Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gallifrey, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Secured kredi karti alisimizin hemen hemen 1 yili doldu, yatirdigimiz depozitolari iade etmisler. Bir kac aydir ufak ufak limit arttiriyorlardi ama simdi epey bir arttirmislar, limit artisinin kredi skoruna etkisi oluyor mu?

Kredi karti limit artisi borcluluk oraninizi dusureceginden ve toplam kredibilitenizi arttiracagindan kredi puaniniza olumlu etki yapiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman "kredi skoru", "kredi gecmisi"nin bir parcasi... Ama degerlendirirken kredi gecmisini toplam olarak degerlendirecekler.
    Fakat tabii ki yuksek bir kredi skoru, dusuk bir kredi skorundan cok cok daha iyi 🙂

FICO, kredi skoru hesaplama yontemlerinden bir tanesi...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Secured kredi karti alisimizin hemen hemen 1 yili doldu, yatirdigimiz depozitolari iade etmisler. Bir kac aydir ufak ufak limit arttiriyorlardi ama simdi epey bir arttirmislar, limit artisinin kredi skoruna etkisi oluyor mu?

Ayni sayin @sadriabi 'nin dedigi gibi... ilk iletideki aciklamalarda "Revolving Utilization" oranini dusurecek olmasi itibariyle genel olarak kredi skoruna olumlu etki edecektir...

• Kredi skorum gecen hafta 3 puan dustu nedenini anlamadim secured kredi kartimi genelde odemeyi sisteme dustugu anda yatiriyorum yanlismi yapiyorum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Kredi skorum gecen hafta 3 puan dustu nedenini anlamadim secured kredi kartimi genelde odemeyi sisteme dustugu anda yatiriyorum yanlismi yapiyorum?

Credit Karma vs bir siteden takip ediyor musunuz? Orada puandaki degisiklikleri ve neden oldugunu gosterir. Genelde borc/limit oraninin artmasi, yeni bir kredi basvurusu yapmak, yeni bir hesap acmak gibi nedenlerle skor dusebilir. Yakin zamanda boyle bir durum oldu mu?

• ⭐⭐

Amerika 'ya giriş - çıkış yapacaklar için banka hesabı açmaya gerek varmı?(amaç Credit history yapmak bunun içinde aktif kredi kartı gerekli ?)

Yada Açtırıp kredi kartı alsak ve tr de harcama yapıp, İnternet bankacılığından ödeme yapsak Credit history miz olusur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Amerika 'ya giriş - çıkış yapacaklar için banka hesabı açmaya gerek varmı?(amaç Credit history yapmak bunun içinde aktif kredi kartı gerekli ?)

Yada Açtırıp kredi kartı alsak ve tr de harcama yapıp, İnternet bankacılığından ödeme yapsak Credit history miz olusur mu?

Banka hesabinin bir faydasi olmaz ama kredi karti kredi skoru icin iyi olur. TR'de harcama yapmayi onermem, komisyon aliniyor (travel karti olmadigi surece). Onun yerine online abonelik gibi seyleri (Netflix vb) odemek daha iyi olur.

• @knnrn kredit karmadan bakiyorum yeni bir hesap yok ama harcamayi biraz artirdim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn kredit karmadan bakiyorum yeni bir hesap yok ama harcamayi biraz artirdim

O zaman ondan olmustur. Onemli degil, gecici bir sey. Esimin karti icin de benzer bir durum olmustu. Genelde 50 dolar borcla kapatiyordu, bir ay 100 dolar olunca borc iki katina cikti diye birkac puan dustu. Ayni ay benim borcum 5000 dolardan 4000'e dustu diye puanim artmisti. Puan hesaplarinin bu yonu pek mantikli degil malesef.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Kredi skorum gecen hafta 3 puan dustu nedenini anlamadim secured kredi kartimi genelde odemeyi sisteme dustugu anda yatiriyorum yanlismi yapiyorum?

odemeyi aylik olarak yapmalisiniz. Eger sisteme dustugu anda yaparsaniz ay sonunda "borc" cikmaz, o durumda "kredi" kullaniyor gibi olmazsiniz. Ilk iletileri de bir daha gozden gecirin isterseniz...

• ![0_1565983549974_D865-C603-6-A84-4948-9742-5-DB9-F17-B7-AA5.png](Yükleniyor 96%)

An itibariyle Credit Karma’dan skorumu kontrol ettim ve 814’e yükselmişim. Kredi skorunuzu merak ediyorsanız bildiğim kadarıyla Chase American Express Barclays gibi bankalar ücretsiz olarak aylık skorunuzu size bildiriyor.

800+ mükemmel seviye olarak tanımlanıyor. Böyle bir skora sahip biri olarak faydasının dokunabilir diyerekten bir iki şey ekleyeyim konuya.

Öncelikle ne amaçla giderseniz gidin SSN numarası almak için her yolu deneyin. Hayattır ne zaman nerede yaşayacağınız belli olmaz.

Öğrencilik yıllarımda SSN alabilmek işin okulun pizza departmanında 1 gün çalıştım ve SSN numaramı aldım. Yaklaşık 10 yıldır belki daha fazladır hesabım ve kredi kartlarım aktif. Yanlış değilsem $400 Chase kredi kartım ile kredi geçmişini oluşturmaya başladım. O zamanlarda CitiBank en hızlı limit arttıran firmaydı ve $32.000 dolara kadar çıktığımı hatırlıyorum. Şimdilerde hiç kullanmasam bile American Express, Chase, Barclays ve Citi’de hatrı sayılır limitlere ulaştığımı belirteyim fakat hesabınız uzun süre inaktif olunca limiti düşürüyorlar veya kartı iptal edebiliyorlar. İnşallah kısmet olur 2020’de Amerika’ya taşınabilirliksem bu puanlarla ev ve araba almanın faydası olup olmadığını da sizlere iletirim. Görüşmek üzere.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

odemeyi aylik olarak yapmalisiniz. Eger sisteme dustugu anda yaparsaniz ay sonunda "borc" cikmaz, o durumda "kredi" kullaniyor gibi olmazsiniz. Ilk iletileri de bir daha gozden gecirin isterseniz...

Evet, ben de katılıyorum. Statement balance hiçbir zaman sıfır olmamalı. Düşük de olsa mutlaka borç görünmeli. Kredi kartını debit kart gibi kullanırsanız puanınız hızlı yükselmez.

• @knnrn Kredit Karma puanlarini ardisik 3 ay takip ettim. Tek puan kaynagi 1 kredi karti (kredi ya da baska bir puan kaynagi yok) %30 ve hemen altinda puan daha hizli yuksleiyor. %30 dan asagi ve yukari dogru uzaklastikca puan artmiyor veya dusuyor.
    FICO olustugunda ise Credit Karma sicrama yapti (6. ayi doldurunca FICO olustu). 2. kredi karti ve duzenli odenen ev-araba kredileri de Credit Karma da simule ediliyor. App uzerinde ilgili bolumde simulasyon var.

• kredi kartı yerine debit kart kullanımı kredi skorunu nasıl etkiliyor, yani yararı var mı yoksa illa kredi kartı çıkarmak lazım mı. debit kart = cash gibi ama sistemde gözüken bir harcama o nedenle merak ettim. teşekkürler.

• @cnpist Debit kartlar kredi gecmisini etkilemiyor maalesef. Cekilmis kredilerin duzenli odenmesi, birden fazla kredi karti, duzenli odenen kredi karti, kredi kartinin yasi, FICO skoru vb. Debit kart nakit para gibi. Borca sadakat esas aliniyor kredi gecmisinde. Ama once borclanmak gerekiyor. Kredi karti limitinin %30 u ile dokume girip son gununden once odenince de guzel bir musteri olunuyor. Dokum (statement) cikmadan odeme yapilabilse de %30 borc birakilip statement uzerinde gorunmesi gerek, sonra son odeme gunune kadar vaktiniz var zaten.

• @caglaror teşekkürler. anlaşılan ilk kartın limitinin yüzde otuzunu kullanmak ve hesap kesim tarihinden sonra ödemek gerek.

• Kredi geçmişi olmayan ABDye yeni gelmiş Kişiler için bir başka kredi kartı. https://www.creditstacks.com/documents/CreditStacksFeeSchedule.pdf
    Masrafları çok değil gibi. Giriş veya yıllık ücreti de yok

• Selamlar,
    kredi notu ile alakali kisa sureli tecrubemi paylasmak istiyorum; 16 subatta amerikaya giris yapmistim bu tarihten 5 gun sonra Bank Of Americadan secured credit card dedikleri depozitli karttan aldim. 3 ay kullandiktan sonra amexin ucretsiz kartina basvurdum ve onaylandi (kolay onaylaniyor ve iyi bir cash back karti). ilk aldigim secured kart 6 ayini doldurunca bugun bank of amerikayi arayip normal karta gecis talep ettim. ilk kartimi kapatmadan statusunu degistirip limitini 1500 dolara cikardilar. ilk alirken odedigim 800 dolar depoziti de iade ettiler. bu alti aylik sure icerisinde dusuk harcamalar ve duzenli odemelerle kredi skorumu 710 civarina cikardim.

• Merhaba. Bende Discovery Kredi Kart acdirdim. Forumda yazilanlari simdi okudugum icin uzulyorum. 500$ kredi kart limitinin 430$ kullandim. Bu borcu odeyip. Her ay %30 kadar liminitini kullanmaya devam edecem.

• Yazıları okudum sistemi de anladım fakat bu score lara göre nasıl bir tablo da araba, ev satın almayı etkiliyor onu anlamadım . En basitinden ben ilk defa gittiğimde ssn ile banka hesabı açtım diyelim 3-4bin dolarlık arabayı dahi alamıyor muyum , cünkü şunu anladım 3 4 ay sonra ancak kredi kartı alabiliyorum ve aslında o zaman score yükseliyor , bu durumda aylarca elimde parayla ve ehliyetle ben araba almayı mı bekliyorum 🤢

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |