Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @isik Amex’ten Marriott’a ve ardından THY’e aktarmak mümkün diye biliyorum. Ancak, mil kaybı oluyor mu emin değilim.

• @datanist Bilmiyorum bunu. Amex MR 1:1 mariott'a transfer edilip 3:1 THY'ye transfer edilebiliyor gibi duruyor. Ama bu hesaba göre 3 MR = 1 mil ediyor, bu da çok karlı bir transfer olmuyor. Amex'ten direkt transfer edilebilen havayollarının çoğuna 1 MR = 1 mil olarak transfer edilebiliyor.

• ⭐⭐⭐

@isik evet o konuda haklı olabilirsiniz henüz daha karşılaştırmadım aynı uçuş için thynin kendi mili mi yoksa amex mili mi daha karlıya çıkıyor. Ama gördüğüm kadarıyla örnek veriyorum 100 dolarlık yapacağınız bir kredi kartı alışverişinde(restoran,market vs gibi) amex capital one kartına göre daha çok puan veriyor bu sayede daha çabuk puan biriktiriyor

• Arkadaşlar merhaba daha önce sanırım yazılmamış bi konuda net bilgi almak için bi soru sormak isterim ben greencard ı aldıktan sonra kredi kartına başvurumu yapmak istiyorum fakat kalıcı bi adresim olmayacak yani benim adıma bi adres yok ama arkadaşımın adresi üzerinden alabileceğim bi kredi kartı var mı? Kredi skoru oluşturmak için almayı planlıyorum.

• ⭐⭐⭐

@fatihonder arkadaşınız eğer kabul ederse amazondan o adrese kendi adınıza ufak birşey söyleyin gelen faturayıda adress proof olarak bankaya verebilirsiniz

• @Emre-Kurtulmuş peki bu ön ödemeli kredi kartı almama yeterli olur mu sizce? Yani kredi kartını alabilirsem Türkiye de harcama yapıp kredi notu oluşturmayı planlıyorum😀

• ⭐⭐⭐

@fatihonder buna cevap vermek çok zor çünkü şubeden şubeye bile değişebiliyor ama sonuçta adres proof göstermiş olacaksınız bir sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum.

• ⭐⭐⭐

Bu deneyimi yazmak için en doğru başlık burası mı emin olamadım ama buraya uyar gibi düşündüm.
    Henüz daha kredi skorum oluşmadan elimde Discover, BofA ve Amex Gold kart varken kira ödemesinden puan kazanabilmek için Bilt karta başvurmuştum bu başvuruyu yaptığım esnada henüz kredi skorum oluşmamıştı ama CreditKarmada diğer skorlarım 720 civarlarında gözükmekteydi ve Bilt başvuru sonucum red olarak sonuçlandı o an hiç böyle bir sonuç beklemiyordum açıkcası ve böyle bir kart için hardinquiry olup olumsuz sonuç almak biraz canımı sıkmıştı. Daha sonra eve gönderecekleri red nedenini içeren postayı bekledim çünkü daha önce bu gelen posta üzerinden itirazda bulunup tekrar değerlendirme isteyebileceğimizi okumuştum bir iki kere. Gelen postadaki numarayı aradım ve durumu anlattım elimde bulunan diğer kredi kartlarından bahsettim bu red sonucuna şaşırdığımı ve tekrar gözden geçirilmesini rica ettim bunun üzerine gerekli notlarını alıp bana 1-2 hafta içinde geri dönüş yapılacağını söylediler. Bende beklemeye başladım bu süreçte ve dedikleri gibi 1-2 hafta içinde yeni bir posta aldım, bu postadada benden ek evrak istedikleri yazıyordu bu istenilen evrakta 2 adet paycheck örneğiydi. Bunun üzerine istedikleri evrakları alıp gönderdim ve 10 gün içinde kredi kartı başvurumun sonucunun değiştiğini ve onayladıklarını içeren maili aldım.

Eğer başvurunuzdan olumsuz sonuç alırsanız ve bunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız bence çekinmeden arayıp biraz dil dökebilirsiniz

• @fatihonder, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@Emre-Kurtulmuş peki bu ön ödemeli kredi kartı almama yeterli olur mu sizce? Yani kredi kartını alabilirsem Türkiye de harcama yapıp kredi notu oluşturmayı planlıyorum😀

• @isik "Borcunuzu zamanında öderseniz ve toplam limit kullanımını az tutarsanız (ben 10% altında tutmaya çalışıyorum)"

Toplam limit kullanımı az tutarsanız derken 3000$ limitli bir karttan 300 doların altında harcamaktan mı bahsediyorsunuz yoksa
    Atıyorum 2700$ harcayıp o parayı bankaya geriye yaptırdığınız da %10 un altında limit kullanımı olur mu?

• İsterseniz 3000 limitli kartla 30000 dolar harcayın borcunuzun tamamını yada yüzde 10 undan azını öderseniz hesap kesim günü sıkıntı olmaz .Bir sonraki aya borç atmayın

• @Can-3 Önemli olan kredi bürolarına iletilen bilgi. Çoğu banka hesap kesim günündeki bakiyeyi bildiriyor (US Bank hariç). O yüzden hesap kesiminden BİRKAÇ GÜN önce (hesaba düşmesi zaman alır) o anki borcunuzun çoğunu ödemeniz, toplam kalan bakiyeyi limitin 6%sı altında tutmanız, o ayki skorunuzun mümkün olduğunca yüksek olmasını sağlar. Tamamını ödemeyin, bütün kartların 0 borç olması da skoru olumsuz etkiliyor.

• @isik Merhabalar, kusura bakmayın yanlış anladıysam affola. Ben borç takıntısı olan biriyim. 1 kuruş bile borç olunca rahatsız olan biriyim ama sizi yanlış mı anladım?

Örneğin: 1000 USD limitli bir kredi kartının 900 USD 'lik kısmını dönem içi işlemlerde doldurdum. Kart ekstresi kesildi ve bir sonraki ayın başında kesildi. (bu arada türkiye'de bu tarz durumları kendimiz belirliyorduk, buradaki sistem nasıl bilmiyorum.) Son ödeme tarihinden 2 gün önce 900 USD'nin tamamını ödedim. Bu benim kredi scoruma negatif etki mi yapıyor?

Örneğin: 1000 USD limitli bir kredi kartımın 900 USD'lik kısmını dönem içi işlemlerde doldurdum. Ekstre kesilmeden önce 900 USD'nin tamamını ekstre kesilmeden ödedim ve ektresi kesildi. Borç tutarı yine "0" (Sıfır) yine bu kredi scorumu kötümü etkiliyor?

Örneğin: 1000 USD limitli bir kredi kartımın 900 USD'lik kısmını dönem içi işlemlerde doldurdum. Ekstre kesildikten sonra 900 USD'nin tamamı yerine 800 USD ödedim ve 100 USD borç bıraktım. Daha sonraki ay tamamımı kapattım. Bu scoruma pozitif bir etki mi yapıyor? Bu arada geç ödeme de faiz oluşmuyor mu?

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Kusura bakmayın henüz kredi kartım yok, olduğunda Kredi Scorum yükselmesi için nasıl bir ödeme alışkanlığı içerisinde olmanın yollarını arıyorum...
    Teşekkürler,Saygılarımla...

• @Redbeard, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@isik Merhabalar, kusura bakmayın yanlış anladıysam affola. Ben borç takıntısı olan biriyim. 1 kuruş bile borç olunca rahatsız olan biriyim ama sizi yanlış mı anladım?

Örneğin: 1000 USD limitli bir kredi kartının 900 USD 'lik kısmını dönem içi işlemlerde doldurdum. Kart ekstresi kesildi ve bir sonraki ayın başında kesildi. (bu arada türkiye'de bu tarz durumları kendimiz belirliyorduk, buradaki sistem nasıl bilmiyorum.) Son ödeme tarihinden 2 gün önce 900 USD'nin tamamını ödedim. Bu benim kredi scoruma negatif etki mi yapıyor?

Evet, negatif etkisi var. Kredi bürolarına hesap kesim tarhindeki balans iletiliyor, bu sebeple elinizdeki kredi limitinin çok yüksek bir kısmını kullanıyor görünüyorsunuz. Çekebildiği kadar borç çeken biri = yüksek risk. Kart borcunun en az asgarisini son günden önce ödemeniz "pays as agreed" sayılması için yeterli, bu sebepten bir negatif etkisi olmaz skora, sadece kullanım yüzdesi olarak negatif etkisi var. FICO skorları (T ile biten nadir türleri hariç), kullanım yüzdesi konusunda hafızası olmayan, yani trendlere bakmayan skorlar. Kullanım yüzdesi düşer düşmez yükselir. Yanlız bankalar da kredi skorunu ara ara kontrol ederler. Eğer düşük olduğunu görürlerse limit düşürme, kart kapatma gibi adverse action durumları yaşanabilir, bu ise skoru kalıcı olarak negatif etkiler, bu yüzden skoru devamlı mümkün olduğunca yüksek tutmak önemli.

Örneğin: 1000 USD limitli bir kredi kartımın 900 USD'lik kısmını dönem içi işlemlerde doldurdum. Ekstre kesilmeden önce 900 USD'nin tamamını ekstre kesilmeden ödedim ve ektresi kesildi. Borç tutarı yine "0" (Sıfır) yine bu kredi scorumu kötümü etkiliyor?

Kulağa garip geliyor ama evet. Sıfır balans olması, kredi skoru algoritmasında bu kişi kredi kullanmıyor olarak hesaplanıyor. Kredi kullanmayan kişi = kredi tecrübesi az = daha yüksek risk.

Örneğin: 1000 USD limitli bir kredi kartımın 900 USD'lik kısmını dönem içi işlemlerde doldurdum. Ekstre kesildikten sonra 900 USD'nin tamamı yerine 800 USD ödedim ve 100 USD borç bıraktım. Daha sonraki ay tamamımı kapattım. Bu scoruma pozitif bir etki mi yapıyor? Bu arada geç ödeme de faiz oluşmuyor mu?

Kredi skorunu dönem sonu borcunun tamamını ödeyip ödemediğiniz etkilemez, asgari tutar ödendiği sürece "pays as agreed" sayılır ve ödeme geçmişi ile ilgili skor düşüşü olmaz. Tabi faiz ödemek zorunda kalırsınız, o ayrı. Bu örnekte de 90% kullanım oranı bildirildiği için skor düşük olur, ama ödeme ile ilgisi yok. Asgari ödememe, geciktirme durumları sıkıntı yaratır sadece.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Kusura bakmayın henüz kredi kartım yok, olduğunda Kredi Scorum yükselmesi için nasıl bir ödeme alışkanlığı içerisinde olmanın yollarını arıyorum...
    Teşekkürler,Saygılarımla...

Tavsiyem, 30%un üstünde asla hesap kesimine bırakmayın. En ideal oran 6% altı (ama sıfır dolar üstü) olsa da 30%a kadar negatif etkisi düşük olur. Zaten biraz kredi geçmişiniz olduktan sonra bütün ayki harcamalarınız 30%dan az olmaya başlayacak, o yüzden bu gereksiz oyun sadece en başlarda oynanması gereken bir şey.

• ⭐⭐⭐

@Redbeard yapmanız gereken 900$ harcadıysanız hesap kesim olmadan önce bu borcun büyük kısmını ödeyerek toplam kart limitinizin yüzdesine düşürmeniz. Yani diyorsanız ben %10 kart kullanımıyla ilerlicem hesap kesiminiz yapılmadan 800$ ödeyip hesap kesimini 100$ olarak sağlatmanız lazım

• @isik Çok teşekkürler zaman ayırıp yanıt verdiğiniz için, birazcık da olsa anladım. İlk aylarda hafif riskli görünmek gerekiyor. Öyle tam anlamı ile borçları ödemeyip , %5-6 seviyesinde yönetmem gerektiğini anladım.. Ok yapacak bir şey yok. Borç bırakmayı sevmiyorum ama limitler yükselene kadar ve/veya kredi skorum yükselene kadar böyle yapacağız.
    Tşk, Saygılarımla...

• @Emre-Kurtulmuş Çok teşekkürler yanıt için.. (Hemen hemen her konu başlığına yetişiyorsunuz efsanesiniz ya! Tüm herkese yardım ediyorsunuz.) Bir şekilde yönetmeye çalışacağım ilk 1 yıl.. gerisini inşallah doğru balance dengesini yakalarım...
    Tşk. Saygılarımla...

• @Redbeard

Limitini harcayabilirsin, ancak bankanın uygulamasından hesap kesim tarihine bak, ve arkadaşlarımızın da dediği gibi, hesap kesilmeden önce en geç 3-5 gün önce harcadığın kısmı limitinin %10 civarına getir (bir arkadaşımız ideali %6 dedi, doğrudur) bu şekilde 6 ay ilerlersen güzel bir kredi skorun oluşur, bana da burda yaşayan arkadaşlarım ve bankadaki müşteri temsilcim bu şekilde anlattılar. 0 borcum olsun deme sakın, 1000 dolar limitin varsa örneğin 300 dolarını o ay karttan harca, hesap kesilmeden önce 200-250 dolar, cari hesabından ödeme yap.

Garip bir şekilde aynı banka içi ödemeler bile burda 2 gün sonra hesaba ya da karta geçiyor. Türkiye’deki gibi EFT fast gibi bir sistem burda yok. Bunu da göz önünde bulundurarak ödeme tarihlerini ayarla. Kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐

@Redbeard burdan edindiğim yardımların karşılığını vermeye çalışıyorum diyelim, çok teşekkürler yorumunuz için 🙏

• Hiç kafanıza takmayın. Önce bi Secured kart hemen sonrasında bir tane Discover yapıştırın. Düzenli harcar ve öderseniz 6 ay sonra hepsi peşinizden koşacak.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

204

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.8k

| | | |