Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba ben bir konu hakkında kişisel görüşünüzü almak istiyorum
    şuan türkiyede 3. sınıf mechanical engineer ögrencisiyim ve lotodan greencard çıktı okulu bırakıp amerikaya yerleşmeyi düşünüyorum diploma denkliği olmadıgı için sizce burdaki okulu 1.5sene daha okuduktan sonra diploma almak bana bir artı saglar mı amerikada meslegi yapmayı düşünmüyorum üniversite bitse bile. re entry yapmam gerekçek seneye bitirmek için ve gözümde çok büyüyor.Amerikada yaşayanlara sormak istiyorum türkiyede ki diplomanız size bir artı sağladı mı orda ya da olmayanlar bir eksikliğini hissettiniz mi?

• @runtothehills Bildiğim Kadarıyla Türkiye Diploması Amerika'da İşe Yaramıyor Genel Olarak Yaptığın İşe Bakıyorlar Diye Biliyorum.

• Okul bitse bile o işi yapmak istemiyorsanız bence bırakıp gitmek daha iyi

• @runtothehills, içinde söyledi: Türkiyede üniversiteyi bırakıp gitmek

Merhaba ben bir konu hakkında kişisel görüşünüzü almak istiyorum
    şuan türkiyede 3. sınıf mechanical engineer ögrencisiyim ve lotodan greencard çıktı okulu bırakıp amerikaya yerleşmeyi düşünüyorum diploma denkliği olmadıgı için sizce burdaki okulu 1.5sene daha okuduktan sonra diploma almak bana bir artı saglar mı amerikada meslegi yapmayı düşünmüyorum üniversite bitse bile. re entry yapmam gerekçek seneye bitirmek için ve gözümde çok büyüyor.Amerikada yaşayanlara sormak istiyorum türkiyede ki diplomanız size bir artı sağladı mı orda ya da olmayanlar bir eksikliğini hissettiniz mi?

Merhabalar, diploma denkligini bunu saglayan kurumlardan alabiliyorsunuz. Buna ek olarak alaniniz temel muhendislik alanlarindan biri oldugu icin NCEES kurumunun yaptigi FE sinavi ile Engineer in Training sertifikasi alabiliyorsunuz. Bu sertifika muhendislik alaninda prestijli bir sertifika, fakat sinavina iyi hazirlanmak gerekiyor. Ne meslek yapmayi dusundugunuzu bilmiyorum ama muhendislik mezunu olarak sonrasinda farkli alanlara kaymak lise mezunu olan birine gore cok daha kolay. Benim sahsi fikrim 3 seneyi ziyan etmeyip okulu bitirmeniz ve diplomanizi almaniz. Cunku burada bir okul okumak isteseniz on binlerce dolar harcamaniz gerekiyor. Emin olun Turkiye'den bir diplomanin denkligini almak cok daha kolay ve masrafsiz bir surec.

• @runtothehills, içinde söyledi: Türkiyede üniversiteyi bırakıp gitmek

amerikada yasayan neder bılemem.ama turkıyede yasayan bırı olarak bu anlatılana ınanmıyorum.bir tr de mechanıcal engıneer dıye bolum yok makıne muhendıslığı var.iki yapmıycan ısın eğıtımınden ne fayda bekler ınsan onuda anlamıs değılım.sosyal bılım olsa genel kultur olur derımde mechanıcal enginar bu, çamasır makınesının calısma prensıbınden kıme ne.üç re entry ıle ugrascak yetmıycek bı dunya tr de unıversıtede para harcıycak... cıddıye alınıcak ıs degıl bu kafada bırı gercekten bu soruyu soruyorsa -kafa bulmak ıcın degılse şayet- hıc zahmet edıp oraya gıtme paracıklara yazık olur.daha uygun bırı vardır yedekte.hatta burda o okuluda bırak derım.yazık o okulda hocanın verdığı emege ananın babanın parasına demede dur.sahiden bızım ulkemızde bunlar mı muhendıs oluyor.mechanıcal engınar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runtothehills, içinde söyledi: Türkiyede üniversiteyi bırakıp gitmek

Turkiye'de muhendislik okuduktan sonra denklik vs. gibi durumlarla hic ugrasmayip sirketlerde staj veya pozisyon bulmak mumkun, bunu yapan azinsanmayacak kadar insan var cevremde.

su konuda denklik konusunda bilgileri bulabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/319/abd-de-denklik-ve-diploma-kabulü-mühendislik

Ayrica Turkiye'den diploma almak istemiyorsaniz, benzer bir bolume ABD'de gecis yapabilirsiniz. Ilgili bilgiler surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jinglebells bence siz aslinda ulkedeki egitim sistemini ve universite anlayisini elestiriyorsunuz.

Ayrica, bu tur islerin hem mekteplisine, hem de alaylisina ihtiyac var kanimca. Biraz daha yapici yorumlar yapmaya gayret edin lutfen.

• @crazycells, içinde söyledi: Türkiyede üniversiteyi bırakıp gitmek

@jinglebells bence siz aslinda ulkedeki egitim sistemini ve universite anlayisini elestiriyorsunuz.

Ayrica, bu tur islerin hem mekteplisine, hem de alaylisina ihtiyac var kanimca. Biraz daha yapici yorumlar yapmaya gayret edin lutfen.

aslında evet.tr unıversıteye alma sıstemı fılan da dahıl.mekteplı alaylı degıl konu.bazı ıslerde mektep zorunlu yasalrca abd de ve tr de makıne muhendıslıgı bunlardan bırı.muhendıslık egıtımı olmadan muhendısım dıyemezsınız.ama bunu gorunce dayanamadım.cıddıye alsam bı turlu almasam baska turlu.kım bılır arkadasın vaktıde parasıda coktur.oyleyse okusun trde amerıkadada okusun ne dıyeyım.

• @crazycells bu ısın alaylısı tamırcı olur ancak.proje vs ımzalayamazsa neya yarar.

• maddı durumum ıyı yasım gnec falan dese amenna derımde bırden gorunce tepem attı.

• @jinglebells sayın @jinglebells görüşlerinize katılmıyorum. Genel kültür edinmek için sadece sosyal bilimlerle mi ilgilenmek gerekir? Mühendislik okumak da bir genel kültürdür. Yapmayacağı işin eğitimini alsa bile bundan ne fayda sağlayabileceği kişinin kendi elinde olan bir şeydir aynı zamanda. Elektrik elektronik mühendisi bir arkadaşım Hollanda'da bir şirketin finans alanında çalışıyor. Onu işe alan kişilere göre de çamaşır makinesinin çalışma prensibi önemli değildi belki ama aldığı eğitimden farklı bir alanda çalışabildi.

Bunların dışında, (bana göre) iletide tepe attıracak bir şey yok ki. Arkadaş dümdüz bir yazı yazmış ve dümdüz bir soru sormuş. Eminim ki kendini birçok öğrenciye göre oldukça açık ifade etmiş. Siz soruya cevap vermekten öte kişinin okula devam etmemesiyle veya ülkemizde kimlerin mühendis olduğuna şaşırmanızla ilgili yazıyorsunuz. Sorduğunuz soru bu kadar açık ve hatta basitken, üniversite üçüncü sınıfta okuduğunuz sırada birinin size böyle bir yorum yapmasını ister miydiniz?

• @azuleverde, içinde söyledi: Türkiyede üniversiteyi bırakıp gitmek

@jinglebells sayın @jinglebells görüşlerinize katılmıyorum. Genel kültür edinmek için sadece sosyal bilimlerle mi ilgilenmek gerekir? Mühendislik okumak da bir genel kültürdür. Yapmayacağı işin eğitimini alsa bile bundan ne fayda sağlayabileceği kişinin kendi elinde olan bir şeydir aynı zamanda. Elektrik elektronik mühendisi bir arkadaşım Hollanda'da bir şirketin finans alanında çalışıyor. Onu işe alan kişilere göre de çamaşır makinesinin çalışma prensibi önemli değildi belki ama aldığı eğitimden farklı bir alanda çalışabildi.

Bunların dışında, (bana göre) iletide tepe attıracak bir şey yok ki. Arkadaş dümdüz bir yazı yazmış ve dümdüz bir soru sormuş. Eminim ki kendini birçok öğrenciye göre oldukça açık ifade etmiş. Siz soruya cevap vermekten öte kişinin okula devam etmemesiyle veya ülkemizde kimlerin mühendis olduğuna şaşırmanızla ilgili yazıyorsunuz. Sorduğunuz soru bu kadar açık ve hatta basitken, üniversite üçüncü sınıfta okuduğunuz sırada birinin size böyle bir yorum yapmasını ister miydiniz?

fazla uzatmak ıstemedığım ıcın kısa kesıcem ardakasınız hollanda da bır sırketın fınans alanında matematıksel ıslem becerısı,analıtık dusunme kapasıtesı nedenıyle calısıyor olabılır.bır cok muhendıslık mezunu bu tur gecısler yapıyor olabılır tabı ama ınsan calısıcagı alanda egıtım almalı.gerısı tamamen kaynak ısrafı.kaynaktan kastım para degıl sade zamanda emekte.

edıt:benım temel beklentım bu soruyu sormadan onca bır malıyet hesabı yapmasıydı muhendıslık egıtımı alan bır kısıden.ama bunun yerıne duz soru sormasına ben hem şaşırdım hem kızdım.zaten boyle bır hesap yapsa ortalama bır ınsan ıcın bunun gereksız oldugunu kendıde gorebılırdı.sızınle temel yaklasımımız farklı sayın @azuleverde

• @jinglebells temel beklentinizi aslında daha yeni bu iletide yazıyorsunuz sayın @jinglebells . Ne demek istediğimi açıklayayım.

Şu konuda birçok kişi hemfikirdir sanırım, forum ortamı ve yazı dili olunca düşüncelerimizi yüz yüzeyken olduğu kadar hızlı ve iyi ifade edemeyebiliyoruz. Forumda bana göre (daha fazla vakit aldığından) maalesef bunun için biraz daha fazla çaba harcamak gerekiyor. Bunun dışında, yazılanlar kalıcı olduğu için örneğin ben biraz daha dikkat ederek yazmaya çalışıyorum. Diğer bir deyişle soru ne sormuş, cevabı ne olabilir? diye düşünüyorum. Cevap dışındaki birçok şey benim yorumum oluyor. Onu da belirteceksem dikkat etmeye çalışıyorum.

Mühendislik öğrencisiyim diyen birinin kendi durumunu daha iyi analiz edebilmesini beklerdiniz belki, sanırım ona göre yazdınız/yazmak istediniz. Ben de yazılanlarda takıldığım noktaları belirttim, özellikle yazan kişinin öğrenci olması üzerinden yaklaştım; ama doğaldır ki herkesin yaklaşımı birbirinden farklı olabilir. Benden sonra yazan biri de soruya veya benim yazdıklarıma farklı yaklaşabilir. Bana göre forumun faydalı tarafı da burada yatıyor. Farklı düşünceler bir arada bulunabiliyor. Bu faydayı nasıl koruyabiliriz refleksiyle yazdığımı belirtmek isterim. Forum benim için faydalı, ama yukarıdaki soruyu soran biri için de nasıl faydalı hale getirilebilir düşüncesindeyim.

Tüm bunlar da yazıldıkça/konuşuldukça gelişebilen durumlar tabii ki. Ne düşündüğünüzü bu iletinizde daha açık bir şekilde belirtmeniz sayesinde ben de bunları yazabildim örneğin

• ........

• Yasaklı

Peki siz ne yapmak istiyorsunuz? Okulunuzu bitirmek, bu mesleği mi yapmak istiyorsunuz? Yoksa ABD'ye gidip, baştan başlamak mı? Hangisi sizi mutlu eder?

• @runtothehills merhaba bu soruya en iyi yine kendiniz cevap verebilirsiniz. Gelecek ile ilgili planinizda Abd veya Turkiyede bu isi yapmayi dusunmuyorsaniz yada bolumunuzu sevmiyorsaniz 1-1.5 sene daha uzatmanizin bir anlami olmaz. Ama nerdeyse sonuna gelmissiniz bir diplomam olsun derseniz ve ileride Tr ye donme fikrinizde varsa o zaman bitirmeniz daha iyi olur. Sahsi dusuncem; olabiliyorsa Abd de istediginiz bir bolumde egitiminizi almaniz. Tr’deki cogu diplomanin burada hic bir gecerliligi yok. Belki Odtu, Bilkent, Koc, Sabanci ve Bogazici Universitelerinin gecerli bir bolumu ve iyi ve akici bir ingilizceyle mezun olacaksaniz o zaman gecerli bir diploma olabilir. Bu birazda kisilerin yetenek, beceri ve sosyal yasamdaki yerine bagli bir durum.

• @runtothehills kesinlikle gidin. Bu kadar basit kesinlikle gidin

• @metn kesinlikle 2. si

• herkese teşekkür ederim yorumlarınız için

• ⭐⭐ Yasaklı

ingilizce egitim veren tanınınırlıgı olan 3 - 5 universiteden birinde okumuyorsanız muhendisligi kesinlikle gidin bırakın

Benzer Başlıklar

• 13
  • 7
  • 8
  • 403
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |