Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Öncelikle merhaba. Green card ı aldık,tüm hazırlıkları bitirdik, cebimizde nakit 80 bin usd paramız var.

İlk sorum nakit olarak parayı taşırsak türkiye’de ya da amerika ya girerken sorun olur mu

İkinci sorum abd gümrüğünde beyan edersek vergi kesilir mi ? Beyan edilmezse ne olur

Üçüncü sorum ise buradan gitmeden hesap açabilirmiyiz. Şu yüzden soruyorum gitmeden hesabı açıp swift yollamak teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dv2020lot Abd’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak. içinde söyledi:

Öncelikle merhaba. Green card ı aldık,tüm hazırlıkları bitirdik, cebimizde nakit 80 bin usd paramız var.

İlk sorum nakit olarak parayı taşırsak türkiye’de ya da amerika ya girerken sorun olur mu

İkinci sorum abd gümrüğünde beyan edersek vergi kesilir mi ? Beyan edilmezse ne olur

Üçüncü sorum ise buradan gitmeden hesap açabilirmiyiz. Şu yüzden soruyorum gitmeden hesabı açıp swift yollamak teşekkürler

Bununla ilgili paylaşımlar yapılmıştı ama şimdi bulamadım.

• O kadar parayı yanınızda taşımanızı önermem, banka havalesi ile göndermek daha mantıklı olur. Ama götürmenizin önünde bunun dışında bir engel yok.

• 10 bin dolardan fazla nakit parayı girişt ABD gümrüğüne beyan etmek yasal zorunluluk. Herhangi bir vergi kesilmez, sadece bir form doldurulup kayıt altına alınır. Beyan etmezseniz yasalara uymamış olursunuz.

• Gitmeden hesap açabileceğinizi sanmıyorum. Ama gittikten sonra hesap açıp Türkiye'den parayı bu hesaba gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için Türkiye'de olmanız gerekmiyor.

• @knnrn peki nakit götürüe ve beyan edersek vergi kesilir mi

• @dv2020lot 80bin doları Türkiye'den çıkartamazsınız, gümrükte paraya el koyulur, bilginiz olsun.

Türk parası ve Türk parası ile ödemeyi sağlayan belgelerde 25.000 Türk Lirası, dövizde ise 10.000 Avro ve eşiti efektif üzeri miktarın Nakit Beyan Formu ile gümrük idaresine beyan edilmesi zorunludur.

Ayrıca yolcuların üzerlerinde, bagajlarında veya taşıtlarında;

a) Yurtdışına çıkarılacak yerli sermaye (Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışında yatırım yapmak veya ticari faaliyette bulunmak amacıyla kurudukları şirketler, katıldıkları ortaklıklara ve açacakları şubelere nakdi sermaye);

b) 32 sayılı Kararın 14. maddesi kapsamında, kişisel sermaye niteliğindeki kişisel borçlar,

c) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Sermaye Hareketleri Genelgesi’nin 2.5. No’lu bölümü kapsamında yurtdışına verilecek krediler

ç) Dışarıda yerleşik kişilerin, (yurtdışındaki yatırım ortaklıkları ve yatırım fonları dahil) sermaye piyasası mevzuatına göre yetkili bulunan bankalar ve aracı kurumlar vasıtası ile satın alacakları, satacakları her türlü menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarını ve bu kıymetler ve araçlara ait gelirler ile bunların satış bedelleri,

d) Türkiye’de yerleşik kişilerin; bankalar ve sermaye piyasası mevzuatına göre yetkili bulunan aracı kurumlar vasıtasıyla yurtdışındaki mali piyasalarda işlem gören menkul kıymetlerin ve diğer sermaye piyasası araçlarının alış bedelleri,

e) Dışarıda yerleşik kişilerin Türkiye’de satın aldıkları veya sahip oldukları gayrimenkul ve gayrimenkule bağlı ayni hakların gelirleri ve satış bedelleri,

f) Türkiye’de yerleşik kişilerce yurtdışında gayrimenkul ve gayrimenkule bağlı ayni hakların alış bedelleri,

Gümrük çıkış noktalarından çıkarılamaz. Bu kapsamdaki nakit ancak bankacılık sistemi vasıtasıyla çıkarılabilir.

• @yalta anldım cok teşekkürler o zaman dürek gidip hesap açtıktan sonra yollamak en mantıklısı

• Bu konuda az önce çalıştığım iş yerindeki Gümrük Muhafaza Memuru ile görüştüm yüklü miktardaki döviz'in yurtdışına çıkarılmaması için (Ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı kaçak yollarla çıkarmaya çalışan çok oluyormuş) kontrolleri son 6 aydır sıkı tutuyormuşlar. Çıkış yapmadan önce parayı bildirseniz de nakit olarak çıkışına izin verilmiyormuş. Bildirmeden havaalanında yakalandığında paranın tamamına el konulup ilgili işlemler bitişinde ceza miktarı düşülerek kalan miktar iade ediliyor ancak hakkınızda kaçakçılıktan soruşturma başlatılıyormuş. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.
    Ayrıca bu linkteki yazıda da konuyu güzelce açıklıyor, yalnız bu yazı 2016 yılına ait şu anda işi daha sıkı ve ciddi tutuyorlar. Bilgilerinize.

• Bence 15 bin üstünüze alın bir miktar da teb e yatırın TEB kartı ile bank of america ATM lerden günlük belli bir limitte para çekilebileceğini yine burdan okumuştum , ilk etapta sizi idare eder daha sonra banka aracılığı ile orada hesabınıza aktarırsınız .

• Özet: Olması da dert olmaması da

• @yalta yooo en kolayı parayı türkiye’de olan hesabından amerika’da olan hesaba swift yapmak bence. O zaman kimsenin problem cıkaracağını düşünmüyorum. Sonucta yıllardır yaptığımı birikimi oraya götürüyoruz. Kaçak yok başk bir durum yok. Orada yaşayacağımız için orada değerlendireceğiz.

• Ben ve eşim iki kişi ayrı ayrı olarak 7.000+7.000 usd çıkaramaz mıyız herbirimizde 7 bin dolar olursa sayet teşekkürler

• Çıkarabilirsiniz sayın @yılmaz. Yazıda verilen rakamlar kişi başı rakamlar 2 kişi belirtilen meblağlarda parayı nakit olarak çıkarabilir(miş).

• ⭐⭐

@yılmaz aile olarak rakamları değerlendirin. O verilen limitler aile için geçerli değerler. ABD ye girişte de 7000 + 7000 USD yi beyansız geçiremezsiniz.

• @arnblt örnek 20 bin usd miz var ve beyan ettik. Bir sonraki vergi dönemi vergisini mi ödüyoruz bu paranın

• Sayın @yalta başka kardeşimiz çıkaramazsın diyor beyan etmek lazımmış valla ben bu işin içinden çıkamadım

• Sayın @yılmaz bu konu için bu gün Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı aradım, biz bu konuda bilgi veremiyoruz, çıkış yapacağınız havaalanındaki Gümrük memuru ile görüşün dediler. İstanbul Havaalanı Gümrük Şubesi'nde telefonu açan yok. Net bilgi alamadım. İnternette olan bilgiler de yukarıda. Son anda sıkıntı yaşamamak için en garantisi banka yolu ile parayı aktarmak.

• ⭐⭐

Genel olarak bilgi vermek gerekirse;

• ABD ye bir aile beyansız 10 bin USD yi yanında götürebilir. Beyanlı olarak istediğiniz kadar götürebilirsiniz.
    • Önemli olan paranın ABD ye sokulması değil buradan çıkarılması. Bunun için 32 sayılı kanunun Türk Parasını Koruma hakkında kararı var. Bu ilkeler doğrultusunda buradan belli bir limitin üstündeki parayı paraları yanınıza alarak çıkamazsınız. Üstte zaten Sayın @yalta bunun alıntısını eklemiş.
    • Gelelim vergi işine. Vergi, gelir beyanına göre verilir. Sizin yanınızdaki para sizin birikiminiz, geliriniz değil. Henüz ABD de bir gelir elde etmemişken neyin vergisini ödeyeceksiniz ki.
      Ayrıca "Avoidance of Double Taxation" diye bir antlaşma var 2 ülke arasında. Türkiye de 103 bin USD ye kadar olan kazançlarınız için ABD ye vergi ödemezsiniz.

Konu detaylı olabilir ama işin içinden çıkamayacak kadar karışık değil sayın @yılmaz .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yılmaz ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak içinde söyledi:

Sayın @yalta başka kardeşimiz çıkaramazsın diyor beyan etmek lazımmış valla ben bu işin içinden çıkamadım

"çıkaramazsın... beyan etmek lazım" demek zaten beyan ederek cikarabilirsiniz demek, yani ben ortada celiskili bir durum goremiyorum?

• @crazycells ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak içinde söyledi:

Sayın @yalta başka kardeşimiz çıkaramazsın diyor beyan etmek lazımmış valla ben bu işin içinden çıkamadım

"çıkaramazsın... beyan etmek lazım" demek zaten beyan ederek cikarabilirsiniz demek, yani ben ortada celiskili bir durum goremiyorum?

Sayın @crazycells beyan ederek de çıkarılabileceği kesin değil. Çıkarmak istiyorsanız banka yolunu kullanın diyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt sizin dediginiz sinir gocmen olduktan sonraki yillik gelir icin gecerli sayin @arnblt , ABD'ye sorunsuz bir sekilde tum birikiminizi gecirebilirsiniz vergi odemeden (kendi ulkenizden cikarip cikaramayacaniz o ulkenin yasalarina bagli). Tabii eger cok yuksek bir miktar olursa bu parayi nereden kazandiginizi da gostermenizi beklerler 🙂

Eger parayi yasal yollardan kazanmadiysaniz, tabii ki giriste problem yasarsiniz. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yalta ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak içinde söyledi:

@crazycells ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak içinde söyledi:

Sayın @crazycells beyan ederek de çıkarılabileceği kesin değil. Çıkarmak istiyorsanız banka yolunu kullanın diyorlar.

14.000 USD'yi de beyan ederek cikarmaniza izin vermiyorlar mi? Cok yuksek bir miktar da degil oysa...
    Yoksa, deneyebilirsiniz ama problem yasamaniz olasi anlaminda mi soyluyorsunuz?

Benzer Başlıklar

• 3
  • 10
  • 5
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |