Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells abi gece gece merak ettim. belki bu bolumun konusu degil ama yinede yazayim dedim. hadi harcadigin zamani, emegi sevap icin yapiyorsun da forumun masraflari nasil karsilaniyor abi. illaki masraf oluyordur.

• Merhaba arkadaşlar.
    Yaklaşık 3 gün önce dv2020 talihlisi olduğumu öğrendim ve direk araştırmaya koyuldum ve bu forumla tanıştım. Diğer kaynakları ve burayı detaylıca inceleyip bir sürü soruma cevap aldım.
    DS-260 formunu doldururken hata yapmaktan çekindiğim için adımlarımdan iyice emin olmak için bazı sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim.

1. Date and Place of Birth kısmında City of birth için, "DS260 Gocmen Vize Basvuru Formu" videosunda, eğer merkez yazıyorsa şehrin ismini yazabilirsiniz diye geçiyor. Hangisi daha doğru olur merkez yazmak mı yoksa şehrin ismini mi?

2. Pasaport kısmında, pasaportu henüz olmayanlar için daha sonra gönderirsiniz diye yazılmış forumda. Sonra diye kastedilen de anladığım kadarıyla mülakat tarihi açıklandıktan sonra. Sanırım mülakat tarihi açıklanmadan önce kcc'ye mail atıp ds260 açtırılabiliyormuş. Peki mülakat tarihi açıklandıktan sonra nasıl bir yöntem izleniyor.

3. Üç senedir üniversitede yurtta kalıyorum. Ara tatilde(1 ay) ve yaz tatilinde(3 ay) ise ailemin yanına gidiyorum. Bu durumda previous adresses kısmında yurtta 3 sene yaşamış gibi yazmalıyım yoksa ara tatillerde ve yaz tailinde ailemin yanında geçirdiğim zamanı da yazmalı mıyım?

4. Geçmişteki yaşadığım adreslerden birine taşındığım ve ayrıldığım tarihleri ay olarak hatırlamıyorum. Bunun yerine yaklaşık bir ay yazsam sorun olur mu?

5. Bu arada 3. ve 4. maddedeki söylediklerimi e-devlet'teki "Yerleşim yeri sorgulama" belgesinde gösterilen geçmiş adreslerimle yaşadığım adreslerin bir öneminin olmadığı asıl önemli olanın gerçekten yaşadığım adres olduğunu varsayarak yazıyorum. Eğer yanlış biliyorsam uyarırsanız sevinirim.

• @oniketya
    1-)şehrin ismini yazmak daha doğru olur.
    2-)benim de pasaportumun süresi geçmişti iki günde çıkarttım.Yapabiliyorsan pasaportu çıkartıp formu doldur ki sonrasında bunlarla uğraşma.
    3-)nufusa kayıtlı ikametgah değişikliği yani resmi adres değişikliklerini yaz .yurdun adresi ikametgah adresin değildir zaten.Normal süreçte ailenin yanında yaşıyorsan oranın adresini ver.Kendin gidip özellikle değiştirmediysen ailenin adresidir.
    4-)ben de yaklaşık olarak yazdım 🙂
    5-)evet resmi adres değişikleri önemli diğerleri değil.

• @crazycells tesekkurler

• @tedbundy
    Teşekkürler cevaplar için 🙂
    Verdiğiniz cevaplardan sonra bir yer kafama takıldı:

• Adres ile ilgili bildiğim çoğu bilgi @crazycells'in yazdıklarından edindiğim bilgiler, yani adres olarak ikametgahta yazanı değil gerçek bilgiyi yazmak. Şimdi siz de böyle söylüyorsunuz.
      Daha önceki senelerde bilgileri onaylananlar nasıl girdiklerini söyleyebilirse sevinirim.

Ayrıca başvuru sırası ve mülakat önceliği ile ilgili bir sorum daha olacak:

• İlk sayfadaki bülten ile ilgili okuduğum kısımlardan anladığım kadarıyla, numarası başlarda olanlar eğer başvuruyu o ayın aktifliği açıklandıktan sonra yapsalar bile 2 ay sonra mülakat tarihi alabiliyorlar. Benim numaram çok gerilerde olduğu için, ds206'yı şu an doldurmamla bir iki ay sonra doldurmam arasında fark yok çünkü, her türlü, bültende aktifler açıklandığında eğer benim numaram o aralıktaysa mülakat için e-mail gelecek. Ayrıca bülten current olsa bile, mülakata çağrılma sırası numaraya göre olacak. Yani erken başvurmanın bir avantajı olmayacak.
      Benim anladığım bu, bilen birisi doğrusunu söyleyebilirse sevinirim.

• Burdaki duzenimizi bozup gidecegiz, Nasil gidecegiz , nasil is bulacagiz , nerde kalacagiz 🙂 kafamda deli sorular..isimiz zor..

• Arkadaşlar selam,

DV 2020 ye başvururken verdiğim mail adresi ile DS-260 formunu doldururken verdiğim mail adresleri farklı. Fakat 2 mail adresini de aktif bir şekilde kullanıyorum. Her hangi bir sıkıntı yaşama ihtimalim var mı? Yada düzeltme yapmam gerekir mi?

• @crazycells çok teşekkür ederim

• @muhtaradana tek tek save etmiyor bende. adresleri de komple büyük yazıyorum yani hard hatası da yok gibi ama anlayamadım. 8 adres var toplamda bu mu fazla acaba...

• @pelinkoroglu tek tek yada 2 şer save edemezseniz, zaman probleminden sistem sizi atabilir, başka bir tarayıcıdan deneyin

• @crazycells cevabınız için teşekkürler.Yazınızı okudum ancak benim sorum bunların dışında.
    Family sponsored olan süreçten geçmemiz gerekiyor sanırım. Mülakata benimle gelmeyecek. Zaten türkiyede evli olarak gözükmüyoruz henüz. Ama ben yinede burdaki belgelerle evli olduğumuzu beyan edeceğim.
    Benim merak ettiğim soru; Mülakata benimle gelmeyeceği için ona ds-260 formu doldurmalı mıyız?
    Add aplicant kısmında onuda ekledim eğerki gelmeyecekse onu ordan çıkartmalı mıyım?

• Benim formumu doldururken eşim benimle gelmeyecek ama sonrasında eşlik edebilirim işaretledim. Bunda bir sorun yok değil mi?

• Merhaba hocam geçenlerde size özbekistanlı bir aileye yardımcı olduğumu söylemiştim. Bu ailenin ds 260 formunu eksiksiz doldurup yolladım. Mülakat tarihi açıklladığı zaman bu aile özbeksitana gidip mülakat için çocuklarını getrirmek zorunda ve gittiklerinde yeni pasaporta geçmek zorundalar hepsi benim sorum geldiklerinde mülakata giderken yeni pasaportlarını vize mülakatına giderken bildirseler sorun olur mu ?

• @crazycells

Hocam hata yapmamak adına rica etsem cevaplar mısın, bugün göndereceğim formu;

1. Pasaport olmadan göndermek şuan için sorun değil di mi? , çıkarttığımız zaman tüm ailenin pasaport bilgilerini KCC'ye mail atacağım, şuan "other travel doc." seçtim,
    2. Çocuk (3 yaş) için de green card talebinde bulunup, social securtiy number istiyorum,
    3. Lisans eğitimimde erasmus ve lisansüstü eğitimde yatay geçiş varsa, diploma yerlerine hiç bir şey yazmadım,
    4. "Work and Travel"dan kalma social sec. number var ama yenisini istiyorum (öyle demiştiniz ?),
    5. Çocuğun telefon ve e-maili yok, o kısımlara benim bilgileri yazıyorum,
    6. Bedelli yaptım (hiç gitmeden), no diyorum,
    7. Eşim doktora eğitiminde onun diploma kısmına "Ph.D. - none yet" yazıyorum,

Bunlardan bağımsız olarak KCC evrak maili herkesin (eşler ve çocuk) kendi mail adreslerine mi geliyor, yoksa applicant kişiye tüm aile için mi ?

Tüm cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

• @crazycells DV2020 (2020 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

4.Ilk soruya evet mi dediniz? Eger SSN var demisseniz sormamis olabilir, normalde olmasi gerekiyor o sorunun.

@crazycells 4.Ilk soruya evet mi dediniz? Eger SSN var demisseniz sormamis olabilir, normalde olmasi gerekiyor o sorunun.

İlk soruyu "Hayır" diye yanıtladım, ancak yine de çıkmıyor. Diğer browserlardan da giriş yaptığımda aynı şekilde çıkmıyor. PRoblem olur mu? Henüz review yapmadım. Review kısmında çıkar mı?

• @crazycells hangi konuyu okumam gerekiyor acaba? Bulletin son aylar neye göre current oluyor, current olunca istisnasız herkes mülakata girebiliyor mu? net bir bilgi bulamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkeyandusa DV2020 (2020 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@crazycells Şimdiki eşimizde sıkıntı yok. Benim soyadımı yazıyorum, ancak boşandığım eşimin soyadına konusuna takıldım. Teşekkür ederim.

evet, sorunuzu anladim. Yukaridaki aciklamam aynen gecerli 🙂

Soruda ne yaziyorsa onu cevaplamalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hamzamurat DV2020 (2020 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@crazycells abi gece gece merak ettim. belki bu bolumun konusu degil ama yinede yazayim dedim. hadi harcadigin zamani, emegi sevap icin yapiyorsun da forumun masraflari nasil karsilaniyor abi. illaki masraf oluyordur.

'sevap' oldukca yanlis secilmis bir kelime 🙂 Amacimizi suradan okuyabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/130/künye

su an itibariyle cepten karsiliyoruz ama forum gelir urettiginde kisa surede acigi kapatabilecek durumdayiz. dolayisiyla telasa gerek yok 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oniketya DV2020 (2020 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar.
    Yaklaşık 3 gün önce dv2020 talihlisi olduğumu öğrendim ve direk araştırmaya koyuldum ve bu forumla tanıştım. Diğer kaynakları ve burayı detaylıca inceleyip bir sürü soruma cevap aldım.
    DS-260 formunu doldururken hata yapmaktan çekindiğim için adımlarımdan iyice emin olmak için bazı sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim.

1. Date and Place of Birth kısmında City of birth için, "DS260 Gocmen Vize Basvuru Formu" videosunda, eğer merkez yazıyorsa şehrin ismini yazabilirsiniz diye geçiyor. Hangisi daha doğru olur merkez yazmak mı yoksa şehrin ismini mi?

2. Pasaport kısmında, pasaportu henüz olmayanlar için daha sonra gönderirsiniz diye yazılmış forumda. Sonra diye kastedilen de anladığım kadarıyla mülakat tarihi açıklandıktan sonra. Sanırım mülakat tarihi açıklanmadan önce kcc'ye mail atıp ds260 açtırılabiliyormuş. Peki mülakat tarihi açıklandıktan sonra nasıl bir yöntem izleniyor.

3. Üç senedir üniversitede yurtta kalıyorum. Ara tatilde(1 ay) ve yaz tatilinde(3 ay) ise ailemin yanına gidiyorum. Bu durumda previous adresses kısmında yurtta 3 sene yaşamış gibi yazmalıyım yoksa ara tatillerde ve yaz tailinde ailemin yanında geçirdiğim zamanı da yazmalı mıyım?

4. Geçmişteki yaşadığım adreslerden birine taşındığım ve ayrıldığım tarihleri ay olarak hatırlamıyorum. Bunun yerine yaklaşık bir ay yazsam sorun olur mu?

5. Bu arada 3. ve 4. maddedeki söylediklerimi e-devlet'teki "Yerleşim yeri sorgulama" belgesinde gösterilen geçmiş adreslerimle yaşadığım adreslerin bir öneminin olmadığı asıl önemli olanın gerçekten yaşadığım adres olduğunu varsayarak yazıyorum. Eğer yanlış biliyorsam uyarırsanız sevinirim.

1. Konsolosluga direkt bilgileri gonderebilirsiniz bu durumda.

Evet, adresleri resmi olan degil gercek adresler olarak yazmalisiniz. Resmi adresinizin pek bir anlami yok, kayitlarda olan devlet size ulasmak istediginde kullanacagi adrestir bu adresiniz. Daha cok ABD'deki "mailing address" gibi, ama DS-260'da yasadiginiz adresler soruluyor, resmi adresleriniz degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oniketya surecin tam olarak nasil isledigini hicbirimiz net olarak bilmiyoruz. Forumda yer alan tavsiyeler vizeyi aldirmayi garanti etmek ya da ihtimali arttirmaya yonelik verilen tavsiyelerdir. Tavsiyelere uymak kisilerin kendi tercihidir tabii ki, tavsiyelerin disina cikacaksaniz kendi riskinize gore hareket edebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semihmete DV2020 (2020 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Burdaki duzenimizi bozup gidecegiz, Nasil gidecegiz , nasil is bulacagiz , nerde kalacagiz 🙂 kafamda deli sorular..isimiz zor..

DV2020 asamalari ve DV2020 mulakat deneyimleri konulari resmi sureci ilgilendiren isler icin kullanmalisiniz, ama bu dediginiz turden sohbetler icin bir DV2020 bekleme odamiz mevcut...

bol sanslar 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |