Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

amerika'nın artıları kadar eksileri de var peki sizce neler eksi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pakaji okuma yazmaniz var mi? (ben de sizin taktigi uygulayayim, bunu yapmak zor degil 🙂 )

Yukaridaki cevaplari okursaniz nerdeyse herkes ayni seyleri yazmis. Bunu anlayamamak icin sizin gibi art niyetli olmak gerekiyor. Neye gore, kime gore kiyaslama yapiyorsunuz diye soruyor herkes...

Iyi ne demek? Kotu ne demek?

Ne konuda nasil bir bilgi istiyorsunuz, forumdaki konulari okudunuz mu, incelediniz mi?

Sizin anladigim kadariyla hayattan tek beklentiniz birikim yapabilmek. Eger boyle bir amaciniz varsa hayatta, nerede birikim yapabiliyorsaniz oraya yasamaniz sizin icin en iyi olani olur.

• ⭐⭐

Bu diplomanın orada geçme olayı biraz fazla saptırılıyor gibi geliyor bana. Şimdi burada Bilgisayar Mühendisliğini bitiren birinin orada diploması geçmiyor mu 🙂
    Avukatlık ve Doktorluk vb. dışında sanki Türkiye'de o diplomalar geçiyor da ABD de geçmiyor. Diğer bölümlerden mezun olan arkadaşlar nasıl oluyor da ABD de master doktora yapabiliyorlar. Hatta buradan direkt doktora ya gidip 6 ay içinde "Teaching Assistant" olup hem ders verip hem para kazanabiliyorlar. 🙂
    Kısacası diploma geçmeme olayı tamamen safsata ve şehir efsanesi. İşi bildiklerinizle değil yaptıklarınızla alırsınız.
    Ev satın alırken verilen o "Down Payment" denilen olay %25 oranında. Texas ta ortalama ev fiyatı 250 bin USD. Diğer eyaletlerde de olsa olsa 500 bindir en pahalısında.
    Yani 50-100 bin bandında bir peşinle ev alırsınız. Ayrıca o peşin verdiğiniz içinde kredi çekebilirsiniz.

• Yasaklı

@pakaji Amerika çok kötü gitmeyin bence sorunuzun cevabını bu mesajımla aldınız.. .

• ⭐⭐

Tabiki çok iyi, muhteşem, muazzam bir yer değil Amerika ama insanlar Türkiye'nin gidişatından o kadar umutsuz ki bir şekilde kendilerine bir çıkış yolu arıyorlar.

Zaten insanlar Amerika iyi diye değil Türkiye kötü diye gitmek istiyor. Yoksa insan niye anadilini konuştuğu ülkeyi bıraksın.

• Yasaklı

@chromium Amerika gerçekten çok iyi mi? içinde söyledi:

Tabiki çok iyi, muhteşem, muazzam bir yer değil Amerika ama insanlar Türkiye'nin gidişatından o kadar umutsuz ki bir şekilde kendilerine bir çıkış yolu arıyorlar.

Zaten insanlar Amerika iyi diye değil Türkiye kötü diye gitmek istiyor. Yoksa insan niye anadilini konuştuğu ülkeyi bıraksın.

@Chromium burada size müsadenizle nayır diyecegim. 🙂 Nayır ben mesela Ülkemden bıktıgım için gitmiyorum DAHA İYİ BİR ALTERNATİF oldugu için gidiyorum. Markette bile imkanın varsa iki markadan daha iyi alternatif olanı alırsın. Durum benim için bundan ibaret. Başkasını bilemem tabii.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Amerika gerçekten çok iyi mi? içinde söyledi:

Bu diplomanın orada geçme olayı biraz fazla saptırılıyor gibi geliyor bana. Şimdi burada Bilgisayar Mühendisliğini bitiren birinin orada diploması geçmiyor mu 🙂
    Avukatlık ve Doktorluk vb. dışında sanki Türkiye'de o diplomalar geçiyor da ABD de geçmiyor. Diğer bölümlerden mezun olan arkadaşlar nasıl oluyor da ABD de master doktora yapabiliyorlar. Hatta buradan direkt doktora ya gidip 6 ay içinde "Teaching Assistant" olup hem ders verip hem para kazanabiliyorlar. 🙂
    Kısacası diploma geçmeme olayı tamamen safsata ve şehir efsanesi. İşi bildiklerinizle değil yaptıklarınızla alırsınız.
    Ev satın alırken verilen o "Down Payment" denilen olay %25 oranında. Texas ta ortalama ev fiyatı 250 bin USD. Diğer eyaletlerde de olsa olsa 500 bindir en pahalısında.
    Yani 50-100 bin bandında bir peşinle ev alırsınız. Ayrıca o peşin verdiğiniz içinde kredi çekebilirsiniz.

Forumdaki konularin hicbirini incelemeden, insanlari trollemeye ve vakitlerini calmaya gelmis bir arkadas sayin @arnblt , bence ciddiye almadan cevap vermeniz daha uygun olur.

• Yasaklı

@crazycells ben verdim cevabını en son işte.. aradığı cevabı net olarak aktardım

• Türkiye'de de Gelir vergisi %35'e kadar çıkmakta şu an. Asgari ücretli bir çalışan bile yıl sonunda %20'lik gelir vergisi dilimine giriyor. Net maaşı 2020 lira olan bir kişinin maaşı Eylül ayında 1940 liraya, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 1910 liraya düşüyor.

Asgari ücret 2.558,40 Lira
    Yapılan Kesintiler 729,26 tl - ilk 9 ay için toplam kesinti oranı %28,5
    Yapılan Kesintiler 838,11 tl - son 3 ay için toplam kesinti oranı %32,7

Maaşlı çalışanların bordrolarına şöyle bir göz atarsanız %40'lara varıyor kesintiler.

Yani daha uzatırım açıklama yaparım fakat Google amca herkesin elinin altında. Gerçekleri "bilmek" isteyen bakabilir.

• Yasaklı

@revolut1on ya bırak bırak kötü orası gelmesin 🙂 zaten 15 senedir yurtdışında ve bulunduğu yerden mutsuzsa nereye giderse gitsin yine mutsuz olacak demektir..

• Yasaklı

@arnblt Google'da çalışıyorum, ABD ilanlarının tamamında "Falanca eğitime sahip ya da eş değer tecrübe istiyorum" der.. Eğitimi şart bile koşmaz.. Bunu birçok şirkette de görüyorum.. Sadece "Oradan vuralım" yaklaşımı bu ama karavana

• Massachusetts'te $240-$440K arasi bir tasinmazin vergi orani %3,2: https://smartasset.com/estate-planning/massachusetts-estate-tax
    Zaman zaman Taxachusetts diye de adlandirilan bu eyalette bir cocuklu aile olarak yillik $50K civarinda serbest meslek gelirim icin odedidigim vergi orani ortalama %16. Ailedeki bireylerin sayisina, cocuk sayisina gore degisen oranlar, eyalet vergisi mi-federal vergi mi olduguna gore degisen oranlar ve yine sosyo ekonomik durumunuza gore degisen farkli farkli vergi oranlari var. O yuzden ortalama %16 diyorum.
    Hastane kesintisini duymadim. Eyalet vergisi ile satis vergini kastediyorsunuz. TR'de en son biraktigimda cogu kalem icin %18 KDV, bazi Avrupa birligi ulkelerinde %25'e kadar cikabilen VAT'den bahsediyorsunuz. Benim yasadigim eyalette %6.25.
    Araba sigortasi dediginiz TR'deki kasko. Dunyanin heryerinde yaptirmaniz gereken bir sigorta. Biri alcak gonullu digeri luks bir arac icin aylik toplam $160 dolar oduyorum, full coverage.

Benim yasadigim yerde... Herkes emeginin karsiligini aliyor. Oldukca gelismis bir is ahlakina sahip insanlar. Herkes birine karsi cok nezaketli ve saygili. Caliskan ve durust insanlar odullendiriliyor.

Diploma denkligi. Istanbul Uni. lisans, Beykent Yuksek lisans mezuniyum. North east bolgesinde Ivy league seviyesinde bir universitede yuksek lisans duzeyinde ders veriyorum. TR'de ogetim gorevlisi maasiyla ruyamda bile goremeyecegim 6 silindirli luks bir araci sifir pesinatla %3-4 faiz oraniyla birkac saat icerisinde satin aldim.

Simdilik bu kadarini yazmaya vaktim var. Benim yasadiklarim bunlar, cok sukur. Herkes farkli seyler yasabilir. Sevgiler, selamlar.

• yurtdışına gidince şöyle birşey olur. buna çoğu yurtdışındaki arkadaşım evet aynen öyle dedi. ilk gittiğinde herşey farklı gelir ve o süreç çok eğlencelidir.bu süreç kimisi için 1 yıl kimisi için 3-4 yıl sürer. çoğu şey farklıdır ve farklılık çok eğlencelidir. ne zaman ki farklılar azalıp herşey sıradanlaşmaya başlar ve aileden ayrılıkları düşünürsün.. hah işte o zaman başlarsın iyi mi yaptım kötü mü yaptım demeye. zaten yurtdışına gitmemiş adamdan yukardaki yorumları "ozaman gitme" tarzı mesajları almak normal. onlar farklı modtalar.

benim önümde birton örnek var direkt orda yaşayan yada dönen. ilk mesajda yazdıklarım da orada yaşayan birine ait. orada kendi evin çocuğuna kalırsa ödemen gereken vergiden (miras vergisi) bahsetmedim. eğer bir insan mühendis olup amerikada master yapıp, yıllık 100bin dolar üzerinde maaş alıp hala doğru dürüst geçinemiyorsa. kenara hiç para atamamış ve en ufak bir sağlık sorununda kara kara düşünür hale gelmişse o zaman amerika gerçekten çok iyi mi diye bir düşünmek gerek. bu konunun açılış amacı da odur. artıları eksileri düşünmektir.

• Yasaklı

@pakaji bir yönen haklısınız ama dedigim gibi bunun bir çok yöne bakan durumu var. Bazen mühendis olup yıllık 100 k üzeri maaş almasına ragmen birikim yapamayan şahsa özel durumlar söz konusu mu diye de düşünmek gerekir. Benim bir akrabam var Tr de hatırı sayılır bir mevki ve maaşla yaşıyor fakat bu akrabam kumar tutkunu. Bir köşede kefen parası dahi yok. Çünkü tutkusunu bırakamıyor. Ben şimdi bunu misal verir de Tr şartları çok kötü dersem hata etmiş olmaz mıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pakaji Amerika gerçekten çok iyi mi? içinde söyledi:

yurtdışına gidince şöyle birşey olur. buna çoğu yurtdışındaki arkadaşım evet aynen öyle dedi. ilk gittiğinde herşey farklı gelir ve o süreç çok eğlencelidir.bu süreç kimisi için 1 yıl kimisi için 3-4 yıl sürer. çoğu şey farklıdır ve farklılık çok eğlencelidir. ne zaman ki farklılar azalıp herşey sıradanlaşmaya başlar ve aileden ayrılıkları düşünürsün.. hah işte o zaman başlarsın iyi mi yaptım kötü mü yaptım demeye. zaten yurtdışına gitmemiş adamdan yukardaki yorumları "ozaman gitme" tarzı mesajları almak normal. onlar farklı modtalar.

benim önümde birton örnek var direkt orda yaşayan yada dönen. ilk mesajda yazdıklarım da orada yaşayan birine ait. orada kendi evin çocuğuna kalırsa ödemen gereken vergiden (miras vergisi) bahsetmedim. eğer bir insan mühendis olup amerikada master yapıp, yıllık 100bin dolar üzerinde maaş alıp hala doğru dürüst geçinemiyorsa. kenara hiç para atamamış ve en ufak bir sağlık sorununda kara kara düşünür hale gelmişse o zaman amerika gerçekten çok iyi mi diye bir düşünmek gerek. bu konunun açılış amacı da odur. artıları eksileri düşünmektir.

su konuyu incelemenizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1696/kultur-soku

• @sinem-akçam örnek verdiğim arkadaşın kumar olayı yok tek tek yazmış harcamaları,cep tel faturasına kadar. ve herşeyi yukarıdaki vergilerden sorumlu tutuyor.

• Yasaklı

keza dünyanın neresine olursanız olun benzer durumlar ya da olumsuzluklar herkesin başına gelebilir bu gidilen ülkenin iyiligi kötülügünden ziyade hayatın getirdikleriyle alakalı bir durumdur göreceli kavramlar üzerinden konuşunca insanın kafası karışıyor. Bence konu başlıgı şöyle olsaydı daha az kafa karıştırıcı olurdu: amerika'nın artıları kadar eksileri de var peki sizce neler eksi?

• @sadriabi amerika'nın artıları kadar eksileri de var peki sizce neler eksi? içinde söyledi:

cocuk sayisina gore degisen oranlar, eyalet vergisi mi-federal vergi mi olduguna gore degisen oranlar ve yine sosyo ekonomik durumunuza gore degisen farkli farkli vergi oran

teşekkürler

• Yasaklı

Amerika'daki vergi oranları eyaletten eyalete degişiyor. Her verginin oranı da ayrı ayrı degişiyor. Ben texas tercih ediyorum bu nedenle. Başlangıç için. Diger yandan ev almak hedeflerimde yok. Araç belki ama ilk 5 yıl ev almayacagım. O nedenle de çok uzun uzadıya vergileri düşünmüyorum.İyi bir benefit saglayan maaşı iyi bir işim olması halinde bu vergi badiresin en az zararla atlatmak mümkün artı usa da para kazanmanın da tasarruf etmenin de beşbin beşyüz türlü yolu var. Belki bayan oldugumdan tasarruf etmeye alışık oldugumdan bana çok da tedirgin edici gelmiyor olabilir bilemiyorum. Lüks yaşamak hedefimde yok , sadece çocuklarıma iyi bir egitim saglamak hedefim. Bu ve benzeri herkesin farklı hedefleri var dolayısıyla dert edecekleri vergiler de ona göre degişiyor. 🙂

• @sinem-akçam teşekkürler yorum için ben bir arkadaşın dediği üzere bir troll olarak zamanınızı fazla almıyım. yorumları baştan okurum.faydalı yorumlar geldi teşekkürler.

• Yasaklı

birşey degil @pakaji sizin troll oldugunuzu düşünmüyorum kafanızın karıştıgını düşünüyorum olaylara geniş açı bakmanızı tavsiye ederim kolay gelsin. 🙂

Benzer Başlıklar

• 152
  • 236
  • 26
  • 40
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |