. Bilgilerim 1 yıl ve öncesine aittir. Bir de ek, yeşil pasaport USA, UK gibi ülkelerde vize muafiyeti sağlamıyor... İmkanınız varsa doğrudan turist pasaportu denilen normal bordo pasaport alıp işlemlerinize öyle başlamanızı öneririm.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@artiiszt ABD vize basvurularinda yesil pasaport ve bordo pasaport icin bir fark olacagini zannetmiyorum, en azindan sizin icin. cunku yakin zamanda pasaportunuzun degisecegini onlar da biliyorlardir.

Sayin @caglaror 'un dedigi gibi eger vize alirsaniz, pasaportunuz gecmis olsa da o pasaportla ABD'ye giris yapabilirsiniz. Yani sureci gecmemis yeni pasaportu kullanacaksiniz ama vizeyi sorduklarinda eski pasaporttaki vizeyi gostereceksiniz.

• Cok tesekkur ederim. Arkadasim vize gorusmesine girdiginde bordo pasaportlarin hepsine red yaniti vermisler. Yesil pasaportlu bir polis memuru cocuguna ise dil okulu icin onay verilmis. Birkac yerdede okumustum yesil pasport olunca guvenilirlik arttigindan verilme imkani artiyor diye ama ne kadar dogru size danismak istedim.

Bir de ogrenmek istedigim sey vize basvurusunda bulunurken pasaportun bitis suresine kadar vize verilmiyor diye biliyorum dogru mudur acaba ? Konsoloslugun/elciligin tutumuna bagli olarak senesi belirleniyor herhalde ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@artiiszt Turist vizesi Yesil Pasaport/Normal Pasaport içinde söyledi:

Cok tesekkur ederim. Arkadasim vize gorusmesine girdiginde bordo pasaportlarin hepsine red yaniti vermisler. Yesil pasaportlu bir polis memuru cocuguna ise dil okulu icin onay verilmis. Birkac yerdede okumustum yesil pasport olunca guvenilirlik arttigindan verilme imkani artiyor diye ama ne kadar dogru size danismak istedim.

Bir de ogrenmek istedigim sey vize basvurusunda bulunurken pasaportun bitis suresine kadar vize verilmiyor diye biliyorum dogru mudur acaba ? Konsoloslugun/elciligin tutumuna bagli olarak senesi belirleniyor herhalde ?

Genelde ABD'ye giris tarihinizden sonra 6 ay daha gecerli olmasi isteniyor pasaportun. Son tarihine yakin vize almaya calisirsaniz pasaportunuzu yenilemenizi isteyebilirler.

ABD konsolosluklarinda, yesil pasaport icin boyle bir onyargi oldugunu zannetmiyorum sahsen. Baktiklari sey vizeye uygun olup olmadiginiz ve Turkiye'ye geri donup donmeyeceginiz.

• Hocam belki yeri burasi degil fakat belki cevabini biliyorsunuzdur. Greencard cekilisleri var malum. Buna basvuru yapmam vize basvurusunda sikinti yaratmiyor diye biliyorum. Peki konsoloslukta gorusme esnasinda daha once greencard basvurusu yapmis olmamizi goruyorlar mi veya yaptiniz mi diye sorduklarinda ne yapmamiz gerekiyor?
    Cok tesekkurler cevaplar icin ayrica.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@artiiszt Turist vizesi Yesil Pasaport/Normal Pasaport içinde söyledi:

Hocam belki yeri burasi degil fakat belki cevabini biliyorsunuzdur. Greencard cekilisleri var malum. Buna basvuru yapmam vize basvurusunda sikinti yaratmiyor diye biliyorum. Peki konsoloslukta gorusme esnasinda daha once greencard basvurusu yapmis olmamizi goruyorlar mi veya yaptiniz mi diye sorduklarinda ne yapmamiz gerekiyor?
    Cok tesekkurler cevaplar icin ayrica.

Sorun olmuyor, basvurdugunuzu gorebiliyorlar. Eger sorarlarsa dogru cevap vermelisiniz, green card cekilisine basvurmus olmasina vize alan kisiler var dolayisiyla tek basina bir sorun olmadigini soyleyebiliriz.

• @artiiszt Turist vizesi Yesil Pasaport/Normal Pasaport içinde söyledi:

Cok tesekkur ederim. Arkadasim vize gorusmesine girdiginde bordo pasaportlarin hepsine red yaniti vermisler. Yesil pasaportlu bir polis memuru cocuguna ise dil okulu icin onay verilmis. Birkac yerdede okumustum yesil pasport olunca guvenilirlik arttigindan verilme imkani artiyor diye ama ne kadar dogru size danismak istedim.

bu dediğiniz hangi konsolosluk ve tarihi nedir? rahipten önce mi sona mı olmuş bu olay?

• @dustyblue birinci paragraftan bahsediyorsanız olay 2 gün önce istanbul'daki konsoloslukta yaşandı. Rahipten sonra oluyor yani.

• @artiiszt Turist vizesi Yesil Pasaport/Normal Pasaport içinde söyledi:

@dustyblue birinci paragraftan bahsediyorsanız olay 2 gün önce istanbul'daki konsoloslukta yaşandı. Rahipten sonra oluyor yani.

Selam geneline dense tahmin yürütülse anlayabilirim ama içeride aynı anda görüşen bekleyen 50 başvuru sahibi olabiliyor hepsinin red aldığını nasıl anlamış arkadaşınız? Dışarıda da bunun en az 3-4 katı insan bekliyor

• hepsi değil hocam o girdiğinde 9.00 9.30 ve 10.00 randevuları içerideydi. kendi gorusmesi gelene kadar şahit olduklarından bahsediyor. tabi ki bütün gün görüşmelerinden haberdar olamayız yanlıs anlasılma oldu sanırım 🙂

• Arkadaslar merhabalar,
    sizlere bir sorum olacakti. Amerika vize gorusmem 7 martta, yesil pasaport basvuru hakkim ise 1 mart. Yetismeme ihtimalinden dolayi izmirde oturmama ragmen direk ankara il nusuf mudurlugune gitsem evraklarimla yesil pasaportumu daha kisa surede alabilir miyim?
    Pasaportlarin ankarada basildigini duymustum ondan. Yardimci olabilecek biri var midir acaba?

• Merhabalar herkese,
    7 martta vize gorusmem var mevcutta bordo pasaportum var. Fakat yesil pasaport alma hakkim 1 martta basliyor. Izmirde yasiyorum. Pasaportlar yanilmiyorsam ankarada basiliyormus. 1 martta evraklarimi hazirlayip basip ankaraya gitsem il nufus mudurlugune, oradan daha kisa surede cikarabilir miyim pasaportumu? Ankarada yesil pasaportumu alir almaz da istanbula gececegim cunku 7 marttaki gorusmem istanbulda.

Pasaportumu alir almaz ds formumu guncelleyecegim ve gorusmeye girecegim. Sizce bu plan uygun mudur? Ne yapmaliyim?
    Lutfen yardim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rainman, içinde söyledi: Turist vizesi Yesil Pasaport/Normal Pasaport

Merhabalar herkese,
    7 martta vize gorusmem var mevcutta bordo pasaportum var. Fakat yesil pasaport alma hakkim 1 martta basliyor. Izmirde yasiyorum. Pasaportlar yanilmiyorsam ankarada basiliyormus. 1 martta evraklarimi hazirlayip basip ankaraya gitsem il nufus mudurlugune, oradan daha kisa surede cikarabilir miyim pasaportumu? Ankarada yesil pasaportumu alir almaz da istanbula gececegim cunku 7 marttaki gorusmem istanbulda.

Pasaportumu alir almaz ds formumu guncelleyecegim ve gorusmeye girecegim. Sizce bu plan uygun mudur? Ne yapmaliyim?
    Lutfen yardim

Mevcut olan bordo pasaportunuz yaninizda oldugu surece bir problem yasamazsiniz. Eger yesil yetismezse bordoyu kullanirsiniz.

Hatta DS-160 formunuzu guncellemeye de gerek yok, direkt yeni pasaportunuzu mulakata goturmeniz yeterli olur. Eger yapabiliyorsaniz AIS'teki bilgileri guncelleyebilirsiniz, ama bunu yapmaya firsat olmasa da sorun degil, konsolos kendisi guncelleyebilir bilgileri.

Pasaport icin ise, dediginiz gibi Ankara'dan alacaksaniz birkac gun kazanma ihtimaliniz var, ama biraz sansiniza bagli. Su basliktaki bilgileri inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1414/t-c-pasaport-türleri-ve-pasaport-başvurusu

Basvurunuzda bol sanslar.

• Bu ileti silindi!

• Merhaba arkadaslar bir sorum olacak tecrubesi olan yardimci olursa sevinirim.
    Ds160 formunda pasaport secenekleri var. Asagida yazanlardan hangisi yesil pasaport suphede kaldim.

Reguler
    Official
    Diplomatic
    Laissez passer
    Other

Yesil passport la basvuruda bunlardan hangisi yesil pasaport seçeneği tecrubesi bilgisi olan lutfen yatdimci olursa sevinirim teşekkürler.

• @kaanayhan83 Merhaba, Regular seçmelisiniz.

• @JackFoxy, içinde söyledi: Turist vizesi Yesil Pasaport/Normal Pasaport

@kaanayhan83 Merhaba, Regular seçmelisiniz.

Teşekkürler kardesim cok makbule geçti.

• Merhabalar yeşil pasaport sahibiyim , ds160 formunu doldururken pasaport türünü official seçtim.Vize görüşmesinde bana sorun yaratır mı ve doğrusu ne olmalıydı ?

• ⭐⭐

@brsaktn Sorun yaratır mı bilmiyorum, yaratmaz diye düşünüyorum ama doğru seçim Regular.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 7
  • 5
  • 10
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |