Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Çok teşekkürler ama başka şansım olmadığı için garanti Bankasından aldığım bank of ny çeki ile yaptım durum paid e geçti neyseki sorunsuz halloldu

• İki kızım için IR2 için ücretler ödendi I864w ve DS260 doldurduk. civil documets da birth certificate i vukuatlı nüfus örneği olarak almam gerektiği için onları kabul etmediler, hemen ikisi için tekrar doğru olanları upload ettim. Küçük kuzımdan benim evlilik cüzdanımıda bereberin upload etmemi istediler ve sonrasında mukakat zamanı beklemem için mail geldi.
    Ancak büyük kızımın belgesimide aynı şekilde yükledim ancak diğerinin üzerinden iki gün geçti hala onaylamadılar. Hep ikisinin işlemleri aynı zamanda oluyordu niye böyle oldu anlamadım normal midir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sembul ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi içinde söyledi:

İki kızım için IR2 için ücretler ödendi I864w ve DS260 doldurduk. civil documets da birth certificate i vukuatlı nüfus örneği olarak almam gerektiği için onları kabul etmediler, hemen ikisi için tekrar doğru olanları upload ettim. Küçük kuzımdan benim evlilik cüzdanımıda bereberin upload etmemi istediler ve sonrasında mukakat zamanı beklemem için mail geldi.
    Ancak büyük kızımın belgesimide aynı şekilde yükledim ancak diğerinin üzerinden iki gün geçti hala onaylamadılar. Hep ikisinin işlemleri aynı zamanda oluyordu niye böyle oldu anlamadım normal midir

Merak etmeyin normaldir, sadece biraz bekleyin, o dosya da onaylanir.

• Merhabalar sonunda Ir2 vizemiz çıktı. Amerikaya giriş yaptığımız zamanki süreçle ilgili bilgisi olan var mı

Konsolosluk mülakatında greencardın çıkmasını beklemenize gerek yok giriş yaptıktan sonra pasaport başvurusu yapabilirsiniz dediler

1.havalimanında bir işlem yapacak mıyız
    2. Süreçi nasıl yöneteceğiz
    3. Pasaportu orada başvurursak çıkması ne kadar sürer yada orada başvurup Türkiyeden alınabilir mi
    3.başka yapılması gereken var mı

Yardımcı olursanız sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sembul ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi içinde söyledi:

Merhabalar sonunda Ir2 vizemiz çıktı. Amerikaya giriş yaptığımız zamanki süreçle ilgili bilgisi olan var mı

Konsolosluk mülakatında greencardın çıkmasını beklemenize gerek yok giriş yaptıktan sonra pasaport başvurusu yapabilirsiniz dediler

1.havalimanında bir işlem yapacak mıyız
    2. Süreçi nasıl yöneteceğiz
    3. Pasaportu orada başvurursak çıkması ne kadar sürer yada orada başvurup Türkiyeden alınabilir mi
    3.başka yapılması gereken var mı

Yardımcı olursanız sevinirim

Harika haber, gozunuz aydin. Zaman sizin icin onemli cunku cocugunuz 18 yasinin altindayken ABD vatandasi olabiliyor. Hemen ABD'ye girer girmez N-600 basvurusu yapin. Bu sertifikayi size USCIS gonderecek ve cocugunuzun Amerikan Vatandasligi tescillenmis olacak.

Havalimaninda sadece giris yapacaksiniz, onlar sizi yonlendirirler ayrica bir islem yapmaniza gerek yok. Ayrica USCIS fee'yi gitmeden odemenizi de tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/113/uscis-immigrant-fee-ödeme-ekran-görüntüleriyle

Bu arada cocuklarinizin vatandaslik sertifikasi alabilmesi icin sizin de ABD'de onlarla birlikte yasamaniz gerekiyor (Ya da yanlarinda kalacaklari legal guardian'lar ABD vatandasi olmali). Resmi sitede "The child is residing in the United States in the legal and physical custody of the U.S. citizen parent." diye belirtmis, dolayisiyla cocuklarinizin ABD'de yasamalari da gerekiyor. Yani turistler gibi kisa sureli giris-cikis yapma plani sorun olabilir, bilginize.

Pasaport basvurusunu vatandaslik sertifikasini aldiktan sonra yapabilirsiniz ancak, cunku cocuklarinizin vatandas oldugunu gosteren belgeleri yok henuz ellerinde. Sureci su konudan takip edebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/671/amerikan-pasaportu-basvurusu

• @sembul Gözünüz aydın tebrikler

• Merhabalar

Ir2 vizemizi küçük kızım için aldım. 17 yaşındaki diğer kızım için önümüzdeki hafta randevumuz var. Onun için gelen randevu mailinde yaşından dolayı diğerinden farklı olarak aşağıdaki belgeleleri istiyorlar

Status: Interview Scheduled - MIV
    Documents and/or Actions Required:
    Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).
    Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).
    I-864W, Intending Immigrants Affidavit of Support (Photocopy).
    Single Statement Form, DS-237 (Original), Required for all immigrating children over the age of 16. Please print out and sign before the interview date.
    IR2 - 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms, or IRS tax transcript (Photocopy), If the petitioner did not file tax returns, he/she must submit a letter explaining why he/she has not filed a U.S. tax return and/or paid taxes.

Bu vergi ile ilgili olan son madde kızımla ilgili değil mi
    Daha önce Amerikada hiç ikamet etmedi sadece 1 haftalık turistik ziyareti oldu Yaşı dolayısıyla Türkiyede de hiç çalışmadı ve vergisel bir durumu yok.

Bunun için nasıl bir dilekçe yazabilirim.

Veya bu madde için ne yapmam gerekiyor

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar

Ir2 vizemizi küçük kızım için aldım. 17 yaşındaki diğer kızım için önümüzdeki hafta randevumuz var. Onun için gelen randevu mailinde yaşından dolayı diğerinden farklı olarak aşağıdaki belgeleleri istiyorlar

Status: Interview Scheduled - MIV
    Documents and/or Actions Required:
    Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).
    Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).
    I-864W, Intending Immigrants Affidavit of Support (Photocopy).
    Single Statement Form, DS-237 (Original), Required for all immigrating children over the age of 16. Please print out and sign before the interview date.
    IR2 - 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms, or IRS tax transcript (Photocopy), If the petitioner did not file tax returns, he/she must submit a letter explaining why he/she has not filed a U.S. tax return and/or paid taxes.

Bu vergi ile ilgili olan son madde kızımla ilgili değil mi
    Daha önce Amerikada hiç ikamet etmedi sadece 1 haftalık turistik ziyareti oldu Yaşı dolayısıyla Türkiyede de hiç çalışmadı ve vergisel bir durumu yok.

Bunun için nasıl bir dilekçe yazabilirim.

Veya bu madde için ne yapmam gerekiyor

Teşekkürler

Sanirim sadece vergi ile ilgili kismi soruyorsunuz. Aynen dediklerinizi yazacaksiniz. Kisa bir mektup yeterli, zaten aciklamasi belli.

Cocugunuzun yasindan dolayi hic calismadigini, hicbir gelir elde etmedigini ve ogrenci oldugunu (hangi yillar arasi hangi okullara gittigini vs.) da yazabilirsiniz mektuba.

• @zey23 Arkadaşım Merhaba,
    Kızınız için turist vizesi alabildiniz mi? Aslında benim sorum tam olarak şu olacak.Ben oğlum için henüz Green kart başvurusu yapmadım çünkü konsolosluktan dogum sertifikası alarak pasaportunu almaya çalışmıştık.Malesef başvurumuzu evrak yetersizligi gerekçesiyle reddettiler.Benim aklımada çocugumu Amerika'ya turist vizesi ile sokup vatandaşlık işlemlerini orada başlatmak geldi.Acaba seçtiğim yol doğrumu bilemedim.Tecrübeli arkadaşlarımdan bilgi bekliyorum.Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ice ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi içinde söyledi:

@zey23 Arkadaşım Merhaba,
    Kızınız için turist vizesi alabildiniz mi? Aslında benim sorum tam olarak şu olacak.Ben oğlum için henüz Green kart başvurusu yapmadım çünkü konsolosluktan dogum sertifikası alarak pasaportunu almaya çalışmıştık. Malesef başvurumuzu evrak yetersizligi gerekçesiyle reddettiler.Benim aklımada çocugumu Amerika'ya turist vizesi ile sokup vatandaşlık işlemlerini orada başlatmak geldi.Acaba seçtiğim yol doğrumu bilemedim.Tecrübeli arkadaşlarımdan bilgi bekliyorum.Teşekkürler.

Bu dediginize konsolosluk izin vermeyebilir, cunku turist vizesini o sekilde kullanamiyorsunuz. Ayrica konsoloslugun sisteminde acaba cocugunuz ABD vatandasi olarak mi gorunecek? Eger o sekilde olursa, turist vizesi basvurusunu onaylamayacaklardir cunku. Sizin takip etmeniz gereken en makul yol gocmenlik surecini baslatmak, ama dilerseniz oncesinde turist vizesi basvurusu yapmayi da deneyebilirsiniz. Surecinizi olumsuz etkilemeyecek zaten.

• @crazycells Teşekkürler ilginiz için.Peki Turist vizesi ile ABD'de vatandaşlık islemlerini yapamayacağımı söylediniz. Bunun dısinda ögrenci vizesi ile çocugumu ABD'ye alıp vatandaşlık işlemlerini orada başlatabilir miyim.Biliyorum çok karmaşık hale getiriyorum belki ama Green kart süreci uzun süreceği için en kısa sürede bu işi nasıl halledebiliriz diye bir yol arıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ice ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi içinde söyledi:

@crazycells Teşekkürler ilginiz için.Peki Turist vizesi ile ABD'de vatandaşlık islemlerini yapamayacağımı söylediniz. Bunun dısinda ögrenci vizesi ile çocugumu ABD'ye alıp vatandaşlık işlemlerini orada başlatabilir miyim.Biliyorum çok karmaşık hale getiriyorum belki ama Green kart süreci uzun süreceği için en kısa sürede bu işi nasıl halledebiliriz diye bir yol arıyorum.

Yani bunlar pratikte mumkun fikirler ama konsolosluk amacinizin F1 ya da B1/B2 vizesi olmadiginin farkina varacaktir, dosyaniza bakinca bunu anlamak cok zor olmaz kanimca, o nedenle vize vermeyebilir; ama deneyebilirsiniz tabii ki. Eger gecici olarak ABD'de bulunup, sonra Green Card almak icin Turkiye'ye doneceklerse o durumda bunu acik bir sekilde belirtmelisiniz. Bu sekilde yaniltici bir plan da yapmamis olursunuz, cunku gocmen olmayan vizelerin sartini da bu sekilde saglamis oluyorsunuz. Gocmen vizeler ile gocmen olmayan vizeler arasinda cok fark var, kanunlari farkli, farkli amaclarla veriliyor. Ben bu sureclerde pratiklik amaciyla yalan soylenmemesi ya da gerceklerin saklanmamasi taraftariyim.

Sizin cocugunuzun hizlica ABD vatandasi olabilmesi icin, ABD'de Green Card ile bulunmasi lazim:

Children who were born outside the U.S. but now live in the U.S. may acquire citizenship under Section 320 of the Immigration and Nationality Act (INA). A child born outside of the United States automatically becomes a U.S. citizen when all of the following conditions have been met on or after Feb. 27, 2001:

• The child has at least one parent, including an adoptive parent, who is a U.S. citizen by birth or through naturalization;
    • The child is under 18 years of age;
    • The child is a lawful permanent resident (LPR); and
    • The child is residing in the United States in the legal and physical custody of the U.S. citizen parent.

• @crazycells Konsoloslukta bunu önermişti fakat, genel şartlara baktıgımda ise ABD'de kalış süremi kanıtlamamı istiyorlar.Bu durumdada yine buradan vatandaşlık başvurusunu yapamıyorum.7 yıl oraya yaşamamışlığımı elimdeki belgelere yetersiz denildiği içi kanıtlayamıyorum.Buna başvursam aynı şeyi söyleyecekler.

C. Physical Presence of the U.S. Citizen Parent or Grandparent [7]

1. Physical Presence of Child’s U.S. Citizen Parent
      A child’s U.S. citizen parent must meet the following physical presence requirements:
      •The parent has been physically present in the United States or its outlying possessions for at least five years; and
      •The parent met such physical presence for at least 2 years after he or she reached 14 years of age.

A parent’s physical presence is calculated in the aggregate and includes time accrued in the United States during periods when the parent was not a U.S. citizen.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Konsoloslukta bunu önermişti fakat, genel şartlara baktıgımda ise ABD'de kalış süremi kanıtlamamı istiyorlar.Bu durumdada yine buradan vatandaşlık başvurusunu yapamıyorum.7 yıl oraya yaşamamışlığımı elimdeki belgelere yetersiz denildiği içi kanıtlayamıyorum.Buna başvursam aynı şeyi söyleyecekler.

C. Physical Presence of the U.S. Citizen Parent or Grandparent [7]

1. Physical Presence of Child’s U.S. Citizen Parent
      A child’s U.S. citizen parent must meet the following physical presence requirements:
      •The parent has been physically present in the United States or its outlying possessions for at least five years; and
      •The parent met such physical presence for at least 2 years after he or she reached 14 years of age.

A parent’s physical presence is calculated in the aggregate and includes time accrued in the United States during periods when the parent was not a U.S. citizen.

Hayir, siz iki kismi karistirdiniz. Siz yurtdisinda cocugunuzun ABD vatandasi olmasi icin gereken sartlara bakmissiniz, ben size ABD icindeyken cocugunuzun ABD vatandasi olmasi icin gereken sartlari yazdim.

Eger ABD icinde cocugunuzun Green Card'i ile beraber bulunursaniz, kendisi 18 yasina gelmeden ABD vatandasligi icin basvuru yapabilirsiniz. Ama bunu cocugunuz turist vizesi sahibiyken yapamazsiniz.

• Merhabalar
    İki kızım içinde IR2 vizelerimizi aldık. Desteğiniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Mayıs ayında Amerika’ya giriş yapacağız. Bundan sonraki süreçle ilgili yapılacaklar nelerdir. Mülakatta 18 yaşından küçük oldukları için vize üzerine giriş damgası vurulduktan sonra vatandaş sayıldıkları ve pasaport başvurusunda bulunabileceklerini ilettiler. Bilgisi olan var mı yapmamız gerekenlerle ilgili

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar
    İki kızım içinde IR2 vizelerimizi aldık. Desteğiniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Mayıs ayında Amerika’ya giriş yapacağız. Bundan sonraki süreçle ilgili yapılacaklar nelerdir. Mülakatta 18 yaşından küçük oldukları için vize üzerine giriş damgası vurulduktan sonra vatandaş sayıldıkları ve pasaport başvurusunda bulunabileceklerini ilettiler. Bilgisi olan var mı yapmamız gerekenlerle ilgili

Teşekkürler

Hayirli olsun, oncelikle vatandaslik belgeleri N-600 ile almaniz lazim:

Sonra da bu belgeyle pasaport basvurusu yapabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/671/amerikan-pasaportu-basvurusu

• Merhabalar kızlarım için aldığımız Ir2 vizelerimizle 18 yaşlarına girmeden Amerikaya giriş yaptık. Vatandaşlığa hak kazandığımızı ilettiler ancak pasaport başvurularını 3 aydan az kaldığımız için şartları sağlamamız için askıya aldılar. Sormak istediğim biz bu minimum üç aylık ikamet etmeyi ancak önümüzdeki yaz gerçekleştirebileceğiz fakat büyük kızım bu sürede 18 yaşına girmiş olacak. Vatandaşlığa geçiş için gerekli Ir2 vizesi ile 18 yaşından önce girişi yaptığımız için ikamet etmeye başlayacağı tarihte 18 yaşına girmiş olması süreci değiştirir mi teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sembul, içinde söyledi: ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi

Merhabalar kızlarım için aldığımız Ir2 vizelerimizle 18 yaşlarına girmeden Amerikaya giriş yaptık. Vatandaşlığa hak kazandığımızı ilettiler ancak pasaport başvurularını 3 aydan az kaldığımız için şartları sağlamamız için askıya aldılar. Sormak istediğim biz bu minimum üç aylık ikamet etmeyi ancak önümüzdeki yaz gerçekleştirebileceğiz fakat büyük kızım bu sürede 18 yaşına girmiş olacak. Vatandaşlığa geçiş için gerekli Ir2 vizesi ile 18 yaşından önce girişi yaptığımız için ikamet etmeye başlayacağı tarihte 18 yaşına girmiş olması süreci değiştirir mi teşekkürler

N-600 belgesini gonderdiler mi?

• Hayır göndermediler. Sadece başvuru ücretlerinin yanmaması için süre verdiler

Türkiye döndüğümüzde pasaport başvurusunu yaptık. Başvuruyu kabul ettiler tüm pasaport ücretlerini aldılar hatta elçilik görevlisi Wellcome to USA dedi tebrik ettiler sonradan niye böyle bir taleple geldiler anlayamadık. Amerikadayken pasaport için gitmiştik ama ssn numaramız henüz gelmemişti başvuruyu başlatmamışlardı bile.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sembul, içinde söyledi: ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi

Hayır göndermediler. Sadece başvuru ücretlerinin yanmaması için süre verdiler

Türkiye döndüğümüzde pasaport başvurusunu yaptık. Başvuruyu kabul ettiler tüm pasaport ücretlerini aldılar hatta elçilik görevlisi Wellcome to USA dedi tebrik ettiler sonradan niye böyle bir taleple geldiler anlayamadık. Amerikadayken pasaport için gitmiştik ama ssn numaramız henüz gelmemişti başvuruyu başlatmamışlardı bile.

N-600'u vermemeleri garip geldi, pasaportlari Disisleri Bakanligi veriyor, o nedenle bu pasaport mevzusunu konsolosluga danisalim derim...

Suradan ABD konsoloslugu'nun Vatandaslik Hizmetleri birimine soruyu yonlendirir misiniz?

Bakalim, kendileri ne diyecek. Belki direkt kendileri araciligiyla basvuru yapmamiza izin verirler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.2k

| | | |