Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells
    İlginize çok teşekkür ediyorum

• Herkese merhbalar, amerika vatandasi ile evlilikten green card basligina mi yoksa buraya mi yazmam gerektigi konusunda arada kalsamda bu baslik daha dogru geldi. Oncelikle bu kart isinde benim ve kizimin basina gelenler heralde pismis tavugun basina gelmemistir. Post birazcik uzun olabilir simdiden kusura bakmayin. Amerika'ya 2011 de kizim F1 ben de B1 ile geldik, sonrasinda onun okul acilis kapanis tarihlerine denk getirerek giris-cikis yaptik, sureyi hic gecirmedik. Yaklasik 3 sene sonra falan kizimin okul arladaslarindan birinin annesi beni biriyle tanistirdi, uzun lafin kisasi evlendik. GC basvurusu yaptik (2015) , 2016'da benim 2 yillik kartim geldi. Muraccat esnasinda kizim 13 yasindaydi ve ikimizin dosyasi ayni anda gittigi halde anlamadigimiz bir sebeple onun dosyasini ayirmislar ve onun karti benimkinden 6 ay sonra geldi. ( Bu arada evlendigim adamin pek saglam ayakkabi olmadigini aslinda bu ilk sorunlarda yavas yavas anlamaya baslamistim ama evlilik iste, hayat da yanliz gecmiyor diye gormezden geldim) Cunku adam avukat icin verdigim parayi yemis ve GC basvurusunu yaptim dedigi halde 6-7 ay yapmamis. Neyse bu sorunlari da atlattik derken kizim bir hastalik gecirdi ve yaklasik 3 ay mental hospitalda yatti. ben de ona destek vermek icin hastaneye yakin bir arkaasimin evinde kaldim. Bu 3 ay icinde bizim koca eski nisanlisiyla tekrar birlikte olup bir cocuk daha yapmis. Velhasili kelam buyuk buyuk kavgalardan sonra ben cocuk istiyordum sen yapmadigin icin oldu ama senden bosanmak istemiyorum edi, baristik. Nisan 2018 de I-751 formu yolladim (kartimin exp olmasina 3 ay kala) Sonra I-797 mektubu geldi, statumun 18 ay uzatildigina dair. Fakat bu uzatma mektubu geldikten birkac ay sonra koca kisisinin hala diger kadinla iliskisi oldugunu ogrendim (megerse cocuk gormeye gidince baska seyler de goruyormus) Adam bana bosanma baskisi yapmaya basladi ve uzatme mektubu geldikten tam 1 yil sonra bosandik. Nihayet sona ve soruya gelebildim; benim dosya avukatta ama hepiniz bilirsinizkiburada avukatlar dosyayi alana kadar telefon numaranizi ezberler ama dosyayi aldiktan sonra ara ki bulasin. Gerci benimki hepsinden iyi ama , "her sey yolunda" demekten baska cevap vermiyor. Benim 2 yillik karttan sonraki 18 aylik uzatmaminda bitmesine 3 ay kaldi fakat hala hic haber yok. Simdi benimle ayni durumu yasayan ya da bu durumlarda basima daha neler gelecegini bilen uyelerin yardimlarina ve bilgilerine ihtiyacim var. Simdiden cok tesekkurler ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aaylin, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

Herkese merhbalar, amerika vatandasi ile evlilikten green card basligina mi yoksa buraya mi yazmam gerektigi konusunda arada kalsamda bu baslik daha dogru geldi. Oncelikle bu kart isinde benim ve kizimin basina gelenler heralde pismis tavugun basina gelmemistir. Post birazcik uzun olabilir simdiden kusura bakmayin. Amerika'ya 2011 de kizim F1 ben de B1 ile geldik, sonrasinda onun okul acilis kapanis tarihlerine denk getirerek giris-cikis yaptik, sureyi hic gecirmedik. Yaklasik 3 sene sonra falan kizimin okul arladaslarindan birinin annesi beni biriyle tanistirdi, uzun lafin kisasi evlendik. GC basvurusu yaptik (2015) , 2016'da benim 2 yillik kartim geldi. Muraccat esnasinda kizim 13 yasindaydi ve ikimizin dosyasi ayni anda gittigi halde anlamadigimiz bir sebeple onun dosyasini ayirmislar ve onun karti benimkinden 6 ay sonra geldi. ( Bu arada evlendigim adamin pek saglam ayakkabi olmadigini aslinda bu ilk sorunlarda yavas yavas anlamaya baslamistim ama evlilik iste, hayat da yanliz gecmiyor diye gormezden geldim) Cunku adam avukat icin verdigim parayi yemis ve GC basvurusunu yaptim dedigi halde 6-7 ay yapmamis. Neyse bu sorunlari da atlattik derken kizim bir hastalik gecirdi ve yaklasik 3 ay mental hospitalda yatti. ben de ona destek vermek icin hastaneye yakin bir arkaasimin evinde kaldim. Bu 3 ay icinde bizim koca eski nisanlisiyla tekrar birlikte olup bir cocuk daha yapmis. Velhasili kelam buyuk buyuk kavgalardan sonra ben cocuk istiyordum sen yapmadigin icin oldu ama senden bosanmak istemiyorum edi, baristik. Nisan 2018 de I-751 formu yolladim (kartimin exp olmasina 3 ay kala) Sonra I-797 mektubu geldi, statumun 18 ay uzatildigina dair. Fakat bu uzatma mektubu geldikten birkac ay sonra koca kisisinin hala diger kadinla iliskisi oldugunu ogrendim (megerse cocuk gormeye gidince baska seyler de goruyormus) Adam bana bosanma baskisi yapmaya basladi ve uzatme mektubu geldikten tam 1 yil sonra bosandik. Nihayet sona ve soruya gelebildim; benim dosya avukatta ama hepiniz bilirsinizkiburada avukatlar dosyayi alana kadar telefon numaranizi ezberler ama dosyayi aldiktan sonra ara ki bulasin. Gerci benimki hepsinden iyi ama , "her sey yolunda" demekten baska cevap vermiyor. Benim 2 yillik karttan sonraki 18 aylik uzatmaminda bitmesine 3 ay kaldi fakat hala hic haber yok. Simdi benimle ayni durumu yasayan ya da bu durumlarda basima daha neler gelecegini bilen uyelerin yardimlarina ve bilgilerine ihtiyacim var. Simdiden cok tesekkurler ederim.

15 ay gecmis sanirim, bu surede 10 yillik Green Card hala ulasmadi mi size? USCIS call center'i arayip karti sorun isterseniz.

• Merhaba 2 yıllık veren kartımın süresi doldun 10 yıllık kart için başvuru yaptım . Bugün elime parmak izi randevusunun olduğu bi kagıt geldi daha öncede kartımın 18 ay uzatıldıgına dair bir kagıt gelmişti. Sorum şu eşim şu an iş için başka bir eyalette ve benim İngilizce seviyem maalesef kötü bu parmak izi randevusuna yanlız gitsem kendi başıma halledebilirmiyim. Çok çetrefillimi telefon götürmem yasak. Ordan beni yönlendiren olurmu tutumları nasıl arkadaşım kimsem yok eşimde ha diye gelemiyor

• @crazycells benim hala ne karttan ne uzatmadan bir haber yok, call center aradim, cok dosya var, inceleniyor dediler ama bana kalirsa bu bosanma ve adres degisikligi durumlarindan oturu bunlar benim dosyayi kaybetti. Cok yogun calisiyorum, randevu almaya calistim, telefonla geri arayip randevu veriyorlarmis ancak onlarin aradigi saatlerde ben iste oluyorum ve tel kullanimi yasak, yani cevaplayamiyorum. Ama bugunku sorum baska, forumda bulamadim, simdi benim extension da bittigine gore benim calismam yasal mi acaba ? Cunku degilse nasil olacak bilmiyorum :(((

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hatok80, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

Merhaba 2 yıllık veren kartımın süresi doldun 10 yıllık kart için başvuru yaptım . Bugün elime parmak izi randevusunun olduğu bi kagıt geldi daha öncede kartımın 18 ay uzatıldıgına dair bir kagıt gelmişti. Sorum şu eşim şu an iş için başka bir eyalette ve benim İngilizce seviyem maalesef kötü bu parmak izi randevusuna yanlız gitsem kendi başıma halledebilirmiyim. Çok çetrefillimi telefon götürmem yasak. Ordan beni yönlendiren olurmu tutumları nasıl arkadaşım kimsem yok eşimde ha diye gelemiyor

Bence de halledebilirsiniz. Bu arada telefon yasak diyorlar ama binaya girerken kapatip cantaniza atiyorsunuz, bilginize. Icerde kullanmadiginiz surece genelde sorun olmuyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells benim hala ne karttan ne uzatmadan bir haber yok, call center aradim, cok dosya var, inceleniyor dediler ama bana kalirsa bu bosanma ve adres degisikligi durumlarindan oturu bunlar benim dosyayi kaybetti. Cok yogun calisiyorum, randevu almaya calistim, telefonla geri arayip randevu veriyorlarmis ancak onlarin aradigi saatlerde ben iste oluyorum ve tel kullanimi yasak, yani cevaplayamiyorum. Ama bugunku sorum baska, forumda bulamadim, simdi benim extension da bittigine gore benim calismam yasal mi acaba ? Cunku degilse nasil olacak bilmiyorum :(((

Suradan bakin isterseniz bekleme zamanina:

Eger bahsedilen bekleme zamanin ust sinirindan daha fazla zaman gectiyse o durumda USCIS'ten randevu almayi deneyebilirsiniz, ama eger ust siniri gecmediyse beklemenizde fayda var.

• @sercaned merhaba, bende on yillik GC icin basvuru yapacagim (Abdli esimle) hafta icinde l-751 formu disinda herhangi bir belge, resim, lease , tax vs gonderdiniz mi ?yoksa sadece l -751 ve parayi gondersek yeterli mi?bilgilendirirseniz cok sevinirim
    tesekkurler

• 10 yillik muracaatin uzerinden 27 ay gecti hala extention'in extention'ini yapiyorlar, az daha beklerlerse zaten 6 ay sonra vatandasligi gondericem :)))

• ⭐⭐⭐⭐⭐

10 yillik muracaatin uzerinden 27 ay gecti hala extention'in extention'ini yapiyorlar, az daha beklerlerse zaten 6 ay sonra vatandasligi gondericem :)))

evet, burokraside boyle bir mantiksiz durumlar olabiliyor maalesef 🙂

• Merhabalar bende bugun 10 yillik green card icin i 751 formunu avukat araciligi ile doldurttum. 2 sene once evlilik ile amerikaya gelmistim ve verdikleri 2 yillik green cardin suresinin dolmasina neredeyse 1 ay kalmisti bugun avukat ile gorusmede benden beraber olan banka hesaplari, ortak araba sigortasi, ortak apartman kiralama kontrati, beraber cekilmis fotograflar, ve cocugumuzun dogum belgesini istediler. Hepsini tamamlayip gonderecegiz ve bana birsey dedi 3 yillik green card suresinin dolmasina 90 gun kala vatandaslik icin basvuru yapabilirsin dedi dogrulugu nedir bilgisi olan veya yapan varmi 3 yil dolmadan vatandasliga gecen. Tesekkur ederim simdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Raicho, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

Merhabalar bende bugun 10 yillik green card icin i 751 formunu avukat araciligi ile doldurttum. 2 sene once evlilik ile amerikaya gelmistim ve verdikleri 2 yillik green cardin suresinin dolmasina neredeyse 1 ay kalmisti bugun avukat ile gorusmede benden beraber olan banka hesaplari, ortak araba sigortasi, ortak apartman kiralama kontrati, beraber cekilmis fotograflar, ve cocugumuzun dogum belgesini istediler. Hepsini tamamlayip gonderecegiz ve bana birsey dedi 3 yillik green card suresinin dolmasina 90 gun kala vatandaslik icin basvuru yapabilirsin dedi dogrulugu nedir bilgisi olan veya yapan varmi 3 yil dolmadan vatandasliga gecen. Tesekkur ederim simdiden.

Dogrudur. Gocmen olduktan 3 yil sonra vatandasliga hak kazaniyorsunuz ama 3 yilin dolmasina 90 gun kala basvuruyu baslatabiliyorsunuz. Fakat 90 gunde cok katilar, eger 91 gun once basvuru yaparsaniz dosyaniz red edilecek, o nedenle emin olmak adina siz 85 gun once gonderin 🙂

• @aaylin, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

10 yillik muracaatin uzerinden 27 ay gecti hala extention'in extention'ini yapiyorlar, az daha beklerlerse zaten 6 ay sonra vatandasligi gondericem :)))

Merhaba,
    İlk extension süresi dolduktan sonra(18ay) ne gibi bir işlem yaptınız acaba bilgi verirseniz çok sevinirim. Tekrar başvurup ikinci extension mı talep ettiniz

• Merhaba herkese,

2020 Mart ayında, I-751 FORMU'mu göndermiştim. Aradan 1 yıl geçti, şu an başvurum "Case is Ready to Be Scheduled for An Interview" aşamasında. Nisan itibarı ile vatandaşlık başvurumu yapabiliyorum lakin virüsten dolayı süreç öncekinden de yavaş işliyor. Dosya bekleme süresi şu an 13-31 ay arasında değişiyor. Vatandaşlığa başvuracağım. Sormak istediğim konu ise, 2 yıllık geçici Green Card'ımın süresi doldu, zaten o yüzden başvurmuştumkoşul kaldırmaya. Elimde 18 aylık seyahat edebileceğime dair bir belge ulaştı birkaç ay sonra, lakin onun da süresi Ekim ayında bitiyor. Sonra ne olacak? Vatandaş oluncaya kadar veya yeşil kart koşulum kaldırılıp, yeniden plastik kartım basılıncaya kadar ülkeden dışarı çıkamayacak mıyım?

Yakın zamanlarda benzer tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa çok mutlu olurum.

Kocaman sevgiler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@puercorde, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

Merhaba herkese,

2020 Mart ayında, I-751 FORMU'mu göndermiştim. Aradan 1 yıl geçti, şu an başvurum "Case is Ready to Be Scheduled for An Interview" aşamasında. Nisan itibarı ile vatandaşlık başvurumu yapabiliyorum lakin virüsten dolayı süreç öncekinden de yavaş işliyor. Dosya bekleme süresi şu an 13-31 ay arasında değişiyor. Vatandaşlığa başvuracağım. Sormak istediğim konu ise, 2 yıllık geçici Green Card'ımın süresi doldu, zaten o yüzden başvurmuştumkoşul kaldırmaya. Elimde 18 aylık seyahat edebileceğime dair bir belge ulaştı birkaç ay sonra, lakin onun da süresi Ekim ayında bitiyor. Sonra ne olacak? Vatandaş oluncaya kadar veya yeşil kart koşulum kaldırılıp, yeniden plastik kartım basılıncaya kadar ülkeden dışarı çıkamayacak mıyım?

Yakın zamanlarda benzer tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa çok mutlu olurum.

Kocaman sevgiler.

Size yeni bir kart gondermek yerine yeni bir bildirim (I-797C) gonderebilirler. Su an butun islemler cok uzun surdugunden USCIS 2021 basindan bu yana gonderdigi I-797 belgesinin ustunde bu belgenin resmi statu olarak kullanilabilecegine dair not dusuyor. Dolayisiyla siz de benzer bir surec yasayabilirsiniz.

• Çok teşekkür ederim cevabınız için, Türkiye'ye gidip gelmek için yeterli olsa da başka ülkelere seyahat yapmak istiyorsanız, sizi sıkıntıya sokuyor. Böyle bir belge ile vize alamıyorsunuz en basiti. Ne işler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@puercorde, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

Çok teşekkür ederim cevabınız için, Türkiye'ye gidip gelmek için yeterli olsa da başka ülkelere seyahat yapmak istiyorsanız, sizi sıkıntıya sokuyor. Böyle bir belge ile vize alamıyorsunuz en basiti. Ne işler...

Dediginiz gibi bu belge sadece ABD icinde gecerli, zaten buradaki amac ABD icindeki isleri kolaylastirmak diye dusunuyorum; ABD disindaki ulkeler bu belgeyi "Green Card" olarak kabul etmek zorunda degiller.

• Merhabalar. benim I-797 ( 18 aylin extention letter)'in zamani doldu hatta ustune iki kere de pasaporta 1'er yillik stamp bastirdim, hala processes'te olduguma dair ( cunku I-751 gonderdigimden beri hic bir gelisme yok) . Bu arada ilk 2 yillik kartimin gelmesinin uzerinden 5 sene gecti, yani vatandaslik icin basvurulabilecek zamana geldim. Avukatima sordum 10 yillik gelmeden vatandasliga basvurmanin anlami yok cunku vatandasliktaki ilk kural perminent residency'ye hak kazanmis olmakmis. Ben hala bosluktayim, ne kartliyim ne illegal. Baska 1-2 avukata daha danistim, ikisi vatandaslik muracaati yapabilirsin, beklemene gerek yok dedi, ancak bir digeri benim avukatim gibi basvurmamamiz gerektigini soyledi. Bu konuda bana baska ne yapabilecegime dair fikir verebilecek kimse var mi acab ? ya da boyle bir durum basina gelmis olan ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar. benim I-797 ( 18 aylin extention letter)'in zamani doldu hatta ustune iki kere de pasaporta 1'er yillik stamp bastirdim, hala processes'te olduguma dair ( cunku I-751 gonderdigimden beri hic bir gelisme yok) . Bu arada ilk 2 yillik kartimin gelmesinin uzerinden 5 sene gecti, yani vatandaslik icin basvurulabilecek zamana geldim. Avukatima sordum 10 yillik gelmeden vatandasliga basvurmanin anlami yok cunku vatandasliktaki ilk kural perminent residency'ye hak kazanmis olmakmis. Ben hala bosluktayim, ne kartliyim ne illegal. Baska 1-2 avukata daha danistim, ikisi vatandaslik muracaati yapabilirsin, beklemene gerek yok dedi, ancak bir digeri benim avukatim gibi basvurmamamiz gerektigini soyledi. Bu konuda bana baska ne yapabilecegime dair fikir verebilecek kimse var mi acab ? ya da boyle bir durum basina gelmis olan ?

Size gonderilen I-797 formlarinin herhangi birinde o belgenin I-551 (yani Green Card'in kendisi) yerine kullanilabilecegi yaziyor mu?

• @crazycells hayir yazmiyor. green card yerine pasaporta bastirdigim stamp kullaniyorum. benim merak ettigim; vatandasliga basvurayim mi yoksa bekleyeyim mi ? cunku avukatlar bile ayni seyde karar kilamiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |