Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@sash Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

otomatik ve surgulu kapili araclar yani minivanlar cocuklar icin ideal cocuk kafasina gore kapiyi acip aractan firlayip gidemiyor veya kapiyi daaan diye acip yandaki araca vuramiyor ! 🙂

Aile ve cocuk icin her zaman soylemisimdir... MINIVAN MINIVAN....

Ama buyuk suvlarda is goruyor. Birde yeni gelen Turk arkadaslarda SUV alayim hevesi daha cok oluyor...

Buranin eskilerine baktiginizda ise, hepsinin kapisinda bir MINIVAN gorursunuz...

Elektrikli surgulu kapi, elektrikli arka bagaj, iceride dvd setleri, inme binme kolayligi vs vs

Dediginiz gibi cocuklu aileler kesinlikle minivan alternatiflerini degerlendirmeliler.

Ozellikle asagidaki gibi, gerektiginde koltuklari zeminde saklanan, bir minivan cocuklarla yasami kolaylastirmaya ek olarak ailenin neredeyse tum tasima ihtiyacini da karsiliyor.

• @sharm Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@sash Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

otomatik ve surgulu kapili araclar yani minivanlar cocuklar icin ideal cocuk kafasina gore kapiyi acip aractan firlayip gidemiyor veya kapiyi daaan diye acip yandaki araca vuramiyor ! 🙂

Aile ve cocuk icin her zaman soylemisimdir... MINIVAN MINIVAN....

Ama buyuk suvlarda is goruyor. Birde yeni gelen Turk arkadaslarda SUV alayim hevesi daha cok oluyor...

Buranin eskilerine baktiginizda ise, hepsinin kapisinda bir MINIVAN gorursunuz...

Elektrikli surgulu kapi, elektrikli arka bagaj, iceride dvd setleri, inme binme kolayligi vs vs

Dediginiz gibi cocuklu aileler kesinlikle minivan alternatiflerini degerlendirmeliler.

Ozellikle asagidaki gibi, gerektiginde koltuklari zeminde saklanan, bir minivan cocuklarla yasami kolaylastirmaya ek olarak ailenin neredeyse tum tasima ihtiyacini da karsiliyor.

Sevgili @Sharm bu harikaymış ya. Gerçekten tüm ihtiyaçları karşılayacak bir araç.

• @sharm tüm minivanların koltukları katlanır orada benim bildiğim. Bakmıştım birçok marka ve modele. Nedense benim hoşuma kia sedonalar gitmişti. Hatta paket farklarını da araştırmıştım. Al benden de gelsin 🙂

• @the-black-eagle Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@sharm tüm minivanların koltukları katlanır orada benim bildiğim. Bakmıştım birçok marka ve modele. Nedense benim hoşuma kia sedonalar gitmişti. Hatta paket farklarını da araştırmıştım. Al benden de gelsin 🙂

Dikkat cekmek istedigim nokta koltuklarin katlanmasi degil de 2. ve 3. sira koltuklarin tamamen zeminin icine gomulup duz bir platform olusturmasi:

chrysler-pacifica-stow-n-go-miami-lakes-automall.jpg

• @sharm evet evet. Ben de ondan bahsediyorum. Türkiyede böyle araçlar yok. Orada baktığım tüm markalarınki de böle. Toyota dodge kia vs. hepsi. Ben de şaşırmıştım gömülmesine ve araçların yüksekliklerini merak etmiştim. Ancak anladığım kadarıyla SUVlardan yüksek de değil.

• @the-black-eagle Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@sharm evet evet. Ben de ondan bahsediyorum. Türkiyede böyle araçlar yok. Orada baktığım tüm markalarınki de böle. Toyota dodge kia vs. hepsi. Ben de şaşırmıştım gömülmesine ve araçların yüksekliklerini merak etmiştim. Ancak anladığım kadarıyla SUVlardan yüksek de değil.

Chrysler Pacifica ve Dodge Grand Caravan gordum fakat digerlerini bilmiyordum. Gercekten de gayet kullanisli.

• @sharm kia sedona toyota siena ayrıca hondanın da vardı mesela. Ben minivanları çok seviyorum ama ben de çoluk çocuk yok 🙂 2 kişiyiz. Nedendir bilmem aralarında sedona çok hoşuma gitti. Çok farklı markanın şeçeneği olmadına rağmen. 2019 için bi tanıtım videosu paylaşayım. Varsa niyetin bakmanda fayda var. Ama @semavi beyin minivanlar için yorumunu da merak ediyorum.

• Dodge Caravan ve Chrysler ayni arabadir, Koltuklarin hepsi zemine girer... Uzun zamandir kullaniyorum... Sienna yada Odyssey kadar kaliteli olmasa da kullanislilik olayi cok iyidir. Ikinci elde fiyati komik kalir... Motor sanzimani gayet saglamdir...

Odyssey cok kaliteli bir araba olsa da sessizlikte cok cok iyi degil...

Sienna da benzer bir kalitede Honda ile...

Nissan Quest acayip bir tasarimi vardir. Zemine tam girmesede duz bir yukleme alani sunar... Honda ve sienna da sadece 3. sira koltuk zemine girer...

Hyundai ve Kia ise Japon rakipleri ile basetmeye calisan araclar. Guzel araclardir... Zaten ayakta kalan bu markalar... Digerleri silindi....

VW routan dodge caravan ile ayni arabaydi, artik uretilmiyor... Basedemedi digerleri ile

Mazda MPV de benzer buyuklukte olsa da, oda silindi gitti...

Chevy upalnder Saturn Relay gibi arabalarda silindi. Chevy bu grubu birakip SUV platformuna gecti...

veseaire vesaire...

• IIHS'in yeni uygulamaya başladığı yolcu tarafı "small overlap" testte Sienna'nın halini gördükten sonra ailemi bindirmek istemem açıkçası..

Pacifica ve Odyssey çok daha başarılı..

• Dealerdan ikinci el arac alirken odeme nasil oluyor ? Gecenlerde bir dealer ziyaret ettim ve odeme icin "cashier check" tarzi bir sey istediler. Check yazar gecerim diyordum ama anlasilan bir bankaya gidip gorunecegiz ? Bahsettigim meblag 10-12K civari bu arada.

• ⭐⭐

@filth_grinder cashier check bankadan onayli check oluyor. Banka paranizi hold yapiyor. Bank of america $10 ucret aliyor. Normal cekin karsiliksiz cikma ihtimali var. cashier cek satici acisindan daha guvenli

• @filth_grinder Cashier's Check aslında nakit para gibi, banka hesaptaki parayı bloke ediyor. Karşılığı garantili yani. BoA çek başına 12$ istedi, aylık ortalama hesaptaki parayı 20k ve üzeri tutarsanız ücretsiz veriyorlar. Çek ile ilgili benim atladığım bir nokta var, fotoğraflarını çekmiştim zaten -sizde çekin- ama sanırım iki parça olan her çekin bir parçası (imzasız olan ve üzerinde asıl ödeme parçasının bu olmadığı yazan) sizde kalıyor ki hesabınızı bilin diye. Bu bilgiyi teyit edecek olan var mı? Ben ayrıca not aldım gerçi ama o parçayı da leasing office'e vermesem olur muydu?
    Bir de bankanın hesap açarken verdiği çekler var. Onları da yazdım verdim app fee olarak ama hesaptan düşmüş görünmüyorlar. Acaba işleme koymamışlardır.

• @semavi 🙂 Houston gözbebeğimiz ama hayaller de denenmek ister 🙂
    Teşekkür ederim herkese, hastalık geçmek üzere, hafif bir öksürüke dönüştü ve lanet geniz akıntısı.
    @sash teşekkür ederim, ben de mini bir sağlık torbası yapmıştım. Ama mümkün olduğunca ilaç kullanmadan geçirme niyetindeyim.
    Araba konusunu sabote etmeyelim. Görüşürüz başka bir başlıkta 😉

• Merhabalar sevgili forum üyeleri değerli arkadaşlar 🙂 ben bir araç almak istiyorum direk sahibinden bu araca nasıl kredi çıkartabilirim. Normalde dealer lar bu işi hallediyorlar ama direk biniciden alırken bu işler nasıl yürür bilemiyorum...

• @caglaror Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@filth_grinder Cashier Check aslında nakit para gibi, banka hesaptaki parayı bloke ediyor. Karşılığı garantili yani. BoA çek başına 12$ istedi, aylık ortalama hesaptaki parayı 20k ve üzeri tutarsanız ücretsiz veriyorlar. Çek ile ilgili benim atladığım bir nokta var, fotoğraflarını çekmiştim zaten -sizde çekin- ama sanırım iki parça olan her çekin bir parçası (imzasız olan ve üzerinde asıl ödeme parçasının bu olmadığı yazan) sizde kalıyor ki hesabınızı bilin diye. Bu bilgiyi teyit edecek olan var mı? Ben ayrıca not aldım gerçi ama o parçayı da leasing office'e vermesem olur muydu?
    Bir de bankanın hesap açarken verdiği çekler var. Onları da yazdım verdim app fee olarak ama hesaptan düşmüş görünmüyorlar. Acaba işleme koymamışlardır.

• cashier's check bir parcasi sizde kaliyor
    • sizin sahsi ceklerinizi de kopya ozellikli secmenizi oneririm, boylece yazdiginiz tum ceklerin alt kopyasi sizde kaliyor, notlar da yazdiysaniz takibi kolaylasiyor
    • yazdiginiz cek, checking hesabinizda transaction olarak (eksi degerli) gorunecek. BofA IOS app'ten hesabiniza, transactions icinde de check olan kisma gidip uzerine tiklarsaniz "view check images" diye bir secenek goreceksiniz, kestiginiz cek tahsil edildiyse burada gorseli bulunacak
  • ⭐⭐

@maranty

Oncelikle krediyi nerden almak istiyorsaniz arabayi almadan once onlarla gorusuyorsunuz. Bank of America’nin sistemini anlatayim.

Yukarida ki linkten loan type olarak private party seciyorsunuz sonrasinda islemlere devam edip submit yaptiginizda size on onay cikiyor. Tabi bofadan online bank accountunuz varsa yapabilirsiniz yoksa subeye gitmelisiniz. Sonrasinda bofa dan calisan ulasiyor ve nasil devam edeceginizi anlatiyor. Ben $25000 limit onaylatip kullanmamistim. Dealer in faiz oranlari daha iyi cikmisti onu kullanmistim. Yalniz kredi basvurusu yapip cikmama durumunu da goze almalisiniz. Ben tum islemlerimi bofa ile yapiyorum. Tum skor bilgilerim zaten ellerinde oldugu icin ekstra skorumu check etmiyorlar. O yuzden kredi skorum bozulmuyor.

• @goodluck bende bofa yla çalışıyorum çok teşekkür ederim bilgileriniZi paylaştığınız için 🙂

• Arkadaslar degerli bilgiler icin tesekkurler. Kisaca dun aksamki araba satin alma hikayemi paylasayim o halde;

Tampa 'da bulunan bir Toyota bayisi Cortesy Brandon'daki bir iki tane Corolla dikkatimi cekti. 2018 model 4.000 miles CarFax raporlari saglam kazasiz vs. Yani araclar sifira yakin duruyordu. Ilan fiyati olarak 15.700 usd gibi bir rakam yazmislardi ve esimle beraber atladik gittik. Bu arada arac Toyota garanti kapsaminda (7 yil, 100.000 miles)

Oncelikle aracin caminda 17.700 USD yazdigini gorduk 🙂 Ilk sok. Neyse akabinde satis elemaniyla (Perulu genc bir hanim ablamiz asiri aksanli ingilizcesiyle ama bilimum sevecenlikle) makara kakara ve sonrasinda 5-10 dakikalik bir test surusu. Araci almaya karar verdik.

Dedik bize ne olur 🙂 Onumuze bilgisayar ciktisi bir kagit geldi ve ikinci sok ! 15.700 usd uzerine vergi, teslimat ucreti, temizlik ucreti vs vs. 4-5 kalem daha eklenmis ve fiyat yeniden 17.500 lere firlamis 😕 Daha once boyle bir sey okumamistim acikcasi forumlarda vs. Neyse dedik ki biz bu parayi veremeyiz. Bizim butcemizi asar. Ne kadar verirsiniz dediler 🙂 Aslinda stratejiyi cok iyi anliyorum keza ben de kendi is yerimde benzer satis taktiklerini uyguluyorum. Once arttir sonra azaltip pahaliya razi et 🙂

Neticede 3-4 kez durma asamasina gelen pazarliklar, satis mudurunun 2 kez masaya gelip ayrilmasi, teklif kagitlarinin bir kac kez yeniden yazdirilmasi sonucunda 16.200 usdde el sikistik. Akabinde hemen bir bilgilendirme kagidi verdiler ve sigorta isini halledin dediler.

Geico iyidir dediler daha once de ismini duymuslugumuz oldugundan kaldirdik aradik. Uzunca bir telefon konusmasi oldu. Sanirim yarim saatten fazla surdu. Sorular bilgiler vs. O sirada esimin telefonundan application indirdik oradan e-imzalar vs. Boyle bir durumda yaninizda bosta bir akilli telefon bulundurmanizi tavsiye ederim.

Dealerdan gelen tavsiye uzerine sigortaciya yalnizca "Liability ve Uninsured Motorist" coverage istedigimizi soyledik. Diger coveragelari simdilik almadik. Buna ragmen 233 usd gibi aylik bir sigorta ucreti cikti 😕

Fazla dagitmadan, sigortanin onaylandigina dair onay sayfasini dealera verdik ve ciktisini aldilar. Simdi dediler haydi bakalim odeme safhasina 🙂 En sevdigim. Gectik bir muhasebe ofisine. Baska bir beyefendi geldi. Turk bir arkadasi varmis. Tufan. Tufan cok deli cocuktur vs. anlatti anlatti. O sirada sanirim 50 civari imza attik belgelere. Inanin hic bir fikrim yok. Okumaya kalksama sabaha karsi halen imzaliyor olurduk 🙂 Vee ucuncu sok ! Demez mi 7 yillik Toyota garantisi icin 1.300 usd rica edeyim 🙂 Agzim burnunm segirmeye baslamisti sinirden 🙂 Kardesim dedim sakince 🙂 "Satis elemaniniz araci satarken 7 yil garantili satiyor nasil oluyor bu ?" O dedi "powertrain" garantisi. Ben dedi "bumper-to-bumperdan" bahsediyorum. Neyse acti bir ton kataloglar resimler vs. Neyse bumper-to-bumperi daha once sagda solda okumus ve insanlarin tercih ettigini gormustum. Hatirladigim kadariyla da 1.500 usd tarzi fiyatlardan bahsediliyordu. Netice de ben de 1.300 daha ekleterek toplam out-to-door fiyati 17.500 usdye anlasmis oldum.

Notlar;
    1- Pazarlik imandan gelir 🙂 Pazarlik yapmasak, pasif bir kabul anlayisi ile alisverisi tamamlasak saniyorum yaklasik 1.500 usd daha fazla odemis olacaktik.
    2- Sahsi cek kestik. Kabul ettiler. Her dealer farkli yontemler izliyor saniyorum. Bir baska dealer cashier check olmadan olmaz demisti.
    3- Tittle, registration, plaka islemlerinin hepsini onlar halletti. Fiyata dahil oldugunu soylediler. Baska yerlerde farkli uygulamalarin oldugunu duydum.
    4- Arac full depo benzinle geldi. Sifir araci bile icinde yarim litre benzinle satan Turk arac satis firmalarina buradan selam olsun 🙂
    5- 7 yil 100.000 miles bumper-to-bumper warranty almama ragmen yag, filtre degisimleri gene serviste para ile olacak. Koparmaya calistim ama yemediler 🙂
    6- Sigorta ile ilgili gitmeden coverage itemleri iyice arastirin derim. Acikcasi ben hazirliksiz yakalandim ve dealer satis mudurunun yonergelerine uydum. Ancak yine de collusion coverage vs. almak gerekli olabilir diye dusunuyorum. Ya da arac calinirsa vs. suan icin kapsam disi sanirim. Emin degilim. Uzerinde biraz calisacagim ve ona gore yeni fiyat teklifi alacagim. Aradaki fark cok yuksek degilse riske girmeye gerek yok diye dusunuyorum.
    7- SSN numaram henuz gelmedi. Green cartim elimde. Kredi skorumuz haliyle yok. Nakit odedigimiz icin sorun teskil etmedi. Ancak satici finance yapamayacagimizi net bir sekilde ifade etti pazarliklara baslamadan once.

Benim hikayem asagi yukari bu sekilde gelisti. Daha sonra aklima gelenler olursa editlerim. Selamlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |