Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @shepherd merhaba, son zamanlarda ead basvuralarinin sonuclanmasi uzun zaman aliyor. EAD yenileme basvurusu 5 mayista yapilan bir arkadasin onay almasi 4-5 ay arasi surdu ve kartinin eline ulasmasi 21 Eylul du. Malesef surec bugunlerde yavas ilerlemekte.

• @seda-dogan Çok teşekkürler cevabınız için, yeni bir şey daha öğrendim sizden EAD yenilemenin hemen olduğunu zannediyordum.

Peki hangi eyalet/şehir yaşıyor olduğunuz süreci etkiliyor mu bilginiz var mı? Mesela arkadaşınız hangi şehirde?

• @shepherd houston'da bir arkadaşımın da Mayıs ayında yaptığı çalışma izni yenileme başvurusu pending olduğu için işten ayrılmak zorunda kaldı. Sanırım hala bekliyor.

Mart ayında bizim yaptığımız J2 EAD yenileme iki ayda gelmişti. Gerçekten son zamanlarda uzun sürüyor.

• Merhaba ben J2 vizesi ile çalışma iznine başvurdum. bulunduğum yerde çok çabuk sonuçlanır diye bir yandan da iş aramaya koyuldum. USCIS sayfasına ve postama Çalışma izniniz onaylanmıştır kağıdı geldi ama o gelen kart asıl çalışma izni kartı yerine geçmez diyor.
    yazı geleli 10 gün oldu ve ben bir iş yerine çalışma iznim onaylandı diye başvurdum ve başvurum kabul edildi. parmak izine bile gittim. asıl çalışma izni kartım gelmeden bunları yapmış bulundum (çünkü kart hemen gelir diye düşündüm). sizce bu çalışma izni kartı ne zaman postama ulaşır? ya da benim yaptığım yasal olmayan birşey mi oluyor? işverenime bunu söylemeli miyim?

• @shepherd
    Merhaba, süre konusu biraz değişken diyebiliriz.
    Yani eğer bütün evraklarınız tamsa ve geçmişten gelen sıkıntılı bir durumunuz yoksa 18 ay kadar sürmemesi gerekiyor.
    Yani örneğin biz evlilik cüzdanını tercümesini yaptırıp yolladık, ayrıca benim daha önceden alınmş bir SSN'im vardı. Eğer sizin yoksa ve talep ettiyseniz ayrıca birde onun için süreç işliyor.
    Geçmişte bir çalışma izniniz varsa ve yeniden almak veya süre uzatımı yapılacaksa biraz daha farklı.
    Yada çalışma izni talep dilekçenizde belirtmeniz gereken durumlar da bu süreci etkiler. Sonuç olarak kendi kendinize bursunuz ile yetineceğinizi beyan ettikten sonra aile bütçesine katkı için çalışmak istiyorum derseniz o bir problem çıkarabilir. Forumda detaylar olması gerekiyor ve nette bazı siteler mevcut, eminim bakmışsınızdır. Bilmiyorum yardımcı olmuştur umarım yazdıklarım fakat genel olarak bu şekilde bilgi verebilirim.

Not: Ben de başvurduğum zaman 5-6 ay gibi bir süre belirttiler sistem üzerinde fakat 25 günde işlem tamamlandı.

• @Evrim-Kaya-Ergen birkaç haftaya elinize ulaşır, kart basılıp postaya verilecek. İşverene söylemeniz gerekir kart elinize ulaşana kadar başlayışı bekletirler.

Kart olmadan işe başlayış yapamayacakları için yasal olmayan bişey yok, iş aramanız doğal. Kart yenileme aşamasında gecikme olduğunda da işten çıkarıp tekrar alıyorlar, yani fiziki kart gerekli.

• @nimble teşekkür ederim

• @TUNCAHM teşekkürler cevabınız için açıkçası sadece gerekli belgelerin nereye nasıl gönderileceğine dair bir araştırma yaptım. Bursum kendime yetiyor ama aile bütçesine katkı yapmak istiyorum yazarsanız sorun olur ve bakmışsınızdır zaten yazdığınız cümleyi anlayamadım. Bulunduğum süreçte çalışmak istiyorum yazarım diye düşünüyordum sadece.

Araştırmalarımdan anlamadığım şu; Yaşadığımız yere göre mi gidiyor belgelerimiz ve sıraya alınıyor? Texas için 3.5 ay denmiş sizin 1 ay sürmüş, Potomac için 18 ay diyor, tahmini de 5-6 ay sürer dedi sponsor. Her türlü hazırlamak gerek demek ki net bir şey yok.

@Evrim-Kaya-Ergen sizin başvurduğunuz eyalet neresi acaba?

• @shepherd, içinde söyledi: J2 vizesi ve EAD (çalışma izni) başvurusu

@TUNCAHM teşekkürler cevabınız için açıkçası sadece gerekli belgelerin nereye nasıl gönderileceğine dair bir araştırma yaptım. Bursum kendime yetiyor ama aile bütçesine katkı yapmak istiyorum yazarsanız sorun olur ve bakmışsınızdır zaten yazdığınız cümleyi anlayamadım. Bulunduğum süreçte çalışmak istiyorum yazarım diye düşünüyordum sadece.

Araştırmalarımdan anlamadığım şu; Yaşadığımız yere göre mi gidiyor belgelerimiz ve sıraya alınıyor? Texas için 3.5 ay denmiş sizin 1 ay sürmüş, Potomac için 18 ay diyor, tahmini de 5-6 ay sürer dedi sponsor. Her türlü hazırlamak gerek demek ki net bir şey yok.

@Evrim-Kaya-Ergen sizin başvurduğunuz eyalet neresi acaba?

Siz tek mi geldiniz?

• @TUNCAHM Aslında henüz gelmedik, eşimle beraber ocakta geleceğiz, ben J2 dependent olarak geliyorum. Sürece dair bilgi arayışındayım şu aşamada

• anlıyorum. kolay gelsin, süreç biraz farklı ve bazen zaman alıyor ama bir şekilde çözülüyor. ssn'e sahip olmanız süreci hızlandırabilir buarada

• @TUNCAHM

SSA'nin internet sitesinde alttaki bilgi yer alıyor.

If you apply for an SSN card using Form I-765, you do not have to contact a Social Security office to apply for an SSN card. If USCIS approves your application, you will receive two documents - EAD and SSN card

Cevabınız için teşekkürler. Şimdi ayrıca SSA'ye SSN için başvurmak daha iyi olabilir mi demek istediniz mesajınızda pek anlayamadım?

• @Evrim-Kaya-Ergen, içinde söyledi: J2 vizesi ve EAD (çalışma izni) başvurusu

Merhaba ben J2 vizesi ile çalışma iznine başvurdum. bulunduğum yerde çok çabuk sonuçlanır diye bir yandan da iş aramaya koyuldum. USCIS sayfasına ve postama Çalışma izniniz onaylanmıştır kağıdı geldi ama o gelen kart asıl çalışma izni kartı yerine geçmez diyor.
    yazı geleli 10 gün oldu ve ben bir iş yerine çalışma iznim onaylandı diye başvurdum ve başvurum kabul edildi. parmak izine bile gittim. asıl çalışma izni kartım gelmeden bunları yapmış bulundum (çünkü kart hemen gelir diye düşündüm). sizce bu çalışma izni kartı ne zaman postama ulaşır? ya da benim yaptığım yasal olmayan birşey mi oluyor? işverenime bunu söylemeli miyim?

Bizim kart bir hafta sonra geldi ama ustundeki baslayis tarihi, onay tarihi ile ayniydi. Yani su an yasal olmayan bir durum yok gibi gozukuyor. Sadece kart sonradan gelecek.

• @shepherd biz arizona ya gönderdik.

• Merhaba,

J2 EAD başvurum ile ilgili sürecimi paylaşmak istiyorum. 12 Ekimde başvuru dosyamı hazırlayıp postaya verdim. 16 Ekimde posta ilgili kuruma ulaştı. 19 Ekimde USCIS'den başvurunuz kabul edilmiştir şeklinde posta geldi. Gelen postada süreci takip edebileceğim bir Online Access Code bulunuyor, bu kodu kullanarak USCIS sitesinde bir hesap oluşturdum. Şuan benim dosyamın karara bağlanması için tahmini 4 hafta süre olduğu belirtiliyor. Süreç ile ilgili bir gelişme olduğunda sizleri bilgilendireceğim.

• J2 dependent olarak georgia'ya taşındım. EAD'ye başvurmak istiyorum. I-765 dışında başka bir form doldurmam gerekiyor mu? Bu konuda bilgi edinebileceğim bir kaynak var mı? İmmigration office'in sitesi biraz karmaşık geldi. Yardımcı olabilecek biri var mı? Teşekkürler 🙂

• @Kaan-Gümüşdağ https://www.uscis.gov/i-765
    Sanırım bu sayfada hepsi yazıyor, altta nereye gönderilecek, gerekli kanıtlar, instructions vs.

• @mertserhat, içinde söyledi: J2 vizesi ve EAD (çalışma izni) başvurusu

Merhaba,

J2 EAD başvurum ile ilgili sürecimi paylaşmak istiyorum. 12 Ekimde başvuru dosyamı hazırlayıp postaya verdim. 16 Ekimde posta ilgili kuruma ulaştı. 19 Ekimde USCIS'den başvurunuz kabul edilmiştir şeklinde posta geldi. Gelen postada süreci takip edebileceğim bir Online Access Code bulunuyor, bu kodu kullanarak USCIS sitesinde bir hesap oluşturdum. Şuan benim dosyamın karara bağlanması için tahmini 4 hafta süre olduğu belirtiliyor. Süreç ile ilgili bir gelişme olduğunda sizleri bilgilendireceğim.

Bugün çalışma iznimin onaylandığına dair yazı geldi. EAD kartının ayrıca gönderileceği yazıyor. Bakalım kart ne zaman elime geçecek.

• @mertserhat Tahmini 4 hafta belirtmeleri ve gerçekten de 4 haftada sonuçlanması ne kadar güzel, tebrikler hayırlı olsun.

J2 olarak ilk defa başvurdunuz değil mi? Gider gitmez mi başvurdunuz ve merak ediyorum hangi eyalettesiniz?

• @shepherd Teşekkür ediyorum. 1 Eylül'de Houston'a geldik. 12 Ekimde başvurumu yaptım. Aslında hala case decision için 4 hafta yazıyor ama bugün onaylandığına dair yazı geldi. Bence süre belirtmesini çok dikkate almamak lazım. Başvurumun ilk haftası 2 hafta yazdı, sonra 2 ay yazdı, şimdi de 4 hafta yazıyor.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 15
  • 2
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

51

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |